Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 

Holocaustul romilor din România: "Ne-au băgat în trenuri ca pe vite, ne-au dus să murim"

- - - - -
  • Please log in to reply
143 replies to this topic

#73
aditzuuu

aditzuuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 09.11.2007
Cuvantul integrare se bate cap in cap cu cuvantul tigan.Singura integrare se poate face prin gazare.Simplu si la obiect.Prea multe discutii inutile pe aici

#74
GeorgeM

GeorgeM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,445
  • Înscris: 05.08.2006

 chique, on 29 ianuarie 2014 - 02:02, said:

nu-i mai bine sa le-o trag cat pot si ma racoresc pentru toate nedreptatile suferite de rasa mea (care intr-un mod subtil ma apasa) ?
Eu nu am auzit decat de tigani integrati care sa fie apasati subtil de nedreptatile istoriei, si asta pentru ca existat momentul de scurtcircuitare a anilor 50.

In viata mea nu am vazut tigan neintegrat care sa fie frustrat ca rasa i-a fost nedreptatita, avand in vedere ca prin ne-integrare o duc mai bine decat romanii de aceeasi conditie.

 chique, on 29 ianuarie 2014 - 02:16, said:

statisticile astea cu copiii tigani din care jumate ramaneau repetenti exista undeva sau le scoti tu acum din maneca?
Daca vrei statistici despre situatia satelor romanesti in care tiganii au primit pamant si loc de casa in ultimii 20 de ani, te rog viziteaza orice sat din Romania in care exista familii de tigani.

Edited by GeorgeM, 29 January 2014 - 02:24.


#75
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013

 GeorgeM, on 29 ianuarie 2014 - 02:15, said:

In afara de traditionalii militieni tigani, traditie provenita din promovarea tiganilor in functii coercitive inalte in stat in anii 50.



Eu tot nu inteleg de ce nu au fost suficeinti 50 de ani de comunism pentru integrare.

pentru ca mereu au fost priviti drept "tiganul" ala. pentru ca romanul e rasist si intotdeauna a privit de sus la un tigan.

ziceai ca tiganilor "li s-a dat pamant" in '90. din cate stiu, pamantul li s-a inapoiat alora care au avut pamant inainte de colectivizare. tiganii nu prea au avut pamant, deci nu a avut ce sa li se inapoieze.

apoi, tiganii aveau un mod de viata si niste indeletniciri traditionale (potcovari, caldarari), care in ultimii 20 de ani nu prea au mai fost lucrative. cand ti-ai cumparat ultima oara o caldare sau niste potcoave?  pe scurt, modul lor de viata traditional nu mai este actual si nimeni nu i-a ajutat sa faca tranzitia la modul de viata modern. prin nimeni, inteleg statul, evident. nu te poti astepta de la o populatie care de sute de ani a avut acelasi mod de viata nomad, ca de maine sa imbrace salopeta si sa se duca la munca in fabrica. pur si simplu nu merge, schimbarile e fac in timp, se fac cu cap, se fac cu (multi) bani. statul roman n-a investit absolut nimic in tigani, i-a lasat sa se descurce intr-o societate in care nu mai aveau niciun loc si le-a cerut sa "se integreze". cum, nu l-a mai interesat. si acum avem rezultatele pe care le avem si multi romani verzi care spun "daca nu vor sa se integreze e doar vina lor".

#76
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

 chique, on 29 ianuarie 2014 - 02:30, said:



  si acum avem rezultatele pe care le avem si multi romani verzi care spun "daca nu vor sa se integreze e doar vina lor".

Bine, nu mai comentăm faptul că potcoave nu se mai caută de vreo 70 de ani, deci, iată, vreo trei generaţii, timp în care se integrau dacă şi-o doreau. Nu de alta, dar regimul comunist chiar i-a trimis în fabrici şi pe şantiere, la fel cum i-a trimis şi pe români, care nici ei nu erau tocmai obişnuiţi cu modul de viaţă înregimentat. Tu ai o viziune pitorească asupra problemei, n-o să ţi-o schimbăm noi.
Oricum, pentru România problema ţigănească e deja neinteresantă. Vom urmări cu interes cum îi vor integra francezii, suedezii, belgienii şi alţii.
Ţiganii, draga mea, pleacă din România. De bunăvoie şi nesiliţi de nimeni.

#77
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013

 Fumatorul, on 29 ianuarie 2014 - 02:19, said:


Deci tu nu poţi să accepţi că în ochii unui ţigan modul tău de viaţă e inferior? Înţelege asta, e important. Bine, nu vrei inferior, te şochează, nu poţi să crezi că o pirandă n-ar schimba locul cu tine, deşi e perfect adevărat. Bine, uite, schimb termenul, e diferit, în loc de inferior. Nu le place şi nu-l vor. N-au nici cea mai mică intenţie să-l adopte.



Posted Image  Comuniştii nu făceau statistici de acest gen. Dar tu poţi să-ntrebi orice profesor din acele vremuri.

dar de unde stii tu asa de bine ce "vor" tiganii? ai trait printre ei, ti s-a confesat intreaga comunitate tiganeasca din romania si prin analiza statistica ai aflat "ce vor si ce nu vor" tiganii?

realizezi sper sa pici intr-un discurs derizoriu, pe care mi-e greu sa-l iau in serios.

#78
GeorgeM

GeorgeM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,445
  • Înscris: 05.08.2006

 chique, on 29 ianuarie 2014 - 02:30, said:

pentru ca mereu au fost priviti drept "tiganul" ala. pentru ca romanul e rasist si intotdeauna a privit de sus la un tigan.
ziceai ca tiganilor "li s-a dat pamant" in '90. din cate stiu, pamantul li s-a inapoiat alora care au avut pamant inainte de colectivizare. tiganii nu prea au avut pamant, deci nu a avut ce sa li se inapoieze.

Ahaaaa, deci nu stii. Nu cunosti realitatea. Pai zi asa.....

Tiganii indeosebi au dobandit si inca dobandesc locuri de casa si teren prin constituire nu reconsituire de drepturi. Aceasta a fost si este prevedere legala.

Intelegi? Tiganii la tara AU pamant. In aceeasi masura ca si 99% din romani, cateva "pogoane". Tiganii in continuare dobandesc pamant de la Primarie.

Asta e situatia tiganilor la sate, au aceleasi mijloace de existenta precum 99% din romani si sunt urgie. In conditiile in care jumatate din populatia Romaniei traieste la sate.

Poti sa-mi explici de ce se ocupa cu jaful, in timp ce ailalti muncesc pamantul sau se imbata in crasma?

Ai amabilitatea sa verifici aceasta realitate in n surse?

 chique, on 29 ianuarie 2014 - 02:30, said:

. statul roman n-a investit absolut nimic in tigani, i-a lasat sa se descurce intr-o societate in care nu mai aveau niciun loc si le-a cerut sa "se integreze".
Statul roman le-a dat pamant, ti se pare putin lucru? Pe plan local toti primarii de la toate partidele le dau loc de casa si pamant in continuare.

Intelegi realitatea verificabila?

Si cum adica tiganii care au fost mana forte a comunistilor, nu a investit nimic in ei?? WTF. Pe multi i-a asimilat astfel.

Edited by GeorgeM, 29 January 2014 - 03:15.


#79
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013
GeorgeM, recunosc, nu stiu despre ce vorbesti. Poti sa dezvolti? ce inseamna constituire de drepturi?


de ce se ocupa cu jaful? pentru ca e mai profitabil si pentru ca exista de o mafie care le tine spatele. dar credeam ca am explicat mai devreme cat de greu este pentru un tigan nascut in mediul asta, sa se "integreze". si chiar ai fost de acord cu mine ca-i greu. ce facem acum, o luam de la capat?

Edited by chique, 29 January 2014 - 02:59.


#80
GeorgeM

GeorgeM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,445
  • Înscris: 05.08.2006

 chique, on 29 ianuarie 2014 - 02:39, said:

dar de unde stii tu asa de bine ce "vor" tiganii? ai trait printre ei, ti s-a confesat intreaga comunitate tiganeasca din romania si prin analiza statistica ai aflat "ce vor si ce nu vor" tiganii?

Deocamdata se vede un lucru: nu vor sa munceasca pamantul pe care il iau cadou de la statul roman si in acelasi timp terorizeaza comunitatile mici locale.

Deci nu vor sa munceasca pamantul, iar altceva nu are tata statul ce sa ofere cetatenilor de la tara, apropo sunt jumatate din Romania.

 chique, on 29 ianuarie 2014 - 02:54, said:

GeorgeM, recunosc, nu stiu despre ce vorbesti. Poti sa dezvolti? ce inseamna constituire de drepturi?
Improprietarire. Inseamna ca daca se stabilesc in  localitate li se da pamant gratis.   Constituire= dobandire de pamant de la stat. Valabil pentru loc de casa=teren intravilan si teren agricol, pentru asigurarea mijloacelor de subzistenta.

Tiganii sunt folositi in scop electoral de aceea sunt privilegiati ai improprietaririlor. Li se da pamant descendentilor lor numerosi in continuare.


Quote

Conform art. 8 alin. 1, din Legea nr. 18/1991, trecerea terenurilor din patrimoniul cooperativelor agricole de producţie în proprietate privată se face prin reconstituirea sau constituirea acestui drept.
Potrivit Legii Fondului Funciar nr. 18/1991, modurile de recuperare sau redobândire de către proprietari a propriilor terenuri s-a făcut prin constituire sau reconstituire, în practica judiciară reconstituirea confundându-se cu revendicarea.

Quote

împroprietărirea unor categorii de persoane care nu au avut şi nu au în proprietate alte terenuri sau au adus în cooperativă terenuri sub limita minimă de 0,5 ha stabilită pentru reconstituire. Pot fi împroprietăriţi următoarele categorii de persoane:
- membrii cooperatori activi care nu au adus teren în cooperativă sau au adus teren mai puţin de 5000 mp.;
- persoanele fizice care, neavând calitatea de cooperatori au lucrat în orice mod în ultimii 3 ani în cooperativă sau asociaţii intercooperatiste, dacă sunt stabilite sau urmează să se stabilească în aceeaşi localitate şi nu posedă terenuri în proprietate;

- persoanele care au fost deportate şi nu au avut terenuri în proprietate;

- persoanelor care nu au avut calitatea de membrii cooperatori, de asociaţi, care în prezent se stabilesc în localitate şi nu deţin proprietăţi în alte localităţi;

- personalului de specialitate din serviciile publice comunale li se poate atribui până la 5000 mp pe perioada cât lucrează, dacă nu au terenuri în altă localitate.
.

 chique, on 29 ianuarie 2014 - 02:54, said:

de ce se ocupa cu jaful? pentru ca e mai profitabil si pentru ca exista de o mafie care le tine spatele. dar credeam ca am explicat mai devreme cat de greu este pentru un tigan nascut in mediul asta, sa se "integreze". si chiar ai fost de acord cu mine ca-i greu. ce facem acum, o luam de la capat?

O luam  de la zero, fiindca nu cunosti realitatea. In sate (50% din Romania) nu exista nicio Mafie care sa le tina spatele. Mafia sunt chiar tiganii proprietari care se ocupa cu terorizarea vecinilor de buna credinta.

Vrei sa imi explici de ce tiganii proprietari fura de la vecinii proprietari, in conditiile in care de multe ori tiganii prin constituire de drepturi au mai mult teren decat romanii ce si-au impartit terenul bunicului?  Deci la saracie egala, unii fura de la altii. La mijloace de subsiztenta egale, unii terorizeaza pe altii. Te rog verifica acest lucru in orice sat.

O sa-ti pun intrebarea acesta de cate ori pot, pentru ca nu o sa gasesti ever o explicatie politically corect.

#81
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013
nu vor sau nu stiu. e si o inertie culturala aici, nu poti face de azi pe maine un agricultor dintr-un tigan. ei au o intreaga cultura nomada in spate, care n-are nimic de-a face cu agricultura. poti sa le dai pamant, le dai degeaba, daca nu-i si motivezi/inveti/determini sa-l lucreze.

din tot ce-am scris pe-aci, sa nu se inteleaga ca eu am vreo speranta de la statul roman ca va demara niste programe reale de integrare a tiganilor. statul roman nu-i in stare sa aibe un sistem de invatament si de sanatate decent. ca sa nu mai vorbim de interventii in caz de urgenta :D.  integrarea tiganilor intra deja la "fitze si avioane". probabil, asa cum a zis cineva mai sus, singura sansa e sa plece din tara si sa-i integreze altii. si chiar si asa, tot va dura 2-3 generatii.

 GeorgeM, on 29 ianuarie 2014 - 03:12, said:



O luam  de la zero, fiindca nu cunosti realitatea. In sate (50% din Romania) nu exista nicio Mafie care sa le tina spatele. Mafia sunt chiar tiganii proprietari care se ocupa cu terorizarea vecinilor de buna credinta.

Vrei sa imi explici de ce tiganii proprietari fura de la vecinii proprietari, in conditiile in care de multe ori tiganii prin constituire de drepturi au mai mult teren decat romanii ce si-au impartit terenul bunicului?  Deci la saracie egala, unii fura de la altii. La mijloace de subsiztenta egale, unii terorizeaza pe altii. Te rog verifica acest lucru in orice sat.

O sa-ti pun intrebarea acesta de cate ori pot, pentru ca nu o sa gasesti ever o explicatie politically corect.


jesus! da, vad ca o luam de la 0. te-ai resetat, vad.

da mai, tiganii fac toate matrapazlacurile pe care le fac pentru ca sunt rai, ok? sunt o rasa rea si merita sa fie exterminata, antonescu a fost un erou. happy?

hai, somn usor!

#82
GeorgeM

GeorgeM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,445
  • Înscris: 05.08.2006

 chique, on 29 ianuarie 2014 - 03:17, said:

nu vor sau nu stiu. e si o inertie culturala aici, nu poti face de azi pe maine un agricultor dintr-un tigan. ei au o intreaga cultura nomada in spate, care n-are nimic de-a face cu agricultura. poti sa le dai pamant, le dai degeaba, daca nu-i si motivezi/inveti/determini sa-l lucreze.

Nu e vorba despre tiganii nomazi. Este vorba de tiganii care locuiau acolo sau in satul vecin. Te-a indus in eroare sintagma <<care în prezent se stabilesc în localitate>>. Tiganzii nomazi au fost 90% sedentarizati de comunisti . Restul de 10% nomazi  s-au asezat la Revolutie acolo unde s-au simtit mai bine. Pentru case si pamant. Ce sa nu le cer, ei au vrut loc de casa si pamant. Iar astia 10% s-au dus in zonele bogate din Ardeal, in locul sasilor.

90% din ei sunt  tigani fara acte care stateau in localitate si de tiganii care erau in acte membri cooperatori sau erau fierari/cizmari etc, Ei s-au inmultit si copii lor primesc in continuare teren, de multe ori prin extrapolarea legii, avand in vedere ca nu se poate dovedi statutul lor concret de multe ori, desi ei erau membri ai colectivitatii. De aceea te inseli si in legatura cu acea cultura nomada. Tiganii de care vorbesc eu, tiganii de la sate,  nu au nicio cultura nomada in spate. Iar de fierari e in continuare nevoie la sate.

Tiganii de la sate nu pleaca la orase, unii nu pleaca in strainatate, ei jefuiesc vecinii.

Edited by GeorgeM, 29 January 2014 - 03:42.


#83
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,887
  • Înscris: 21.04.2011

 chique, on 29 ianuarie 2014 - 02:39, said:

dar de unde stii tu asa de bine ce "vor" tiganii? ai trait printre ei, ti s-a confesat intreaga comunitate tiganeasca din romania si prin analiza statistica ai aflat "ce vor si ce nu vor" tiganii?
realizezi sper sa pici intr-un discurs derizoriu, pe care mi-e greu sa-l iau in serios.
Tu chiar crezi ca piranda aia ar schimba locul cu tine, nu?
http://www.versuri-s...ml#.UuhdYbv8I_0
Sa nu razi, cantecele astea care se transmit de la o generatie la alta pe cale orala au mereu cate un sambure de adevar.

#84
GeorgeM

GeorgeM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,445
  • Înscris: 05.08.2006

 chique, on 29 ianuarie 2014 - 03:28, said:

jesus! da, vad ca o luam de la 0. te-ai resetat, vad.

da mai, tiganii fac toate matrapazlacurile pe care le fac pentru ca sunt rai, ok? sunt o rasa rea si merita sa fie exterminata, antonescu a fost un erou. happy?

hai, somn usor!

Nu, nu "sunt happy". Nu sunt adeptul lui Antonescu, nici cu exterminarea nu sunt de acord. Intre timp sunt de acord ca sunt o natie/ cultura/ ce vrei tu/ cu apucaturi asociale. Si tu trebuie sa intelegi ca oamenii obisnuiti pot avea o reactie violenta la astfel de comportament, nu pana la dorinta de exterminare, dar pana la dorinta de face dreptate. Nu sunt adepul lui Antonescu, dar nici nu vreau in discutii  sa li se ia apararea pe argumente false,  in timp ce prea multi oameni sufera din cauza lor. Speranta ca se dau pe brazda in 2-3 generatii nu incalzeste victimele.

Nu cunosc nici eu raspunsul la intrebarea pe care am adresat-o. Dar e de reflectat.



Vezi tu, sunt fara raspuns cu privire la o solutie.

Edited by GeorgeM, 29 January 2014 - 03:53.


#85
jazzu

jazzu

    Agent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,438
  • Înscris: 18.06.2009

 Highlander91, on 28 ianuarie 2014 - 21:49, said:

In Romania* NU a existat Holocaust
Posted Image

Bună asta, corectă fiind numai dintr-un punct de vedere - că nu respectă definiția din DEX.

În rest, negaționism a la Aula Academiei Române.

#86
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

 chique, on 29 ianuarie 2014 - 01:01, said:

nu uitati, statul roman acorda alocatii si ofera invatamant de 10 clase gratuit, deci teoretic aveti sanse egale cu orice nou-nascut in Romania democratica. ce ziceti, peste 30 de ani va vedem broker de succes la bursa?



e firicel de primavara. :))

Gresit.  10 ani sunt OBLIGATORII. Gratuit este si facultatea, iar tiganii au si locuri rezervate

#87
Allahu

Allahu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,401
  • Înscris: 30.07.2008
evreii, care ii iubesc atat pe tigani, mai bine i-ar lua la ei

 chique, on 29 ianuarie 2014 - 01:28, said:

ce-ai face, fumatorule, sa fii un mic tiganus nascut in groapa de gunoi a clujului? ia povesteste-mi, ca-s in dispozitie literara!
niu stiu ce ar face fumatorul, eu as incerca sa plec in UK, la fratii mei indienii si pakii

#88
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003

 Pisa4you, on 28 ianuarie 2014 - 23:38, said:

Dupa raspunsurile de pe topic, s-ar zice ca mai traieste.

Tin minte ca am citit marturia unui tigan (nu stiu daca era sinti sau roma) despre perioada in care a fost la Auschwitz-Birkenau. Il obligau nemtii sa cinte la vioara, ca sa nu intre la banuieli cei dusi la camerele de gazare.
...

Si eu am citit in copilarie marturiile unui baron, baronul von Munchhausen.
Tipul inventa niste povesti fanteziste despre razboaie si peripetii nemaivazute. Se spune ca ar fi calatorit pe o ghiulea de tun.
Marturiile pe care le citati sunt minciuni mai mari decat cele ale baronului. Sunt plasmuiri hollywoodiene, scornite de oameni special pregatiti pentru a scrie scenarii.
In spatele povestilor sinistre se afla dorinta de a obtine bani de la oamenii prosti.

Adevaratele crime sunt cele indreptate impotriva popoarelor Europei, europenii sunt cei care au pierdut zeci de milioane de oameni in razboi.
Comunismul a omorat si persecutat sute de milioane de oameni dar nu este frumos sa se vorbeasca despre aceste victime.
Lagare reale au fost la Aiud, Sighet, Pitesti, Baragan dar si cele din Siberia. In ele a fost distrusa elita Europei.

Din pacate in prezent istoria se scrie in studiorile cinematografice iar muzeele sunt fabricate la comanda, dupa cum cere biznisul.

#89
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Cartea confirma ca si in timpurile alea statul functiona prost.

#90
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007
Topicul asta imi face impresia ca e deschis pe baza ideii rasuflate de "corectitudine politica" Hai sa ne aratam europeni, sa le dam (sansa ar fi cuvantul cand ei de fapt inteleg avantaje) ca sa se integreze. E ca si cum ai integra surubul in branza.

 chique, on 29 ianuarie 2014 - 02:02, said:

antilopa, societate straina nu inseamna societate ostila. iar eu veneam echipata cu un background - educatie de inalt nivel in romania. (pe urma am vazut ca nu era chiar asa inalt nivelul, dar sa spunem ca am avut parte de ce-a fost mai bun in romania). pentru un tigan e o aventura sa termine 4 clase in romania. cum poti sa pui semnul egal intre sansele mele si sansele lui?



pai nici eu nu m-as integra, sa fiu in locul lor, dar nu pentru ca as considera neaparat inferior modul de viata al romanilor, ci pentru ca pur si simplu mi-ar fi mai bine intre ai mei. pentru ca "ceilalti", societatea care tot insista sa ma integrez in ea, nu-mi ofera absolut nimic, in afara de flegme. de ce as dori sa ma integrez, ma rog? nu-i mai bine sa le-o trag cat pot si ma racoresc pentru toate nedreptatile suferite de rasa mea (care intr-un mod subtil ma apasa) ?

si-atunci, de ce tot ii dam cu replica asta obosita "nu vor sa se integreze"? normal ca nu vor, de ce ar vrea? ce le ofera societatea romaneasca mai bun decat au deja?

De ce e o aventura pentru un tigan sa termine 4 clase? Ce sanse ale tiganului nu sunt egale cu cele ale romanului? Tu zici ca ai educatie de inalt nivel in ro. O ai pentru ca ai tai sunt ultra bogati si ai avut profesori personali? Ai primit loc la scoala generala pentru ca erai din etnia majoritara? Cu ce au difeerit sansele tale de cele ale tiganilor?

Societatea ofera ceea ce are, tuturor, adica si tiganilor. Daca imi poti arata tu vreun caz din ro in care i-a fost refuzat cuiva accesul in scoala generala pentru ca e tigan, imi retrag afirmatiile.




 chique, on 29 ianuarie 2014 - 02:39, said:


dar de unde stii tu asa de bine ce "vor" tiganii? ai trait printre ei, ti s-a confesat intreaga comunitate tiganeasca din romania si prin analiza statistica ai aflat "ce vor si ce nu vor" tiganii?

realizezi sper sa pici intr-un discurs derizoriu, pe care mi-e greu sa-l iau in serios.

Dar tu ai trait printre ei, ai facut un profil psihologic standard bazat pe un numar reprezentativ de anchete individuale? Ai facut o comparatie intre afirmatiile lor si actiuni? Ai evaluat in vreun fel evolutia diversilor indivizi din etnie in functie de conditii? Ai testimoniale care sa prezinte fara dubiu cauzele esecului integrarii?

Pana acum ai un discurs extrem de confuz si de nesustinut. Ba mai mult, complet rupt de realitate si extrem de ancorat intr-o realitate ipotetica , "corecta politic"

 chique, on 29 ianuarie 2014 - 03:28, said:

nu vor sau nu stiu. e si o inertie culturala aici, nu poti face de azi pe maine un agricultor dintr-un tigan. ei au o intreaga cultura nomada in spate, care n-are nimic de-a face cu agricultura. poti sa le dai pamant, le dai degeaba, daca nu-i si motivezi/inveti/determini sa-l lucreze.

din tot ce-am scris pe-aci, sa nu se inteleaga ca eu am vreo speranta de la statul roman ca va demara niste programe reale de integrare a tiganilor. statul roman nu-i in stare sa aibe un sistem de invatament si de sanatate decent. ca sa nu mai vorbim de interventii in caz de urgenta Posted Image.  integrarea tiganilor intra deja la "fitze si avioane". probabil, asa cum a zis cineva mai sus, singura sansa e sa plece din tara si sa-i integreze altii. si chiar si asa, tot va dura 2-3 generatii.

da mai, tiganii fac toate matrapazlacurile pe care le fac pentru ca sunt rai, ok? sunt o rasa rea si merita sa fie exterminata, antonescu a fost un erou. happy?

hai, somn usor!

Pai zi de la inceput ca nu stii exact care sunt cauzele esecului integrarii ca sa ne dam si noi seama ca vorbesti oarecum din carti. Probabil ca esti inca la credinta ca, comunismul e viitorul omenirii. Adica un fel de idealism utopic specific intelectualilor de canapea. Cum spuneau unii, "sa fie comunism ca e foarte bine si frumos, dar sa nu imi ia mie afacerea personala, da?" Asa cum te descrii tu aici, ma gandesc ca ai lua acasa unul dintre tiganii care cersesc in fata unei biserici, l-ai spala, hrani, imbraca, iar la plecare dupa ce i-ai explica amanuntit ca de fapt fondul lui cultural este minunat si unic, i-ai pune si o floare in mana si i-ai zambi angelic. Dar da-mi voie sa te intreb, ti-ar da mana sa il scapi din ochi? Nu ai inventaria tacamurile si cotinutul buzunarelor dupa ce a plecat?

Fac alergie cand aud cuvantul "reale". Sanse reale, programe reale, schimbare reala....... Esti in urma cu vreo 20 de ani, poate mai mult, sincer. In anii 90, cand au rabufnit tiganii in vest, atat germanii cat si francezii aratau acuzator spre romania ca nu face nimic pentru integrarea tiganilor, ca ii defavorizeaza, etc.etc. Dupa ce s-au integrat aia prin buzunarele, strazile si magazinele lor, au incetat cu acuzele. Mai apare cand si cand cate un idealist ca tine care face un reportaj despre cat de tare se plang tiganii, neintelegand ca e doar o alta muzica tiganeasca pe care aia au invatat ca are succes si o tot canta, si nici ca, conditiile mizerabile in care traiesc nu sunt o consecinta a esecului sau lipsei programelor de integrare ci una directa a culturii lor.

Cel mai probabil, adaptarea lor la societatea moderna va dura nu 2-3 generatii, ci 20-30. Zici ca locuiesti prin afara romaniei (sau asa am inteles eu, poate am inteles gresit) Nu cred ca nu ai remarcat ca si in tara aia, daca are tiganii ei (ca nu exista doar in romania, te asigur) are cam aceleasi probleme de integrare ca si romania. Si englezii au tiganii lor, care locuiesc acolo de mult mai mult decat 2-3 generatii si au fix aceleasi probleme. Desigur fiind societati mult mai bine situate decat cea romaneasca, nivelul tiganilor de acolo poate parea mai ridicat decat al celor din ro, dar ca ecart intre media etnicilor si media tiganilor, e fix acelasi. Tot nomazi, tot in rulote, tot in mizerie, tot in furtisaguri si la marginea societatii. Ala e locul pe care ei natural si-l iau! A incerca sa ii "integrezi" e un atac direct la adresa lor, indiferent cum ai face-o.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate