Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Mașină de spălat cu uscător - Daewoo DWC-UD121DC vs INDESIT PRIME PWDE 91473 S

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
După cum zice și titlul, sunt în căutarea unei mașini de spălat cu uscător care să înlocuiască jegul de Whirlpool care a ruginit și a murit în 5 ani cât o Albalux în 20.

La Domo am găsit un Daewoo dinăla mare fain și roșu: http://www.domo.ro/M...woo_DWC-UD121DC

Fiind cea expusă din showroom cu ceva zgârieturi laterale și alte defecte vizibile, e la 1800 lei.

La Altex, pe online, am găsit-o pe asta: http://www.altex.ro/...pm-alb-argintiu

Aș fi încântat de cea roșie, dar problema e că n-am găsit review-uri numa în Polonia unde mi se recomanda să nu folosesc funcția de uscător, că-mi transformă baia în saună - de unde deduc că nu prea face condensare pe partea de uscare, ci altceva.

Idei? Păreri?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
Eu am fost foarte entuziamata la achizitia unui hotpoint cu acesta functie.

Realitatea a batut filmul:
- putine rufe se preteaza la uscare, mare majoritate fie nu se preteaza, fie se degradeaza + sunt un cosmar de calcat dupa aceea.
- procesul de uscare dureaza si consuma multa energie electrica
- caldura MARE in baie.

Uscatoarele profesionale sau cele dedicate, vin cu input/output exterior de aer, cel putin asa am vazut la o vizita in US.
http://www.mediagala...uscatoare-rufe/
Eu am renuntat la Ariston si am trecut la un Samsung cu motor pe cuva + tehnologie de curatare a cuvei.
E incredibil de silentioasa si economica!

#3
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Cum zice si adminul,nu renteaza sa iei masina de spalat cu uscator.Recomand sa-ti iei o masina de spalat din "familia" Indesit,dar fara uscator.Rezistente,durabile si eficiente.Eu am un Indesit ws105 tx de 10 ani,dar merge si arata ca noua -fara reparatii.Acum au aparut altele mai "smekere"dar mai pretentioase si mai putin fiabile.Succes in alegerea taPosted Image

Masina de spalat INDESIT WS 105 TX
Dimensiuni (lxLxA) - 85x59,5x40cm
Capacitate de incarcare - 1-5 kg cu reglarea automata a consumului
Viteza max. de centrifugare - 1000 rot/min
Eficienta energetica - clasa A
Eficienta spalare - clasa A
Cuva - inox
Tambur - inox
19+4 programe de spalare
Selector pentru reglarea si excluderea vitezei de centrifugare
Amortizoare speciale
Termostat reglabil

Attached Files


Edited by Adi blondu, 06 January 2014 - 01:16.


#4
jap_is_q

jap_is_q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 11.04.2008
uscatoarele sunt foarte practice cand nu ai unde usca rufele, mai ales iarna cand se usuca greu
in mod normal aerul cald trebuie evacuat afara din casa printr-un tub de plastic, deci se instaleaza intr-o incapere cu geam , in nici un caz intr-o baie inchisa
e adevarat ca prin uscari repetate rufele se vor degrada mai repede

#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
@Alex

Zici de Whirlpool si cred ca ai dreptate de cele facute sub licenta.

Dar am avut una originala luata prin 90' si un pic, nu mai retin, a tinut 17 ani Posted Image  cu o singura schimbare de rulment/simering.

La cele cu uscare si eu stiu ca trebuie sa dai o gaura in perete si sa scoti tubul pe unde da aer.

O.N. Am descoperit ca grija mea cu uscatul, a fost aproape rezolvata, de anul acesta am un LG si are maxim 1200 rotatii.

La 1200 ies zvantate, stau un pic pe sarma si sau uscat, fata de vechea care avea maxim 800 si le scoteam umede.

Orice firma cumperi, vezi sa aiba si 1200 rotatii, poate sa fie si asta o rezolvare Posted Image

Edited by crisstonne, 06 January 2014 - 15:34.


#6
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
În mod surprinzător, ruginătura de Whirlpool care nu mai învârtea peste 10 rpm și-a revenit. Probabil a aflat că-i caut înlocuitor. Mai aștept, oricum dacă nu mai face figuri va cădea sub propria greutate (având 3 picioare rămase din 4, și măcar de stătea în baltă).

Cu uscarea n-ar fi probleme, am deasupra ei un geam de 50x50.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate