Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Fumatorii de tigari home made / rulate

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
6318 replies to this topic

#577
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,885
  • Înscris: 29.06.2006
sa incerci cu tuburi de 25mm sa vezi cum se simte la buzunar :) eu folosesc chesterfield ca tuburi e 10 lei cutia de 250 de tuburi, dar sunt si bune nu miros a hartie arsa

#578
night40

night40

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.02.2012
Servus tuturor!

Recent am decis să nu mai cumpăr din comerț și să încep să-mi fac singur țigările (recent în genul că numai de 40 de minute mi-am luat un aparat manual de umplut tuburi cu 95 de lei). Vreau, în caz că are cineva răbdare cu mine, să mi se ofere niște variante de tutun bune pentru astfel de proceduri, ce fel de arome se pot pune, posibil și de tuburi, deși din scurtele mele căutări online parcă mi s-a pus pata pe cele Cartel. Unii prieteni mi-au spus că să cumpăr tutun de vrac, sau un fel de tutun combinat cu cel de pipă, și chiar n-aș vrea să fiu lăsat de capul meu să comand vreo țigănie ieftină de pe net importată de te miri unde..

Edited by night40, 15 December 2014 - 14:27.


#579
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
După "servus" pot deduce ca sunt șanse destul de mari sa fii din Ardeal. Dacă am dreptate, și dacă ești și cumva din apropierea graniței cu ungurii, situația devine mult mai simpla.

Eu folosesc tutun Camel în tuburi Camel, luate din Ungaria. Ies la 5-6 lei pachetul, iar Camel homemade e cu mult mai bun decât Camel din comerț.

#580
night40

night40

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.02.2012
Dada, ardelean m-a făcut mama :D

Eu momentan sunt în Cluj, deci nu sunt chiar așa aproape de graniță. No, păi nu știu ce să zic, eu Camel n-am fumat niciodată. Curent fumez Sobranie Black, deci ceva tutun să se aproprie de gama asta este? Plus că am mai văzut că sunt ceva spray-uri ce oferă o aromă în plus tutunului; acestea se pot folosi peste orice fel de tutun de injectat?

#581
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,666
  • Înscris: 01.09.2006
Nu prea seamana tutunul Camel cu tigarile Camel. Mie mi s-a parut chiar foarte placuta aroma de la tutunul Camel, mai bine incerci ...
Din cate am inteles de la unul care vindea spray-uri cu aroma, nu prea au efect, nu cred ca ajungi la aroma celor de fabrica.

#582
night40

night40

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.02.2012
Mhm, deci nu ar face mare diferență dacă aș da cu o aromă de ciocolată peste vreo 80 g de tutun Camel?

Nu de alta, dar primul meu contact cu țigările făcute acasă, a fost la o conferință iar un tip spunea că avea propria sursă de tutun pe care o combina 75% tutun plus 25% altceva, iar la final îi dădea ceva aromă de rom/ciocolată. Efectiv țigări mai bune ca alea n-am fumat niciodată

#583
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,666
  • Înscris: 01.09.2006
Poate unora le iese, dar in general nu prea. Eu nu am auzit pe nimeni sa foloseasca astfel de arome si sa fie incantat de ele.
Dar incearca ... si ne povestesti si noua.
Probabil e ca la bucatarie ... unora le iese, unora nu. Mai mult nu :lol:.

#584
night40

night40

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.02.2012
Probabil ai dreptate, dar o să-mi iau un flacon măcar să-mi satisfac un moft personal (nu că tot restul n-ar fi Posted Image) apoi voi reveni să vă spun pățania

Păi atunci cred că-mi voi comanda 80g de tutun Camel de injectat de pe okazii să văd cum e. Apropo, trebuie să mă uit după o marcă anume de tuburi? Nici nu știu dacă aparatul pe care l-am cumpărat face pentru orice dimensiune.. Am ochit unele Cartel ce par faine

Edited by night40, 15 December 2014 - 23:16.


#585
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,666
  • Înscris: 01.09.2006
Pai tutunul Camel nu cred ca ai de ce sa-l mai aromezi, e destul de aromat.
Aromele alea sunt pentru tutun cules direct de pe camp cred ...

La tuburi, din ce am inteles, ar trebui sa cauti unele cu filtrul de 25 mm, nu de 15 mm.
Eu nu am stiut asta si vad ca tuburile mele au filtrul de 15 mm, chiar daca pe exterior pare de 25 mm.
Dimensiune totala a tubului vad ca nici nu e trecuta pe cutie (este trecut doar king size). Probabil ca marea majoritate au o dimensiune standard (corespunzatoare king size), restul sunt raritati.

#586
night40

night40

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.02.2012
Am înțeles, deci pe astea ce deja au o gamă anume gen Camel sau Marlboro, nu ar mai trebui date cu aromă în plus.. dar cu tutunul de vrac care e treaba? E doar tutun simplu, tocat/măcinat bla bla fără nimic în plus? Pe ăla mă gândesc că aș putea încerca cu aromă, cum ai spus și tu mai mult pentru tutun cules direct de pe câmp..

Super, am și găsit Cartel de 25 mm. Standardul am văzut că e de 15 mm la astea

#587
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,666
  • Înscris: 01.09.2006
Pai la alea gen Camel, Marlboro, nu cred ca vei simti nimic in plus. Cand vei baga nasul intr-o cutie de Camel ... vei intelege Posted Image.
Da, de obicei ala vrac nu are arome. Se gaseste si sub forma de frunze intregi.
Am si eu niste frunze, dar e complicat sa le folosesti - cand le toci se fac "praf" nu raman firicele legate ca asta din fabrica. Probabil trebuie pastrata o anumita umiditate.

Edited by ech, 15 December 2014 - 23:50.


#588
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Deranjez si eu cu o intrebare... Austin strong cu 58RON/160gr. merita? Fumez aproximativ doua pachete de Kent lung/zi.

#589
riotx

riotx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 19.12.2010
Salut. Fumez Pall Mall albastru si ma tenteaza sa ma apuc de fumat tigari facute manual. Ideea e ca ca nu stiu ce sa aleg intre foita si tuburi. Inclin spre tuburi, nu pare prea mare diferenta de pret si par a fi mai usor de facut tigarile. De asemenea nu as sti nici ce aparat de injectat as putea folosi.

Tutunul ma gandesc sa il iau de pe okazii : gen tutun pall mall albastru, ma gandesc ca o sa fie oarecum asemanator cu tigara de pall mall din magazin.

#590
nicuung

nicuung

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 08.12.2014
eu unul am fumat si foita si tuburi,...cel mai bine m-am acomodat cu tuburile injectate...la inceput manual iar de 2 saptamini cu cele injectate cu un aparat gerui electric...sunt foarte practice si e o "jucarie" simpatica....desigur sunt si aparate mult mai scumpe si mai performante dar jucaria mea luata cu "2" lei isi face treaba si sunt ft multumit..(fata de ap profi gen 400 lei...care mi s-au recomandat...)..si eu m-am informat tot de pe acest forum si am aflat pareri si pareri....bafta..stima NICU...!!!

#591
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,885
  • Înscris: 29.06.2006
se denatureaza adevarul nicule, nu ti s-a recomandat, eu cel putin ti-am zis ce folosesc eu, poate daca ti-a recomandat cineva tie.....sa fim corecti pana la capat, am folosit toate tipurile de aparate si ti-am zis ce experiente am avut cu ala cu arc, mai bun e ala manual decat ala cu arc

#592
riotx

riotx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 19.12.2010
Din ce am citit pe aici as putea lua ca aparat asta : http://www.okazii.ro...gari-a167876884
Iar ca tutun Camel albastru sau Pall Mall albastru(fumez tigari pall mall albastru acum) cu tuburi Primus multifilter. Pareri? Ce as mai putea incerca? In special la aparat.

#593
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Dacă poți ia tuburi Sophianae în loc de Primus. Sophi e Pall Mall ;) iar filtrele lor albastre sunt chiar foarte ok. La fel și tutunul.
Tot din categoria filtre, Gizeh sunt iar foarte buni. În special Golden Tip. Gizeh fac și filtrele branduite Camel, sunt chiar ok. Combinația de tutun light cu filtre light cu cărbune activ iese cam slaba, dar nu te lua neapărat după mine, eu fumez Full Flavour. Ideal e ca pentru început sa iei mai multe tipuri de tutun și de filtre, în cantitate cat mai mica și să le tot combini intre ele pana găsești ceea ce ți se potrivește.

#594
nicuung

nicuung

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 08.12.2014
colega xcit (daca imi dai voie sa spun asa) ,nu imi dau seama despre care arc vorbesti....!!!!ca in definitiv sunt 2...e unul (cel principal) care are intradevar forma de arc,adica e spiralat...dar nu are nicidecum rol de arc ci pur si pimplu e un "melc" adica nici nu se comprima,nici nu se intinde...(cam asta ar fi rolul unui arc...daca intelegi ce vreau sa spun..) asta de ii zic eu melc ,e de fapt o spirala care are rolul de a inpinge tutunul in teava si mai departe in tigare..(cam ca la masina de tocat carne...) al doilea arc si de fapt singurul  care are rol de arc se afla sub clapeta ce tine tubul fix sa nu se deplaseze...asta se poate regla cu un surub de plastic aflat sub talpa aparatului....daca stringi surubul tigarea iese mai densa...daca il slabesti tigarea iese mai moale...tot ce am spus pina acum se refera la aparatele gerui GR-12-001...NU stiu ce aparate ai folosit tu si la ce preturi dar se fac 3 saptamini decind il folosesc si sunt multumit de el...(e incomparabil mai bun decit unul manual de injectat sau de rulat..  parerea mea...!!!) daca tu ai alta parere ti-o respect si nu o sa te mai contrazic..stima NICU..!!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate