Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Fumatorii de tigari home made / rulate

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
6318 replies to this topic

#613
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

View Postvladconstanta, on 08 ianuarie 2015 - 00:20, said:

Deci eu mai am 7,8 pachete de tigari pe care le mananc cu sotia in 2,5 zile. Eu fumez 2 pachete pe zi si sotia 1 . Ma gandeam maine sa-mi comand 2,3 pachete de tutun Old Holborn - albastru (sper ca este light, asta fumez)si 2,3 camel albastru, sa vad ce-mi place mai mult. Vreau sa comand si un aparat de injectat mikromatic.Nu stiu ce foite sa-mi iau ?
Va rog sa ma sfatuiti, nu mai vreau sa platesc acizele nemernice impuse de unul si altul.

Old Holborn e tutun de rulat, nu merge la injectat.Ptr injectat se foloseste un alt tip de tutun, de exemplu Camel, Philip Morris, RedBull, Biliard, etc.Daca fumati asa mult nu prea renteaza tigarile injectate, adica economia nu o sa fie prea mare.Dintr-o cutie de 80gr la 40-42 lei ies maxim 70-80 tigari + tuburile...rezulta un pret de aprox 10 lei/pac.Nu am mai socotit si aparatul, care costa si ala vreo 120-150 lei.V-as recomanda sa incercati sa rulati, folosind un aparat de rulat OCB, foite+filtre slim de 6mm pana va invatati sa le faceti din mana.Citeste postul de mai sus #602

Edited by primuministru, 08 January 2015 - 22:47.


#614
vladconstanta

vladconstanta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.05.2014

View Postxcit, on 08 ianuarie 2015 - 20:47, said:

ca tuburi recomand chesterfield de 25mm sau marlboro de 25mm, nu altereaza deloc gustul tutunului, la cate neamuri de tuburi am testat m-am oprit la astea 2 pe care le recomand. Sunt tuburi care put a ziar ars, inteapa la limba, sunt amare, etc

Multumesc, am sa tin cont de parerea ta.

View Postprimuministru, on 08 ianuarie 2015 - 22:46, said:


Old Holborn e tutun de rulat, nu merge la injectat.Ptr injectat se foloseste un alt tip de tutun, de exemplu Camel, Philip Morris, RedBull, Biliard, etc.Daca fumati asa mult nu prea renteaza tigarile injectate, adica economia nu o sa fie prea mare.Dintr-o cutie de 80gr la 40-42 lei ies maxim 70-80 tigari + tuburile...rezulta un pret de aprox 10 lei/pac.Nu am mai socotit si aparatul, care costa si ala vreo 120-150 lei.V-as recomanda sa incercati sa rulati, folosind un aparat de rulat OCB, foite+filtre slim de 6mm pana va invatati sa le faceti din mana.Citeste postul de mai sus #602

View Postvladconstanta, on 09 ianuarie 2015 - 00:02, said:


Multumesc, am sa tin cont de parerea ta.[size=4]


#615
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Tutunul Austin rosu cum este?

#616
aLexCM

aLexCM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 26.01.2014

View PostdaniMMM, on 20 ianuarie 2015 - 15:58, said:

Tutunul Austin rosu cum este?
Rosu.Posted Image

#617
dgd64

dgd64

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 18.03.2010
Salutare baieti
Am revenit dupa o lunga absenta........pot sa spun ca de 2 ani am fumat numai tigari facute de mine ,am cautat tutun bun de mi-au sarit capacele de aia am deschis acest topic cu mult timp in urma sa gasesc o sursa buna de tutun , dar dupa ce am gasit omu nu a mai fost de luat legatura cu el ......mai stie cineva ceva tutun bun vrac pe undeva cu aroma de pall mall ?

#618
didi_yo

didi_yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 14.06.2007
Am fumat Amber Leaf englezesc, dar Mac Baren albastru (halfzware) este muuult peste primul. Danezii stiu sa faca tutun destept.

#619
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Hai noroc!
Vreau si eu sa ma apuc de treaba asta cu tigari home-made. Faza e ca nu stiu ce tabac mi s-ar potrivi. Nu sunt genul mofturos la tigari. In general fumez Dunhill albastru lung, Kent(toata gama), Marlboro fiter plus(lung/scurt), Pall Mall Negru lung.
De precizat ca as vrea sa fac tigarile cu manuta mea. La foita, nu la aparat de injectat. Care e combinatia ideala de tutun, filtre si foite ce m-ar putea satisface?

#620
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View PostaLexCM, on 20 ianuarie 2015 - 17:15, said:

Rosu.Posted Image
Uite, si pe mine m-ar fi interesat.

#621
annubis

annubis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 21.01.2007
Îți recomand foițe OCB albastru si filtre OCB regular. În ceea ce privește tutunul e greu să-ți recomand combinația ideală, e o chestie ce ține de gusturi. Eu fumez in mare parte, domingo original, poți sa încerci si domingo alb, light, e mai slab, bali shag e bun, drum, samson, old holborn golden Virginia astea-s premium. Contează si proveniența tutunului, Ungaria, Serbia, comerțul românesc, ori UE. Sugestia mea ar fi să le iei pe rând până o sa găsești ceea ce îți place.

#622
pontilius

pontilius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.05.2009
Spunea cineva ca nu merge tutunul de rulat sa fie injectat. De 3 luni fumez Drum doar injectat. Nu se scutura si nici nu cade jarul. Am de

#623
tocmaiacum

tocmaiacum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 07.12.2005
Salutare.
Am ceva experienta cu tigarile rulate/injectate (aproape 2 ani) dar mai nou am cumparat un aparat de injectat slim Korona.
Din ce am gasit eu pe okazii doar Korona face tuburi si aparate de injectat slim.
Momentan am 1000 de tuburi dar, pe viitor, as incerca si alte tuburi.
Imi puteti spune daca ati incercat injectare in tuburi slim de la alta firma?
Din ce observ economia de tutun e masiva (aprox. 50%) la tuburile slim, asadar merita adoptat sistemul acesta.
Tuburile Korona sunt ok sau dau mirosul acela de hartie arsa?
Eu stiu din experienta ca nu remarcam singur mirosul de ars desi ceilalti imi spuneau ca-n locul unde fumez "miroase a hartie arsa".

Edited by tocmaiacum, 29 January 2015 - 21:10.


#624
annubis

annubis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 21.01.2007
Încearcă zig-zag mini, masină de injectat si tuburi, nu sunt slim dar economia la tutun se vede. Problema aici e că nu se potrivesc alte tuburi decât tot cele de la zig-zag. Google it si o să găsesti cine vinde....la un pret destul de decent. Eu am încercat si sunt ok....nu hartie arsa. Insa dura prea mult sa injectez tutun de rulat:D Asa ca am rămas la rulatul manual, unde obtin cea mai buna economie la tutun.

Edited by annubis, 29 January 2015 - 21:30.


#625
tocmaiacum

tocmaiacum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 07.12.2005
Multumesc.
Am facut un calcul al economiei realizate umpland tuburi slim.
Atasez poza cu specificarea faptului ca am masurat cu o ruleta dimensiunile celor trei tipuri de tuburi deoarece mi-a fost lene sa le caut dimensiunile pe net.
Din calculul meu empiric rezulta ca e
cu 30% mai mult spatiu de umplut (mai mult tutun) intr-un tub Pall Mall Xtra ;
cu 39% mai mult spatiu de umplut (mai mult tutun) intr-un tub Primus multifilter;
cu 22% mai mult spatiu de umplut (mai mult tutun) intr-un tub care ar avea filtrul lung de 25 mm
comparat (raportat) cu un tub slim Korona.
Am facut calculul la repezeala astfel ca, probabil, dimensiunile precizate in specificatiile diferitelor tipuri de tuburi sunt altele.
Ca sa masor lungimea filtrelor am rupt tuburile.

Attached Files


Edited by tocmaiacum, 29 January 2015 - 23:36.


#626
annubis

annubis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 21.01.2007
Wow....estti prea "stiintific" pentru mine, după aproape 4 ani de RYO, nici nu mai număr cate tigări fac dintr-un pouch de 50g, stiu ca trebuie să-mi ajungă in medie 5 zile. Si economia la tutun tine si de alti factori...sprituri, prieteni.....:D

Edited by annubis, 29 January 2015 - 23:56.


#627
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
slimurile sunt pretentioase, nu merg in orice tabachera...si oricum nu arata a tigari, ci a paie. Cine fumeaza tigari facute de mult timp poate sa-ti confirme ca economia o faci la tub normal cu filtru de 25, castigi peste 1 cm de tutun. Un tub de calitate cu filtru de 25 se pisa de la distanta pe orice multifilter cu 3 bobite de carbune in el, numai multifilter nu e ala. Daca as gasi marlboro multifilter cu filtru de 25, m-as muta pe ele, dar nu gasesti la noi asa ceva, eu fumez de mult chesterfield de 25 si nu pute nasol....acum depinde si ce tutun ai, ca daca bagi frunze de ceapa uscata cumparata de pe okazii pe post de tutun, e alta socoteala

#628
tocmaiacum

tocmaiacum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 07.12.2005
Slimul la tigarile injectate/rulate e mult mai gros decat la cele de fabrica - care seamana cu paiele.
E adevarat ca nu stau bine in tabachera normala.
Inainte de slim am trecut de la filtru de 15 mm la 20 mm si nu am simtit o mare economie de tutun pentru ca incarc la fel de mult aparatul de injectat.
Diferenta vizibila este calitatea tigarii rezultate - tutunul este mai bine compactat, mai dens - filtrul este mai lung deci tigarea e mai ferma, se poate apuca mai bine, nu mai arunc un cm de tutun nefumat ci numai 0.5cm (nu fumez niciodata pana la hartia filtrului).

Edited by tocmaiacum, 31 January 2015 - 23:51.


#629
Ligiore

Ligiore

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 01.02.2015
Tutun de facut tigari din cultura Virginia, tutunul are o aroma unica este tratat dupa o reteta propie nu de genul aromatizari prin spray si gata.Inainte de aromatizare cit si dupa,trebuie sa treaca printr-un alt proces timp de 10 zile cunosc acest procedeu fiinca am lucrat in Germania la o fabrica care producea si aromatiza tutun de pipa.Tutunul are aroma de pepene galben si o alta aroma secreta, nu miroase urit, fumul nu este acru la gust,nu are bete,are o aroma ca pur si simplu iti vine sa-l maninci, si face din fumat o adevarata placere. Pretul este pentru 200g.Din 200g se pot face minim 200 de tigari,o tigare super long cu tot cu filtru are 1g.deci trebuie sa iasa minim 200 de tigari.Livram oriunde in tara prin posta sau curier.Pret 60 ron mai multe detalii la numarul de telefon 0773927060

#630
annubis

annubis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 21.01.2007
După ce ai spamat thread-ul similar de pe CG, vad ca ai venit si aci. Asta e un topic de discutii  nu de reclama , asa ca te rog sa te abtii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate