Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Google pe butonul de search Windows Phone

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
penetru

penetru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 15.03.2008

View PostNightwishh, on 10 martie 2014 - 15:01, said:

2 lucruri:
1. Singurul browser care funcționează pe WP8 este Internet Explorer. Restul sunt doar variațiuni ale acestuia bazate pe engine-ul IE.
2. Dacă un browser nu se conectează la un site este aproape întotdeauna vina celui care a făcut site-ul. Site-ul îl faci ca să se poată naviga pe el, nu e invers.
Toate aceste lucruri le puteai afla daca te documentai înainte de a cumpăra telefonul.
Orice sistem de operare poate deschide site-ul, WP8 nu poate, nu aveam cum afla asta din documentaţie.  Dezvoltatorii de aplicaţii WP8 par nişte desculţi faţă de cei de Android, asta probabil din cauza secretomaniei Microsoft care nu le dă voie sa facă browsere ci doar alte skin-uri şi link-uri pe IE10.
Foarte ciudat e că toate aplicaţiile cer să mă localizeze sau să facă diverse alte chestii singure prin telefon de parcă WP8 ar fi produs de NSA.

#20
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 08.01.2009

View Postpenetru, on 11 martie 2014 - 20:01, said:

Orice sistem de operare poate deschide site-ul, WP8 nu poate, nu aveam cum afla asta din documentaţie.  Dezvoltatorii de aplicaţii WP8 par nişte desculţi faţă de cei de Android, asta probabil din cauza secretomaniei Microsoft care nu le dă voie sa facă browsere ci doar alte skin-uri şi link-uri pe IE10.
Foarte ciudat e că toate aplicaţiile cer să mă localizeze sau să facă diverse alte chestii singure prin telefon de parcă WP8 ar fi produs de NSA.

Daca te plangi de drepturile pe care le cer aplicatiile din WP , probabil ai fost neatent la cele din Play Store care au pretentii la fel de absurde (daca nu chiar mai mari tinand cont de libertatea sporita cu care android ul trateaza multitasking ul) .
In ceea ce priveste site ul cu probleme , nu exista varianta full/desktop al site ului pe care sa o poti accesa in loc de un site WAP ( https://wap.se.wfm.e...ap/default.aspx gandit pt dumbphone uri , la care prompt ul de login imi apare corect mie cel putin , mai mult de atat nu pot verifica fara credentiale ) ; intreb asta deoarece fiind web app business , mai mult ca sigur e testata compatibilitatea cu IE (10 in cazul nostru) , acesta alaturi de FF fiind browser ul normal intalnit in mediul enterprise (situatie in care browserul inclus sau UC ul ar face fata cu brio )
Daca ai alte probleme/simti alte lipsuri ai putea sa le enumeri aici (sunt absolut sigur ca pt. o parte din ele exista solutie deja , desi uneori recunosc ca nu i f evidenta) .
Desi acum un an cand am cumparat WP ul meu duceam lipsa de unele chestii , in mom acesta cu exceptia jocurilor intre WP (de fapt intre WP + servicii NOKIA) si celelalte platforme nu mai e chiar asa mare prapastia , majoritatea chestiilor de succes facandu si aparitia si in market .
Sper ca ii vei da o sansa , pt. ca este ceva diferit de celelalte OS uri mobile (sau macar de dragul competitiei , ca sa nu ajunga Android ul la fel ca Windows ul )

#21
penetru

penetru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 15.03.2008
Ce am uitat să spun aici e că IE10 deschide site-ul foarte bine,singura problemă e că dacă ţine minte parola se loghează apoi direct, fără să mai arate promptul dar de la win 5.0 toate fac asta, nu mai poţi să dai logout şi să te loghezi pe alt user.
Ce mă deranjează e că toate celelalte browsere se împiedică de promptul de login şi nu pot deschide pagina,nici măcar nu arată promptul şi declară că pagina nu există, aveam nevoie să mă loghez simultan şi pe alt cont.
Mă obişnuisem cu Win 6 care avea meniul clar cu  cut, copy, undo  şi celelalte, aici e  doar copy şi paste sub forma unor simboluri dar mă obişnuiesc şi cu astea pentru că WP8 are şi multe lucruri atractive.
Mulţumesc pentru răspunsuri, mi-ar fi plăcut să scap de butonul Bing dar dacă nu se poate atunci aştept să facă microsoft un motor de căutare care să-şi facă treba.

Edited by penetru, 11 March 2014 - 22:19.


#22
Nightwishh

Nightwishh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 13.01.2009
De ce spui ca Bing nu isi face treaba? Am făcut la un moment dat o comparație cu Google si mi-a dat cam aceleași rezultate.

#23
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
Pe limba engleza bing este, pe alocuri, chiar mai bun decat google, a ajuns deja la 28% marketshare in US, ceea ce spune ceva.
In schimb pe limba romana este cam pe dinafara, ori e ceva ce tre sa setez eu pe acolo pentru o filtrare mai buna a rezultatelor iar eu, de lenes , n-am cautat-o..

#24
penetru

penetru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 15.03.2008

View PostNightwishh, on 11 martie 2014 - 23:24, said:

De ce spui ca Bing nu isi face treaba? Am făcut la un moment dat o comparație cu Google si mi-a dat cam aceleași rezultate.

L-am folosit exact de 3 ori, am văzut că mă duce în bălării şi nu mi-am mai bătul capul. Să vedem dacă 8.1 o fi mai bun.

#25
Nightwishh

Nightwishh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 13.01.2009
Bing va fi acelasi, indiferent ca ai pe telefon 8.1, 8.5 sau altceva, practic e u, motor de căutare. Am observat si eu ca pentru rezultate din România e mai puțin exact decât Google, însă pentru limba engleză e cam același lucru.

Edited by Nightwishh, 12 March 2014 - 09:57.


#26
adcamo

adcamo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,022
  • Înscris: 12.02.2009

View Postslai, on 11 martie 2014 - 17:33, said:

Io nu inteleg la ce ar folosi un file explorer. Sistemul pune muzica la locul ei, pozele la locul lor si tot asa. Daca le caut, stiu unde le gasesc. Un file explorer mie mi se pare redundant.
ca sa vezi ce dracu ocupa loc si cat in telefon. Sau sa muti chestii de colo dincolo,in muzica sa ai folder de mozart,folder de nicolae guta samd par egzample. Cum e acum e retardat .

#27
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

View PostNightwishh, on 11 martie 2014 - 23:24, said:

De ce spui ca Bing nu isi face treaba? Am făcut la un moment dat o comparație cu Google si mi-a dat cam aceleași rezultate.

View Postn-amname, on 12 martie 2014 - 02:06, said:

Pe limba engleza bing este, pe alocuri, chiar mai bun decat google, a ajuns deja la 28% marketshare in US, ceea ce spune ceva.
In schimb pe limba romana este cam pe dinafara, ori e ceva ce tre sa setez eu pe acolo pentru o filtrare mai buna a rezultatelor iar eu, de lenes , n-am cautat-o..

Da, la cautarile in engleza Bing si mie mi se pare peste Google. Rezultate par mai relevante si cu mai putine reclame.
In US au si Bing rewards unde primesti puncte la fiecare cautare ce se transfoma in gift cards la Amazon, Starbucks etc. Pacat ca nu e disponibil Bing Rewards si  in RO Posted Image

#28
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Confirm ca acest truc merge si pe Lumia 720. :)

#29
csl89

csl89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 22.07.2009
Se poate face ceva si la htc 8x sa scap de bing la tasta search si IE? La IE nu gasesc deafault search engine....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate