Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Fumatorii de tigari home made / rulate

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
6318 replies to this topic

#937
crystyan83

crystyan83

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.03.2011
masina powermatik 2 +are tot arc de ala spirala ce impinge tutunul sau  e ca un ax?

#938
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005

View Postcrystyan83, on 28 iunie 2015 - 19:37, said:

masina powermatik 2 +are tot arc de ala spirala ce impinge tutunul sau  e ca un ax?

Are un piston ce impinge tutunul. Alea cu arc spiralat sunt recomandate pentru tutunul tocat cat mai fin, pentru cel firicel nici intr-un caz. Pentru cel firicel sunt recomandate, inafara de Powermatik II+, cele cu manivela si binenteles cele simple, de la 5 lei in sus. Dar, doar o masina de calitate (care binenteles nu e ieftina) iti va umple tigara uniform si complet.
Si cu riscul sa repet ce s-a mai spus, iti recomand sa citesti topicul de la inceput, vei invata multe lucruri interesante.

#939
SORYYTT

SORYYTT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 25.06.2015
A sosit pachetul - tutunul este bun la gust , miros placut -este taiat mai mare -tarie peste medie. Intra cam 6.5g la tuburi de 84cu filtru de 20mm , si cam 7.5g cu tuburi de 100 .  Daca vreti sa vedeti cum arata tutunul tipul din acest clip video foloseste tutun Cherokee Mellow Pipe Tobacco

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vHy5zOCVzj8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] la 1 min si 3 sec .

Pret - aproximand 650 de tigari pe pachet de tutun  de 450g  - 5.1 lei/pachet cu tuburi si transport inclus pentru tuburi de 84 - 500 de tigari pe pachet 6.7 lei/pachet cu tuburi de 100 .

Edited by SORYYTT, 29 June 2015 - 21:33.


#940
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
cum sa intre 6,5 grame ???...cred ca gresesti

#941
SORYYTT

SORYYTT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 25.06.2015

View Postsilesax, on 29 iunie 2015 - 22:15, said:

cum sa intre 6,5 grame ???...cred ca gresesti
da este 0.65g si 0.75g

#942
fatlover

fatlover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 11.12.2010

View Postcrystyan83, on 28 iunie 2015 - 10:28, said:

buna as vrea sa ma reapuc de injectat tigari ca nu ma resist financiar.anul trecut m-am apucat si eu de asa ceva si m-am lasat pagubas . mi-am luat masina electrica de aia cu arc spirala si ma inervam ca imi strapungea tuburile, se scuturau tigarile, cadea jarul, se bloca masina etc.luam tutun vrac de pe okazii si numai tepe miam luat ca era prost ca naiba.am facut un calcul raportat la tiigarile ce se vand pe piata(ashima , marble) si tot la bani aia ieseam pe vremea aceea  si am zis gata nu mai are rost sa ma complic, am vandut masina, tot.acuma  s-au scumpit  si tigarile ce se vand la negru si de aceea as vrea sa ma reapuc.din cate am citit eu pe forumuri am ajuns la concluzia ca cea mai ok masina manuala este micromatik  http://www.okazii.ro...atic-a173817172, sau electrica   http://www.okazii.ro...activ[171776058]   . nu stiu care din aceste variante sa iau, manuala sau electrica, nu conteaza pretul ma intereseaza sa iese treaba calumea, mai este un model de masina , cartel container  http://www.tobacco-o...rtel-Container/ si aia m-ar tenta. ca si tutun am auzit ca ohm este ok 130 ron punga de 450  de grame.Daca este masina ok cu tutunul ohm cate tigari pot scoate ajung la 800 de tigari)?sau cu tutun unguresc pall mall sau sopiane la galeata.
salut ,parearea mea e sa nu te apuci de cumparat masini scumpe  , cel mult un powermatic 1,tutun ohm am comandat si eu dar inca nu l-am primit , revin cand il primesc,s-ar putea sa nu fie expandat ca cel unguresc si atunci vor iesi in jur de 500 de tigari, sa stii ca in ultima vreme s-a cam scumpit si tutunul .eu anu trecut luam golden gate de 180 cu 70 de la un tip din oradea acum e 85 de asta am vrut sa vad care-i treaba cu ohm ,una peste alta eu de ex nu cred ca ies mai ieftin pt ca eu mai comand si tutun aromat vanilat crea il amestecam cu golden si mai plateam si acolo taxe postale si separat tuburile plus taxe si alea si ajung la pret cam ca tigarile ashima care is 10 lei la noi si is si mai lungute cam ca dunhilul

#943
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005

View Postfatlover, on 30 iunie 2015 - 08:15, said:

salut ,parearea mea e sa nu te apuci de cumparat masini scumpe  , cel mult un powermatic 1,tutun ohm am comandat si eu dar inca nu l-am primit , revin cand il primesc,s-ar putea sa nu fie expandat ca cel unguresc si atunci vor iesi in jur de 500 de tigari, sa stii ca in ultima vreme s-a cam scumpit si tutunul .eu anu trecut luam golden gate de 180 cu 70 de la un tip din oradea acum e 85 de asta am vrut sa vad care-i treaba cu ohm ,una peste alta eu de ex nu cred ca ies mai ieftin pt ca eu mai comand si tutun aromat vanilat crea il amestecam cu golden si mai plateam si acolo taxe postale si separat tuburile plus taxe si alea si ajung la pret cam ca tigarile ashima care is 10 lei la noi si is si mai lungute cam ca dunhilul

Depinde. Daca iti cumperi toate ingredientele dintr-un singur loc, platesti mai putine taxe. La magazinul online X au promotie tutun expandat 135g + 200 tuburi filtru 25 mm + 100 tuburi filtru carbon 20 mm + aparat manual injectat la 99,90 lei. Transportul e 17,11 lei. Daca iau 4 doze, pentru o luna intreaga, total cu transport 416,71. Impartind la 54 pachete, iese 7,71lei/pachet. La fiecare doza primesc 7 puncte recompensa, deci 28 in total pe care le folosesc la urmatoarea comanda, care va costa 388,71 lei, deci 388,71 lei, pret care se va mentine si la urmatoarele comenzi. Daca mai gasesc un prieten, sau mai multi sa impartim costul transportului, cu atat mai bine. Plus ca raman si cu aparatele, care poate gasesc sa le vand pe la prieteni. Deci oricum ies mai ieftin ca cele de contrabanda, plus ca stiu ce am bagat in ele. Incerc acum si alte tutunuri, poate reusesc sa ies si mai ieftin ca pret, dar totusi fara sa fac mare rabat la calitate, ca de Pall Mall la 110 g si Sopianae la 200g nu sunt prea multumit. Sunt mai ieftine, dar mai proaste.

Edited by danyel61, 30 June 2015 - 08:59.


#944
loveandpeace

loveandpeace

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 14.02.2015
Ba penis mea, am deschis un topic l-au inchis militienii astia, ce tigari sa mai fumez? Vreau sa schimb tigarile si nu stiu ce sa cumpar, sugestii?

#945
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
carpati daca mai gasesti

#946
crystyan83

crystyan83

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.03.2011
in casa suntem 3 fumatori dam aproape 600 de lei pe luna pe tigari.eu zic ca daca fac o investitie in masina mi-o recuperez cu timpul!!. m-ar interesa tutunul unguresc pall mall sau sopianae cam cu ce gust al tigarii din comert se aseamana?

Edited by crystyan83, 30 June 2015 - 20:29.


#947
fatlover

fatlover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 11.12.2010
mi-a venit si mie tutunul ohm silver , e foarte slab ca tarie  , eu normal am vrut albastru dar nu mai avea si eram pe fundu pungii de golden gate albastru , e taiat foarte mare scrie si pe punga ca e pipe tabaco  dar se poate si injecta putin mai greu , nu e expandat deci mare economie nu fac fata de golden din care imi ieseau 300 de tigari cu tuburi primus multi filtru de 17mm , is curios cate voi face  la final de punga , orcum la miros nu e asa parfumat ca goldenu

#948
SORYYTT

SORYYTT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 25.06.2015

View Postfatlover, on 01 iulie 2015 - 17:53, said:

mi-a venit si mie tutunul ohm silver , e foarte slab ca tarie  , eu normal am vrut albastru dar nu mai avea si eram pe fundu pungii de golden gate albastru , e taiat foarte mare scrie si pe punga ca e pipe tabaco  dar se poate si injecta putin mai greu , nu e expandat deci mare economie nu fac fata de golden din care imi ieseau 300 de tigari cu tuburi primus multi filtru de 17mm , is curios cate voi face  la final de punga , orcum la miros nu e asa parfumat ca goldenu

Din cate grame de Golden ies 300 de tigari?  Din Ohm ar trebui sa iasa minim 500 de tigari-cred eu.

#949
fatlover

fatlover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 11.12.2010

View PostSORYYTT, on 01 iulie 2015 - 20:53, said:


Din cate grame de Golden ies 300 de tigari?  Din Ohm ar trebui sa iasa minim 500 de tigari-cred eu.
dintr-o punga de 180 gr

#950
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
A reaparut pe okazii Tutunul OHM Blue si Bold la 450g/130 lei.

#951
missulache

missulache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 16.02.2014
Salut.
A incercat cineva "tigari-de-foi-pegasus-55g" ?
Sunt curios ce calitate si gust are tutunul din ele, ca pretul e super OK.
Din pacate, unde locuiesc eu nu am gasit prin magazine, ca le incercam.

Edited by missulache, 04 July 2015 - 15:38.


#952
SORYYTT

SORYYTT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 25.06.2015

View Postmissulache, on 04 iulie 2015 - 15:36, said:

Salut.
A incercat cineva "tigari-de-foi-pegasus-55g" ?
Sunt curios ce calitate si gust are tutunul din ele, ca pretul e super OK.
Din pacate, unde locuiesc eu nu am gasit prin magazine, ca le incercam.
Am incercat eu - tutun normal vrac - 13 lei pe net . Am amestact cu alt tutun . Numai tutunul din ele nu e bun - pt mine. (Snagov)

#953
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006

View Postmissulache, on 04 iulie 2015 - 15:36, said:

Salut.
A incercat cineva "tigari-de-foi-pegasus-55g" ?
Sunt curios ce calitate si gust are tutunul din ele, ca pretul e super OK.
Din pacate, unde locuiesc eu nu am gasit prin magazine, ca le incercam.
Da, eu. Sunt bune, am fumat o țigară blue și una red. Blue cam slabe pe gustul meu, red sunt la fix. În mod normal fumez Camel galben rulat în filtre Camel. Cred ca mă las de rulat cu ocazia asta.

#954
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Am facut, orientativ, un tabel cu pretul (destul de) real al unui pachet de tigari obtinut din cateva tipuri de tutun ce se gasesc pe la noi. Calculul s-a facut doar pentru un pachet/galeata/cutie de tutun, la mai multe va scadea pretul de transport, iar pentru tuburi am folosit 1 leu/pachet, unde era cazul. Cel mai ieftin este cel unguresc, dar este mai slab calitativ.


Edited by danyel61, 06 July 2015 - 08:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate