Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Campanie/Petitie - noua lege acce...

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 

Casete audio - opinii, păreri

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
1907 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,504
  • Înscris: 13.06.2004
Acum nu știu cât de mulți mai sunt pasionați de caseta audio, dar dacă mai sunt, îi invit pe acest topic.
Eu sunt curios, din casetele audio fabricate din 2000 încoace, indiferent de tip (poziția I Fier, poziția 2 Crom, poziția IV Metal) sunt bune ca și calitate audio... că am auzit că nici unele dintre cele Crom nu mai sunt ce au fost o dată.

#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nici pe vremuri casetele Cr nu erau grozave. Aveau inalte mai bune, dar joasele lasau de dorit, uzau mai repede capul. Unde ai mai vazut azi casete de vanzare, ce marca, ca discutia sa aiba sens?

#3
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Mai sunt la vanzare. Eu acum 3 luni am cumparat 30 de casete Maxell la 90 minute. Din pacate nu am folosit decat 6, restul au ramas sigilate. Cred ca am sa le donez.

#4
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,504
  • Înscris: 13.06.2004

View Postrumegus, on 07 ianuarie 2014 - 19:16, said:

Nici pe vremuri casetele Cr nu erau grozave. Aveau inalte mai bune, dar joasele lasau de dorit, uzau mai repede capul. Unde ai mai vazut azi casete de vanzare, ce marca, ca discutia sa aiba sens?

Nu mai spun unde am văzut. Dar am mai cumpărat şi acum 2-3 ani şi mai am sigilate. Am luat numai Crom şi Metal.
Poate o şi exista şi casete fier cu banda bună, dar carcasele sunt...

Edited by djl, 07 January 2014 - 19:55.


#5
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,874
  • Înscris: 10.02.2011

View PostKLMN, on 07 ianuarie 2014 - 19:37, said:

Mai sunt la vanzare. Eu acum 3 luni am cumparat 30 de casete Maxell la 90 minute. Din pacate nu am folosit decat 6, restul au ramas sigilate. Cred ca am sa le donez.
Le primesc.Posted Image
Desi am peste 1000. TDK, BASF, Sony, Maxell, Agfa, Watson, Scotch, Fuji, JVC, Toshiba, Grundig, Philips, Samsung, Memorex, Konika, Panasonic, Raks, Goldstar, Akai ( si sigilate ), Hitachi, SKC, Winswood etc etc etc. Si din fiecare cam toate modelele care exista, de exemplu de la TDK ar fi SF, AR, OPTIMA de studio, SA, SA-X, SA-XS, CD-ing, SuperCD-ing, ferro, D, nici nu le mai stiu pe toate. Cate tipuri de maxell-uri si philipsuri de studio made in Germany( scrie pe ele ) am prin sertare ca te doare capu. Pe niste rafturi tin 7 deckuri, un Tascam, un Aiwa, patru de la Sony si un Onkyo. Doua CD-playere, un Sony si un Aiwa cu iesire auxiliara variabila, o gramada de statii ca un Technics SU-V6X, egalizator hitachi, boxe quadral si 5 perechi de casti printre care si Audiotechnica ATH m40/fs + amplificatoir de casti Samson S amp. Conteaza foarte mult dinamica amplificatorului si calitatea inregistrarii, ca sa sune impecabil. Imi place sa trag pe casete direct de pe cd-uri originale muzica din asta :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tncNvHZSGLk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
mi-s foarte dragi casetele Memorex de 90 min si Samsung de 60 ; si maxell de 46 min.
e bine sa ai grija si de deck-uri, sa cureti din cand in cand capetele si rolele presoare.
nu-i bine sa reglezi capetele cu surubelnita.

#6
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,504
  • Înscris: 13.06.2004
Motane, mă faci să salivez.

#7
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Poate facem schimb. Caseta sigilata contra alteia, de alt tip sau marca, dar tot sigilata.

#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,504
  • Înscris: 13.06.2004
A auzit vreodată cineva de vreo marcă de casete numită "Sound Tape 5"?

#9
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Aveam si eu peste 100 inregistrate si cateva zeci neinregistrate. Le-am pierdut. Adica nu mai stiu pe unde sunt. casetofonul, un Deck Toshiba (Aurex) il mai am si functioneaza ireprosabil. E exact ca cel din poza de mai jos. Se aude beton iar V-metrul ala cu leduri pus pe verticala cu ultimele leduri rosii (restul sunt verzi) e demential. Receverul prin care-l foloseam e ca cel de mai jos (JVC). Functioneaza si asta excelent (cel putin acum 1 an cand l-am folosit) JVC-ul e pe 110 v. Gata acum se vad mai bine amandoua.

Edited by Clovis, 07 January 2014 - 21:02.


#10
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,504
  • Înscris: 13.06.2004
Vă recomand şi: http://tapetardis.wo...-cassette-1984/
http://vintagecassettes.com/

Zilele astea sper să-mi pun curea la deck ca să mai ascult şi eu casete.
Are cineva idee, au existat deck-uri casetofon fără curea de transmisie?

Edited by djl, 07 January 2014 - 22:00.


#11
Yulyo

Yulyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 07.12.2005
Da. Cel putin la Technics, tot ce e cu "Direct Drive". Personal am un RS-BX707, care merge fara probleme de 20 de ani.

Edited by Yulyo, 07 January 2014 - 23:09.


#12
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,504
  • Înscris: 13.06.2004
Al meu a ajuns la mine pt. că am ajutat pe cineva cu nişte treburi şi mi-a făcut o reducere din preţul iniţial.
Sincer, în materie de chestii audio (pick-up-uri, deck-uri casetofon, C.D. playere deck, radiocasetofoane, tunere) prefer ceea ce a fost produs până prin 1990-1994. După aia parcă s-au dus în jos. La chestii video analogice... parcă ceva mai noi... 1990-2000.

Oare ăsta cum o fi? http://audiozavar.com/archives/2477

La naiba, mai bine rămân la pasiunea cu siderurgia, că sculele audio îmi fac sânge rău... din cauză că încă nu mi le pot permite  :(
Să vă faceţi şi voi: http://www.hifi-foru...-84-87-393.html
http://www.hifi-foru...d-84-14104.html

#13
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,504
  • Înscris: 13.06.2004
Are cineva o listă cu mărcile şi modelele de deck-uri direct drive (fără curea!)? Am auzit că şi "Akai" a scos unul.
P.S. Titlul ar trebui modificat: în "Casete audio, casetofoane, deck-uri casetofon etc - opinii şi păreri".
Ieri am reuşit să fac să meargă (dar numai pe redare) o bunătate de walk-man din anii '80   Posted Image

Casetele audio "A.G.F.A." şi "B.A.S.F." cum erau ca rezistenţă în timp la demagnetizare. Poate găsesc din astea mai ieftin, că "Maxell" şi "T.D.K." numai de la 20 lei în sus/bucată găsesc şi pe una crom nu aş da mai mult de 15 lei...

Edited by Wzzz, 09 January 2014 - 18:59.


#14
deckard22

deckard22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 27.04.2009
Normal ca exista si fara curele, eu am un kenwood kx 880 direct drive 2 motoare si doua capete si aproximativ 20-30 de casete crom Posted Image basf, tdk, sony, maxwell, scotch pe care am inregistrat a state of trance, ceva hip-hop si oldies, cele cu house si hip-hop "sparg norma" mai ales cele basf. Sunt curios cum suna o banda type IV nu am avut ocazia sa incerc.



LE. daca e cineva dispus sa doneze o casta type IV raman recunoscator.

Edited by deckard22, 10 January 2014 - 01:24.


#15
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,504
  • Înscris: 13.06.2004
De pe ce ai tras?: C.D., vinil, bandă de magnetofon.
Casete metal am văzut pe okazii, dar ca orice casetă bună în România (fie ea fier, crom sau metal) se dau la preţuri de bişniţă. Dacă însă găsesc la preţ decent, te anunţ. Eu am 2 metal (una înregistrată aiurea), dar nu le dau. Dacă descopeream la timp un magazin, poate luam mai multe.
Ah, vrea cineva group buy, că am găsit la un magazin din Timişoara ceva "T.D.K." S.A 60 la 8,5 lei/bucată şi "Sony" U.X.-S. la 15 lei/bucată. Eu am bani de câteva şi pt. 26 de lei nu am chef să mai dau încă 8 lei pe transport. Dacă comandăm mai mulţi, ieşim mai ieftin la transport.

#16
deckard22

deckard22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 27.04.2009
Am gasit si eu pe okazii dar nu imi permit. A state of trance de pe iphone si minidisc, hip-hop cd si pc, oldies doar de pe vinyl.

#17
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,504
  • Înscris: 13.06.2004
Dar filtrul DBX încorporat în deck-uri e bun? Că eu am văzut la cineva unul extern şi era cât jumate de deck înălţime, iar în lăţime cam 3/4 dintr-un deck. Era ceva de marcă, dar nu mai ştiu ce. Aşa că unul mai mic dintr-un deck îşi face treaba sau e pus acolo să fie?
Printre casete audio moştenite am găsit şi 2 desigilate, dar goale! Plus 3 care sunt goale pe o parte. Dacă am să mai ajung la cineva care are scule audio ca lumea (pick-up, deck, filtru DBX) chiar o să trag ceva pe ele, că-s tare cuiros cum se înregistrează pe o casetă veche de peste 20 de ani.
Casetele audio vechi şi deck-urile vechi, încă un motiv de nostalgie. Uff, de aş găsi unele vechi sigilate, ca să mai trag pe ele, că în materie de casete fier, cam tot ce e nou praştie! (deşi am o casetă bună cu bandă fier pe care poate o copiez pe una crom - caseta e din 1983, şi deşi e din aia de se vindea în magazine se aude foarte bine!).
M-a regăsit şi pe mine pasiunea asta la sfârşitul lumii...

#18
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,694
  • Înscris: 23.04.2007

View Postdjl, on 10 ianuarie 2014 - 01:36, said:

un magazin din Timişoara
care magazin ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate