Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
123 replies to this topic

#109
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Aripa aia se numeste FSF.
Exista niste standarde respectate de gnu/linux si *BSD.
Restul sunt doar aplicatii adiacente.
Faptul ca ai mai multe DE-uri nu e un lucru rau, ba din potriva.
Nu e vorba de nici o strategie. Nici perfida, de nici un fel.
Pur si simplu fiecare face ce il taie capul.
Ai libertatea sa faci lucrul asta.

Quote

Din punctul meu de vedere, o strategie la fel de perfida ca reclamele pentru anumite bauturi racoritoare (in totalitate sintetice) sau a produselor nesanatoase fast-food, adresate copiilor.
Cei ce sustin asta nu am o cultura IT, sunt ZERO in domeniu.
E musai sa intelegi ecosistemul, daca nu il intelegi e mai bine sa taci.

Edited by ovilix, 12 January 2014 - 14:02.


#110
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,530
  • Înscris: 27.09.2006
Parerea mea este ca diversitatea aceasta este un lucru bun si util. Argumentez:

- permite dezvoltarea, in paralel, a mai multor directii... asta nu e ceva rau! "Paralelismul" acesta ne-a dat posibilitatea sa alegem intre distributii...
- ne-a lasat sa alegem ce DE credem ca ni se potriveste mai bine...
- ne-a facut sa nu renuntam la Linux, arunci cand am considerat ca linia urmata (de catre dezvoltator) nu mai corespunde cu ceea ce dorim noi (userii).

Eu cred ca Linuxul ar avea de suferit, daca ar exista un singur om care sa decida "ce e bine" si "ce e rau".




PS: Puluxus este (si el) tot una din clonele lui Cris_V. Dar topicul acesta nu merita murdarit cu asemenea chestii.

#111
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013

Quote

PS: Puluxus este (si el) tot una din clonele lui Cris_V. Dar topicul acesta nu merita murdarit cu asemenea chestii.
Corect.
Lasa ca daca mai are abateri ii facem un topic la FUN. ;)

@acvaristul ecosistemul Open-Source se dezvolta natural, seamana foarte mult cu cel din natura.
Personal il consider ideal.
Chiar daca un proiect moare lasa in urma lui posibilitatea de a fi dezvoltat de alte persoane, in cazul in care exista o cerere pe "piata".
Sa nu mai spun ca daca scrii cod portabil acel cod poate fi inglobat si in alte proiecte.

#112
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,090
  • Înscris: 03.12.2005

View Postacvaristul, on 12 ianuarie 2014 - 13:59, said:

Parerea mea este ca diversitatea aceasta este un lucru bun si util. Argumentez:

1.- permite dezvoltarea, in paralel, a mai multor directii... asta nu e ceva rau! "Paralelismul" acesta ne-a dat posibilitatea sa alegem intre distributii...
2.- ne-a lasat sa alegem ce DE credem ca ni se potriveste mai bine...
3.- ne-a facut sa nu renuntam la Linux, arunci cand am considerat ca linia urmata (de catre dezvoltator) nu mai corespunde cu ceea ce dorim noi (userii).

4.Eu cred ca Linuxul ar avea de suferit, daca ar exista un singur om care sa decida "ce e bine" si "ce e rau".

1. daca o masina ar putea merge simultan in mai multe directii s-ar rupe in 4-5 bucati si n-ar mai functiona deloc. paralelismul asta nu face nimic altceva decat sa fragmenteze o piata si-asa minuscula. iar cu o piata minuscula n-o sa produci niciodata un produs de calitate

2. eu sunt economist si o spun asa cum o vad: prea multe "produse" de acelasi fel pe piata nu fac decat sa incurce clientul. linux (indiferent de DE) e doar LINUX, care trebuie sa se lupte cu MS si Mac pentru cota de piata.

3. de renuntat nu renunti la linux din cu totul alte motive (unde nici nu conteaza de fapt DE) si anume servere. in rest, piata linux pe desktop este neglijabila.

4. cand toata lumea face ce-o taie capul se numeste anarhie. steve jobs a creat un produs de la zero, intr-o vreme in care microsoft detinea 99.9% din piata de desktop si a creat un adevarat cult. desi nu va place sa recunoasteti (ma refer la voi, programatorii) un produs bun care nu se vinde nu are nici o valoare. cu un marketing bun poti sa vinzi si un rahat si sa-i spui ciocolata.

din punctul meu de vedere linuxul este un produs bun dar care sufera exact de cele enumerate mai sus, si in adancul sufletului si voi sunteti constienti ca linux nu o sa fie niciodata gata pentru desktop in ritmul asta.

oricum, asta e parerea mea si o sustin, dar asta nu inseamna ca e adevarul absolut, cine stie poate n-am dreptate...

Edited by takillya, 12 January 2014 - 14:20.


#113
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,530
  • Înscris: 27.09.2006
1. Nu cred ca e vorba de o masina care ar trebui sa mearga in 4-5 directii... normal ca s-ar rupe!
Daca vrei sa facem o comparatie cu piata auto, atunci eu cred ca situatia e similara existentei mai multor marci de automobile.
- avem de unde alege, masina care ne place,
- ar fi pacat sa ni se impuna se mergem cu o singura marca de masina, indiferent cat de buna ar putea fi,

2) Linuxul nu si-a propus sa lupte cu nimeni si cu nimic. Nici n-ar putea, economic vorbind. Este doar o alternativa, la sistemele existente deja pe piata.

3) Noi vorbim aici despre partea de "desktop"... sau, ma rog, asa am inteles eu discutia si la acest aspect ma refer.

4) Este adevarat, Steve Jobs a creat un produs foarte vandabil. Eu imi doresc sincer ca si Mark Richard Shuttleworth sa poata realiza acelasi lucru... Ubuntu este distributia care a popularizat Linuxul in randul "maselor". Datorita lui Ubuntu, linuxul a devenit mai accesibil si mai "lejer". Sper sa aiba succes si mai departe!

#114
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013

Quote

2. eu sunt economist si o spun asa cum o vad: prea multe "produse" de acelasi fel pe piata nu fac decat sa incurce clientul. linux (indiferent de DE) e doar LINUX, care trebuie sa se lupte cu MS si Mac pentru cota de piata.
Aceasi poveste si pe Windows. Ai zeci de editoare text, office, ascultat muzica, vazut filme, aratat informatii pc, browsing etc.
Hai sa nu aberam.
Existenta mai multor produse e un lucru necesar.
Termenul anarhie nu isi are rostul in lumea Open-Source?
Ce soarecii traiesc in anarhie?
Odioase comparatii doar pt. a iti sustine pozitia.

Quote

2) Linuxul nu si-a propus sa lupte cu nimeni si cu nimic. Nici n-ar putea, economic vorbind. Este doar o alternativa, la sistemele existente deja pe piata.
Corect.
@takillya
El foloseste servere si habar nu are de ecosistem.
Cat despre Steve Jobs hai sa o lasam asa cum e pt. ca nu a facut chiar totul de la zero sa inspirat si el ca altii. Nu spun ca e rau, dar hai sa nu aberam.

Quote

... intr-o vreme in care microsoft detinea 99.9% din piata de desktop si a creat un adevarat cult. desi nu va place sa recunoasteti (ma refer la voi, programatorii) un produs bun care nu se vinde nu are nici o valoare. cu un marketing bun poti sa vinzi si un rahat si sa-i spui ciocolata.
Mda. Chiar iti trebuie un cult, o intreaga adunatura de indivizi cu mintea incarcate de aberatii ca sa iti placa sa folosesti acel ceva?
Programatorii din domeniu Open-Source de obicei vand suport, iar daca nu vand suport fac aplicatia pt. ei. Deci ei nu vand nimic, cel mult suport tehnic.
Daca nu vad un produs nu va ce valoare ar avea marketingul de tip Micosoft. Produsele de obicei se folosesc pt. ca au si o calitate OK fata de multe produse proprietare, vezi OpenSSL ca exemplu. Ca o concluzie produsele Open-Source au valoare dar nu se vand. In lumea Open-Source primordial e share-ingul intelectual.

Quote

din punctul meu de vedere linuxul este un produs bun dar care sufera exact de cele enumerate mai sus, si in adancul sufletului si voi sunteti constienti ca linux nu o sa fie niciodata gata pentru desktop in ritmul asta.
Gandesti in modul asta pt. ca totul la tine se rezuma la bani.
Ete ca in lumea asta nu se rezuma chiar totul la bani.
Se poat face bani si din open-source dar sub alta forma, nu cea propusa de microsoft si altii.
Linux nu sufera de ceea ce ai spus tu mai sus, altele sunt bubele.
Linux e gata pt. desktop, dovada: Android, ChromeOS.
Gnu/Linux e gata pt. desktop de mult, dar pt. un cei care nu vor sa invete lucruri noi.


PS: Pe Windows daca s-ar respecta standardele de instalare/dezinstalare ar fi OK. Nu ai mai ramane cu rahaturi prin el, rahaturi ce il pun in genunchi.
Vrei standarde incearca UNIX.
Da vezi ca singurul UNIX pt. desktop e MAC.

Edited by ovilix, 12 January 2014 - 15:00.


#115
bibic

bibic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 19.12.2013

View Postovilix, on 12 ianuarie 2014 - 12:48, said:

Yes!!!
Asta e Cris_V.

View Postacvaristul, on 12 ianuarie 2014 - 13:59, said:

PS: Puluxus este (si el) tot una din clonele lui Cris_V. Dar topicul acesta nu merita murdarit cu asemenea chestii.
Mai sherlocilor, gata l-ati "bunghit" si pe Puluxus ca e Cris_V? Hai sa va spun un secret: sa stiti ca nu numai eu si el, dar si shogun1, rich1974,xxvirusxx, Kagaroth si toti ceilalti ce posteaza pe acesta arie sunt doar unul si acelasi user: Cris_V. Si ca sa fiti si mai lamuriti, sa stiti ca toata lumea de pe strada, familia, colegii de la munca, toti, absolut toti nu sunt altcineva decat Cris_V!!!Posted Image
Cand o sa reusiti sa aterizati in realitate sa anuntati public acest lucru!Posted Image


@takillia. Am vrut sa te avertizez imediat cum ai postat comentariul de la #113 ca vei isca o veche si vesnica polemica intre tabara celor ce impartasesc punctul tau de vedere si cealalta, a celor ce sustin libertatea de exprimare si, implicit, diversitatea. Adevarul, ca de obicei, se afla undeva la mijloc. Eu nu imi pot permite sa fac consideratii in ce directie ar trebui sa evolueze lucrurile din acest punct de vedere, ci doar astept si observ, ca toata lumea de altfel. Oricum, un mare plus acord faptului ca se misca totusi ceva, deci este un sistem viu, in permanenta schimbare.
A...si inca ceva: niciunul din cei cu care ai discutat pana acum pe acest topic nu e programator, mai au mult pana sa ajunga acolo. Poate vreodata....spre (mai sigur)niciodata!

Edited by bibic, 12 January 2014 - 15:19.


#116
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,090
  • Înscris: 03.12.2005

View Postovilix, on 12 ianuarie 2014 - 14:48, said:

Aceasi poveste si pe Windows. Ai zeci de editoare text, office, ascultat muzica, vazut filme, aratat informatii pc, browsing etc.
Hai sa nu aberam.
Existenta mai multor produse e un lucru necesar.
Termenul anarhie nu isi are rostul in lumea Open-Source?
Ce soarecii traiesc in anarhie?
Odioase comparatii doar pt. a iti sustine pozitia.


Corect.
@takillya
El foloseste servere si habar nu are de ecosistem.
Cat despre Steve Jobs hai sa o lasam asa cum e pt. ca nu a facut chiar totul de la zero sa inspirat si el ca altii. Nu spun ca e rau, dar hai sa nu aberam.

nu vorbim de editoare, nu vorbim de browsere ci vorbim de DESKTOP ENVIRONMENT. un utilizator de pc intai intra in contact cu sistemul de operare si abia mai apoi cu celelalte programe. iar daca tot vrei sa discutam si subiectul asta
-piata browserelor e ocupata practic de IE, Firefox si chrome
-piata pachetelor office e ocupata aproape in totalitate de MS Office (mai raman cateva frimituri si pt openoffice/ libre si iWork)
-pana si piata telefoanelor e practic ocupata de samsung si apple, diferenta intre cele 2 si restul competitorilor fiind enorma.
exemplele pot continua la nesfarsit, nicaieri in lumea IT nu ai 100 de produse, ci doar 2-3 lideri de piata.


@ovilix
vad ca oricine nu e de acord cu tine, inseamna ca ori e prost ori abereaza. intre timp, linux pe desktop nu prea e evoluat de loc in ultimii 10 ani. cand o sa fie linux gata pt desktop, probabil ca lumea o sa foloseasca exclusiv tablete si desktopul o sa devina depasit

va intrebati de ce exista ata de putine aplicatii/jocuri cu adevarat bune pt linux? pai sa va spun eu de ce (din prisma unui economist): fiindca nu e rentabil, si nu din cauza ca e piata mica, ci din cauza ca e instabila. kernelul se modifica in medie de cate ori, de 4-5 ori pe an? de fiecare data cand o face pot avea loc regresii, facand posibil ca aplicatia mea sa nu mai functioneze corespunzator sau sau nu mai functioneze de loc (de-asta distributiile LTS nu actualizeaza programele incluse la cea mai noua versiune) Asta inseamna ca voi avea mult mai mult de munca si voi cheltui bani aiurea.

dar in acelasi timp, distributiile linux sunt OBLIGATE sa scoata si versiuni intermediare (non-LTS) fiindca e singurul mod in care poate fi testat ceva (comunitatea insasi trebuie sa fie transformata intr-un beta-tester permanent) datorita lipsei de fonduri.

oricum, nu vreau sa continui, stiu ca n-o s-o scot niciodata la capat cu discutia asta.

ps:

Quote

Gandesti in modul asta pt. ca totul la tine se rezuma la bani.
lol.
TOTUL SE REZUMA LA BANI PE LUMEA ASTA.

Edited by takillya, 12 January 2014 - 15:26.


#117
bibic

bibic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 19.12.2013
@ovilix
Ia uite ce zice takillya:

View Posttakillya, on 12 ianuarie 2014 - 15:12, said:

@ovilix
vad ca oricine nu e de acord cu tine, inseamna ca ori e prost ori abereaza.
E "obraznic" si isi permite sa comenteze spusele unei "somitati" de nivelul tau, ba te mai si contrazice.
Eu zic ca si el e tot Cris_V!
Tu ce zici?Posted Image

LE: hai, ca tot astept si vad ca nu zici nimic. Poate te ajuta ala caruia-i plutesc pestii, ca vad ca si el sta tot asa bine cu "flerul" ca si tine. Vezi sa nu afle Interpolul de voi, ca va racoleaza si nu vrem sa va pierdem!Posted Image
Si va rog sa nu mai vorbiti despre Linux aici! Nu vedeti ca subiectul este despre masini?
Adica fiecare vorbeste in realitate despre ce se pricepe, ca de...daca tot ce stii despre subiect este cum se schimba wallpaperu' ca "demn" utilizator Mint, apelezi la comparatii cu masini, ce sa faci!

Edited by bibic, 12 January 2014 - 15:57.


#118
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,530
  • Înscris: 27.09.2006

View Postbibic, on 12 ianuarie 2014 - 15:11, said:

Mai sherlocilor, gata l-ati "bunghit" si pe Puluxus ca e Cris_V? Hai sa va spun un secret: sa stiti ca nu numai eu si el, dar si shogun1, rich1974,xxvirusxx, Kagaroth si toti ceilalti ce posteaza pe acesta arie sunt doar unul si acelasi user: Cris_V. Si ca sa fiti si mai lamuriti, sa stiti ca toata lumea de pe strada, familia, colegii de la munca, toti, absolut toti nu sunt altcineva decat Cris_V!!!Posted Image
Cand o sa reusiti sa aterizati in realitate sa anuntati public acest lucru!Posted Image...
Deoarece vad ca te mananca rau, si pentru ca acest topic nu merita stricat cu mizeriile tale... poftiti va rog: http://forum.softped...tacul-clonelor/

#119
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013

Quote

TOTUL SE REZUMA LA BANI PE LUMEA ASTA.
Prietene nu e asa.
Incearca sa fii intelept.
Banii sunt buni, ai nevoie de ei. Dar nu sunt totul pe lumea asta.

Quote

va intrebati de ce exista ata de putine aplicatii/jocuri cu adevarat bune pt linux? pai sa va spun eu de ce (din prisma unui economist): fiindca nu e rentabil, si nu din cauza ca e piata mica, ci din cauza ca e instabila. kernelul se modifica in medie de cate ori, de 4-5 ori pe an? de fiecare data cand o face pot avea loc regresii, facand posibil ca aplicatia mea sa nu mai functioneze corespunzator sau sau nu mai functioneze de loc (de-asta distributiile LTS nu actualizeaza programele incluse la cea mai noua versiune) Asta inseamna ca voi avea mult mai mult de munca si voi cheltui bani aiurea.
Ai uitat de kernelurile LTS.
https://www.kernel.o...y/releases.html
Ceea ce sustii tu sunt purea aberatii.
Un kernel apare o data la 3-4 luni.
Nu se modifica apare o versiune noua. Care spre surprinderea ta e perfect compatibila cu cea de dinainte.
Dezvoltarea jocurilor pe Gnu/Linux e secundara pt. ca Gnu/Linux a fost adresat serverelor.
Utilizatorii desktop fiind in numar mic.
Fiind adresat serverelor nu are cum sa fie instabil, altfel l-ar mai folosi dracu.

Quote

nicaieri in lumea IT nu ai 100 de produse, ci doar 2-3 lideri de piata.
Liderele sunt 2-3, dar sub ele sunt destule alternative. Si asta e valabil pe orice OS.
Nu poti obliga o firma sau o persoana sa nu scrie cod proprietar sau Open-Source pt. ca asa vrei tu.
Oamenii traiesc din producerea de cod. Ideea e ca in open-source se face mai putina mizerie decat in lumea proprietara. Codul in open-source e portabil si reutilizabil, in lumea proprietara nu. Lucrul asta face ca proiectele open-source sa necesite un efort mai mic din partea dezvoltatorilor in privinta codului scris.

Quote

dar in acelasi timp, distributiile linux sunt OBLIGATE sa scoata si versiuni intermediare (non-LTS) fiindca e singurul mod in care poate fi testat ceva (comunitatea insasi trebuie sa fie transformata intr-un beta-tester permanent) datorita lipsei de fonduri.
Alta aberatie.
Ala e modul de release Canonical.
Priveste si in alte ograzi. RHEL, SUSE, Gentoo, Funtoo, Debian, Arch etc.

Quote

oricum, nu vreau sa continui, stiu ca n-o s-o scot niciodata la capat cu discutia asta.
Nu mai continua pt. ca esti penibil.

Argumentele pe care le postezi tu nici nu au o sustinere. Sunt doar simple pareri sterile.

PS: Am indoieli si mai mari ca astfel de argumente vin de la un administrator de Linux. Multi se dau ceea ce nu sunt pe forumul asta. Persoane cu o multitudine de fete false.

Edited by ovilix, 12 January 2014 - 16:26.


#120
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,090
  • Înscris: 03.12.2005

View Postovilix, on 12 ianuarie 2014 - 16:14, said:

PS: Am indoieli si mai mari ca astfel de argumente vin de la un administrator de Linux. Multi se dau ceea ce nu sunt pe forumul asta. Persoane cu o multitudine de fete false.

vezi ca n-am spus nicaieri ca sunt administrator linux. ce sunt eu poti usor sa descperi in mesajele de mai sus.

#121
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013

View Posttakillya, on 12 ianuarie 2014 - 16:21, said:


vezi ca n-am spus nicaieri ca sunt administrator linux. ce sunt eu poti usor sa descperi in mesajele de mai sus.

Yep! Nu esti.
Corect, scuze ca te-am facut ceea ce nu esti.

#122
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
Cred ca topicul poate fi mutat lejer in Poiana sau Fun... nu cred ca s-a discutat nici macar o pagina despre Ubuntu 14.04

#123
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
asta fiindca nici nu e mare lucru de discutat, va fi o versiune mai cosmetizata de 13.10, cu ceva bug-uri rezolvate si niste aplicatii aduse la zi in depozite.

#124
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
@LensFlare are dreptate aici s-a discutat doar offtopic. Se inchide.

Pentru cei care fac ce fac si duc o cruciada impotriva user-ului care la un moment dat a avut username Cris_V chill out. Puneti mana si cititi regulamentul forumului, un user care a gresit are tot dreptul sa revina cu alt nume si sa posteze pe ariile forumului cat timp nu recidiveaza / face OT / spam / injurii si etc. Daca unul din userii de pe aria asta este cel care a avut nick Cris_V are tot dreptul sa revina si sa fie membru Softpedia deoarece nu este clona din moment ce Cris_V a fost banat. A fost banat sub acel nick ca a gresit insa acum cata vreme respecta regulile nu vad de ce nu ar posta si pe aria asta atata timp cat postarile lui nu duc la flame si nu aduc jgniri altor useri.

Deci gata cu vanatoare de vrajitoare. Ajunge ca nu am chef sa stau sa fac zi de zi curat prin topice, sa sterg posturi care zic un singur lucru: "<userX> tu esti clona lui Cris_V" sau alte postari asemanatoare.

Daca vreti sa discutati despre DEuri atunci ori deschid eu topic nou ori deschide unul din voi si postati acolo la subiect. Dupa porceala din subiectul asta nu mai iert pe nimeni.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate