Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Retenție R.C.S.

- - - - -
  • Please log in to reply
5197 replies to this topic

#3871
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

Putin offropic, scuze.
Dar e in tema zilei. .

@GM

Moderatorii nu vedeau ip-urile, acum DA.
Tot asa, pot vedea si mesajele private.

#3872
cobreatu

cobreatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 29.07.2014
S-o iau deci gradual:
- n-ati citit cu atentie prima postare, am depus numeroase sesizari catre RCS & RDS, scrise de mana sau posta electronica
- am fost in audiente relatii clienti si biroul juridic al RCS & RDS
- am depus petitie la ANPC si am primit raspuns
- am depus plangere la Politie si astept raspuns
- am contactat si-un avocat, se analizeaza dovezile si se pregateste strategia
In privinta celor care se indoiesc de cele afirmate, le reamintesc ca nu pot publica pe forumuri nume, date, acte
Pentru cei care sunt suspiciosi: da am oarece experienta pe forumuri nu insa si pe SOFTPEDIA
@generalmotors, ca sa scapi de stresul asta cu incertitudinea de a-mi fi facut un cont clona pentru ca am ceva temeri legate de identitatea mea, nu crezi ca e mai bine sa faci o sesizare catre admin sau sa dai un report post ca sa elucidezi misterul? Altfel, poti cade in extrema cealalta, defaimare si atac la persoana. La fel si pentru alexa32, care-i treaba cu DON-ul? Mai aprofundeazea limba romana: simpli se scrie cu un i nu cu doi...mai ales ca e vorba de propria-ti semnatura.
Oricum, va multumesc pentru "calduroasa" primire pe forum, exact cum de obicei dintr-o limba straina se invata mai intai saluturile si injuraturile, la fel si aici se ia mai intai contact cu carcotasii de serviciu si cei care dispun de mult prea mult timp liber si singura lor ocupatie e discutia in contradictoriu, jignirile "creionate" si despicarea firului in 4.
Am rugaminte la cei care stiti forumurile dedicate spetelor cu RCS & RDS, sa mi le comunicati si mie, eu nu le gasesc, desi am dat search in multe feluri si n-am gasit decat bloguri. Ca sa linistesc comunitatea: intentia mea a fost doar de informare si nu de dezbatere, stiu ce trebuie facut pentru solutionarea spetelor.

Edited by cobreatu, 31 July 2014 - 10:52.


#3873
iulliuscezar

iulliuscezar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.08.2006

View Postgeneralmotors, on 31 iulie 2014 - 09:13, said:


5 posturi in 8 ani! Si toate despre cat de nasol e RDS-RCS! Posted Image
Astia au fost singurii care au reusit sa ma scoata din sarite, asa nesimtire si tupeu rar mai vezi, despre altceva nu am considerat de cuviinta sa "vorbesc"...
+1=6;

#3874
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Ok, poate e dumb question, insa n-am gasit mare lucru printre ultimele pagini.

Folosesc D-Link DIR-615, sa reinnoiesc abonamentul si sa beneficiez de 200Mb/s?
Mai exista oferta cu tablete 3G?

In profilul utilizatorului am patru servicii active: CATV, internet, telefonie, telefonie fixa + (?) modem internet. Contract internet din 2007 (Czone la vremea respectiva), trecut la RDS din 30.06.2010.

Multam!

#3875
5had3

5had3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,197
  • Înscris: 07.10.2006
DIR-615 merge-n maxim 100Mbps. Poți să faci trecerea acum, având în vedere că nu te costă nimic, pt. momentul când vei schimba router-ul.
În București nu mai e nicio ofertă de retenție.

#3876
ciuciulete2

ciuciulete2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 04.07.2014

View Postcobreatu, on 29 iulie 2014 - 23:33, said:

In 31.03.2014, un reprezentant RCS & RDS, a venit la usa mea sa-mi cerseasca semnarea unui contract de fidelizare(retentie) pe 2 ani, in schimbul careia imi oferea o tableta WI-FI in mod gratuit(livrabila in 30 de zile), fara costuri suplimentare, fara nicio alta obligatie financiara din partea mea, prin schimbarea vreunui serviciu furnizat(CATV, internet, telefonie fixa sau telefonie mobila, servicii deja contractate si furnizate) in vreo optiune mai performanta sa perceperea vreunei taxe suplimentare. Dupa ce am lamurit aceste aspecte cu agentul, am semnat contractul, prezentat sub forma unei unice coli, fata/verso de culoare verde. Dupa 60 de zile de la semnare, neprimind tableta si vazand ca taxa de abonament mi-a fost marita(nejustificat din punctul meu de vedere), am depus o sesizare scrisa, denuntand contractul pentru neonorarea promisiunii RCS & RDS cu privire la livrarea tabletei si pentru perceperea unor taxe suplimentare in mod nejustificat. In acel moment am fost informat verbal ca as fi semnat un contract de schimbare a abonamentului de telefonie mobila, pentru un pachet superior care atrage dupa sine o taxare suplimentara. Intreband unde in contractul semnat de mine apare acest lucru, mi s-a sugerat depunerea unei sesizari scrise catre directorul RCS & RDS, lucru pe care l-am si realizat. Dupa inca 45 de zile de la depunerea acestei sesizari(timp in care am platit abonamentul in forma lui actuala - suprataxat), am continuat sa fac atat sesizari telefonice, prin posta electronica si sa merg de cateva ori in audienta la sediul din Dr. Staicovici, primind raspuns abia dupa 46 de zile, fiind in acelasi timp informat ca pot merge la orice punct de prezenta/casierie RCS & RDS, unde pot primi actele aditionale care atesta ca eu am semnat modificarea pachetului de telefonie mobila ce atrage dupa sine o taxare suplimentara si care le confera dumnealor aceste drepturi. Intrand in posesia acestor copii xerox dupa actele aditionale(acte aditionale care ar fi trebuit sa le am in original, daca erau incheiate/semnate in prezenta mea/de mine), am ramas consternat vazand ca apar eu ca beneficiar in ele dar semnatura este a altcuiva si nici macar nu e asemanatoare cu a mea. In aceeasi zi, adica dupa eliberarea acestor copii dupa actele contrafacute, sunt anuntat telefonic de catre un reprezentant al RCS & RDS, ca-mi pot ridica tableta(dupa 106 zile de la semnarea contractului !!!). Drept urmare m-am adresat ANPC si am insistat sa fiu primit in audienta la departamentul juridic al RCS & RDS, unde am ajuns dupa multe insistente. Acolo, persoanele cu care m-am intalnit, nu constientizeaza gravitatea faptelor, adica falsul si uzul de fals, insista doar ca eu sa semnez un alt contract, cu actele aditionale semnate de data aceasta de mine. Nici pomeneala de a se face vreo ancheta interna in privinta fasificatorului, nici pomeneala de a-mi fi recalculate si scazute sumele platite in plus pina in acel moment, nici pomeneala sa ma roage sa le raman client sau sa-si ceara scuze.
Cum raspunsul ANPC a fost ca nu e de competenta lor si sa ma adresez Politiei, iar Politia accepta in sila plangerea mea spunand ca se incadreaza la civil si nu la penal, postez si aici cu speranta ca poate vor mai citi si alti inselati cu acest tip de fals si vor decide sa nu lase acesti escroci sa-si bata joc de noi.
Așa cum răspunde factorul postal pentru semnarea în fals de primire a corespondentei, cu ani grei de inchisoare, mergeți în continuare cu plângea penală și veți fi satisfăcut . Bravo

#3877
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,747
  • Înscris: 10.05.2008
orice om cu capul pe umeri isi da seama falsurile nu sunt facute la indemnul conducerii rds
doar agenti care vor sa-si mareasca grila de comisionare prin orice mijloace
va asigur ca pe masura ce sunt descoperiti, in baza reclamatiilor de la clienti, sunt zburati din firma.

Edited by maistoru, 02 August 2014 - 12:10.


#3878
cobreatu

cobreatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 29.07.2014
@maistoru
Citeste te rog si aici:
http://adevarul.ro/n...0435/index.html

Iti vei da seama, ca un om normal, ca aceasta campanie a societatii, gandita ca o schema piramidala (gen distribuitorii de parfumuri ca Oriflame, unde un agent cotizeaza puncte/bani in contul sefului de retea, seful de retea, in contul sefului de zona, seful de zona, sefului de departament, seful de departament....), e menita sa aduca profit doar celui care ofera niste servicii in baza unui contract, nu insa si clientului. In privinta agentilor sezonieri, am deja raspunsul: dupa incheierea acestor campanii, acestia inceteaza automat activitatea in cadrul societatii respective, au avut un contract de prestari servicii doar pe perioada derularii promotiei, apoi, tu pagubitul, ia-i de unde nu-s. Din acest motiv nu apar cu nume in contracte, ci doar cu un numar de ecuson/legitimatie, pentru ca nu au statut de angajat (este justificarea prezentata de RCS & RDS catre ANPC, la petitia mea). Asa ca, societatea are de fapt acest interes, trimite la inaintare niste novici (sau din contra), ca sa-i rotunjeasca profiturile, iar mai apoi, dupa incetarea actiunii benefice celor 2 parti (societate si prestator temporar de servicii) si mai putin pentru cea de-a treia (clientul), sa tergiverseze lucrurile pentru a obtine maximum de beneficii: conturile umflate, prime, investitii, dobanzi de la banci...

Edited by cobreatu, 02 August 2014 - 17:05.


#3879
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,747
  • Înscris: 10.05.2008
Agentii rds nu sunt sezonieri. Ca unii pleaca dupa 2-3-4l uni este alt ceva. In afara campaniilor se fac in continuare vizite pe zonele cu acoperire la clientii carora le lipsesc anumite servicii din portofoliul oferit de rds.
Vorbiti cu o persoana ca a lucrat la rds ca junior sales ''decat'' vreo 4 ani .

Edited by maistoru, 03 August 2014 - 12:56.


#3880
lolitzaokitza

lolitzaokitza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.07.2014
Salut,astept un televizor de vreo 30 de zile, voi cat ati asteptat? Sunt sanse sa ajunga mai repede?

#3881
mirondorelgl

mirondorelgl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 14.06.2009
Pentru cei care ati avut comanda pentru tableta 3g, si ati ridicat produsul.
Cat ati asteptat pentru comanda ?
Eu mai am putin si fac doua luni.

#3882
iulliuscezar

iulliuscezar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.08.2006
Eu am sarit de 3 luni, maine ii sun si daca nu am un raspuns ferm reziliez contractul.

#3883
budacu

budacu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 21.12.2012
pe 14 august fac 4 luni... am renuntat deja la tableta si televizor (am 2 abonamente la rds)

#3884
iulliuscezar

iulliuscezar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.08.2006

View Postbudacu, on 05 august 2014 - 18:21, said:

pe 14 august fac 4 luni... am renuntat deja la tableta si televizor (am 2 abonamente la rds)
Si la abonamente nu ai renuntat?

#3885
budacu

budacu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 21.12.2012

View Postiulliuscezar, on 05 august 2014 - 21:45, said:

Si la abonamente nu ai renuntat?
Din pacate nu pot renunta. Sunt ceea ce se chema in termeni corporatisti "client captiv"; singura alternativa la RCS-RDS ar fi Romtelecom cu internet prin ADSL ceea ce, crede-ma, nu imi convine deloc. Nu faptul ca nu am primit tableta si televizorul ma deranjeaza foarte tare, in schimb este deranjant ca o companie natioanala nu este in stare sa-si tina promisiunile facute odata cu semnarea precontractului. Din pataniile mele si din ceea ce am mai citit se pare ca la RCS asta este politica de baza - promisiuni cat mai multe si onorate foarte tarziu sau deloc. Ca fapt divers, din clipa in care am semnat contractele pentru Digi TV pana am primit si decodoarele aferente au trecut aproximativ 2 luni.

#3886
mario_antera

mario_antera

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.10.2009

View Postbudacu, on 05 august 2014 - 22:06, said:

Din pacate nu pot renunta. Sunt ceea ce se chema in termeni corporatisti "client captiv"; singura alternativa la RCS-RDS ar fi Romtelecom cu internet prin ADSL ceea ce, crede-ma, nu imi convine deloc. Nu faptul ca nu am primit tableta si televizorul ma deranjeaza foarte tare, in schimb este deranjant ca o companie natioanala nu este in stare sa-si tina promisiunile facute odata cu semnarea precontractului. Din pataniile mele si din ceea ce am mai citit se pare ca la RCS asta este politica de baza - promisiuni cat mai multe si onorate foarte tarziu sau deloc. Ca fapt divers, din clipa in care am semnat contractele pentru Digi TV pana am primit si decodoarele aferente au trecut aproximativ 2 luni.
Si eu astept de aproximativ 2 luni pentru o tableta, nu e capat de tara, dar ti-as pune  o intrebare, atunci cand ai semnat contractul sau precontractul, ti s-au dat termene? Nu cred, sa stii ca nu esti singurul abonat, suntem multi, si toti vrem imediat, lucru care nu se poate, mai au dreptate si ei, trebuie sa-i intelegem. La un moment dat iti vei primi si tableta si televizorul.

#3887
iulliuscezar

iulliuscezar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.08.2006

View Postmario_antera, on 05 august 2014 - 22:32, said:

Si eu astept de aproximativ 2 luni pentru o tableta, nu e capat de tara, dar ti-as pune  o intrebare, atunci cand ai semnat contractul sau precontractul, ti s-au dat termene? Nu cred, sa stii ca nu esti singurul abonat, suntem multi, si toti vrem imediat, lucru care nu se poate, mai au dreptate si ei, trebuie sa-i intelegem. La un moment dat iti vei primi si tableta si televizorul.
Tu ai citit ce ai semnat?
Ia intoarce foia si citeste sub tabele:

Quote

...si vor putea fi ridicate de catre Beneficiar in termen de 30 de zile de la data semnarii prezentului act aditional...

Eu am ceva norc ca a venit UPC in bloc, nu este "stelar" la net, insa daca astia nu se tin de cuvint macar pot alege acum...

#3888
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,719
  • Înscris: 26.02.2010

View Postmario_antera, on 05 august 2014 - 22:32, said:


Si eu astept de aproximativ 2 luni pentru o tableta, nu e capat de tara, dar ti-as pune  o intrebare, atunci cand ai semnat contractul sau precontractul, ti s-au dat termene? Nu cred, sa stii ca nu esti singurul abonat, suntem multi, si toti vrem imediat, lucru care nu se poate, mai au dreptate si ei, trebuie sa-i intelegem. La un moment dat iti vei primi si tableta si televizorul.
Avocat din oficiu? Tocmai din cauza atitudinii ca a ta si a multora se intampla acest lucru la rds, ca sunteti pasibili si va lasati calcati in picioare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate