Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Fumatorii de tigari home made / rulate

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
6318 replies to this topic

#2503
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,835
  • Înscris: 05.10.2007

 Eternu, on 24 septembrie 2016 - 16:21, said:

Salut, pana acum am rulat dar sursa de unde luam Drum de duty free nu mai aduce, si ma gandeam sa trec si eu pe injectate fiindca am vazut ca se gaseste tutun din belsug, gen pegasus si DB. Acum as venii si eu cu urmatoarele intrebari:
Multumesc!

Eu nu ti-as recomanda sa lasi tigarile rulate pentru cele injectate.Nu se compara nici calitatea, nici gustul.Tutun Drum de duty-free se gaseste, trebuie doar sa-ti gasesti o alta sursa.Poti incerca si Chesterfield de pe piata, 30 lei/35gr.
Ar mai fi si alte variante, depinde in ce oras stai.

#2504
Eternu

Eternu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.05.2016
Eu luam cu 23 de lei punga de 50, deci cel putin intre Chesterfield si Drum e o diferenta mare de bani, practic dublu plus as fi vrut sa vad cum e si cu injectatele. Btw e mai bun Chesterfield ca Drum?

#2505
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,835
  • Înscris: 05.10.2007

 Eternu, on 24 septembrie 2016 - 21:37, said:

Eu luam cu 23 de lei punga de 50, deci cel putin intre Chesterfield si Drum e o diferenta mare de bani, practic dublu plus as fi vrut sa vad cum e si cu injectatele. Btw e mai bun Chesterfield ca Drum?

Drum e un tutun foarte fin si umed, cu un gust si aroma unica, dar slab ca tarie.Pentru o tigara normala cu filtru de 6mm se foloseste aproximativ 0,5-0.7gr.
Chesterfield vine in 2 variante, Yellow, tutun fin pentru rulat, si varianta Blue care poate fi folosit atat pentru rulat cat si pentru injectat.
Varianta Blue vine cu un tutun taiat firicel, dar mai mare, astfel incat pentru o tigara rulata cu filtru de 6mm, se foloseste o cantitate mai mica, aproximativ 0,3-0,5gr.
Din experienta mea de fumator, un pachet de 50gr de Drum imi ajungea aproximativ 4, max 5 zile.Dintr-un pachet de Chesterfield Blue am fumat cam tot atat.Ceea ce inseamna ca e mai rentabil.
Mi se pare putin mai tare decat Drum, dar depinde de gusturile fiecaruia.
Daca vrei doar sa experimentezi tigari injectate, incearca.Eu iti garantez ca nu le vei suporta nici gustul, nici mirosul.Mahoarca curata !

#2506
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,274
  • Înscris: 13.03.2015

 primuministru, on 24 septembrie 2016 - 22:19, said:



Drum e un tutun foarte fin si umed, cu un gust si aroma unica, dar slab ca tarie.
...
Din experienta mea de fumator, un pachet de 50gr de Drum imi ajungea aproximativ 4, max 5 zile.
...

Pe unde estimezi tăria? Eu o consider echivalentă cu cele cu 0,7-0,8 nicotină. Mie îmi ies pe la 75-80 țigări cu filtrul de 8mm.

Am să verific și sursa mea, să văd dacă e sărăcie peste tot sau nu. Oricum eu am un stoc suficient pentru încă o lună, de regulă cumpăr necesarul pentru 2-3 luni.

#2507
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,835
  • Înscris: 05.10.2007
Taria Drum-ului dupa mine ar fi undeva mediu-slab cu filtre de 6mm. Depinde ce foite si filtre folosesti,daca o rulezi in aparat sau din mana. Cu filtre de 8mm cantitatea de nicotina e mult mai mare.
Doar pe pachetele de tutun nemtesti am mai vazut detaliile astea [ http://www.mullingscot.com/Cutters%20Choice%20label.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2508
Eternu

Eternu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.05.2016
Si chesterfieldu de unde il pot lua?

#2509
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,835
  • Înscris: 05.10.2007

 Eternu, on 25 septembrie 2016 - 00:17, said:

Si chesterfieldu de unde il pot lua?

Eu l-am luat din auchan.dar cred ca se poate gasi si prin alte supermarketuri.

#2510
Eternu

Eternu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.05.2016
Mersi :D au si filtre nu? :))

#2511
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,835
  • Înscris: 05.10.2007
Da, au diferite tipuri si marci.OCB, SMK, standard, slim, slim long, ultra-slim, mentolate sau nu.
Comparand calitatea tutunului pentru injectate cu cel de rulat,  e ca si cum ai compara mancarea junk-food vs non-junk-food.

#2512
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,235
  • Înscris: 19.08.2005
Ceva nou, să vedem ce calificative primește, să știm dacă e țeapă sau nu.
https://www.okazii.r...d=hp[Tutungerie / Tutun / Alte tipuri tutun]

Edited by danyel61, 25 September 2016 - 10:45.


#2513
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014
Pare ceva bulangeala. Doar posta fara sa-si dea locatia pentru predare persoanala. Tipul nu vrea sa fie cunoscut personal.

Edited by Serafim606, 25 September 2016 - 10:45.


#2514
osderos

osderos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 19.03.2011
@danyel.... prima cutie din poza celui de pe okazii (cea de deasupra) este desfacuta, asta inseamna ca sigur o sa`i bage balarii in ea. a doua pare sigilata.. cutia de lucky "up to 945 cigaretes" costa 40,80 euro, iar la el scrie 700... de undeva mai putin... sa zicem un ~30? ... asta inseamna ca 30euro vin undeva la 130 ron calculand euro la 4,4 ron... unde e avantajul lui?  sub nr de tigari trebuia sa fie si pretul (obligatoriu) (vezi postul meu acum vro 10 pagini cu cutia de lucky)

Attached Files


Edited by osderos, 25 September 2016 - 14:34.


#2515
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,235
  • Înscris: 19.08.2005
Numai tepari în România.

#2516
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,885
  • Înscris: 29.06.2006
pai cum dracu pe cutie scrie USA si el zice ca e din ungaria, e clar ca e bomba, plus ca la banii aia nici n-are ce sa fie, tutunul bun costa, nu-l primesti de pomana

#2517
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,235
  • Înscris: 19.08.2005
Mă gândeam că ne face ceva cadouri.

#2518
osderos

osderos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 19.03.2011
xcit,  firma Lucky Strike probabil e originara din Virgina, USA. Asa ca si`au branduit toate cutiile de tutun cu tara de origine. Tutunul lui nu stiu de unde este luat, insa cel din poza de mai sus, este luat din Luxemburg. Nu scrie in ungureste. O sa revin cu poze detailiate a cutia originara din Luxemburg inclusiv cu timbrul (sper sa`l mai am) marti pe zi.

#2519
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,885
  • Înscris: 29.06.2006
nu te contrazic, asa o fi, dar personal nu cred ca l=ar vinde la pretul asta daca ar fi original sigilat

#2520
osderos

osderos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 19.03.2011
@daniel: asa arata cutia de lucky pe toate partile. Din pacate timbrul nu`l mai am

Attached Files


Edited by osderos, 28 September 2016 - 14:40.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate