Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Caini care latra toata noaptea

- - - - -
  • Please log in to reply
130 replies to this topic

#91
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006

 unrealgeb1978, on 26th February 2011, 07:10, said:

Nu mai rezist. M-am trezit iar la 7 dimineata in latrat la vreo 3 maidanezi care au latrat toata noaptea aproape in continuu. Cumpar otrava cine are sa imi dea un pm.


1. Pune-ti termopane cu 3 randuri de geam. Eu stau la parter si cand inchid geamu se ia sonoru. Chiar daca latra sub geam, nu reusesc sa ma trezeasca, merita investitia.
2.  Ia  de la un magazin de fitosanitare otrava de sobolani. Inauntru sunt niste plicuri de hartie cu o chestie inauntru. Pune-ti manusi de caucuiuc si extrage chestia din plicul de hartie.  Ia bucati de carne-salam-carnati sau chiftele si baga chestia inauntru. Recomand chiftelele, le halesc pe loc ca ii inebuneste mirosu. Fa mai multe, sa iasa cam 8-10 de cap de oratanie, sa aiba efect garantat.  si vezi cum le distribui, sa nu te gineasca vreun zoofil.
O alta varianta este antigelu, amestecat cu lapte si in care inmoi paine.  O alta varianta este ciocolata neagra- cam 2-300grame de caine, dar este mai scump. Apoi, ar mai fi carnati-salam-chiftele in care indesi varfuri de bold sau pioneze, sau sticla pisata marunt. Mai cauta pe net, de cand cu femeia aia halita de caini in bucale, oamenii ajunsi la disperare au inceput sa publice retetele pe forumuri.

Succes.

#92
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
La ideile pe care le exprimati pe aici, va doresc doar sa aveti norocul ca copii sau nepotii vostrii sa guste din specialitatile facute de voi sau de altii ca voi, si sa va delectati cu imaginea lor murind in convulsii cu spume la gura. Asta este priceless, pentru orice altceva avem mastercard.

#93
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006

 dan78rom, on 3rd March 2011, 17:09, said:

La ideile pe care le exprimati pe aici, va doresc doar sa aveti norocul ca copii sau nepotii vostrii sa guste din specialitatile facute de voi sau de altii ca voi, si sa va delectati cu imaginea lor murind in convulsii cu spume la gura. Asta este priceless, pentru orice altceva avem mastercard.


Stimate zoofil noi suntem alaturi de adanca voastra revolta ca in curand legea bideu va fi asezata acolo unde ii este locul- pe suportul de hartie de fund de la toilette. Iar administratiile locale vor purcede la starpirea ciumei canine de pe strazi.
Repet a n-spea oara un sfat simplu: daca ii iubesti asa mult, salveaza-i- i-a- la tine acasa. Restul de 99% din romani nu vrem caini pe strada. Iar daca autoritatile nu fac nimic, in virtutea dreptului meu la viata voi lua toate masurile pentru a-mi apara familia si pe mine insumi de bestiile de pe strazi. Iarasi, punct.

Zvarcolire usoara :naughty:

#94
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Da ce te agiti asa, eu astept cu interes sa apara la stiri primul caz de copil care a murit ca a halit o chifteluta inofensiva si apetisanta de pe jos. In rest, cu dobitoci care au rahat intre urechi nu-mi mai pierd timpul pe forum, ca e inutil. Dar poate imi pica in mina un ingenios ca voi, sa vezi atunci exemplu. ;)

#95
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006

 dan78rom, on 3rd March 2011, 18:01, said:

Da ce te agiti asa, eu astept cu interes sa apara la stiri primul caz de copil care a murit ca a halit o chifteluta inofensiva si apetisanta de pe jos. In rest, cu dobitoci care au rahat intre urechi nu-mi mai pierd timpul pe forum, ca e inutil. Dar poate imi pica in mina un ingenios ca voi, sa vezi atunci exemplu. ;)


Daca matale iti infometezi copiii, normal ca ies in parcare sau la gunoi sa caute de mancare, saracii de ei. Si sa haleasca chiftele cu pioneze. Dar nu-i nimic ca faci altii. Sau mai bine, iti iei niste caini ca e mai iubitori si are suflet, nu ca omu.
Imi place poza din avatar, vrei sa ne arati ca esti dur dar sever. Pai, daca faci parte din tagma zoofililor degraba iubitori de javre, iti recomand o operatie simpla. Se numeste operatie de schimbare de specie, mai precis ti se transplanteaza capul la un caine. De ce rasa vrei tu, dar iti recomand pechinez sau soricar, sa arati mai periculos.  :death: Astfel, iti vei implini visul de a deveni ceea ce trebuia sa fii din nastere, dar s-a gresit la distributie. Succes!

#96
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

 mymothman69, on 3rd March 2011, 15:41, said:

O alta varianta este ciocolata neagra- cam 2-300grame de caine, dar este mai scump.
:huh:
Mai, nici mie nu-mi place ciocolata neagra dar chiar otravitoare nu credeam ca este.
Care-i faza ?



L.E.

Am gasit :
http://www.blog.petz...olata-la-caini/

Pai nu ajungi departe, cica trebuie 250-500mg/Kg de teobromina deci vreo 25 de pastile din astea :
http://www.amazon.co...s/dp/B000VG60K2

Ciocolata degeaba ii dai :

Quote

Ciocolata de culoare închisă conţine până la 3-10 grame, teobromină pe kilogram, pe când ciocolata cu lapte conţine numai 0,6-4 g pe kilogram.

Edited by vp-emanuel, 04 March 2011 - 13:22.


#97
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006

 vp-emanuel, on 4th March 2011, 12:54, said:

:huh:
Mai, nici mie nu-mi place ciocolata neagra dar chiar otravitoare nu credeam ca este.
Care-i faza ?



L.E.

Am gasit :
http://www.blog.petz...olata-la-caini/

Pai nu ajungi departe, cica trebuie 250-500mg/Kg de teobromina deci vreo 25 de pastile din astea :
http://www.amazon.co...s/dp/B000VG60K2

Ciocolata degeaba ii dai :


Da, ar trebui sa-i umfli cu kile intregi de ciocolata neagra, ceea ce nu-i practic pentru javrele maidaneze. Metoda e buna in schimb daca ai pe scara vreo nebuna cu o javra pitica, care latra si urla continuu. Te imprietenesti cu el si apoi il umfli cu ciocolata de cate ori il scoate afara, pana plezneste.
Evident, poti sa-i scapi si cateva suturi sau chiar sa-l accidentezi usor prin cadere libera in casa scarii de la etajul 10. Dupa aia si-l face nebuna guler de blana :naughty:

#98
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

 dan78rom, on 3rd March 2011, 18:01, said:

Dar poate imi pica in mina un ingenios ca voi, sa vezi atunci exemplu. ;)
Calmeaza-te, cocosel, aici e forum.
Isi poate da cu parerea oricine, inclusiv "zmei" din astia ca tine, nu trebuie sa iei totul in nume personal.

#99
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006
Pentru cei intreprinzatori - va sugerez un parteneriat vizand traficul de piei de caine. Inainte, pielea de caine era deosebit de apreciata de industria marochinariei. Pentru cine are spatiu, poate aranja cu hingherii sa-i aduca material. Aveti nevoie de 2-3 baieti discreti pe care sa-i initiati in arta jupuitului si a tabacirii, apoi pieile le puteti vinde fie in tara (putin probabil insa ca mai exista industrie de profil) sau in strainatate (de preferat), iar in acte sa fie trecute drept piei de caprine sau ovine, ca sa nu aveti probleme. Evident, cumparatorul va aprecia cal;itatea marfii si va sti de unde provine :peacefingers:

#100
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
Vere... baga-le otrava fara remuscari. Sunt si ei niste suflete, dar totul are o limita totusi! O sa ajungem sa nu mai putem iesi din casa de frica lor.

#101
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011
Alexadi - Prea mult despre suflet, chiar nu aveti nici un ateu pe acolo.
Solutia este simpla, este la îndemâna, sa speram ca urmatorul câine este mai linistit.

#102
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006
Uitati aici un link foarte util. Cititi cu rabdare si gasiti o gramada de sfaturi si retete utile. Iar daca aveti totusi retineri, ganditi-va la vaca-oaia-capra-gaina din frigider, soarecii si sobolanii pe care i-ati otravit  sau mustele pe care le striviti cu revista. Astea nu sunt cu nimic inferioare cainilor, si totusi le haliti-omorati fara remuscari.

http://www.ihav.net/...dogs-52754.html

#103
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

 mymothman69, on 4th March 2011, 15:20, said:

Metoda e buna in schimb daca ai pe scara vreo nebuna cu o javra pitica, care latra si urla continuu. Te imprietenesti cu el si apoi il umfli cu ciocolata de cate ori il scoate afara, pana plezneste.

Cu ciocolata merge daca vrei sa latre pentru tine, nu impotriva ta  :).
In rest, mai bine il servesti cu cofeina, 5g (o lingurita plina) sunt destul.
Poate ii dai prea putina ca te canta 3 zile la rand fara pauza  :D.
De ce nu incerci cu un generator de ultrasunete, ceva puternic ca doar nu trebuie portabilitate, era vorba de cainii vecinilor.


 mymothman69, on 4th March 2011, 16:32, said:

Pentru cei intreprinzatori - va sugerez un parteneriat vizand traficul de piei de caine. Inainte, pielea de caine era deosebit de apreciata de industria marochinariei. Pentru cine are spatiu, poate aranja cu hingherii sa-i aduca material. Aveti nevoie de 2-3 baieti discreti pe care sa-i initiati in arta jupuitului si a tabacirii, apoi pieile le puteti vinde fie in tara (putin probabil insa ca mai exista industrie de profil) sau in strainatate (de preferat), iar in acte sa fie trecute drept piei de caprine sau ovine, ca sa nu aveti probleme. Evident, cumparatorul va aprecia cal;itatea marfii si va sti de unde provine

:D
Ce idei ai si tu !
Imi si inchipui cum ar arata o blana de caiine vagabond, naparlita si murdara ca dracu, in living, sau pe umerii vreunei cucoane  :w00t:.
Cred ca-i profitabila afacerea.

#104
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006

 vp-emanuel, on 4th March 2011, 18:02, said:

Cu ciocolata merge daca vrei sa latre pentru tine, nu impotriva ta  :).
In rest, mai bine il servesti cu cofeina, 5g (o lingurita plina) sunt destul.
Poate ii dai prea putina ca te canta 3 zile la rand fara pauza  :D.
De ce nu incerci cu un generator de ultrasunete, ceva puternic ca doar nu trebuie portabilitate, era vorba de cainii vecinilor.




:D
Ce idei ai si tu !
Imi si inchipui cum ar arata o blana de caiine vagabond, naparlita si murdara ca dracu, in living, sau pe umerii vreunei cucoane  :w00t:.
Cred ca-i profitabila afacerea.


Daca ii pastrezi si capu cu dinti cu tot, poti s-o pui in fata semineului, in loc de blana de leu (aia o gasesti mai greu, tre' sa dai o fuga in Kenya si sa aranjezi cu braconierii). Iar la cucoane- de ce nu, daca gasesti unu cu coada lunga zici ca-i vulpe polara in sezonul cald.

La ideea cu ultrasunetele renunta. Am testat mai multe modele din comert si am construit si mai multe variante, inclusiv una cu amplificator cu MOSFET si difuzoare piezoceramice de 100W (pe care evident nu il poti cara in buzunar). Concluzii: unii caini sunt afectati, altii nu, iar daca sunt in haita si pun ochii pe tine, mai bine dai cu porcaria in ei si o rupi la fuga.  Nici daca iei una fixa nu faci mare branza, aia care latra printre blocuri o sa se duca mai incolo, in afara razei de actiune si o sa urle acolo. In plus, cu timpul se obisnuiesc.
Recomand in schimb baston telescopic si spray special de caini.  Din ala cu jet concentrat, care bate la 3-4 m. Dar si cu astea e discutabil, in caz de atac trebuie sa-ti pastrezi sangele rece si sa te misti repede. Daca iese unul de sub o masina pe sest si te composteaza de picior, te pipi pe el de baston :naughty:

#105
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

 mymothman69, on 7th March 2011, 09:25, said:

La ideea cu ultrasunetele renunta. Am testat mai multe modele...

Cu ce ai generat ultrasunetele ?


 mymothman69, on 7th March 2011, 09:25, said:

Recomand in schimb baston telescopic si spray special de caini.  Din ala cu jet concentrat, care bate la 3-4 m. Dar si cu astea e discutabil, in caz de atac trebuie sa-ti pastrezi sangele rece si sa te misti repede. Daca iese unul de sub o masina pe sest si te composteaza de picior, te pipi pe el de baston :naughty:

Ce velociraptori veti avea si voi pe acolo  :D ?
Eu am pe aici si ciobanesc mioritic vagabond, face el pe raul dar nu are tupeu sa muste ca si-o ia.
La fiecare colt de strada e cate o haita de 4-5 caiini, vin pana la un metru si latra si cate 100m dupa mine, ma enerveaza de crap.

#106
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006
Am testat mai multe scheme- in principiu, un astabil de banda larga cu tranzistori, 555 sau CMOS-uri,  recomandabil comandat de un generator de rampa liniara sau praguri discrete (ca sa variezi frecventa, sa nu se obisnuiasca potaile). Eventual il poti comanda intermitent (cu pauze de 3-5 sec. ca sa elimini efectul de obisnuinta cu sunetul). Frecventa poate fi intre 8-30 kHz, numai ca trebuie teste sa vezi la care reactioneaza (material de studiu gasesti din belsug). Mai departe folosesti un amplificator, de preferinta cu MOSFET, care sa amplifice la 50-100W  dar principala problema o reprezinta difuzorul - in comert gasesti piezoelectrice ieftine, trebuie unul specializat pentru ultrasunete. Pentru eficienta maxima, ii poti monta si un tub rezonant, modul de calcul il gasesti pe net si este oarecum asemanator cu calculul incintelor acustice.

Io am o turma de vreo 10 care salasuiesc intr-o curte abandonata din spatele blocului. Numarul creste la cca. 30 cand sunt pusi pe incotzopenit.  :naughty: Veteranul este o corcitura de dalmatian care a reusit de vreo 6 ani sa scape de hingheri, masini si otrava - e precaut si bastept, nu se da la lume deci cred ca o sa apuce pensia.
Deoarece stau la parter, mi-am tras termopan de termopan da' firma cu 3 sticle si nu prea ii aud- doar cand vin sa concerteze sub geam imi iau prastia cu piulite de 12  :bandit: - deja ma cunosc, cand aud ca ridic storul la geam o rup la fuga. Ii mai alerg cu masina cand se dau la motanii maidanezi pentru care am o slabiciune, dar in general ii las in pace deoarece alearga tiganii care indraznesc sa se arate prin zona... evident, si militienii...

Si cu pieile nu glumesc- pe vremea lu' ceasca pieile de caine (razuite de par, evident) erau folosite la manusi, deoarece erau foarte fine. Daca se da liber la casapit, sunt convins ca o sa se apune cineva de business :smoke:

#107
mbc

mbc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 02.01.2005
Doresc sa incep prin a comunica acelor "iubitori" de caini vagabonzi sa ii ia pe toti la ei acasa si sa nu mai vedem urma de caini comunitari pe strazi.
Deasemenea, ii rog sa pastreze pentru ei toate urarile si le transmit pe aceasta cale ca nu mai intereseaza catusi de putin dorintele lor la ce sa mi se intample mie. Tuturor celor care vin cu solutii imbecilo-retarde gen "monteaza-ti termopane" sau "baga-ti dopuri in urechi" le doresc multa sanatate, viata lunga si sa aiba parte de toti maidanezi din lume numai ei, doar pentru ei.
Nu ma intereseaza catusi de putin soarta cainilor ce urla noaptea sau de care ajungi sa iti faci probleme cum intri in bloc... Atata vreme cat acei caini nu au un pradator natural si personal ma deranjeaza, asta e, soarta...fuse cruda de-asta data.
Revenind, stie cineva ce otrava e mai potrivita, astfel incat sa moara bietii catelusi nevinovati repede?
Rog nu va mai dati cu parerea, nu va mai exprimati opiniile, vreau doar raspunsuri concrete. Eventual pe PM.
Multumesc anticipat tuturor celor care imi pot transmite strict informatiile solicitate.

Edited by mbc, 12 March 2011 - 02:29.


#108
mihai770

mihai770

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 17.02.2004
Din primul post de pe aceasta pagina nu am inteles ce ar insemna magazine fitosanitare...un exemplu ceva?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate