Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Fumatorii de tigari home made / rulate

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
6318 replies to this topic

#541
traiandiseana

traiandiseana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 14.01.2008
Al_koholic,intrebarea e naiva,nu o sa gasesti nici pe departe un tutun comparabil cu tigara de foi.Ar trebui sa incerci arome diferite la tigara electronica daca apreciezi asa mult gustul aromat al tigarilor,tutunul de injectat/rulat nu cred ca te va satisface.

chrys04,ia ti tuburi marlboro,tuburi bune in general,se simte diferenta.Injectatul nu e economic si nu e potrivit pentru tutunul de rulat mai ales daca tutunul e proaspat si umed. Tigarile cele mai reusite ies  la tabachera.
Cu menthol orice tutun e bun daca ti plac tigarile mentolate,altfel ideea e aceea ca filtrul sa denatureze cat mai putin gustul tutunului.

Edited by traiandiseana, 24 November 2014 - 06:47.


#542
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,885
  • Înscris: 29.06.2006
Injectatul nu e economic? Deci eu din 500gr fac 700 de tigari...daca asta inseamna risipa atunci....ma abtin

#543
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,835
  • Înscris: 05.10.2007
N-am mai cumparat un pachet de tigari normale de pe vremea cand costau 7 lei.Cred ca sunt 4-5 ani.Prima data am inceput cu tigari injectate.Pe atunci inca nu aparusera aparate si tuburi prin toate supermarketurile. Mi le procura un prieten care facea des drumuri in Germania.Imi aducea si tutun, RedBull.Dupa vreun 1 an m-am saturat de injectate si am inceput sa le rulez.Aparusera deja foite si filtre prin magazinele de specialitate din Bucuresti.O buna perioada am folosit filtre si foite verzi de la OCB, iar ca tutun mi-a placut Domingo original si Primus Cherry&Vanilla. Niciodata nu mi-au placut foitele de la OCB, sunt de proasta calitate, se apropie de hartia igienica.Am avut ocazia sa cumpar foite OCB din Franta si abia atunci am realizat diferenta.Acum prefer foitele de la Smoking, Red Clasic medium weight.Calitate superioara ! Cand nu gasesc Red, cumpar si Smoking Green sau White(free burning).Filtre folosesc tot de la Smoking, Slim Red la punga de 120 sau la cutie pre-cut.
Prefer tutunul mai tare, gen Drum original (sarbesc), dar cand nu gasesc cumpar si Bali Shag Halfzare din comert , care se apropie de Drum.
Asta vara mi-am cumparat de la bulgari 5 pac de Old Holborn Yellow la 10 leva/punga.Tutun bun, fin, aroma placuta..A meritat !
O punguta de 40gr imi ajunge max 5 zile, ceea ce, zic eu,  e rezonabil.

#544
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,835
  • Înscris: 05.10.2007

 xcit, on 26 noiembrie 2014 - 12:41, said:

Injectatul nu e economic? Deci eu din 500gr fac 700 de tigari...daca asta inseamna risipa atunci....ma abtin

Cred ca nu ai inteles ce a vrut sa spuna @traiandiseana :  "Injectatul nu e economic si nu e potrivit pentru tutunul de rulat mai ales daca tutunul e proaspat si umed." Pentru injectat tuburi se foloseste alt tip de tutun, mai mare, care nu e la fel de umed si de marunt ca cel de rulat.Si daca tot vorbim de tutun de injectat as zice ca merita savurat numai cel fabricat de marile companii, nu cel vandut vandut la kil pe diverse site-uri, de provenienta dubioasa.Asa vei avea garantia ca tot procesul a fost controlat, amestecul de tutun si calitatea sunt respectate si nu contine foi de ceapa, paie sau surcele macinate.Parerea mea.

Edited by primuministru, 27 November 2014 - 09:05.


#545
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,885
  • Înscris: 29.06.2006
Exact asta e si parerea mea

#546
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,667
  • Înscris: 01.09.2006
Am reusit o chestie interesanta cu tabachera aia Posted Image.
Insistand cu degetul in banda aia in partea opusa filtrului pentru a face mai mult loc la tutun in acea parte, am reusit sa fac tigari conice - mai groase in partea opusa filtrului Posted Image.
Attached File  WP_20141130_004.jpg   182.5K   63 downloads

#547
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,885
  • Înscris: 29.06.2006
vezi unde o fumezi :)) ca se interpreteaza

#548
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,835
  • Înscris: 05.10.2007
Puteti gasi intr-un supermarket filtre Smoking Slim la "saculet" de 450buc/ la un pret imbatabil : 6.23 lei. Sunt la un pret foarte rezonabil fata de clasicele pungute cu 120 buc.
De asemenea, puteti gasi si foite SMK Green, care mie imi plac in mod deosebit ptr calitatea lor la 0.80 lei/60 foite.
Am atasat si poze, cine doreste detalii le dau pe PM.

Attached Files



#549
fatlover

fatlover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 11.12.2010
am  si  eu  nevoie de voi  , de  cineva cu  un  sfat  concret, as vrea sa trec de la LM albastru lung  la tigari  facute , imi  poate recomanda cineva ce aparat  sa fol ca am vazut ca sunt si pt 2 si pt 3 tigari si mai important sa-mi recomande  cineva un tutun asemanator cu lm albastru ceva light  si la un pret bun adica sa ajung la maxim 10 lei pachetul

#550
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Eu folosesc de un an si ceva un Mascotte flex size.
Personal nu am folosit alt tip sa fac o comparatie, dar mai multi prieteni ce folosesc aparate ieftine mi-au zis ca merge mult mai bine .
http://all4smoking.c...at-tutun-tigari

#551
nicuung

nicuung

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 08.12.2014
va salut...sunt nou pe post si as dori o parere:vreau sa cumpar un aparat de injectat electric si nu stiu de care sa aleg.preturile variaza intre 50 si 200 lei.as lua unul mediu ca pret cam 80 lei fiindca are si alimentare 220v si 12v.ca si calitate e asa mare diferenta intre ele.???(majoritatea sunt made in china)...stima nicu..!!

#552
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,835
  • Înscris: 05.10.2007

 nicuung, on 08 decembrie 2014 - 14:39, said:

va salut...sunt nou pe post si as dori o parere:vreau sa cumpar un aparat de injectat electric si nu stiu de care sa aleg.preturile variaza intre 50 si 200 lei.as lua unul mediu ca pret cam 80 lei fiindca are si alimentare 220v si 12v.ca si calitate e asa mare diferenta intre ele.???(majoritatea sunt made in china)...stima nicu..!!

De ce vrei neaparat un aparat electric ? Ai putea incepe cu un aparat de injectat standard.

#553
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,835
  • Înscris: 05.10.2007

 fatlover, on 08 decembrie 2014 - 11:32, said:

am  si  eu  nevoie de voi  , de  cineva cu  un  sfat  concret, as vrea sa trec de la LM albastru lung  la tigari  facute , imi  poate recomanda cineva ce aparat  sa fol ca am vazut ca sunt si pt 2 si pt 3 tigari si mai important sa-mi recomande  cineva un tutun asemanator cu lm albastru ceva light  si la un pret bun adica sa ajung la maxim 10 lei pachetul

Un aparat ieftin si bun e cel pe care ti l-a recomandat AMETHIST.Asta pentru inceput, dupa care ti-as recomanda sa te apuci de rulat daca vrei sa fumezi ieftin si bun.Si cand spun bun ma refer la calitate, la aroma si gust.Daca vrei ceva light, ti-as recomanda tutunul blonde in amestec cu Virginia, dar cum tutunul de rulat nu se compara cu mahoarcele alea de LM, trebuie "degustat".Si retine, indiferent ca e vorba de tutun de injectat sau rulat, nu cumpara tutun de provenienta dubioasa, ci numai fabricat si ambalat de marile companii.Asa vei avea garantia ca tot procesul a fost controlat, amestecul de tutun si calitatea sunt respectate si nu contine foi de ceapa, paie sau surcele macinate.

#554
nicuung

nicuung

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 08.12.2014
buna...am deja un aparat de injectat manual si unul de rulat..le folosesc de citeva luni insa nu prea mai am rabdare sa le fac....as vrea sa imi iau unul electric fiindca am vazut si imi dau seama ca pot sa imi fac mai multe intrun timp mai scurt si sunt cred mai usor de facut(asa am vazut in reclame pe yutub)....m-am hotarit sa imi iau zilele astea unul gerui..parca asa se numeste...nu sunt asa scumpe dar nu stiu daca sunt si fiabile;cu unul manual de injectat patesc de multe ori sa mi se sparga tigarea,si sa trebuiasca sa imi fac alta....e enervant...!!!!!am citit ca astea electrice au buton de dozaj...oricum o sa imi iau unul nu prea scump....mi-l fac cadou ca tot vine ziua mea da craciun.....stima NICU...!!!!

#555
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,667
  • Înscris: 01.09.2006
Citeste mai in urma ce spunea xcit despre aparatele astea de injectat electrice.
Cele ieftine au un fel de sfredel care indeasa tutunul si cica ies mai naspa tutunul (eu nu am incercat).
Cele mai scumpe, introduc tutunul prin injectare, ca la cele manuale si iese tigarea mai bine.

#556
alin2016

alin2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 08.07.2014
tutun ieftin se gaseste la magazine inmedio ? sau pe la benzinarii ?

#557
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Prin țări străine sau pe site-uri gen okazii. In România tutunul de rulat e accizat normal, ieși cam la aceeași bani cu țigările normale.

#558
nicuung

nicuung

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 08.12.2014
salut edi...ce scrie acolo xcit am vazut acum citeva minute mikromatic manuale la preturi incepind cu 180 ron....!!! ceea ce mi se pare excesiv de scumpe...iar unele electrice vreo400 ron...!!!!daca mai stie cineva dintre voi unele bune cit de cit la un pret mai decent v-as ruga sa imi spuneti...stima NICU  ....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate