Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Service Dali/informatii garantie Dali (Zensor)

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
beethoven

beethoven

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.08.2005
Salutare,

Stie cineva care este service-ul autorizat Dali in Romania? Ma intereseaza sa aflu informatii suplimentare despre garantia seriei Zensor. La Emag sunt la oferta acum la pret destul de bun, zic eu, insa ei ofera, pe site, garantie 2 ani. Din ce am vazut producatorul ofera 5 ani (vezi avstore.ro). Ma gandesc ca poate Emag afiseaza aiurea acea informatie cu 2 ani, referindu-se la garantia de conformitate standard de 2 ani si nu ofera informatii despre garantia de producator/tehnica (cea de 5 ani). Am sunat la ei la relatii cu clientii si a raspuns o fata care nu facea altceva decat sa caute pe site produsul si sa imi citeasca de acolo. Poate dupa ce trec acei doi ani, in caz de probleme, te poti duce direct la ei si beneficiezi de garantia de 5 ani. Se pricepe cineva la astfel de informatii?

Multumesc

#2
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
AVStore importă Dali în România ( Emag sînt dealeri ). Pentru garanții și informații contactează-i pe cei de la AVStore ( vezi pe topicul cu dealeri, e actualizat :) )

#3
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
din ce review`uri au pe emag par de calitate. dar nu stiu de ce nu am incredere in ele.
parca as prefera un pioneer. la banii aia pentru un apartament iti iei sistemul complet - boxe + amplif.

ps : daca vrei neaparat dali de ce nu le cumperi direct de pe avstore ?
pentru 100 roni diferenta zic ca merita 3 ani in plus la garantie.

#4
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,495
  • Înscris: 13.11.2011
Garantiile la boxe sunt cu dus si intors mai ales la noi in Romania unde incearca sa iti gaseasca tot timpul nod in papura.
O incinta acustica este pana la urma o cutie cu difuzoare,daca cumva se ard tweeterele sau incep sa gajaie difuzoarele vina este aruncata automat asupra proprietarului adica ca nu le-a folosit corespunzator,a abuzat de ele,a dat ampliful mai tare,etc....
Deci garantia se duce undeva pe apa sambetei,tot vei ajunge sa scoti bani din buzunar.

Edited by missionnad, 22 January 2014 - 22:44.


#5
Piratul

Piratul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 21.01.2005
missionnad - exact!

Poti sa le cumperi si fara garabtie, de tine depinde cum le exploatezi! Multi ard tweetere folosind  volumul receiver-elor  mult subdimensionate pe +, apoi plangand ca au ars tweetere. Asta folosind ca sursa laptop-ul, pc-ul iar ca muzica mp3-uri, youtube, etc.
Ar trebui sa existe niste reguli de bun simt de ambele parti stabilite inca de la inceput, pentru a nu exista neintelegeri pe viitor.

De obicei in luna ianuarie vin multi la garantie, doar a fosat revelionul cu cateva zile in urma... :))

Edited by Piratul, 23 January 2014 - 11:30.


#6
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Garantia se acorda la nivel local diferit fata de ce ofera producatorul in tara de origine, chiar si conditiile pot fi diferite.

#7
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Am întreba la AVStore (importatorul) și garanția pentru boxele Dali este de 5 ani, chiar dacă le cumpărați prin EMag.

#8
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,495
  • Înscris: 13.11.2011

 Piratul, on 23 ianuarie 2014 - 11:28, said:

missionnad - exact!

Poti sa le cumperi si fara garabtie, de tine depinde cum le exploatezi! Multi ard tweetere folosind  volumul receiver-elor  mult subdimensionate pe +, apoi plangand ca au ars tweetere. Asta folosind ca sursa laptop-ul, pc-ul iar ca muzica mp3-uri, youtube, etc.
Ar trebui sa existe niste reguli de bun simt de ambele parti stabilite inca de la inceput, pentru a nu exista neintelegeri pe viitor.

De obicei in luna ianuarie vin multi la garantie, doar a fosat revelionul cu cateva zile in urma... :))
Stiu,am fost patit acum cativa ani cand imi era strain cuvantul clipping si am prajit tweeterele la boxe cu un amplificator de putere mica.
Am avut mare noroc cu baietii de la garantie trimitandu-mi moca 2 tweetere prin curier(transport suportat de ei)urmand sa le montez personal ptr ca nefiind din Buc era foarte costisitor sa le trimit ditamai boxele de podea.

#9
beethoven

beethoven

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.08.2005

 bibiaudiofil, on 23 ianuarie 2014 - 12:08, said:

Am întreba la AVStore (importatorul) și garanția pentru boxele Dali este de 5 ani, chiar dacă le cumpărați prin EMag.

Ai sunat tu la ei? Eu le-am dat un email dar nu mi-au raspuns.

 D3an, on 22 ianuarie 2014 - 22:06, said:

din ce review`uri au pe emag par de calitate. dar nu stiu de ce nu am incredere in ele. parca as prefera un pioneer. la banii aia pentru un apartament iti iei sistemul complet - boxe + amplif. ps : daca vrei neaparat dali de ce nu le cumperi direct de pe avstore ? pentru 100 roni diferenta zic ca merita 3 ani in plus la garantie.

Le-am ascultat si mi-au placut. Sunt boxe bune in zona asta de pret.

 missionnad, on 22 ianuarie 2014 - 22:40, said:

Garantiile la boxe sunt cu dus si intors mai ales la noi in Romania unde incearca sa iti gaseasca tot timpul nod in papura. O incinta acustica este pana la urma o cutie cu difuzoare,daca cumva se ard tweeterele sau incep sa gajaie difuzoarele vina este aruncata automat asupra proprietarului adica ca nu le-a folosit corespunzator,a abuzat de ele,a dat ampliful mai tare,etc.... Deci garantia se duce undeva pe apa sambetei,tot vei ajunge sa scoti bani din buzunar.

Foarte putin probabil sa pocneasca vreun tweeter la mine caci eu nu dau muzica foarte tare; nu vreau sa stie tot blocul ce ascult eu. Cu toate acestea, cand te gandesti la 5 vs. 2 ani garantie, parca e totusi o diferenta si, in plus, niciodata nu poti stii ce se poate intampla.

#10
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

 beethoven, on 23 ianuarie 2014 - 15:49, said:

Ai sunat tu la ei?

da :)

#11
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,495
  • Înscris: 13.11.2011
Locuiesc la casa,nu ma impiedica nimeni sa dau muzica tare din cand in cand,iar din cauza acusticii defectuoase(camera de numai 4/4 pentru Mission m34i) si pozitionarii boxelor in camera eram nevoit sa tin inaltele aproape de maxim....la asta adaugandu-se si ampliful subdimensionat a rezultat "combinatia ideala" ptr a praji tweeterele.

Edited by missionnad, 23 January 2014 - 17:55.


#12
Piratul

Piratul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 21.01.2005
Da, din pacate problema este ca putini stiu ca in majoritatea cazurilor tweeter-ele se ard din cauza clipping-ului amplificatorului/receiverului, din cauza distorsiunilor pe care acesta le trimite, din cauza depasirii puterii acestuia. Practic amplificatorul  folosit la putere mare iese din limita 0,1% THD si poate ajunge pana la 10% THD (distoriuni)/
Se poate intampla oricui. Am avut ocazia pe niste boxe de 400W RMS - mai exact Dynaudio Confidence C4 sa ascult 2 Accuphase A-60 puse in bridge, iar peak-urile (puterea in varf, pe termen scurt) afisate de amplificatoare au ajuns si la 900-1000W iar boxele nu au patit nimic. Daca am fi folosit o putere subdimensionata sigur am fi prajit difuzoarele, si primele care picau ar fi fost inaltele dupa parerea mea.

#13
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

 Piratul, on 23 ianuarie 2014 - 21:08, said:

Am avut ocazia pe niste boxe de 400W RMS - mai exact Dynaudio Confidence C4 sa ascult 2 Accuphase A-60 puse in bridge, iar peak-urile (puterea in varf, pe termen scurt) afisate de amplificatoare au ajuns si la 900-1000W iar boxele nu au patit nimic.

A-60 e un amplificator puternic dar hai să nu exagerăm. C4 nu coboară mai jos de 3.5 - 4 ohm iar A-60 e un amplificator în clasa A care ajunge la un ( formidabil ) 500 W în 4 ohm în mod bridge. Îmi vine greu să cred că ați dat la maxim fiindcă știu cam cît de tare se aud boxele alea pe un A-60 simplu, în mod stereo, de doar 60 W pe canal în 8 ohm :D

#14
beethoven

beethoven

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.08.2005

 bibiaudiofil, on 23 ianuarie 2014 - 16:01, said:


da Posted Image

Multumesc!


Am comandat boxele (Zensor 5). Le voi conecta la un Denon X2000. Intrebarea mea este, daca nu este offtopic, cam ce cabluri sa folosesc? Stiu ca sunt tot felul de discutii pe aceasta tema, insa nu vreau sa cumpar cabluri mai scumpe decat ar fi necesare unui astfel de sistem, iar in acelasi timp nici sa limiteze sistemul. Cablurile vor avea cate 4m pentru fiecare boxa (stiu ca trebuie sa fie egale, desi receiverul practic e mai aproape de o boxa).

Multumesc din nou.

#15
Piratul

Piratul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 21.01.2005

 bibiaudiofil, on 23 ianuarie 2014 - 22:23, said:

A-60 e un amplificator puternic dar hai să nu exagerăm. C4 nu coboară mai jos de 3.5 - 4 ohm iar A-60 e un amplificator în clasa A care ajunge la un ( formidabil ) 500 W în 4 ohm în mod bridge. Îmi vine greu să cred că ați dat la maxim fiindcă știu cam cît de tare se aud boxele alea pe un A-60 simplu, în mod stereo, de doar 60 W pe canal în 8 ohm Posted Image


In urma acestui test eu mi-am luat al doilea amplificator, diferentele pe niste boxe de clasa erau mai mult decat evidente.
Oricum se poate trai linistit si cu un singur A-60/A-65.

Asadar noroc ca inca mai am pozele facute si le-am si gasit. Repet, este vorba de peak-uri, varfuri - care ajungea pe un cinel, etc. Nu  putere constanta!

https://lh5.googleus...in%20bridge.JPG

https://lh5.googleus...0partea%201.jpg

https://lh6.googleus...0partea%202.jpg

https://lh4.googleus...in%20bridge.JPG

https://lh5.googleus...s512/photo6.JPG

Aici cu un singur power: https://lh3.googleus...65%20Costin.JPG

Acum depinde si de boxe, nu stiu cate ar fi rezistat chiar si in peak-uri la acele volume.

P.S. - Puterea amplificatoarelor stii si tu la fel de bine ca depinde cum e masurata, ai avut ocazia sa vezi si Vitus monoblocurile de doar 100W pe 8 ohmi declarati in cartea tehnica cum te spulberau la propriu in 40mp pe Ascendo System M S.E.

Edited by Piratul, 23 January 2014 - 23:40.


#16
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

 Piratul, on 23 ianuarie 2014 - 23:37, said:

Oricum se poate trai linistit si cu un singur A-60/A-65.

Așa e, Piratule :)

 beethoven, on 23 ianuarie 2014 - 23:16, said:

Am comandat boxele (Zensor 5). Le voi conecta la un Denon X2000. Intrebarea mea este, daca nu este offtopic, cam ce cabluri sa folosesc?

Eu îți recomand să începi cu un cablu normal de boxe de 2 x 2.5 mm2 ( lițat )

#17
beethoven

beethoven

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.08.2005

 bibiaudiofil, on 24 ianuarie 2014 - 00:41, said:

Eu îți recomand să începi cu un cablu normal de boxe de 2 x 2.5 mm2 ( lițat )

Ce inseamna sa "incepi cu un cablu normal"? Inseamna ca mai tarziu sa le schimb? 2.5mm e grosimea, dar dincolo de aceasta dimensiune sunt si alte diferente. De exemplu, are rost sa fie ecranate in conditiile in care am TV LED si nu cu tub?

Am comandat si Zensor 1 pentru spate care vor necesita cate 10m cablu fiecare. Din ce am mai auzit/discutat, cica pentru boxele din spate nu trebuie facuta o investitie prea mare in cabluri si ca cele din fata trebuie sa aibe cabluri de calitate. Catre ce sa ma orientez?

Multumesc!

#18
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

 beethoven, on 24 ianuarie 2014 - 10:36, said:

Ce inseamna sa "incepi cu un cablu normal"? Inseamna ca mai tarziu sa le schimb? 2.5mm e grosimea, dar dincolo de aceasta dimensiune sunt si alte diferente. De exemplu, are rost sa fie ecranate in conditiile in care am TV LED si nu cu tub?

Din moment ce e vorba despre un cablu de boxe și nu unul de semnal de nivel mic, nu cred că e nevoie să fie ecranat.

2.5 mm2 e secțiunea (pe care o poți folosi și la boxele de față și la cele de spate).

Faptul că am spus să începi nu înseamnă că trebuie (în mod imperativ) să și continui. Ia-o ca pe o constatare obiectivă, nu ca pe un sfat. Posted Image  În opinia mea poți muri liniștit cu cablu lițat de 2.5 mm2 luat de la magazinul de electrice (sau de la o firmă care vinde cabluri pentru ProAudio, de exemplu) dar este posibil ca alți colegi de forum să aibă o altă părere, pe care le-o respect. Așa că e posibil ca ulterior să treci pe cabluri de boxe de la firme specializate, mult mai scumpe Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate