Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Retenție R.C.S.

- - - - -
  • Please log in to reply
5197 replies to this topic

#3997
Cholo96

Cholo96

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.09.2014

View Postdon_dannielo, on 01 septembrie 2014 - 22:34, said:

Mie mi-a fost livrat niciodata un stick.
Vis-a-vis de stick sincer sa iti zic nici nu mi-am dat interesul sa incerc... chiar daca platesc pentru el si este trecut in contract..Deci teoretic aici ar trebui sa actioneze protectia consumatorului pentru simplu fapt ca platesc un serviciu care nu il folosesc. Corect?

#3998
lbadaca

lbadaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,045
  • Înscris: 14.07.2008

View Postdon_dannielo, on 01 septembrie 2014 - 22:34, said:

Mie mi-a fost livrat niciodata un stick.

???

#3999
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Era gratuit, dar cu ala m-au momit sa aleg un fiberlink mai scump. Intre timp a expirat si abonamentul, si tot n-a ajuns.

Edited by don_dannielo, 01 September 2014 - 22:46.


#4000
Cholo96

Cholo96

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.09.2014

View Postdon_dannielo, on 01 septembrie 2014 - 22:45, said:

Era gratuit, dar cu ala m-au momit sa aleg un fiberlink mai scump. Intre timp a expirat si abonamentul, si tot n-a ajuns.
Parerea mea e ca poti sa uiti de el...

#4001
5had3

5had3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 07.10.2006

View PostCholo96, on 01 septembrie 2014 - 22:32, said:

Buna seara. Maine se face o luna si 2 saptamani de cand am plasat comanda pentru tableta la o casierie rcs rds mai exact pt modelul allview ax4 nano cu wifi+3g. In repetatele telefoane si prezentari la sediu cel mai bun raspuns pe care am putut sa il primesc a fost ca o comanda la acest model de tableta dureaza MAXIM o luna si jumatate. Cei care au facut comanda la aceeasi tableta  i-as ruga sa imi spune daca si in cat timp le-a fost onorata comanda ba mai mult daca este vreo solutie "laxativa" pentru aceasta "constipare" romaneasca numita Digi Rcs Rds. Va multumesc anticipat!!!

Cel care ți-a răspuns te-a trollat maxim. Păi tu n-ai observat nimic când ți s-a spus că termenul maxim de așteptare este de o lună și jumătate iar tu aștepți de o lună și 2 săptămâni ? Nu observi nicio echivalență, nimic ?
E exact precum răspunsul ”sunteți primul pe listă” pt. cei ce așteaptă smartfoanele.

View PostCholo96, on 01 septembrie 2014 - 22:41, said:

Vis-a-vis de stick sincer sa iti zic nici nu mi-am dat interesul sa incerc... chiar daca platesc pentru el si este trecut in contract..Deci teoretic aici ar trebui sa actioneze protectia consumatorului pentru simplu fapt ca platesc un serviciu care nu il folosesc. Corect?

Corect. Nu neapărat că-l plătești (se pot fofila cu taxa/abonamentul pt. el) ci că ai contractat un echipament pt. care nu-l deții nici în momentul de față.

#4002
woe

woe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 16.11.2005

View PostTheWatcherProductions, on 01 septembrie 2014 - 10:45, said:

Eu am tv model lg ln5400 led(32inch) ,la fel ca cel pe care il ofera ei (MODEL 1) si prin cablu CATV prin 130 posturi..multe fullhd,etc..
Pe site scriau ca prind doar pana la 65 posturi deci iti recomand sa iti iei modelul ala si o sa platesti doar 30 lei pe luna pt el (24 luni)daca ai toate 3 serviciile (tv,internet,telefonie) plus 100 lei cand ti`l predau (total 820 lei).
Eu am dat 1199 lei pe el in martie la Domo.
Totusi nu inteleg ce solicitare ai avea...Fii mai explicit

Mersi de ajutor, mi se confirma inca o data ca gandesc mai repede decat ma exprim :) Sau cam asa ceva.

Reformulez eu intentionez sa schimb provider de cartier Bucuresti cu provider RDS pt. internet in doua locatii (doua abonamente de baza Fiberlink 100: 58 RON/luna) + provider de TV intr-o locatie (un abonament baza, ca am televizoare cu tunere incluse: 25 RON/luna) si portare o cartela Vodafone la un Digi  Optim Nelimitat (5euro x 44ron = 22 RON/luna). Total 105 RON/luna cheltuiala.

De banii astia pe care o sa ma oblig sa ii platesc lunar, vreau sa stiu ce e cel mai indicat sa solicit lui RDS la incheierea contractului, ca vad ca prezint (firesc) interes deosebit pt. mai multi agenti RDS vanzari, deci optiuni probabile in ordinea preferintelor:

- telefon mobil scump subventionat la pret (nu la rate), de care aveam nevoie dar am inteles ca nu ofera;
- tableta cu 3G subventionata aproape total pare cea mai atractiva, dar am inteles ca-s cam pocnitori, nu prea-s livrate la timp si n-am inteles daca mai costa suplimentar abonamentul de date.
- televizor cat mai performant, nu refuz daca e o afacere buna (am vazut ca ofera mai mult TV Samsung sau LG care sunt in segmentul low-cost ca si caracteristici tehnice sau diagonala) subventionat la pret.
- reducere 50% 4 luni la abonamentele de internet si TV, adica o reducere de 166 ron, cam putin, de asta am pus mai sus tableta si TV ca premii de fidelizare preferabile.

Sfaturi pt ce optez?: tv, tableta(sau ambele daca reducerea/asteptarea merita?) subventionate sau reducere de bani? sau altceva inexprimabil :) ?

#4003
5had3

5had3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 07.10.2006
Ce telefoane subvenționate ca preț prietene ? Ai văzut bine că nu oferă așa ceva.

Parcă se zicea p-aici pe forum, de către oficiali, că nici măcar la contractele noi nu se mai oferă ceva (hardware, TV sau tabletă). Așadar dacă ai noroc și se mai oferă ceva atunci ai de ales fie între 2 modele de tablete (Allview/Samsung), 1 televizor (LG) sau 4 luni reduse la juma' din alea 24. Bineînțeles, pt. tabletă/televizor cu așteptarea de rigoare, nu la momentul semnării.

În rest poți să ceri tu orice. Ei nici măcar la ce oferă în mod oficial nu te bagă în seamă dar dacă mai ai tu cine știe ce doleanțe.

Edited by 5had3, 02 September 2014 - 03:39.


#4004
woe

woe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 16.11.2005
Nu mi-a pus nimeni pistolul la tampla ca sa dau bani, de-asta nici n-am facut pana acum contract cu RDS. Daca am ceva de castigat din relatia cu domniile lor, bine, daca nu, providerul actual e unul de bun simt, numai ca l-a apucat sa-mi bage obligatoriu Look TV cu liga lui peste, si mai vrea si bani pt. asta.

#4005
TheWatcherProductions

TheWatcherProductions

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.03.2014
Mesaj de la Digi-Helper """"Comenzile se onoreaza in ordinea in care au fost plasate si de indata ce va fi disponibil TV-ul comandat te asigur ca vei fii instiintat."""""

Dar sa citim ce srie in contract !!!!
TABLETELE SAU TV POT FI CONTRACTATE INTR-UNA DIN CONFIGURATIILE PRESENTATE MAI SUS ,
NEFIIND POSIBILA CONTRACTARE A TABLETEI SI A SERVICIULUI DIGIMOBIL ORI A TV-ULUI IN MOD SEPARAT,
LA TARIFELE DE MAI SUS, SI VOR PUTEA FI RIDICATE DE CATRE BENEFICIAR IN TERMEN DE 30 ZILE DE LA SEMNAREA PREZENTULUI ACT ADITIONAL
,ODATA CU ACHITAREA AVANSULUI,MODELUL ACHIZITIONAT FIIND EVIDENTIAT IN PROCESUL VERBAL DE PREDARE-PRIMIRE A ECHIPAMENTULUI!!!!

Nici vorba de IN LIMITA STOCULUI DISPONIBIL!!!
Iar cu conexunea la net...tot net la 50 mega am....
Bai ce nesimtiti fratilor...
Daca vrem sa renuntam la serviciile lor trebuie sa platim despagubiri iar daca ei nu isi onoreaza contractele si obligatiile nu platesc nimic...
JENANT!!

Cati bani au astia fratilor pentru spagi?Chiar nimeni nu se autosesizeaza?Cineva care nu vrea "plocon"?

Edited by TheWatcherProductions, 02 September 2014 - 09:32.


#4006
mario_antera

mario_antera

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.10.2009

View PostTheWatcherProductions, on 02 septembrie 2014 - 09:31, said:

Mesaj de la Digi-Helper """"Comenzile se onoreaza in ordinea in care au fost plasate si de indata ce va fi disponibil TV-ul comandat te asigur ca vei fii instiintat."""""

Dar sa citim ce srie in contract !!!!
TABLETELE SAU TV POT FI CONTRACTATE INTR-UNA DIN CONFIGURATIILE PRESENTATE MAI SUS ,
NEFIIND POSIBILA CONTRACTARE A TABLETEI SI A SERVICIULUI DIGIMOBIL ORI A TV-ULUI IN MOD SEPARAT,
LA TARIFELE DE MAI SUS, SI VOR PUTEA FI RIDICATE DE CATRE BENEFICIAR IN TERMEN DE 30 ZILE DE LA SEMNAREA PREZENTULUI ACT ADITIONAL
,ODATA CU ACHITAREA AVANSULUI,MODELUL ACHIZITIONAT FIIND EVIDENTIAT IN PROCESUL VERBAL DE PREDARE-PRIMIRE A ECHIPAMENTULUI!!!!

Nici vorba de IN LIMITA STOCULUI DISPONIBIL!!!
Iar cu conexunea la net...tot net la 50 mega am....
Bai ce nesimtiti fratilor...
Daca vrem sa renuntam la serviciile lor trebuie sa platim despagubiri iar daca ei nu isi onoreaza contractele si obligatiile nu platesc nimic...
JENANT!!

Cati bani au astia fratilor pentru spagi?Chiar nimeni nu se autosesizeaza?Cineva care nu vrea "plocon"?
DIGI_Helper are dreptate!!!
Si eu am facut comanda de tableta, cam prin 19.06, am vazut ca au trecut cele 30 de zile, am sunat la RC de vreo 3 ori, imi luasem gandul, dar m-au asigurat ca RDS isi onoreaza obligatiile catre clienti, in ordine, si iata ca saptamana trecuta am prmit mesaj si am ridicat tableta, fara scandal, fara sa aduc acuzatii nefondate la adresa celor de la RDS pe forum.
Sfatul meu este sa ai rabdare, toate se vor rezolva.

#4007
TheWatcherProductions

TheWatcherProductions

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.03.2014

View Postmario_antera, on 02 septembrie 2014 - 09:54, said:

DIGI_Helper are dreptate!!!
Si eu am facut comanda de tableta, cam prin 19.06, am vazut ca au trecut cele 30 de zile, am sunat la RC de vreo 3 ori, imi luasem gandul, dar m-au asigurat ca RDS isi onoreaza obligatiile catre clienti, in ordine, si iata ca saptamana trecuta am prmit mesaj si am ridicat tableta, fara scandal, fara sa aduc acuzatii nefondate la adresa celor de la RDS pe forum.
Sfatul meu este sa ai rabdare, toate se vor rezolva.
Cand in contract scrie clar 30 zile....cand agentul iti spune maxim 2-3 saptamani....cand de la casierie ti se spune maxim 30 zile si defapt astepti 3 luni ti se pare nefondat?
Daca tu esti de acord sa astepti 3 luni nu inseamna ca si-au respectat contractul..
Ia mergi tu si spune ca vrei sa renunti la cablu si sa vedem atunci cum ei iti cer despagubiri...
Poate peste 3 luni acel tv va costa doar 700 lei deci unde este subventia?
Hai sa nu ne mai multumim cu putin si sa ii tratam exact asa cum ne trateaza ei...
Daca eu in a 32-a zi vreau sa reziliez contractul pentru tv si pentru cablu(serviciu care a venit la pachet cu oferta pt tv) ,ei imi cer despagubiri 100 lei...
Ti se pare normal sa ceara despagubiri ei care nu isi onoreaza contractul ?
Si cu netul?Unde imi este downloadul de 100 megabiti?
Jenant

#4008
mihai770

mihai770

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 17.02.2004
Da, are dreptate Digi-flori, azi se împlinesc 6 luni de așteptare pentru un TV. Sunt și aici pe forum care au luat tv-ul cu muuult înaintea mea chiar dacă au semnat după mine. Am și o prietena care a semnat în aceeași zi cu mine și l-a luat de 2 luni... Dar ea s-a dus cu scandal... Eu am sunat doar odată la relații.

#4009
Cholo96

Cholo96

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.09.2014
Azi am sunat la relatii si le-am zis clar ca daca in 2 zile nu primesc tableta reziliez contractul si ei au dat-o la modul ca "nu e nevoie de reziliere" :)) "noi dorim sa mentinem o colaborare placuta cu d-voastra :)) Mie imi cam miroase a morcov in cur cu tot cu magician...dar conteaza pana la urma un client care refuza cand jumatate de tara este dispusa sa astepta 3-4-5 luni pentru o tableta?.... Raspunsul: Nu, nu conteaza!

#4010
TheWatcherProductions

TheWatcherProductions

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.03.2014

View PostCholo96, on 02 septembrie 2014 - 15:32, said:

Azi am sunat la relatii si le-am zis clar ca daca in 2 zile nu primesc tableta reziliez contractul si ei au dat-o la modul ca "nu e nevoie de reziliere" Posted Image) "noi dorim sa mentinem o colaborare placuta cu d-voastra Posted Image) Mie imi cam miroase a morcov in cur cu tot cu magician...dar conteaza pana la urma un client care refuza cand jumatate de tara este dispusa sa astepta 3-4-5 luni pentru o tableta?.... Raspunsul: Nu, nu conteaza!
"""""dar conteaza pana la urma un client care refuza cand jumatate de tara este dispusa sa astepta 3-4-5 luni pentru o tableta?""""" Vezi mai sus un reply dat pentru mesajul meu :))
morcov cu iepure plus vanator si gradina zoologica pe acolo..
Nu le e frica de tine ci de politie pentru ca poti face plangere pentru inselaciune

Edited by TheWatcherProductions, 02 September 2014 - 17:21.


#4011
jokayan

jokayan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 19.03.2009
Totul se platesste ,nimic nu este gratis, Am sa va dau ex;meu  ,am contract de 100Mbps --39 ron, mam dus la ei si leam spus ca vreau sa raman tot pe 100Mbps dar la pretul nou de 29 ron.
Mi sa spus ca pot face asta dar trebuie sa dau stick modem internet inapoi, pe care lam primit "gratis " daca nu-l dau ,voi plati 10 ron pe luna,
Concluzie; Abonamentul cel de 39 ron de fapt era 29 ron +10 ron (stick modem internet) chiar daca lai luat sau nu. si pot spune ca  aproape 2 ani eu nu-l aveam .
Sper ca am dreptate ,

#4012
TheWatcherProductions

TheWatcherProductions

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.03.2014

View Postjokayan, on 02 septembrie 2014 - 18:05, said:

Totul se platesste ,nimic nu este gratis, Am sa va dau ex;meu  ,am contract de 100Mbps --39 ron, mam dus la ei si leam spus ca vreau sa raman tot pe 100Mbps dar la pretul nou de 29 ron.
Mi sa spus ca pot face asta dar trebuie sa dau stick modem internet inapoi, pe care lam primit "gratis " daca nu-l dau ,voi plati 10 ron pe luna,
Concluzie; Abonamentul cel de 39 ron de fapt era 29 ron +10 ron (stick modem internet) chiar daca lai luat sau nu. si pot spune ca  aproape 2 ani eu nu-l aveam .
Sper ca am dreptate ,
Internet de 50 mega download 29 lei + 10 lei stickul(modem)
Asa am avut eu optiunea dar am ales doar internetul...39 lei era netul si modem gratuit:))) cu ghilimele....
Daca nu am explicat prea bine da-mi reply si o sa fiu mai concis

Edited by TheWatcherProductions, 02 September 2014 - 18:09.


#4013
siru

siru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 09.06.2005

View Postjokayan, on 02 septembrie 2014 - 18:05, said:

Totul se platesste ,nimic nu este gratis, Am sa va dau ex;meu  ,am contract de 100Mbps --39 ron, mam dus la ei si leam spus ca vreau sa raman tot pe 100Mbps dar la pretul nou de 29 ron.
Mi sa spus ca pot face asta dar trebuie sa dau stick modem internet inapoi, pe care lam primit "gratis " daca nu-l dau ,voi plati 10 ron pe luna,
Concluzie; Abonamentul cel de 39 ron de fapt era 29 ron +10 ron (stick modem internet) chiar daca lai luat sau nu. si pot spune ca  aproape 2 ani eu nu-l aveam .
Sper ca am dreptate ,
Incearca sa faci modificarea de abonament din contul tau de DigiCare \:
https://digicare.rcs-rds.ro/
- meniul Magazin Online -> click pe adresa de instalare -> click pe "Vezi la ce abonament sau extraoptiuni poti trece"

S-ar putea sa reusesti (stiu cazuri).

#4014
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,954
  • Înscris: 29.04.2006
daca altii asteapta cu lunile pentru tablete, eu astept raspuns cu lunile la sesizari legate de retentia asta :))

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate