Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Holocaustul romilor din România: "Ne-au băgat în trenuri ca pe vite, ne-au dus să murim"

- - - - -
  • Please log in to reply
143 replies to this topic

#19
sushimic

sushimic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,793
  • Înscris: 11.01.2010
Lamureste-ma intai cu "genocidul" ala. ;)

View PostPisa4you, on 29 ianuarie 2014 - 00:06, said:


Pot sa critic anumite obiceiuri, sau sa-mi exprim dezacordul fata de anumite practici, sau sa remarc dificultatile ridicate de diferentele culturale si sociale, dar nu o sa ajung sa urasc alti oameni doar pentru ca sint diferiti.
Posted Image
Sa-si practice obiceiurile lor "diferite" la tine in sufragerie. De o hoarda de mujahedini ce-ai zice?

#20
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

View PostKhaled, on 28 ianuarie 2014 - 23:46, said:

Asemeni, mai imi plac teribil cei ce dau din gura cu "integrarea", de parca etnia asta ar si astepta! Sfanta naivitate...
Ma rog, ia acasa o satra si integreaz-o, mult succes....si nu uita sa ne spui impresiile...

Avem 2000 de tigani (dom se numesc in Orientul Mijlociu) musulmani, perfect integrati.

Ce-i drept, nu avem satre. Sint sedentari. Nomazii sint mai problematici, din acest punct de vedere.

#21
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013

View Postsushimic, on 28 ianuarie 2014 - 23:55, said:

Trist, intr-adevar. Dar asta nu inseamna genocid, daca stii definitia. Daca impotriva evreilor au existat programe extinse de excludere si decimare, pogromuri si discriminari grave, nu inteleg de ce trebuie sa-i aruncam si pe tigani in aceeasi poveste. De exemplu evreii au fost exclusi din fortele armate nefiind trimisi pe front, tiganii nu. Apoi acei tigani nu au fost trimisi in mod nediscriminatoriu, ci erau alesi cei mai problematici, mai certati cu legea, nefiind vorba deci, de exterminare.
Sa facem diferenta intre crima/ucidere in masa si genocid; si 'slava domnului', a existat ucidere in masa de toate partile in timpul celor doua razboaie. Daca studiezi cazul tiganilor, chiar pescuit si din Raportul lui Wiesel, reiese foarte clar ca ce s-a intamplat in cazul tiganilor nu poate fi clasificat drept genocid. Este o concluzie trasa rau de par. Dar asa e cand ne jucam cu definitiile si sentintele.

Sa lasam corectitudinea politica si ipocrizia, macar noi astia, cu un IQ decent, aici pe SP. Verifica si tu in ce fel traiau mosnenii, serbii si rumanii cam in aceleasi secole. Sa lasam lacrimile de crocodil doar ca sa parem umani si fair; si noi, si tu si Elie Wiesel. Posted Image

dar nu a zis nimeni ca ar fi fost genocid. exista o lista a genocidelor istorice, tiganii nu sunt pe lista asta. ma intreb de ce ai simtit nevoia sa spui "ca nu a fost genocid" si sa argumentezi cu atata patos.

in rest, mie mi-e cam greata de gesturile astea de "dismiss", din poignet, gen: fugi ma de-aci, au facut si ei o excursie pana in transnistria, mare chichi. si-o meritau pana la urma, si-ar merita-o si azi la o adica. asta e substratul, si substratul asta ma inspaimanta rau de tot.

am vazut acum cativa ani "hotel rwanda" - filmul. m-a rascolit, evident, dar ma gandeam in sinea mea ca numai niste negri (africani necivilizati) ar putea comite asa orori. pana cand mi-am amintit ca orori asemanatoare s-au intamplat la 2 pasi de noi, in kosovo, acum 20 de ani. si citind pe-aici imi dau seama ca se pot intampla oricand in romania- si maine. si n-ar reactiona prea multa lume, caci tiganii si-o merita, nu-i asa?

Edited by chique, 29 January 2014 - 00:20.


#22
sushimic

sushimic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,793
  • Înscris: 11.01.2010

View Postchique, on 29 ianuarie 2014 - 00:19, said:


dar nu a zis nimeni ca ar fi fost genocid. exista o lista a genocidelor istorice, tiganii nu sunt pe lista asta. ma intreb de ce ai simtit nevoia sa spui "ca nu a fost genocid" si sa argumentezi cu atata patos.

in rest, mie mi-e cam greata de gesturile astea de "dismiss", din poignet, gen: fugi ma de-aci, au facut si ei o excursie pana in transnistria, mare chichi. si-o meritau pana la urma, si-ar merita-o si azi la o adica. asta e substratul, si substratul asta ma inspaimanta rau de tot.


Esti tu sigura? Cand vine vorba de tigani doua cuvinte auzi pe la facultatile de profil: holocaust si genocid. ;)

Si poigne-ul meu viza atentia speciala acordata "genocidului" tiganilor, de parca in afara lor, in timpul WW1 ai WW2 toata lumea se bucura de un mojito la plaja.

#23
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

View Postsushimic, on 28 ianuarie 2014 - 23:55, said:

Trist, intr-adevar. Dar asta nu inseamna genocid, daca stii definitia.

Zeci de mii de tigani au fost ucisi de nazisti in timpul razboiului. Exista un lagar special pentru tigani, la Auschwitz-Birkenau.

Hai sa nu ne incurcam in definitii. Contabilitatea numarului de morti ma ingrozeste. O viata valoreaza tot atit cit o suta, din punctul meu de vedere, pentru ca fiecare viata este unica.

In Romania au fost deportati tiganii considerati un pericol social. Sa nu uitam totusi ca au fost jefuiti, obligati sa mearga pe jos iarna distante enorme, cu copii mici si batrini cu tot, sub amenintarea armelor. Nu cred ca exista, la ora actuala, o definitie a termenului "pericol social" care sa justiifce un asemenea tratament.

Oare ce s-ar fi intimplat cu restul tiganilor daca nazistii ar fi cistigat razboiul?

#24
sushimic

sushimic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,793
  • Înscris: 11.01.2010

View Postchique, on 29 ianuarie 2014 - 00:19, said:

caci tiganii si-o merita, nu-i asa?
Nu e vorba de meritat ci de "asteptat". Istoria speciei umane e plina de episoade tragice; asa reactioneaza societatile care se simt amenintate, invadate, speriate. Evident ca acele consecinte sunt neplacute dar hai sa intelegem mecanismele naturii umane si socialului printr-o analiza mai ampla.

#25
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013
nu stiu ce auzi la facultatile "de profil" (ce profil, by the way?), ca nu le-am frecventat. dar nu exista un "genocid roma" in istorie. si de altfel, nici nu s-a vorbit de genocid aici pana n-ai adus tu cuvantul in discutie. chiar, de ce ai facut-o?

#26
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Voi nu snteti romi, ma, voi sunteti tigani.
Si daca tot vorbim de holocaust, hai sa vorbim si de holocaustul comunist care a omorat mult mai multi oameni decat orice al holocaust, inclusiv romani. Si sa mai spunem ca multi dintre slugile comunistilor erau chiar tigani care au cam fost protejati de regim.

Edited by Friskey, 29 January 2014 - 00:33.


#27
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,876
  • Înscris: 21.04.2011

View Postchique, on 29 ianuarie 2014 - 00:27, said:

nu stiu ce auzi la facultatile "de profil" (ce profil, by the way?), ca nu le-am frecventat. dar nu exista un "genocid roma" in istorie. si de altfel, nici nu s-a vorbit de genocid aici pana n-ai adus tu cuvantul in discutie. chiar, de ce ai facut-o?
Sigur ca nu
http://en.wikipedia.org/wiki/Porajmos
Ca a fost, ca nu a fost, conceptul exista.

Edited by catalina1, 29 January 2014 - 00:30.


#28
sushimic

sushimic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,793
  • Înscris: 11.01.2010

View PostPisa4you, on 29 ianuarie 2014 - 00:26, said:


Zeci de mii de tigani au fost ucisi de nazisti in timpul razboiului. Exista un lagar special pentru tigani, la Auschwitz-Birkenau.

Hai sa nu ne incurcam in definitii. Contabilitatea numarului de morti ma ingrozeste. O viata valoreaza tot atit cit o suta, din punctul meu de vedere, pentru ca fiecare viata este unica.

In Romania au fost deportati tiganii considerati un pericol social. Sa nu uitam totusi ca au fost jefuiti, obligati sa mearga pe jos iarna distante enorme, cu copii mici si batrini cu tot, sub amenintarea armelor. Nu cred ca exista, la ora actuala, o definitie a termenului "pericol social" care sa justiifce un asemenea tratament.

Eu vorbeam de "genocidul" romanesc.

Asa este istoria. Tragica de cele mai multe ori.

Multe lucruri intamplate atunci ar fi judecate in alta lumina azi sau pe timp de pace. Hai sa terminam cu mizeria asta lacrimogena, OK?
Ma surprinzi, Pisa, aveam impresia ca ai o judecata echilibrata, la rece.

#29
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013

View Postsushimic, on 29 ianuarie 2014 - 00:26, said:

Nu e vorba de meritat ci de "asteptat". Istoria speciei umane e plina de episoade tragice; asa reactioneaza societatile care se simt amenintate, invadate, speriate. Evident ca acele consecinte sunt neplacute dar hai sa intelegem mecanismele naturii umane si socialului printr-o analiza mai ampla.

omg, dar poate ne faci "o analiza mai ampla", care sa ne arate "mecanismele naturii umane" :))))

jesus, inteleg ca esti la o facultate "de profil"! well, felicitari!

#30
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,008
  • Înscris: 13.12.2009

Quote

Nu cred ca exista, la ora actuala, o definitie a termenului "pericol social" care sa justiifce un asemenea tratament.
cand ai fost ultima data intr-o zona locuita majoritar de tigani?

Quote

Oare ce s-ar fi intimplat cu restul tiganilor daca nazistii ar fi cistigat razboiul?
probabil ar fi fost deportati pe undeva sau tinuti in lagare de munca fortata. variante ce nu suna chiar atat de rau.

#31
sushimic

sushimic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,793
  • Înscris: 11.01.2010

View Postchique, on 29 ianuarie 2014 - 00:27, said:

nu stiu ce auzi la facultatile "de profil" (ce profil, by the way?), ca nu le-am frecventat. dar nu exista un "genocid roma" in istorie. si de altfel, nici nu s-a vorbit de genocid aici pana n-ai adus tu cuvantul in discutie. chiar, de ce ai facut-o?
Esti zambila, serios. Converseaza-te cu altcineva daca te plictisesti.

#32
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,008
  • Înscris: 13.12.2009

View Postcatalina1, on 29 ianuarie 2014 - 00:29, said:

Sigur ca nu
http://en.wikipedia.org/wiki/Porajmos
Ca a fost, ca nu a fost, conceptul exista.
omfg, mi-e greata. 220 de mii-1,5 mil? PE BUNE? istoricii lu' peste. estimarea aia e beton. nici nu exista o diferenta de 1.300.000 de persoane. :yes:
probabil in toate lagarele n-au murit 1,5 mil de oameni.

#33
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013

View Postcatalina1, on 29 ianuarie 2014 - 00:29, said:

Sigur ca nu
http://en.wikipedia.org/wiki/Porajmos
Ca a fost, ca nu a fost, conceptul exista.

ma bucur pentru el (pentru concept). eu inca astept sa-mi spuna sushimic de ce a aduc cuvantul "genocid" in discutie, pentru ca pana atunci nu se vehiculase decat cuvantul "deportare". sa-nteleg ca deportarea e o chestie minora, piece of cake, nici nu merita sa discutam de ceva mai mic decat un genocid? :)

View Postsushimic, on 29 ianuarie 2014 - 00:31, said:

Esti zambila, serios. Converseaza-te cu altcineva daca te plictisesti.
ei, uite, mi-ai atras atentia! dar poti sa te retragi din discutie anytime (daca n-ai argumente).

#34
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,876
  • Înscris: 21.04.2011

View Postnewbie13, on 29 ianuarie 2014 - 00:33, said:

omfg, mi-e greata. 220 de mii-1,5 mil? PE BUNE? istoricii lu' peste. estimarea aia e beton. nici nu exista o diferenta de 1.300.000 de persoane. Posted Image
probabil in toate lagarele n-au murit 1,5 mil de oameni.
Citeste partea asta ca sa intelegi niste lucruri: http://en.wikipedia....and_remembrance De la paragraful cu "Formal recognition..." (ma rog, ignora exagerarile cu discriminarea)

Edited by catalina1, 29 January 2014 - 00:38.


#35
sushimic

sushimic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,793
  • Înscris: 11.01.2010
@Chique e vreo clona a lui Narcotango sau Antilopei, ca prea e acelasi discurs lipsit de continut?

#36
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013
nu draga, nu sunt nicio clona. acum, auzim vreun argument sau ne mai dam mult dupa deget?

Edited by chique, 29 January 2014 - 00:42.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate