Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Lenovo Vibe Z K910

- - - - -
  • Please log in to reply
1830 replies to this topic

#1
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Lenovo K910 VIBE Z este, la ora actuala, cel mai performant dual sim existent, gratie puternicului procesor Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974, Krait 400 quad core, 2.2GHz, a faptului ca este dualsim activ si a conexiunii 4G.

Performantele acestui model nu se opresc aici. Pretul aparatului este 430-480$ (pe piata din China), cu mult sub cel al unor modele (single sim) pe care le surclaseaza. Scorul Antutu este intre 33.000 si 35.000!

Singurul minus pe care-l remarc la acest model este lipsa slotului de card microsd (memoria interna fiind de doar 16GB). Sa fi fost asa greu sa-i puna 32GB?!?

Specificatii:
GENERAL 2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
3G Network HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100
4G Network LTE 850 / 1800 / 2100
SIM Micro-SIM

Dimensions: 149.1 x 77 x 7.9 mm

Weight: 145.2 g

Display: 1080 x 1920 pixels, 5.5 inches (~401 ppi pixel density)IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors
Corning Gorilla Glass 3

Memory: Internal 16 GB, 2 GB RAM, no card slot

Data: HSDPA, 42 Mbps; HSUPA; LTE, Cat4, 50 Mbps UL, 150 Mbps DL Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi hotspot, Bluetooth v4.0 with A2DP

MicroUSB v2.0

Camera: Primary 13 MP, 4128 x 3096 pixels, autofocus, LED flash,Geo-tagging, touch focus, face detection; video 1080p@30fps

Secondary: 5 MP

Android OS, v4.3 (Jelly Bean)

Chipset: Qualcomm Snapdragon 800

Quad-core 2.2 GHz Krait 400 CPU, Adreno 330 GPU

Accelerometer, proximity, compass; GPS with A-GPS support

Active noise cancellation with dedicated mic

Non-removable Li-Po 3000 mAh battery

http://www.gsmarena....z_k910-5843.php

                             [ http://cdn2.gsmarena.com/vv/pics/lenovo/lenovo-vibe-z-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Mur_, 27 January 2014 - 17:14.


#2
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Iar pagina oficiala aici: http://appserver.len...33#remote-tab-1

#3
chflorin

chflorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 11.01.2011
Lenovo nu vinde nici un smartphone in Romania , ce se gaseste de cumparat pe la noi sunt modele aduse de bisnitari , garantia fiind in China , softul e modificat , rootat , bla-bla-bla , uneori de ei si de aici problemele . Cumparatul direct din China e si el o aventura cam riscanta . Altfel numai de bine despre acest telefon .

Attached Files


Edited by chflorin, 27 January 2014 - 18:16.


#4
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Se vede cat te pricepi...

#5
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Am vazut ca a aparut si pe la noi cam pe toate siturile de genul ...mobile.ro, dual....ro,  cutaregsm.ro. si ma bate un gand dar:

4g functioneaza in vdf?
gapps sunt disponibile?
urme de aplicatii cu meniu in chineza?


Merci

#6
daniotibu

daniotibu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.01.2014
Ma intereseaza sa-l cumpar insa mi-am luat 3 tepe pana acum pe aliexpress (2 - bani returnati dupa o luna jumatate...) si una pe etotalk (alta culoare, fara cutie si lipsa a doua baterie la un thl).

Avem aici teste - http://news.softpedi...ks-401285.shtml

Intrebare: sa-l iau din tara sau sa incerc iar sa-l iau din China?

#7
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Eu as zice sa-l iei din China, dar sa mai astepti 2-3 saptamani pana se mai "aseaza" preturile si trece perioada Noului An Chinezesc.

Edited by V_i_c_t_o_r, 29 January 2014 - 09:32.


#8
katalinscrob

katalinscrob

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.03.2007
Lenovo s-a chinuit ceva ca sa sparga gheata in elita phablet-urilor si dupa parerea mea sunt pe calea cea buna. Am un model venit din china, nu stiu de unde a fost cumparat sau cat a costat, calul de dar nu se cauta la dinti...insa am decis sa-l vand datorita lipsei 4g. Per ansamblu sta f.ok la performante, nu are lag efectiv indiferent ce-i dau sa presteze, memoria de 16 gb este suficienta (pt. mine). Foarte misto e partajarea memoriei interne pt apk-uri dinamic, nu limitata ca la p780 spre ex si la care trebuia sa vizitezi site-uri de prin Rusia ca sa ii dai de cap ca nu mai ai loc sa indesi un zedge ceva.
Plusuri: camera, nu e dslr dar e ok pt un user normal.
Bateria tine destul de bine, fata de note 3 e cu mult peste (   zile fara sa-l stresez, normal) o zi daca ii rupi gura. Oricum pe langa p780 e dif de o zi in minus.
Dual sim full active . pt cine are nevoie nu mai comentez, stiti care e treaba. Pt mine e super. Nu mai ma intorc never ever pe dual standby,  e de jucarie.
Display super luminos, nu e superamoled dar clar e ceva de capul lui pe scurt. Gorilla n-am testat-o si nici nu vreau sincer.

Minusuri as vedea la memoria interna ( chiar ca de mila puneau un 32 macar daca tot ii zic flagship) si lipsa 4g.
Il vand oricum pt ca vreau 4g. Sper sa nu interpreteze cineva ca-mi fac reclama aiurea in tramvai, v-am impartasit doar cateva pareri personale legate de...chestia asta aka telefon. Cei frustrati sa interpreteze oricum ce vor.
Daca aveti intrebari va raspund cu placere. Respect

#9
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
@katalin.

Cum e cu integrarea cu google apps, (google now, contacts sync, etc)? Clientul de push mail, l-ai folosit? Urme de limba chineza prin aplicatii? USB OTG, functioneaza?

#10
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Prin specificatii spunea ca are 4G... Daca nu are 4G mi-l scot din lista de "dorinte". :)
Pacat de el. Astept un model dualsim activ, cu 4G, 2GB de RAM si macar 32GB stocare interna.

#11
katalinscrob

katalinscrob

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.03.2007
I-am instalat fara probleme tot ce inseamna googleapps, root si cwm (pt backup-uri). Bloatware chinezesc sters integral din prima zi. Daca avea 4g pe primul sim il pastram si era tot ce-mi doream de la un tel, oricum trebuie sa asteptam pana face Lenovo via qualcomm o ghidusie cu un SoC corespunzator, ma gandesc acum si la strategia lor de marketing cam ciudata...Versiunea single sim 4G inca nu am gasit-o la vanzare pe undeva...Foarte misto ideea de smart flip cover magnetic ca la note 3, nu mai trebuie sa deschizi flip-ul pt a controla un apel. In pachet a venit cu unul deschis la culoare, am luat alta gri inchis si acum sunt impacat cum arata (depinde de gusturi, culoarea alba la telefoane ma respinge oricum). Otg merge perfect, a vazut si ssd-urile din sertar.

#12
grecua

grecua

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 25.06.2008

 katalinscrob, on 30 ianuarie 2014 - 11:16, said:

I-am instalat fara probleme tot ce inseamna googleapps, root si cwm (pt backup-uri). Bloatware chinezesc sters integral din prima zi. Daca avea 4g pe primul sim il pastram si era tot ce-mi doream de la un tel, oricum trebuie sa asteptam pana face Lenovo via qualcomm o ghidusie cu un SoC corespunzator, ma gandesc acum si la strategia lor de marketing cam ciudata...Versiunea single sim 4G inca nu am gasit-o la vanzare pe undeva...Foarte misto ideea de smart flip cover magnetic ca la note 3, nu mai trebuie sa deschizi flip-ul pt a controla un apel. In pachet a venit cu unul deschis la culoare, am luat alta gri inchis si acum sunt impacat cum arata (depinde de gusturi, culoarea alba la telefoane ma respinge oricum). Otg merge perfect, a vazut si ssd-urile din sertar.
Am inteles ca doresti sa-l vinzi. As fi interesat.

#13
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Hardware-ul este super, din pacate softul nu e cel mai stralucit. Asteptam cu interes o veriune internationala de fw, ROM-ul cu care a venit telefonul, desi aproape 100% in engleza, sta destul de prost la capitolul functionalitate. Dialer-ul ar fi cea mai mare problema neavand nici macar posibilitatea de a grupa call log pe contacte, iar smart dial tripleaza sau cvadrupleaza rezultaele.

Oricum, nu e nimic ce nu s-a putut rezolva cu 3rd party apps gen exDialer, si go launcher.

#14
ghe_rares

ghe_rares

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 24.09.2007
Kata, de unde ai luat flip-case-ul ?

Porcariile chinezesti au disparut rapid prin : return to factory defaults. Nu reusesc sa ii fac update la soft OTA. Imi da eroare cum apas pe update... Al meu a venit cu play store direct instalat

#15
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Fiindca soft-ul original nu avea recovery si Gapps :) Actualizarile OTA din motivul asta sunt dezactivate, daca le-ai forta sa ramana active, ar cauta si instala actualizari insa te-ai alege cu un bootloop.

#16
katalinscrob

katalinscrob

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.03.2007
Flip-ul mi l-a adus acelasi amic din china la bagaj mana. Intr-adevar, versiunile de rom instalate de eto sau etc. omoara practic posibilitatea de update ota. Sunt doua posibilitati de update
1. download rom de pe viberom.com si instalare prin toolkit sau
2. instalare prin ota direct.
Eu chiar daca am vazut update-urile de fiecare data am preferat sa le instalez via cwm.
Cu ultima versiune DEV vibe rom s-a schimbat in bine calitatea audio in convorbiri, semnalul mai bun respectiv gps lock mult mai rapid (aprox 5 sec). Baseband radio update va fi in vizorul celor de la lenovo si in versiunile urmatoare cu siguranta, SoC-ul are resurse de exploatat la greu.

Edited by katalinscrob, 06 February 2014 - 20:32.


#17
blodwings

blodwings

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,625
  • Înscris: 22.08.2007
N-am ce spune, arata super bine (si pe afara si prin inauntru).
Ma deranjeaza marimea si lipsa 4G (acum parca as testa 4G-ul inclus de la COSMO...).
Deocamdata raman pe P780 :D, insa pe viitor tot Lenovo vreau sa aleg.

#18
asyst72

asyst72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 18.05.2006

 katalinscrob, on 30 ianuarie 2014 - 00:08, said:

...lipsa 4g.
Il vand oricum pt ca vreau 4g. ..

 V_i_c_t_o_r, on 30 ianuarie 2014 - 09:35, said:

Prin specificatii spunea ca are 4G... Daca nu are 4G mi-l scot din lista de "dorinte". Posted Image
Pacat de el. Astept un model dualsim activ, cu 4G...



mai sa fie.. chiar asa indispensabil a devenit 4-geul asta in Ro? cand ma uit pe harta de acoperire ma apuca rasu-plansu..
dar se pastreaza trendul: daca intr-o tara ca Ro te dai cu masini scumpe pe soselele de kko, atunci de ce sa nu te dai si de ceasu mortii sa butonezi un tel 4G chiar daca reteaua e mai mult pe hartie..

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate