Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Posta romana

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
adyzds

adyzds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 06.05.2010
Am o problema cu obtinerea coletelor prin posta romana. Eu stau la camin in Iasi , pe perioada facultatii. Asadar, pe spatele buletinului am trecuta resedinta stabilita, cu adresa cu tot. Dar pana acum,din 3 colete care ar fi trebuit sa le primesc,doar unul a venit.
Care sa fie cauza?

#2
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Postasul suna mereu de doua ori!

#3
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Motivul real îl poţi afla numai de la PoştaRomână.
Încearcă să foloseşti serviciul lor de PostRestant pentru viitoarele colete.

#4
adrian8080

adrian8080

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 12.12.2010
" Poşta Română - încă nu-i totul pierdut! "

#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Sper ca nu astepti fituica de la postas, iti calculezi cam cand trebuie sa ajunga pachetul (de obicei 2 zile, uneori 3) si te duci personal sa verifici...

#6
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
Roaga-l pe expeditor sa iti treaca pe colet pe lanaga adresa si un numar de telefon. Cateodata se mai deranjaza  o cucoana sa te anunte ca ai primit un colet.

#7
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
in ultima vreme au inceput sa cam ciordeasca colete (si din colete). si din cele care vin din afara si din cele nationale.

#8
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu-i clar daca n-au ajuns coletele la posta, sau doar avizele la camin. Ai fost la oficiu sa-ntrebi?

#9
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
Fa reclamatie pe site neaparat ! Se pare ca cei de la reclamatii sunt destul de prompti, am fost sunat de 2 ori sa le dau scris pe mail ca renunt la reclamatie (am rezolvat la o zi dupa ce am facut reclamatie) Posted Image

Reclamatiile ajung la sefii de la Bucuresti care abia asteapta sa le-o traga astora de la oficiile postale.

Edited by opop, 17 January 2014 - 11:49.


#10
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006

 adyzds, on 17 ianuarie 2014 - 09:27, said:

Am o problema cu obtinerea coletelor prin posta romana. Eu stau la camin in Iasi , pe perioada facultatii. Asadar, pe spatele buletinului am trecuta resedinta stabilita, cu adresa cu tot. Dar pana acum,din 3 colete care ar fi trebuit sa le primesc,doar unul a venit.
Care sa fie cauza?

N-ai explicat sistemul de primire a corespondentei/coletelor la camin.

Aveti cutii postale pentru fiecare camera? Scrisorile/avizele postale le primeste portarul? Sunt strecurate pe sub usa camerei sau infipte in tocul ei?
La primul colet a ciocanit postasul la usa camerei sau a lasat coletul la portar sau pe masa din holul de la intrare?? Sau a lasat un aviz intr-unul din modurile expuse mai sus si l-ai ridicat personal la oficiul postal?

Am vaga impresie ca nu Posta Romana e de vina ci sistemul de primire a corespondentei/coletelor la camin.

Edited by ever_forever, 17 January 2014 - 12:26.


#11
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

 ever_forever, on 17 ianuarie 2014 - 12:25, said:

La primul colet a ciocanit postasul la usa camerei sau a lasat coletul la portar sau pe masa din holul de la intrare?? Sau a lasat un aviz intr-unul din modurile expuse mai sus si l-ai ridicat personal la oficiul postal?

Daca postasul ar trebui sa care dupa el toate coletele si sa le livreze personal, cred ca ar avea nevoie de un mega-sac de Mos Craciun.

Procedura e clara: in momentul cand ajunge un colet la oficiul postal, un functionar scrie avizul, pe care factorul il preia si il pune in cutia postala a destinatarului, urmand ca acesta sa gaseasca hartiuta si sa se prezinte cu ea la oficiul postal ca sa ridice coletul.

In camin se schimba putin situatia, din doua considerente:
1. probabil ca nu exista cutie postala pentru fiecare camera iar avizele ajung pe vreo masa de la intrare de unde se pot pierde usor
2. studentul sta linistat in fund la el in camera si, desi stie ca are de primit un colet si stie ca nu-i va da nimeni avizul in mana (nici nu poti sa-i ceri postasului sa pazeasca cand e el in camera), nu face nici cel mai mic gest pentru a cauta avizul. Evident, nu se duce nici la posta sa intrebe de coletul care trebuia sa ajunga, e mai simplu sa scrie mesaje pe forumuri cum ca nu i-au venit coletele.

Draga student, sa ma ierti daca am judecat gresit situatia ta. Ideea e ca eu sunt de cealalta parte a baricadei, si cand expediez colete la adrese din camin, intreb de 10 ori daca are acea adresa trecuta in buletin (pentru ca altfel nu-i elibereaza coletul) si ii repet de 10 ori sa nu astepte avizul, ca cine stie pe unde zboara hartiuta aia, ci sa mearga la posta in termen de 2-3 zile sa-si ridice coletul, ca sigur e acolo. Au fost cazuri in care am sunat chiar eu, ca expeditor, la posta, pentru a verifica daca a ajuns coletul la ei (intotdeauna ajunge) si a-i ruga sa nu-l trimita inapoi, sa-l mai astepte putin pe puturosul care statea in camera de camin si se dadea cu fundul de pamant ca lui nu i-a ajuns coletul.

Edited by Michidoo, 17 January 2014 - 12:43.


#12
paintx05

paintx05

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 26.05.2007
In ultima vreme posta din Iasi nici nu se mai chinuie sa dea impresia ca munceste. Coletele externe care ajungeau de obicei intr-o saptamana ajung acum intr-o luna jumate. Eu zic sa mai astepti.

#13
adyzds

adyzds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 06.05.2010

 Michidoo, on 17 ianuarie 2014 - 12:42, said:

Evident, nu se duce nici la posta sa intrebe de coletul care trebuia sa ajunga, e mai simplu sa scrie mesaje pe forumuri cum ca nu i-au venit coletele.
Evident,ai judecat gresit.
In primul rand niciodata nu astept un aviz ca sa ma duc la posta,mereu o fac din timp.
Primul colet a venit fara probleme. La al doilea(stiind ca vine din strainatate-royal mail,parca) am facut pe putin 5 vizite la posta. Iar ultimul, care a fost trimis luni din bucuresti,nu a ajuns nici miercuri,la o saptamana dupa.

#14
xraye51

xraye51

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 28.08.2013
bună ziua! Am și eu o întrebare. Vineri mi-a trimis cineva ceva prin poștă cu poșta rapid sau cum îi spune,în cât timp ajunge coletul? Eventual dacă nu sunt acasă și ăia de la poștă nu au numărul meu de unde pot ridica coletul?

#15
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

 xraye51, on 19 ianuarie 2014 - 14:59, said:

bună ziua! Am şi eu o întrebare. Vineri mi-a trimis cineva ceva prin poştă cu poşta rapid sau cum îi spune,în cât timp ajunge coletul? Eventual dacă nu sunt acasă şi ăia de la poştă nu au numărul meu de unde pot ridica coletul?

stai sa-mi consult globul de cristal conectat la infrastructura postei romane

#16
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

 xraye51, on 19 ianuarie 2014 - 14:59, said:

bună ziua! Am şi eu o întrebare. Vineri mi-a trimis cineva ceva prin poştă cu poşta rapid sau cum îi spune,în cât timp ajunge coletul? Eventual dacă nu sunt acasă şi ăia de la poştă nu au numărul meu de unde pot ridica coletul?

sa stai maine acasa sa astepti postasul (daca e trimis prin Prioripost). Daca nu, vezi ca o sa ai un aviz in cutia postala, mergi cu el la oficiul de care apartii si-ti iei coletul.

 adyzds, on 17 ianuarie 2014 - 21:26, said:

Iar ultimul, care a fost trimis luni din bucuresti,nu a ajuns nici miercuri,la o saptamana dupa.
Sa-mi fie cu iertare, dar nu are cum sa faca atat de mult de la Bucuresti la Iasi. Asta o spun din experienta, nu ca mi se pare mie. Sigur a fost trimis coletul si nu ai fost trombonit? Daca a fost trimis, atunci sa-ti dea numarul de trimitere de pe chitanta. Cu el poti intreba la posta. Iar daca faci si o mini-reclamatie, sa vezi ce se misca lucrurile. Eu, ca expeditor, nu a trebuit decat sa dau un telefon la oficiul postal unde a ajuns coletul si imediat l-au gasit.

Edited by Michidoo, 20 January 2014 - 22:48.


#17
MihaelaDobre

MihaelaDobre

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.11.2013
Salutare! Am si eu o problema: pe 20 ian. am trimis un colet prin Posta Romana, in Timisoara, la care urma sa primesc un ramburs de 700 de lei. Ei bine, destinatarul a primit respectivul colet la 2 zile dupa ce l-am trimis, insa banii mei nu au ajuns nici acum. Ce parere aveti?

#18
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

 MihaelaDobre, on 30 ianuarie 2014 - 21:20, said:

Salutare! Am si eu o problema: pe 20 ian. am trimis un colet prin Posta Romana, in Timisoara, la care urma sa primesc un ramburs de 700 de lei. Ei bine, destinatarul a primit respectivul colet la 2 zile dupa ce l-am trimis, insa banii mei nu au ajuns nici acum. Ce parere aveti?
O parere buna.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate