Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Primul concediu in Croatia, unde merg?

- - - - -
  • Please log in to reply
362 replies to this topic

#1
DominatoR

DominatoR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 24.09.2006
Salut. Ma gandesc sa incerc pentru prima data un concediu de vara in Croatia. Imi doresc sa ajung la zona lacurilor Plitvice, insa aici as face o oprire de o zi, doua, pe drumul de intoarcere catre Romania.

Unde ati recomanda sa merg? MI se par interesante insulele Krk si Cres .. care ar fi mai frumoasa? Anul trecut am fost in Zakynthos, Grecia ..  ce insula din Croatia s-ar ridica la nivelul acesteia din punct de vedere al apei si al peisajelor? Sunt deschis oricarei sugestii, drumul va fi facut cu masina

Mersi.

#2
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 20.09.2007
Eu am fost in sinsula Rab la hotel Padova si a fost super. Pe insula este si o plaja cu nisip(Lopar). Mai este si o plaja pe stanci unde mi s-a parut excelent. Se cheama Suha Punta.
Singurul dezavantaj este ca accesul pe insula se face doar cu ferryboat-ul si s-ar putea sa trebuiasca sa stai la coada.

#3
genericuser01

genericuser01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 01.09.2013
Am vizitat toata Croatia in septembrie 2013. Experienta: proasta.

Ce merita din tot e Crikvenica si Opatia. Ambele sunt langa Rieka.

Oh, God. Cu masina! Croatii sunt de tot rahatul cand e vorba de sofat. Unde limita e 40 km/h, merg cu 80, unde e 60, merg cu 90-100, nu respecta nici un indicator, te depasesc/faruri/claxoane pe drum de coasta, noaptea, cand evident ca esti prima data acolo. Am incercat sa ma tin dupa unul la un moment dat, dar trebuie sa fii capul sa iei virajele cu asa viteza cu marea sub tine.

Ah, da, si Croatia parca e colonie nemteasca. Toti stiu vorbi germana dar engleza iz veri strengi.

Edited by genericuser01, 13 January 2014 - 12:11.


#4
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Posted Image

https://maps.google....=m&z=14&iwloc=A

Edited by marius87ism, 13 January 2014 - 12:19.


#5
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Eu am fost in 2009 in Lopar si Omis in extrasezon, in luna septembrie. A fost magnific. Am stat la casute, nu la hotel. Ne-am gospodarit singuri. Ce-am dus de-acasa a fost carnea, care acolo e mai scumpa si mai proasta ca la noi.
Neaparat sa vezi si Plitvice cu lacurile si cascadele aferente.

Edited by SOCRATE_MMXII, 13 January 2014 - 12:11.


#6
genericuser01

genericuser01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 01.09.2013
Plitvice? Am facut 10 km pe jos si am vazut tot parcul. Problema e ca in ziua precendenta am fost in Parcul Krka, ceva mai la sud si a meritat mult mai mult decat prea-vestitul parc Plitvice.

#7
DominatoR

DominatoR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 24.09.2006
Am inteles, incerc sa aduc informatii despre cele mai frumoase zone, excursia este in faza de "proiect". In continuare, daca mai aveti pareri legate de cele mai frumoase insule/locuri din Croatia, le astept cu placere. Chiar nu stiu ce sa aleg, si nu stiu daca sa ma reintorc in Grecia sau sa incerc Croatia. Multumesc.

PS : Daa, Krka National Park pare superb, o sa-l iau in considerare ,mersi!

Edited by DominatoR, 13 January 2014 - 12:25.


#8
genericuser01

genericuser01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 01.09.2013

 marius87ism, on 13 ianuarie 2014 - 12:09, said:


In localitatea aferenta am avut cele mai multe probleme. Nu am gasit loc de parcare in parcarile date de GPS. Am gasit un loc de parcare langa drum dar nu mergea parcometrul. Mi-a luat banii dar nu mi-a dat nici un tichet de parcare. Pur si simplu s-a resetat.

Am vorbit cu un baiat de langa, a sunat si a zis ca e ok. Mai incolo m-am intalnit cu tipul care verifica parcarile si el zicea senin si vesel ca LUI II MERG PARCOMETRELE si ca pwla. Amenda.

Dupa o cearta a decis sa ma "amnestieze" pana la ora 18:00.

Parcarile nu's ale primariei, ei nu m-au ajutat cu nimic. Cat despre vizitat, nu am gasit toate obiectivele turistice. Am primit harta de la centrul de informatii turistice, dar, din nou, pwla.

#9
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
In 2012 am fost in situatia ta (veneam dupa Grecia si Turcia). Pana la urma am ales urmatorul traseu:
Plecare din Targoviste la ora 16:00 si innoptat la Drobeta Turnu Severin (am dorit sa fiu fresh la traversarea Serbiei - se merge fix cu 50 la ora pe drumurile lor)

Ziua 1: intrare in Serbia pe la Portile de Fier I. Traversat Serbia, intrat in Muntenegru si urmat traseul spre podul de la Durdevica Tara si Canionul Tara. Innoptat o noapte in statiunea montana Zabljak. (Daca as reface traseul, nu as mai innopta la Zablak ci la Mojkovac, dupa ce as traversa canionul)

Ziua 2: am incercat sa intram in canion insa un incendiu din ziua precedenta a carat fumul in canion iar politia ne-a interzis sa-l traversam. Ne-am intors la Zabljak si am coborat pe traseul Savnik - Niksic - Podgorica. De aici ne-am indreptat spre Cetinje (vizitat orasul), spre Budva (statiune estivala) si apoi spre Kotor (vizitat orasul vechi). Am ocolit fiordul si ne-am indreptat spre Dubrovnik. Innoptare la Dubrovnik.

Ziua 3: vizitat Dubrovnikul. A doua noapte la Dubrovnik.

Zilele 4,5,6,7,8: ne-am indreptat spre Makarska, statiune la Marea Adriatica. De aici am facut o excursie in insulele Hvar si Brac, cu o baie in Cornul de Aur (Zlatni Rat).

Ziua 9: vizitat Trogir (orasul vechi) si Split (palatul lui Diocletian). Seara pe la 18:00 am ajuns la Plitvice. Innoptare la Plitvice.

Ziua 10: vizitat lacurile. Innoptare la Plitvice.

Ziua 11: plecat pe traseul Zagreb - Belgrad - vama romaneasca. "Ioana" (GPS-ul) nu a nimerit Drobeta asa ca ne-a dus la vama Moravita. De aici am luat-o pe Cazanele Mici si Mari (cu ocazia asta le-am vazut si eu Posted Image ). Innoptat la Drobeta.

Anul acesta vom vizita cealalta jumatate a Croatiei, pe traseul: Belgrad - Zagreb - Rovinj - Pola (nu pot sa scriu cum trebuie, editorul imi arata "penis")  - Venetia (Italia) - Pestera Postojna (Slovacia) - Zagreb - Belgrad

Am pus cate o fotografie (din aproape 1.300 de fotografii) pentru fiecare obiectiv turistic vizitat:

Attached Files


Edited by florinbad, 13 January 2014 - 13:54.


#10
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004

 DominatoR, on 13 ianuarie 2014 - 11:51, said:

Salut. Ma gandesc sa incerc pentru prima data un concediu de vara in Croatia. Imi doresc sa ajung la zona lacurilor Plitvice, insa aici as face o oprire de o zi, doua, pe drumul de intoarcere catre Romania.

Unde ati recomanda sa merg? MI se par interesante insulele Krk si Cres .. care ar fi mai frumoasa? Anul trecut am fost in Zakynthos, Grecia ..  ce insula din Croatia s-ar ridica la nivelul acesteia din punct de vedere al apei si al peisajelor? Sunt deschis oricarei sugestii, drumul va fi facut cu masina

Mersi.

noi am fost in brela si ne-a placut foarte mult

#11
blue_c

blue_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 31.10.2008
Am fost anul trecut in Croatia iar treseul nostru a fost cam asa:
- 1 noapte Zagreb;
- 1 noapte Porec - vizitat si Rovinj;
- 1 noapte Pola;
- 1 noapte Opatija - vizitat si insula Krk;
- 2 nopti Plitvice;
- 1 noapte Trogir - vizitat si Split;
- 2 nopti Dubrovnik;
- 2 nopti Kotor.

Singurele modificari pe care le-as face dupa sunt urmatoarele: in loc de cazare in Porec as alege Rovinj (ambele orasele sunt frumoase dar Rovinj merita mult desi cazarea e cam scumpa) si as renunta la cazarea de la Pola, orasul il poti vizita in 2-3 ore maxim, nu e nevoie sa te cazezi acolo.

#12
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Frumusetea Croatiei e alta decat a Greciei. Insulele grecesti se recomanda in special prin peisaje, Croatia in special prin frumusetea si pitoresul oraselelor vechi de pe coasta.

Peisajul de coasta cel mai frumos al Croatiei este intre Split si Dubrovnik, dar nici intre Rijeka si Zadar nu e de lepadat. Intre Zadar si Split e (cam) campie, in schimb sunt orase f frumoase: Sibenik si Trogir.

Depinde ce vrei sa faci, daca esti dispus la un circuit sau vrei o baza de unde sa explorezi. La intoarcere Plitvice, asta am inteles.

Daca vrei o baza recomand Brela sau Baska voda. De aici poti vizita Split, Dubrovnik, chiar si Sibenik si parcul national Krka, una-doua insule si ce mai vrei.

Apa la Baska voda & Brela este "crystal clear blue" dar plaja este de pietricele, se folosesc papuci de apa. Noi ne-am obisnuit cu ei toata familia, cu mic cu mare, inotam cu ei fara probleme. Plaja de nisip in zona este la Omis dar apa nu are aceeasi culoare. Omis in sine, de altfel, are un oras vechi frumos.

Noi am fost in Croatia in 2005, 2009, 2010, 2011 si in 2015 as merge din nou.
------------------------------------------
Florinbad, minunate pozele, frumos concediu, am o mica corectura de facut, Pestera Postojna este in Slovenia, nu in Slovacia.
Pentru Istria recomand o singura cazare, se poate vizita totul avand o singura baza. Noi am stat o saptamana in zona, cazati la Pjescana Uvala, langa Pola.
Mai am o mentiune de facut, Slovenia e o tara superba in sine, noi ne-am petrecut 2 concedii acolo :). Pot reveni cu detalii pe topicul respectiv daca prezinta interes.

Edited by mdt, 13 January 2014 - 17:38.


#13
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006

 mdt, on 13 ianuarie 2014 - 17:37, said:

Florinbad, minunate pozele, frumos concediu, am o mica corectura de facut, Pestera Postojna este in Slovenia, nu in Slovacia.
Pisici! Graba... Imi cer scuze!
Am facut deja cazarea la Rovinj 5 nopti (cred ca vom mai lua o noapte, deoarece planuisem si o evadare la Viena 2 zile, evadare care a cazut din prea mult entuziasm si lipsa de fonduri).
De la Rovinj vom explora Istria. Stiu ca Slovenia este superba, am citit o groaza de comentarii despre ea insa nu hotarasc eu itinerariul grupului (suntem 11 minti luminate si fiecare isi are itinerariul propriu Posted Image ). Undeva trebuie sa ne intalnim iar in final va rezulta un itinerariu convenabil tuturor.
Pentru fiecare itinerariu pe care l-am facut, am avut intotdeauna o surpriza pentru grup. Anul acesta va fi Pestera Skocjan (are o punte superba care seamana cu cea din scena in care Gandalf s-a luptat cu taurul acela de foc - s-au prabusit amandoi in hau), dar pssst, va rog sa nu mai spuneti la nimeni.

Attached Files


Edited by florinbad, 13 January 2014 - 18:35.


#14
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Foarte frumos la Skocijanske Jame, mergeti cu incredere si acolo! ;)
Dar mergeti intai acolo si apoi la Postojna!

Spor la planificari si vacanta frumoasa!

Suna mai bine cu 5-6 nopti la Rovinj :)

#15
DANPOP

DANPOP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 10.04.2007
Eu am vizitat doar Dubrovnik-ul. Orasul vechi este foarte frumos si nu trebuie ratat. Din pacate Dubrovnik-ul este mai scump decat Parisul (camera la hotel 1-2 stele 100 Euro, 200 ml bere la o terasa obisnuita 5 Euro etc.).

#16
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Nu-i nevoie sa stai in oras.
Noi am stat la periferie, aici:
http://www.booking.c...=374567;lang=ro

si am luat autobuzul pana la intrarea in vechiul oras. Statia de autobuz se afla chiar in fata pensiunii iar biletele de autobuz se pot lua de la un chiosc aflat la 60-70 de metri de pensiune, in partea stanga, cum stai cu fata la ea.
In maximum 10-15 minute am ajuns la portile cetatii. Tot cu autobuzul ne-am si intors.
Paradoxal, desi in Croatia germana este de baza in comunicarea cu proprietarii de pensiuni (multi nu stiu o boaba de engleza), proprietarul pensiunii Husanovic vorbea perfect engleza si ne-a spus ce autobuz sa luam si unde sa coboram la intoarcere.
Noi (8 persoane) am inchiriat intreg etajul intai al pensiunii (3 dormitoare, 2 bai, un living urias, bucatarie). Pun cateva fotografii, pentru relevanta. Ne-a costat 60 de euro pe noapte. Cei cu dare de mana puteti sta si cu 100 - 120 de euro pe noapte, in centrul orasului.

Attached Files



#17
blue_c

blue_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 31.10.2008

 florinbad, on 13 ianuarie 2014 - 21:43, said:

Nu-i nevoie sa stai in oras.
Noi am stat la periferie, aici:
http://www.booking.c...=374567;lang=ro

si am luat autobuzul pana la intrarea in vechiul oras. Statia de autobuz se afla chiar in fata pensiunii iar biletele de autobuz se pot lua de la un chiosc aflat la 60-70 de metri de pensiune, in partea stanga, cum stai cu fata la ea.
In maximum 10-15 minute am ajuns la portile cetatii. Tot cu autobuzul ne-am si intors.
Paradoxal, desi in Croatia germana este de baza in comunicarea cu proprietarii de pensiuni (multi nu stiu o boaba de engleza), proprietarul pensiunii Husanovic vorbea perfect engleza si ne-a spus ce autobuz sa luam si unde sa coboram la intoarcere.
Noi (8 persoane) am inchiriat intreg etajul intai al pensiunii (3 dormitoare, 2 bai, un living urias, bucatarie). Pun cateva fotografii, pentru relevanta. Ne-a costat 60 de euro pe noapte. Cei cu dare de mana puteti sta si cu 100 - 120 de euro pe noapte, in centrul orasului.


Tot la Apartments Husanovic am stat si noi anul trecut in perioada 10-12 august, am avut un apartament cu 2 dormitoare, baie, bucatarie si terasa la ambele camere cu vedere spre mare. Ne-a costat 50 e/noapte/cuplu. Excelenta ca amplasare chiar daca nu este in Dubrovnik iar terasa orientata spre mare si cu bougainvillea erau de vis.

#18
DominatoR

DominatoR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 24.09.2006
Acum sunt prea multe locuri frumoase, si vreau sa le vad pe toate :D. Treaba este asa, vreau sa am o baza de vizitare unica, in sensul ca toate noptile de cazare sa le am in acelasi loc, sau ma rog o buna parte din ele.

Pana acum, as alege Makarska sau Baska Voda. Imi place foarte mult ca sunt aproape de munti, si as avea si ceva activitati montane de facut + ca pot vizita orase ca Split, insulele din zona, eventual si Dubrovnik daca insist ( sunt vreo 2 ore distanta), dar in fiecare zi sa ma intorc la locul de cazare. Pe drumul de intoarcere as putea vizita Krka si Plitvice, luand eventual o nopate sau doua de cazare mai aproape de acestea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate