Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Silueta dupa nastere

- - - - -
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#55
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009
Ma scoate din sarite obsesia asta cu a fi supla si in timpul sarcinii. Sau sa arati exact ca inainte, eventual si mai bine, la 1 saptamana dupa ce ai fatat. Nu-i de ajuns ca toata viata trebuie sa te abtii din a manca cate prajituri vrei, mai nou trebuie sa fii slaba si cand esti gravida, doar burta sa fie diferenta.

Dupa parerea mea e ok sa te ingrasi in timpul sarcinii (cu niste limite desigur), si un an de zile sa iti revii la forma initiala e o perioada rezonabila.

Edited by Oscilatrix, 18 January 2014 - 17:28.


#56
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,876
  • Înscris: 21.04.2011

View PostMan-Of-Steel, on 18 ianuarie 2014 - 02:55, said:

Adica cum,se modifica oasele bazinului?Posted Image
Iar aberezi.
Nu abereaza. Se poate intampla. La fel cum se poate sa ti se modifice numarul de la pantofi.

#57
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012

View PostMan-Of-Steel, on 18 ianuarie 2014 - 02:55, said:

Adica cum,se modifica oasele bazinului?Posted Image
Iar aberezi.

Se pare ca nu stii ce se intampla in timpul unei nasteri. Oasele pelvisului "se rasfira" la propriu.

#58
Man-Of-Steel

Man-Of-Steel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 18.10.2013
Ce bine ca sunt invatat cu aberatiile de pe forumul acesta.

#59
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012

View PostMan-Of-Steel, on 18 ianuarie 2014 - 18:34, said:

Ce bine ca sunt invatat cu aberatiile de pe forumul acesta.

Ai gugalit macar?

http://answers.yahoo...05122815AAJHBMk

Asta la o prima cautare.

Scuze, ceva?

#60
Bokie

Bokie

    pensionata la cerere

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 13.12.2011

View PostRiver_Song, on 18 ianuarie 2014 - 18:18, said:


Se pare ca nu stii ce se intampla in timpul unei nasteri. Oasele pelvisului "se rasfira" la propriu.

da, asa cum "se rasfira" falcile unui piton cand isi inghite hrana.

#61
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,479
  • Înscris: 09.05.2008

View PostUlpiatraiana, on 18 ianuarie 2014 - 11:51, said:

Dupa ce ai nascut si a trecut perioada lauziei primul pas nu este sala de sport sau dieta.Primul pas este sa consulti chiropractorul.
La voi, primu' pas e sa consulti pisicologu'.
Si, daca iti spune ca e OK sa ai flocii cat jungla amazoniana si sa il alaptezi si pe sot, este totu' cum nu se poate mai bine.
Cu treburile astea treceti si de cel mai tare cutremur. :death;

View PostOscilatrix, on 18 ianuarie 2014 - 17:26, said:

.........................
Dupa parerea mea e ok sa te ingrasi in timpul sarcinii (cu niste limite desigur), si un an de zile sa iti revii la forma initiala e o perioada rezonabila.
Dupa parerea mea aia care isi pun nevasta pe cantar cand vine de la maternitate merita spazurati de un coi.
De fapt, nu stiu daca-l au si pe ala.

Edited by futurist, 18 January 2014 - 20:40.


#62
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

View PostRiver_Song, on 18 ianuarie 2014 - 18:18, said:

Se pare ca nu stii ce se intampla in timpul unei nasteri. Oasele pelvisului "se rasfira" la propriu.

Vizual poate ca observa mai bine Posted Image
http://www.pregnancy.../Animated-Birth

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/66jMER1Savg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/A2UIA4T1cg0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by corina_geo, 18 January 2014 - 21:21.


#63
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Eu una nu as manca sa ajung balena si sa nu am.nicio restrictie in ideea a tot eu o sa trag cu dintii apoi sa slabesc si cine a practicat stie ce presupune. Ca alaptezi si consumi caloriile e ok,dar daca nu alaptezi? Se poate manca sanatos si duce o sarcina, chiar e indicata renuntarea la dulciuri,fainoase,tigari,alcool inainte se sarcina ptr imbunatatirea materialului genetic...sa nu mai zic in timpul sarcinii...

#64
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012

View PostCorina2009, on 20 ianuarie 2014 - 22:31, said:

Eu una nu as manca sa ajung balena si sa nu am.nicio restrictie in ideea a tot eu o sa trag cu dintii apoi sa slabesc si cine a practicat stie ce presupune.
Asa mi se pare si mie normal.
Nu ai idee cate persoane am urmarit si mai niciuna nu a slabit mare lucru.
E enervant sa vezi cu cata usurinta spune cate una ca nu e mare lucru daca se ingrasa pentru ca va slabi ea dupa.

#65
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009
Eu am citit pe un site medical ca organismul are tendinta de ingrasare oricum in perioada sarcinii, chiar daca nu mananci ca vaca.

Si oricum, nu vad de ce le-ar pasa unora de cat se ingrasa nu stiu ce necunoscuta si cat / daca slabeste dupa.

Edited by Oscilatrix, 21 January 2014 - 02:41.


#66
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012

View PostOscilatrix, on 21 ianuarie 2014 - 02:39, said:

Si oricum, nu vad de ce le-ar pasa unora de cat se ingrasa nu stiu ce necunoscuta si cat / daca slabeste dupa.
Ca imi pasa e mult spus.
Pur si simplu e enervant sa vezi cat de multi fac aceeasi greseala, foarte siguri ca ei nu-s ca ceilalti si vor rezolva problema.
Ba exact toti sunt la fel.
Se ingrasa si asa ramanl pe veci.
Dar mai bine fac misto de cele care reusesc sa nu se ingrase, ca-i mai simplu.

#67
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006

Quote

   With the rising prevalence of maternal obesity in most developed countries, more recent studies have been investigating the impact of overnutrition on the development of adult diseases. The results suggest that the offspring of obese mothers are more likely to become obese. They are also at increased risk for developing diabetes and what the medical community refers to as the metabolic syndrome: a constellation of disorders including obesity, diabetes, high blood pressure, elevated serum triglyceride levels, low HDL cholesterol levels, and small, dense LDL particles.
   The metabolic syndrome is likewise a potent risk factor for the development of cardiovascular disease. However, the reason for the transfer of risk from mother to child is currently not well understood. Maternal diabetes, gestational diabetes (the development of diabetes during pregnancy), maternal obesity, and excessive maternal weight gain during pregnancy are important risk factors for having a large baby. All these conditions have in common either intermittent or sustained hyperglycemia (elevated blood sugar levels) in the mother. High glucose levels in the maternal circulation induce the transfer of increased amounts of glucose across the placenta (the link between the maternal and fetal circulation) into the fetus. This is equivalent to feeding the developing baby excessive amounts of sugar. As a result, there is a rise in fetal insulin levels.
   Investigators evaluated fat mass in neonates born to mothers with diabetes and in those who developed diabetes during the pregnancy (gestational diabetes). They determined that higher blood glucose in the mother during pregnancy is associated with fatter babies. What is particularly disturbing is that, even when their birth weight is normal, these infants have a higher fat mass compared to babies born to mothers without elevated glucose.
   Another study compared fetal body fat in nondiabetic mothers manifesting only slightly abnormal glucose levels with that in mothers with normal blood glucose levels. They found elevated body fat in the babies of the mothers with only slightly elevated blood glucose levels. As noted in the American Journal of Obstetrics and Gynecology, this increase in body fat may be a significant risk for obesity in early childhood and possibly in later life.
   Thus, in addition to maternal body mass, the expectant mother’s blood glucose levels are a major determinant of fetal fat mass. It appears that the associated rise in fetal insulin levels is contributing to fat babies in the same manner it produces fat adults.
   In addition to programming babies to become very efficient at storing fat, fetal overnutrition can produce other physiologic alterations. It has been proposed that exposure of the fetus to an excessive nutrient supply during critical windows of development may result in permanent changes within the appetite regulatory system in the brain of the newborn baby. This has been investigated in animal models, which have demonstrated changes in the expression of neuropeptides that regulate food intake. This represents another mechanism whereby fetal overnutrition may lead to a subsequent increase in childhood and adult obesity.
Larry McCleary - Feed Your Brain, Lose Your Belly

#68
SoranaLe

SoranaLe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.07.2012
Daca va hotarati sa mai faceti un copil va recomand testul PartoSure. Sunt atat de incantata ca am incercat acest test la timp! Am avut o sarcina premature, dar datorita testului nu am fost luata prin surprindere, aveam totul pregatit. Chiar daca nu sunteti predispose e bine sa il incercati dupa implinirea a 20 de saptamani. Testul este correct 99%.

#69
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

View PostOscilatrix, on 21 ianuarie 2014 - 02:39, said:

chiar daca nu mananci ca vaca.

cu 300 kcal/zi in plus nu prea ai cum sa ajungi ca o vaca. Cu 3000 kcal/zi in plus insa ai toate sansele...

#70
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Vaca e mica... sa vezi balena!

#71
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

View PostQuantum, on 25 ianuarie 2014 - 06:44, said:

Vaca e mica... sa vezi balena!
Sa vezi locomotiva..Posted Image

#72
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

Quote

Nu ai idee cate persoane am urmarit si mai niciuna nu a slabit mare lucru.
Eu acum nu stiu cit insemana mare lucru dar pot sa spun ca arat relativ normal,da,e adevarat nu mai arat ca la 20 de ani,m-am latit putin in bazin dar cauza nu este cele doua sarcini ci cind am fost bebelus am fost legata/infasata de la brau in jos,metoda traditionala"sa aiba picioarele drepte".Acum acesta metoda este interzisa in maternitatile din romania..Deformeaza sistemul osos.Surorile mele au aceesi problema.Am fost la multi chiropractori si toti mi-au dat acelasi raspuns.Au incercat sa-mi pozitioneze sistemul osos in pozitie naturala/normala si nu se mai poate.Eu port marimea22(56cm)la pantaloni stramti si mulati,deci, eu vreau sa cred ca arat normal.
Ca informatie recomand chiropractorul celor care nasc prin cezariana.Slabesti mult mai rapid si usor.Acum sint foarte multe aeorbicuri/yoga/pilates pentru femei gravide sau special pentru cele care au nascut.Eu am revenit in yoga si pilates dupa multa timp,5,6luni...parca.
Mi se pare o crima sa trimiti o femeie care a nascut prin cezariana in sala de sport.Fa-ti,tu,harakiri sa vezi cum e..
Da,stiu,discutia este depsre femeile care au nascut natural dar vad ca se generalizeaza aiurea.
Nu stiu cite persoane ai urmarit dar nici tu nu stii ce probleme au avut mamicile in timpul sarcinii/dupa sau cum au nascut.Doctorul iti spune daca ai voie sa faci miscare ce/cum si cit..

Edited by Ulpiatraiana, 25 January 2014 - 11:03.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate