Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Bloc nou, Mihai Bravu, str. Penes Curcanul

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
cristina55555

cristina55555

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.05.2013
Buna buna tuturor,

Sunt pe cale sa rezerv / cumpar un apartament intr-un imobil nou, la 30 m de statia de metrou Mihai Bravu, pe str Penes Curcanul, dezvoltator Soava Vasile si fii (bogdan si catalin). Sunt interesata sa schimb informatii cu viitori vecini sau oricine mai este interesat de acest subiect.

#2
ilmuce

ilmuce

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 08.04.2012
un google de 3 secunde
http://forum.softped...ud-rezidential/

#3
cristina55555

cristina55555

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.05.2013
da, multumesc ilmuce, am vazut topicul respectiv, sunt doar 2-3 pareri acolo, despre un alt proiect (decat cel din Penes Curcanul) al domnilor dezvoltatori.

#4
tomtom

tomtom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 03.01.2007
Si nu sunt de ajuns ca sa-ti formezi o parere? Posted Image
Vezi ca Soava mai are un bloc pe Vantului, care este aproape la rosu si inca unul pe Buteica. Cel de pe Buteica cred ca este terminat.
http://forum.softped...ufland-m-bravu/

Incearca si pe Stiubei, unde se face un S+P+5E. Este cam la aceiasi distanta de metrou, dar pe partea opusa.
Cunosc personal dezvoltatorul si este foarte ok.

Am vrut sa-mi cumpar un apartament acolo, dar mi s-a parut cam departe de punctele mele de interes.
Nu stiu daca mai au ceva liber, dar poti trage o fuga intr-o zi in santier. Il cauti pe Bruno. Daca te ajuta cu ceva, iti pot da numarul lui pe pm.


Iarasi, gasesti un bloc care in curand va fi gata pe Vailor.

Edited by tomtom, 21 January 2014 - 22:44.


#5
citylandimob

citylandimob

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 24
  • Înscris: 11.03.2010

 cristina55555, on 21 ianuarie 2014 - 09:49, said:

Buna buna tuturor,

Sunt pe cale sa rezerv / cumpar un apartament intr-un imobil nou, la 30 m de statia de metrou Mihai Bravu, pe str Penes Curcanul, dezvoltator Soava Vasile si fii (bogdan si catalin). Sunt interesata sa schimb informatii cu viitori vecini sau oricine mai este interesat de acest subiect.

Buna Cristina, am o banuiala mai mult decat rezonabila ca deja ai rezervat apartamentul:). Daca doresti sa schimbi informatii cu viitorii vecini incearca topicul pe care l-am deschis in scopul asta: http://forum.softped...ential/  .Din pacate inca nu au aparut prea multi dintre cei care au contractat un apartament in acest proiect,dar poate pe masura ce inainteaza constructia topicul se va mai anima.

#6
yema

yema

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.02.2014

 cristina55555, on 21 ianuarie 2014 - 09:49, said:

Buna buna tuturor,

Sunt pe cale sa rezerv / cumpar un apartament intr-un imobil nou, la 30 m de statia de metrou Mihai Bravu, pe str Penes Curcanul, dezvoltator Soava Vasile si fii (bogdan si catalin). Sunt interesata sa schimb informatii cu viitori vecini sau oricine mai este interesat de acest subiect.

Buna,

Eu am incheiat antecontract pentru un apartament din Penes Curcanul 20-24, construit de dl. Soava.

#7
yema

yema

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.02.2014

 yema, on 29 mai 2014 - 11:03, said:


Buna,

Eu am incheiat antecontract pentru un apartament din Penes Curcanul 20-24, construit de dl. Soava.

nu este nimeni pe forum care a achizitionat un imobil in adresa mentionata?

#8
dancityland

dancityland

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.04.2014

 yema, on 23 iunie 2014 - 15:21, said:


nu este nimeni pe forum care a achizitionat un imobil in adresa mentionata?

Salut Yema,

Mai multi vecini care si-au achizitionat un apartament in imobilul de la Penes Curcanul 20-24 gasesti la topicul:
http://forum.softped...an-rezidential/

Din cate am citit pe forum s-a facut si un grup de facebook cu viitorii vecini ai imobilului, pentru invitatie trebuie sa iei legatura cu unul din userii Ana-P sau DanIlieB.

Lista de apartamente disponibile si poze actualizate saptamanal ale imobilului amplasat in strada Penes Curcanul 20-24 se gasesc la adresa web:
http://vitanrezidential.com/

De asemenea, va anunt ca s-au inceput vanzarile pentru noul proiect al d-lui Soava, Vitan Rezidential 3 amplasat pe strada Penes Curcanul nr. 16 (langa imobilul despre care se discuta in acest topic), imobil care va totaliza un numar de 90 de apartamente de 2 camere, 3 camere si duplexuri!
Lista de apartamente disponibile si stadiul vanzarii se gasesc la adresa web:
http://vitanrezident...om/apartamente/

#9
droidaware

droidaware

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.06.2014
Pe partea cu fabrica de mobila in unele locuri distanta fata de granita terenului este foarte mica, nu pare ca respecta prevederiile legale.

In astfel de cazuri, din ce am citit, e posibil ca vecinul(fabrica de mobila) sa ceara zidirea ferestrelor.

#10
droidaware

droidaware

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.06.2014
Si inca ceva distanta prin subteran fata de galeria metroului e foarte mica, cred ca 10-15m. Nu m-as mira daca s-ar transmite vibratii prin fundatie.

#11
dancityland

dancityland

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.04.2014

 droidaware, on 15 iulie 2014 - 09:45, said:

Pe partea cu fabrica de mobila in unele locuri distanta fata de granita terenului este foarte mica, nu pare ca respecta prevederiile legale.

In astfel de cazuri, din ce am citit, e posibil ca vecinul(fabrica de mobila) sa ceara zidirea ferestrelor.

 droidaware, on 16 iulie 2014 - 10:00, said:

Si inca ceva distanta prin subteran fata de galeria metroului e foarte mica, cred ca 10-15m. Nu m-as mira daca s-ar transmite vibratii prin fundatie.

Droidaware, am o curiozitate la tine: esti cumva inginer sau lucrezi la Primaria Sectorului 3? Si daca da, detii unele informatii pe care nu le stim inca, noi sau toti locatarii care au semnat un antecontract pentru imobilul din Penes 20-24? In cazul acesta te rog insistent sa ni le comunici.

Daca sunt doar aprecieri personale fara a avea a avea un fundament clar, sa stii ca acest topic a fost deschis pentru toti cei care doresc sa se informeze cu privire la imobilul din Penes Curcanul 20-24 sau pot oferii informatii concrete si reale despre el.
Imobilul este construit in conformitate cu autorizatia emisa de Primaria Sectorului 3 iar cand s-a emis aceasta, sunt sigur ca inginerii care au analizat solicitarea au tinut cont de aspectele ridicate de tine si nu numai.

Eu si toti locatarii care au antecontractat un apartament in imobilul Vitan Rezidential 1 amplasat pe strada Penes Curcanul 20-24 (si nu sunt putini acestia deoarece imobilul este antecontractat in proportie mai mare de 80%), asteptam cu interes mai multe clarificari din partea ta, cu probe bine-nteles.

De asemenea va anunt ca in proiectul Penes 2 amplasat langa proiectul in discutie  s-au vandul primele 2 duplexuri! Mai multe detalii cu privire la stadiul vanzarii sau lista e apartamente disponibile se gasesc la adresa web: www.vitanrezidential.com

Edited by dancityland, 16 July 2014 - 10:55.


#12
droidaware

droidaware

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.06.2014
Sunt inginer, probabil vroiai sa ma intrebi daca lucrez in constructii si raspunsul este nu.

Apoi primaria poate da autorizatii dar si ea poate fi data in judecata de ISC(Inspectoratul de Stat in Constructii) in momentul cand observa problemele. Si astfel de lucruri s-au mai intamplat prin Bucuresti pentru ca se forteaza nota mereu! Cunosc caz in care primaria a aprobat mansardarea si ISC a deschis actiune in instanta. Unele banci(de BRD stiu sigur) cand au vazut ca apar probleme nu au mai dat credit.

Distanta intre cladiri e reglementata de cateva articole din codul civil si asta inseamna ca poti fi dat in judecata si obligat sa acoperi fereastra de catre un vecin:

"Art. 612 - Nimeni nu poate avea vedere sau ferestre spre vedere, nici balcoane sau alte asemenea asupra proprietăţii îngrădite sau neîngrădite a vecinului său, de nu va fi o distanţă de 19 decimetri între zidul pe care se deschid aceste vederi şi proprietatea vecină."

19 decimetri sunt 1.9 metri si mie mi-a parut ca spre fabrica de mobila nu se respecta pe toata lungimea aceasta distanta.
Chiar daca cei de la fabrica nu zic nimic acum, asta nu inseamna ca peste un 1 an sau 2 nu se razgandesc sau poate vand terenul si noul proprietar face o actiune in instanta.

Edited by droidaware, 16 July 2014 - 11:28.


#13
droidaware

droidaware

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.06.2014
V-ati masurat distanta de la fereastra la hotarul cu fabrica de mobila ?

#14
matei39

matei39

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.09.2014
Salut. A cumparat sau cumpara cineva la Pênes Curcanul nr 16-18? As vrea sa Intru in legatura cu eventuali viitor locatari. Multumesc

#15
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014

 droidaware, on 19 iulie 2014 - 09:07, said:

V-ati masurat distanta de la fereastra la hotarul cu fabrica de mobila ?

Salutare. Sunt proiectantul blocului si confirm ca distanța dintre bloc si limita de proprietate este minim 3 m la nivel parter si minim 2 m la nivelul etajelor. Problema o are atelierul de mobila, care in afara de unele ferestre la mai puțin de 2 m de limita au si o centrală cu coșul chiar pe limita, deci probleme ar trebui sa își facă atelierul, nu viitorii locatari

 droidaware, on 16 iulie 2014 - 10:00, said:

Si inca ceva distanta prin subteran fata de galeria metroului e foarte mica, cred ca 10-15m. Nu m-as mira daca s-ar transmite vibratii prin fundatie.

Distanța fata de metrou este in primul rând undeva la 40 m, nu 10-15 m. In al doilea rând, galeria pe zona respectiva sunt mai adânci decât in Berceni de exemplu, ajungând la peste 15 m adâncime (dacă ar fi vibrații, ar mai face Vitan Residence imobile cu 12 nivele?? Si sa nu compari cu Monaco Towers, acolo vibratiile fiind provocate de o presa de la IMGB). In al treilea rând, zona de influența a metroului este considerată lungimea/adâncimea pereților mulați ai galeriei, in acest caz undeva la 25-30 m (stațiile sunt mai la suprafața). Deci domnul inginer, documentați-va amănunțit înainte de a da cu acuzații!

 matei39, on 13 septembrie 2014 - 21:35, said:

Salut. A cumparat sau cumpara cineva la Pęnes Curcanul nr 16-18? As vrea sa Intru in legatura cu eventuali viitor locatari. Multumesc

In Penes 2 sunt vândute 43 din 90 deja. Pentru mai multe detalii PM

#16
alexaion

alexaion

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.01.2015
Buna seara! Doresc sa cumpar un apartament in Mihai Bravu Residence pe strada Penes Curcanul, in blocul ce se construieste acum. Ce parere aveti?Zona mi s-a parut cam pustie si avand in vedere ca eu circul mai ales cu metroul, am observat ca nu coboara/urca foarte multa lume la/de la Mihai Bravu.M-ar interesa daca zona este sigura, mai ales seara, daca au existat probleme. Mi-ati recomanda achizitionarea unui apartament in acest complex? Multumesc anticipat!

#17
Ana-P

Ana-P

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 07.12.2007
Eu locuiesc în blocul de lângă, cel care e gata de pe Peneș construit de același dezvoltator, și nu am avut probleme seara, nu am observat mulți colorați.

Apropos de partea cu vibrațiile, nu am simțit nimic, dar NIMIC până acum - stau pe partea cu metroul, la etajul 5. La partea cu izolația fonică, întradevăr se putea mai bine - dacă se ridică tonul sau e muzică dată tare, în zona holului și sufrageriei, unde este perete comun se aude din apartamentul vecin - dar momentan nu am ajuns să-mi smulg părul din cap din motivul ăsta.

#18
Sunny_Days

Sunny_Days

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 04.08.2010
Exista suficiente locuri de parcare pentru aceste imobile ? Pare cam inghesuita "treaba"

Stiu ca BONUS ai prostituate la doar cativa metri pe Mihai Bravu, seara dupa ora 22, la alegere: cu un dinte in gura sau mai multi. Posted Image

Am atasat si o poza cu stadiul constructiilor din august 2014.

Attached Files


Edited by Sunny_Days, 30 January 2015 - 12:06.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate