Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Linux, mare problema pentru mine

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Dropp

Dropp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.01.2014
Buna ziua, forum Softpedia!
In primul rand, as vrea sa va urez un la multi ani plin de lumina si dragoste si sper ca tot ce va doriti sa se implineasca! Si imi cer sincere scuze ca va deranjez in prima zi a anului nou!
In al doilea rand, zilele trecute am achizitionat http://www.altex.ro/...-2gb-ddr3-linux
Am monatat unitatea, am intrat, si atunci a inceput calvarul. Eu vrand sa imi pun windows 8.1 enterprise cu 4 perioade trial de 90 de zile. Asa, am incercat sa fac conexiunea la net, m-am incurcat prin termeni si nu a mers nimic, am incercat sa schimb sistemul de operare cu windows xp...si imi spunea sa aleg programul cu care sa rulez executabilul...si...am citit de pe net, dar parca nimic nu se potrivea.
Asadar, va cer ajutorul, va fac poze la fiecare pas daca ma ajutati sa vedeti ce vad si eu pe desktop, help..:)
Va multumesc anticipat!

#2
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Buna ziua.
Deci tu ai probleme cu conexiunea la internet, nu cu instalarea windows-ului.
In primul rand eu iti recomand sa-ti bagi un windows mai nou. Xp-ul este "trecut", mai ales ca nu ai un calcultor antic, nu vad de ce l-ai pastra. Poti sa incerci windows 7, o sa-ti placa.
Ca sa te ajutam sa-ti faci conexiunea la internet spune-ne mai intai ce provider ai.


Edit. . .aaah, tu ai incercat cumva sa rulezi executabilul xp-ului din linux?

Edited by AwkwardMe, 01 January 2014 - 11:45.


#3
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
Oare de ce mesajul tau imi suna ca si cand tu ai incercat sa faci toate lucrurile alea din interiorul sistemului linux? Le-ai facut pe dvd/stick? ai dat F8 - ce mai cer alea cand dai restart la calculator si apare partea de bios?

#4
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011
De os linux are ? Daca vrei sa pui windows sterge linuxul .

Edited by marcu35, 01 January 2014 - 11:45.


#5
shelder

shelder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 28.10.2012
ai mai instalat windowsul pana acum? ca din ce spui dai de inteles ca da, dar l-ai instalat din alt windows nu din bios.
daca ai un cd bootabil cu win  imediat dupa restart apasa F2 sau F12 sa iti apara biosul. la boot alegi sa fie primul CD/DVD. dai save & exit si cd-ul va boota instalarea winului :P

#6
Dropp

Dropp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.01.2014
provider presupun ca e cel de unde am netul, am net de la rds prin cablu
eu intr-adevar am ne vreau sa pun un windows mai noi, dar nu stiu cum sa sterg linuxul
atunci cand se deschide apare un semn care se incarca si nu imi da niciun fel de optiune ca sa intru in meniul calculatorului...si chiar si daca mi-ar da nu stiu sa sterg linuxul...imi trebuie niste pasi pe care sa ii urmez
meniule in limba engleza la linux
iar daca sterg linuxul dupa cum mai instalez alt windows...ca nu il am pe cd, eu il iau de pe net de la adresa pusa mai sus

#7
shelder

shelder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 28.10.2012
mda. in primul rand te sfatuiesc sa nu incerci asta azi. mai asteapta o zi sau doua sa te trezesti dupa bautura.

#8
Dropp

Dropp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.01.2014
eu nu consum  bauturi alcolice, si oricum am sa mai astept cateva zile sa chem pe cineva care se pricepe
eu nu am cunostintele necesare si suficiente, dar am vrut doar sa incerc

#9
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013

View PostDropp, on 01 ianuarie 2014 - 12:27, said:

eu nu consum  bauturi alcolice, si oricum am sa mai astept cateva zile sa chem pe cineva care se pricepe
eu nu am cunostintele necesare si suficiente, dar am vrut doar sa incerc
.

Asa ca activitate placuta: Youtube -" install win xp/win7/win8 tutorial"
Bafta!

#10
Dropp

Dropp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.01.2014
merci, dar asta am cautat si eu...in fine merci pentru ajutor

#11
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Mie imi place ca incerci, numai asa inveti.
Uite aici un tutorial video pentru crearea unei conexiuni in xp. Username-ul si parola se gasesc in contract parca.
Dar eu iti recomand sa instalezi windows 7. Uite, aici iti arata cum sa arzi imaginea cu windows-ul, iar aici cum sa-l instalezi. Tu nu folosesti virtual box, va trebui sa setezi din bios sa booteze de pe dvd. Consulta manualul placii de baza pentru a face asta.
Sper ca acum nu postezi de pe cel cu linux si ai un al 2-lea calculator unde poti privi clipurile.

Daca ai intrebari pune-le.

Edited by AwkwardMe, 01 January 2014 - 12:40.


#12
Dropp

Dropp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.01.2014
da am un  al doilea calculator, dar eu chiar daca eram pe linux tot nu as fi putut vizualiza fiindca nu pot face conexiunea la net
merci pentru tutorial

#13
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
De ce nu încerci să conectezi acel sistem cu linux la internet daca ai un alt computer cu care poti intra deja pe internet ?
Ce fel de Linux ai  pe acel computer ? Ubuntu ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate