Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

windows 8.1 probleme

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
18 replies to this topic

#1
pascadarius

pascadarius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.03.2013
Buna prieteni!
Mi-am cumparat recent un laptop hp pavilion 15-n003sq pe care am instalat windows 8.1,apoi am descarcat driverii de pe hp.com.
Toate bune si frumoase pana la o a 2-a instalare a windows-ului. Acum dupa ce imi instalezi toate pe el primesc tot felul de erori si se restarteaza.
Uite eroarea ce o primesc frecvent : driver_power_state_failure si mai primesc si una la video ,dar mai rar .

Imi puteti da niste sfaturi ?

#2
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

 pascadarius, on 04 ianuarie 2014 - 15:58, said:

Buna prieteni!
Mi-am cumparat recent un laptop hp pavilion 15-n003sq pe care am instalat windows 8.1,apoi am descarcat driverii de pe hp.com.
Toate bune si frumoase pana la o a 2-a instalare a windows-ului. Acum dupa ce imi instalezi toate pe el primesc tot felul de erori si se restarteaza.
Uite eroarea ce o primesc frecvent : driver_power_state_failure si mai primesc si una la video ,dar mai rar .

Imi puteti da niste sfaturi ?
Incearca prima data 7 cu driverele aferente de pe site producator instalate.

#3
pascadarius

pascadarius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.03.2013

 whitewizard, on 04 ianuarie 2014 - 16:00, said:

Incearca prima data 7 cu driverele aferente de pe site producator instalate.
dar nu au drivere pentru Windows 7 pentru tipul acesta de laptop.

#4
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

 pascadarius, on 04 ianuarie 2014 - 17:19, said:

dar nu au drivere pentru Windows 7 pentru tipul acesta de laptop.
http://h30434.www3.h...ght/true#M76356

Si mai sigur pentru tine si altii:

http://drp.su/download.htm

DriverPack Solution 13 Lite - a lite version of the most powerful manager for automated driver installation. Scans your computer hardware and offers a download from the Internet unidentified driver. Quickly, efficiently and completely FREE!

Am vazut suportul lor pentru Windows 8 si 8.1 32/64 bits ca parca numai astea au oamenii de cumparat.
Le-am lasat ceva de bine scris acolo,suport pt. w7?Canci?Nu exista asa SO?Fira-r mama lor de golani.

Edited by whitewizard, 04 January 2014 - 17:51.


#5
fanibu

fanibu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 17.07.2007

 pascadarius, on 04 ianuarie 2014 - 15:58, said:

Buna prieteni!
Mi-am cumparat recent un laptop hp pavilion 15-n003sq pe care am instalat windows 8.1,apoi am descarcat driverii de pe hp.com.
Toate bune si frumoase pana la o a 2-a instalare a windows-ului. Acum dupa ce imi instalezi toate pe el primesc tot felul de erori si se restarteaza.
Uite eroarea ce o primesc frecvent : driver_power_state_failure si mai primesc si una la video ,dar mai rar .

Imi puteti da niste sfaturi ?
Intra aici>>>http://h10025.www1.h...876&sw_lang=<<< si descarca din HP Utility Center(sp63879.exe) .Este un utilitar de la HP pentru actualizarea driverelor.Vezi ca ai varianta pentru 8.1 pe 64 sau 32 biti.

#6
cosmin3333

cosmin3333

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.02.2014
incearca cu Drivers Genius 12

http://master--pc.bl...10/01/DG12.html

#7
the1godfather

the1godfather

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 741
  • Înscris: 17.11.2010
Windows 8 e cel mai prost sistem de operare de la Microsoft facut vreodata.Nu ai butonul de start,interfata metro este de tot r*%#$%l si nu are nicio imbunatatire fata de windows 7.Ca se stinge mai repede cu 4 secunde decat precedentul ma lasa rece.Cred ca un Ubuntu bate usor windows 8.Aceeasi problema am avut-o si eu cu cum Compaq mai nou,n-avea drivere decat pentru windows 8.Pentru ca nu stiam cum e cu windows 8 am incercat si eu marea cu degetul si am ramas foarte dezamagit.Am cautat pe net sa vad ce placa de retea are(fabricant,model) si am instalat driverul sa il pot conecta prin cablu de retea la net.Dupa ce l-am conectat la net,am luat asta si si-a facut treaba singur si merge si pe wireless si merge si sunet,tot!

#8
cosmin3333

cosmin3333

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.02.2014
Daca vrei poti sa-ti adaugi butonul de start la windows 8

http://www.compucali...-final-espanol/

#9
Puluxus

Puluxus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 01.01.2014

 prietto, on 03 martie 2014 - 17:15, said:

"
windows 8.1 probleme"  asta este titlu pe toate paginile de pe internet. Fuck wingaoz 8.1

Si asa va fi, atat timp cat nu exista o lege care sa interzica folosirea calculatoarelor de catre copii sub 14 ani si de catre cei ce nu stiu nici macar sa schimbe siguranta atunci cand aceasta se arde, ci cheama electricianul (sau vecinul)

Edited by Puluxus, 03 March 2014 - 18:45.


#10
Ally97

Ally97

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 03.01.2012

 Puluxus, on 03 martie 2014 - 18:43, said:

Si asa va fi, atat timp cat nu exista o lege care sa interzica folosirea calculatoarelor de catre copii sub 14 ani si de catre cei ce nu stiu nici macar sa schimbe siguranta atunci cand aceasta se arde, ci cheama electricianul (sau vecinul)
Bine punctat, întotdeauna OS-ul/Soft-ul e vinovat pentru problemele apărute, niciodată cimpanzeul de la tastatură.

#11
MaVeRicK89

MaVeRicK89

    We're all mad here

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 20.07.2008
Hai ca ma bag si eu, ca vad ca exageram. Mi-am pus windows 8.1 ieri a 3-a oara, am zis sa ii dau o ultima sansa, si din prima nu mi-a mers gamepadul, eroare la configurare, a trebuit sa modific eu prin system32 si syswow64 2 fisiere sa il fac sa mearga, apoi sunetul in modul 5.1 imi detecta side speakers in loc de rear speakers pe spate, a trebuit iar sa fac eu modificari, cateodata imi urca page file la 50% chiar si in idle, si lista continua. Nu se poate sa pui un driver pe windowsul asta fara sa faci vreo modificare. Imi pune mie bete in roate, care "imi schimb singur sigurantele" dapoi unui utilizator de rand care stie numai fb si youtube. Asa ca lasati-o mai moale ca am auzit de prea multe ori pe forumul asta "nu e windowsul de vina ci utilizatorul"

Edited by MaVeRicK89, 03 March 2014 - 19:35.


#12
Puluxus

Puluxus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 01.01.2014
Pentru unul care fata de un "utilizator de rand care stie numai fb si youtube" mai stii in plus si cateva "joace" (in special "cantărstraic") dupa cate observ din postarile tale, iti acorzi cam mult credit cand faci acele afirmatii.
In afara de asta, ai uitat sa precizezi ce chinezarie noname e acel gamepad de care faci atat caz.
Cat despre "apoi sunetul in modul 5.1 imi detecta side speakers in loc de rear speakers pe spate, a trebuit iar sa fac eu modificari", depinde de ce driveri ai bagat tu prin OS iar "cateodata imi urca page file la 50% chiar si in idle" de obicei e o manifestare a cine stie caror tampenii, mari consumatoare de resurse, ai instalat pe acolo, sau ai aplicatii metro neinchise total (doar suspendate), ori ai un sistem slab.
Dupa cum vezi, nimic din toate astea nu sunt din vina OS-ului.
Iti schimbi tu singur "sigurantele", dar cam empiric si pe bâjbâite dupe cate observ eu.

Edited by Puluxus, 03 March 2014 - 20:44.


#13
Ally97

Ally97

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 03.01.2012

 MaVeRicK89, on 03 martie 2014 - 19:34, said:

si din prima nu mi-a mers gamepadul

Depinde de gamepad, că nici 7-le nu știe de chinezării. Eu am un Serioux de 25 lei luat din Real, și l-am emulat folosind xbox360ce și acest ghid, în Windows 8.1 x64. Baftă! Posted Image

Și ca să revenim la tema noastră, mai există și erori în Win, ca-n orice soft de altfel, dar sunt prea puține pentru a încurca totalmente activitatea user-ului.

Edited by Ally97, 03 March 2014 - 20:52.


#14
MaVeRicK89

MaVeRicK89

    We're all mad here

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 20.07.2008

 Ally97, on 03 martie 2014 - 20:52, said:

Depinde de gamepad, că nici 7-le nu știe de chinezării. Eu am un Serioux de 25 lei luat din Real, și l-am emulat folosind xbox360ce și acest ghid, în Windows 8.1 x64. Baftă! Posted Image

Și ca să revenim la tema noastră, mai există și erori în Win, ca-n orice soft de altfel, dar sunt prea puține pentru a încurca totalmente activitatea user-ului.

Mi-am rezolvat problema singur fara ghiduri, merge acum. Pe windows 7 il stie foarte bine, gamepadu Hama Black Force Pad, acum il stie si 8-ul dupa niste operatii simple :D

#15
Ally97

Ally97

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 03.01.2012

 MaVeRicK89, on 03 martie 2014 - 21:05, said:

Mi-am rezolvat problema singur fara ghiduri, merge acum. Pe windows 7 il stie foarte bine, gamepadu Hama Black Force Pad, acum il stie si 8-ul dupa niste operatii simple Posted Image

Vezi că nu era greu...:)

#16
MaVeRicK89

MaVeRicK89

    We're all mad here

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 20.07.2008

 Ally97, on 04 martie 2014 - 13:51, said:

Vezi că nu era greu...Posted Image

Ideea era ca la windows 7 nu trebuia sa fac aceste operatii, de asta spun ca e de la windows nu de la utilizator in cele mai multe cazuri :)

#17
the1godfather

the1godfather

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 741
  • Înscris: 17.11.2010
Windows 8 e de c@(@t.Posted Image PUNCT!Faci un update la windows si iti sterge toate programele,ca si cum ti-ar da restore la un backup vechi.

#18
petre1st

petre1st

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 29.05.2012
asa luat si pus cum e lansat de Microsoft nu prea e utilizabil insa daca te chinui putin ,il modifici si merge ca si un 7 in majoritatea cazurilor , singurul castig ar fii cantitatea de  memorie mai putina utilizata si o idee de rapiditate sau fluenta cum vreti s-o numiti ! .... sunt totusi ,cum e si normal la ceva abia lansat si probleme de compatibilitate depinde cum gasesti rezolvari pentru ca exista insa tu decizi daca merita sau nu sa-ti bati capul cu el !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate