Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Laptop Nou Vs. S.H.

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#19
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Ia-l de aici la acelasi pret ca pe emag, desi fara reducere http://www.pcgarage....gb-500gb-black/
Celeron 1005M e un dual core pe arhitectura Ivy Bridge si are video integrat HD2500 care duce chiar si niste jocuri mai usoare daca e cazul. Deci pe Office/Internet va zbura. Eventual pui un SSD de 60GB pe el, cred ca va ajuta chiar si la 1005M.  Zilele astea cea mai inceata piesa de pe laptopuri e HDD-ul.

Eu am luat un ThinkPad E531 ca a fost putin redus pretul de BF dar iti zic sincer ca pana atunci oscilam daca sa iau un laptop de 5000 ron sau lenovo asta de mai sus. Pentru ca am PC performant si daca nu rulezi jocuri sau programe complexe gen Photoshop pe laptop, chiar nu ai ce face cu o configuratie mai scumpa.

M-am uitat si dupa netbooks de 14" cu carcasa din aluminiu, dar fii atent ca laptopurile HP sunt vizitatori frecventi la serviceuri. Aluminiul ala e oricum doar pentru aspect, fii sigur ca daca il scapi pe jos se face praf inauntru. Un laptop din aluminiu ca sa-si justifice pretul scazut trebuie sa faca compromisuri la restul pieselor.

Edited by SfPetru, 30 December 2013 - 11:40.


#20
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013

View PostBlackDay, on 30 decembrie 2013 - 10:16, said:

Ok. Bafta la cumparaturi. La SH sa ai grija sa nu fi fost scapat pe jos.
Asta este una dintre probleme - Eu sunt un om care ingrijesc bine lucrurile - doar ca inevitabil am aruncat si eu netbookul meu de cateva ori din pat + alte faze la limita.
Deci nu trebuie neaparat un anumit gen de om sa tranteasca un laptop... trebuie doar 0.5 de secunda.

View PostSempiternal, on 30 decembrie 2013 - 11:00, said:

... sau furat Posted Image .
Am avut o suma de lucruri - sincer in prima mana esti mai interesat sa mearga.

View Postxeleron, on 30 decembrie 2013 - 11:21, said:

Thinkpadurile sunt printre cele mai ok laptopuri existente pe piata,simpliste,fara porcarii inutile,rezistente ca un tanc rusesc.
Ma ajuta si nu ma ajuta - Era mai frumos ori de recomandat un model pe la 600 de ron - ori de raspuns ceva la SH Vs. nou.

#21
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013

View PostSfPetru, on 30 decembrie 2013 - 11:40, said:

Ia-l de aici la acelasi pret ca pe emag, desi fara reducere http://www.pcgarage....gb-500gb-black/
Celeron 1005M e un dual core pe arhitectura Ivy Bridge si are video integrat HD2500 care duce chiar si niste jocuri mai usoare daca e cazul. Deci pe Office/Internet va zbura. Eventual pui un SSD de 60GB pe el, cred ca va ajuta chiar si la 1005M.  Zilele astea cea mai inceata piesa de pe laptopuri e HDD-ul.

Eu am luat un ThinkPad E531 ca a fost putin redus pretul de BF dar iti zic sincer ca pana atunci oscilam daca sa iau un laptop de 5000 ron sau lenovo asta de mai sus. Pentru ca am PC performant si daca nu rulezi jocuri sau programe complexe gen Photoshop pe laptop, chiar nu ai ce face cu o configuratie mai scumpa.

M-am uitat si dupa netbooks de 14" cu carcasa din aluminiu, dar fii atent ca laptopurile HP sunt vizitatori frecventi la serviceuri. Aluminiul ala e oricum doar pentru aspect, fii sigur ca daca il scapi pe jos se face praf inauntru. Un laptop din aluminiu ca sa-si justifice pretul scazut trebuie sa faca compromisuri la restul pieselor.
Iti multumesc mult de tot - O principala problema de care ma loveam acuma era urmatoarea: Eu vreau sa cumpar laptopul pe 5 Ianuarie 2014 - Emag pana atuncea nu cred ca mai avea oferta - Mc mult.
Din 2008 am avut doar laptop - Nu m-au interesat jocurile - doar partea de filme - Cred ca Duce fara probleme un HD Ready 720? ca doar asta imi mergea pe netbook - Rar de tot ma uit la filme pe laptop; ceva de genul ocazie speciala: Iron Man, Superman etc...

Asta trece si prin mintea mea - Un asus dual core 2400 mhz 4g ram Vs. Lenovo de mai sus - Si in timp ce scriu vad ca asus nu mai este pe stoc... http://www.emag.ro/l...d/pd/D73TJBBBM/
Ma gandesc la multe - chiar si la partea in care Win Xp ar trebui ce vine sa ramana fara suport din partea microsoft.
Ma gandesc la orice inafara de partea gaming.
Nu am nimica cu carcasa lui - sincer ma intereseaza doar sa nu fie plastic colorat in argintiu - nu am vazut nimica sa se stearga asa de repede ca partea argintie de pe un lucru: Am tv - partea argintie s-a frecat, am tastatura - partea argintie s-a frecat, am avut laptopuri cu partea de sub tastatura care se freca dupa cateva luni de folosire a 1-2 ore pe zi.
Am avut si telefoane pe culoare argintie... si alea se frecau - Sincer ca o paranteza diversa: La ce dracu folosesc asa ceva daca se duce foarte usor.

Eu oricum nu vad cu ce sa forjez laptopul ala: Poate vreun video youtube urmarit in HD Ready.

Edited by Mos-Nicolae, 30 December 2013 - 12:30.


#22
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Duce 1080p si poti instala lejer Windows 7.

Nu te mai uita pe emag ca promotiile alea nu sunt reale :)

Configurezi din stanga http://www.pcgarage....otebook-laptop/

#23
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
Am ajuns intr-un punct mort: Am exact 200 de ron diferenta intre firme/procesor/rami - poate si altele - eu doar la astea ma pricep.
Ma uit la celeronul ala la 2gb ram lenovo Vs. Un asus 4gb ram - dual core 2400mhz.
200 de ron diferenta - Parca un dual core 2400 cu 4gb de ram este cu mai multa bataie in viitor.
Imi este sa nu ajung sa regret astia 200 de ron.

#24
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Ce asus dual core, nu ai dat link. Daca asa scrie pe procesor, dual core, ala e un procesor expirat, degeaba ai 4gb ram.

#25
Sempiternal

Sempiternal

    // Mastermind \\

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,646
  • Înscris: 05.05.2013
1. Frecventa la un procesor este importanta cand compari doua din aceeasi generatie: Intel Quad 1.8GHz vs Intel Quad 2.6GHz, cel de 2.6GHz va castiga daca posed aceeleasi tehnologii.
Daca comparii doua procesoare din generatii diferite ex: un Pentium D (Dual-Core) de 4.0GHz (OC'd) vs Intel Quad 1.8 GHz, Quad-ul este mult mai eficient si il infrange prin eficienta de procesare.
2. Degeaba ai RAM daca nu iti trage si procesorul la caruta.

Noroc, postez de pe telefon ca iti puneam si niste linkuri.

#26
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013

View PostSfPetru, on 31 decembrie 2013 - 00:31, said:

Ce asus dual core, nu ai dat link. Daca asa scrie pe procesor, dual core, ala e un procesor expirat, degeaba ai 4gb ram.
http://www.pcgarage....gb-500gb-black/
Am vazut repede 2400mhz si a sarit repede inima - Moa CUMPARA

View PostSempiternal, on 31 decembrie 2013 - 09:12, said:

1. Frecventa la un procesor este importanta cand compari doua din aceeasi generatie: Intel Quad 1.8GHz vs Intel Quad 2.6GHz, cel de 2.6GHz va castiga daca posed aceeleasi tehnologii.
Daca comparii doua procesoare din generatii diferite ex: un Pentium D (Dual-Core) de 4.0GHz (OC'd) vs Intel Quad 1.8 GHz, Quad-ul este mult mai eficient si il infrange prin eficienta de procesare.
2. Degeaba ai RAM daca nu iti trage si procesorul la caruta.

Noroc, postez de pe telefon ca iti puneam si niste linkuri.
Nu stiam asta - am ramas cu gandirea: Frecventa cat mai mare.

Edited by Mos-Nicolae, 31 December 2013 - 09:37.


#27
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Cel mai naspa core 2 zdrobeste cel mai rapid pentium D la un sfert din puterea consumata de cel din urma.

#28
Sempiternal

Sempiternal

    // Mastermind \\

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,646
  • Înscris: 05.05.2013
La asta te-ai uitat?

View PostMos-Nicolae, on 31 decembrie 2013 - 09:36, said:

Nu stiam asta - am ramas cu gandirea: Frecventa cat mai mare.
Procesoarele nu au fost facute invers, daca imi pun mintea pe bigudiuri pot sa fac OverClock la procesorul meu din 2005 pana la 3.8GHz, asta nu inseamna ca e mai bun decat unul din 2006.

Edited by Sempiternal, 31 December 2013 - 09:50.


#29
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013

View Postxeleron, on 31 decembrie 2013 - 09:43, said:

Cel mai naspa core 2 zdrobeste cel mai rapid pentium D la un sfert din puterea consumata de cel din urma.
Sa inteleg ca asusul din urma este mai slab ca primul celeron din magazin?

View PostSempiternal, on 31 decembrie 2013 - 09:46, said:

La asta te-ai uitat?
M-am uitat si la el - doar ca este diferenta de aproape 400 de ron - zic fata de primul lenovo din oferta.

Edited by Mos-Nicolae, 31 December 2013 - 09:53.


#30
Sempiternal

Sempiternal

    // Mastermind \\

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,646
  • Înscris: 05.05.2013
I3 1.598,99 RON
Pentium 1.398,99 RON

Pana la urma mai bine te uiti de unul SH.

I5, 4 GB RAM, 320 GB HDD 1.480,50 Lei.
Core2Duo, 4GB RAM, 160 GB HDD 863,10 Lei.
Exemple apucate la repezeala, poti sa gasesti ceva mai bun daca te uiti mai mult :|.

Edited by Sempiternal, 31 December 2013 - 10:01.


#31
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
Am deja prea multe experiente neplacute cu alea SH.
Vreau sa iau un lucru nou cu cerintele de mai sus: Monitor de 15 - sa mearga office, youtube, filme HD si live streaming - adica sa ma pot uita si eu la meciuri online + canale online.

#32
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Cat esti dispus sa platesti pentru el?

#33
Sempiternal

Sempiternal

    // Mastermind \\

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,646
  • Înscris: 05.05.2013

View PostMos-Nicolae, on 31 decembrie 2013 - 10:04, said:

Am deja prea multe experiente neplacute cu alea SH.
Vreau sa iau un lucru nou cu cerintele de mai sus: Monitor de 15 - sa mearga office, youtube, filme HD si live streaming - adica sa ma pot uita si eu la meciuri online + canale online.
Pentru asa ceva, Pentium-ul ala nu o sa aiba mari probleme, sunt sarcini destul de usoare.
Ce buget ai? Eu tot nu am inteles :|.

#34
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Acel Asus e mai bun, dar nah, tot urci in sus la pret, deja esti la 1400. Asa mai pui 200 de lei si iei acel i3-3217U de care zicea colegul mai sus.
Si daca mai pui 300 de lei peste restul iei un i5-3230M :)

La 2300 iti vand eu ThinkPad doar ca fata de magazin are 8gb ram si SSD Intel 120gb.

Ideea e ca diferentele de pret sunt mici intre modele.

#35
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013

View Postgeorgik12, on 31 decembrie 2013 - 10:06, said:

Cat esti dispus sa platesti pentru el?
Intre 1200-1500 maxim. - acuma daca vad ceva foarte bun si costa 1550 ron... las de la mine 50 de ron... dar mai mult nu vad rostul.

View PostSempiternal, on 31 decembrie 2013 - 10:07, said:

Pentru asa ceva, Pentium-ul ala nu o sa aiba mari probleme, sunt sarcini destul de usoare.
Ce buget ai? Eu tot nu am inteles Posted Image.
1200-1500
Am vazut asta http://www.pcgarage....710m-1gb-black/
Ce imi pare ciudat? sau nu pricep? Ivy Bridge cica este serie mai noua? placa video iara este una destul de ok pentru un laptop... dar apare faza ca 1800mhz si dual core...
Ce nu imi place la el: Are ecran lucios.
Dual Core asta sa inteleg ca mananca mult mai mult curent ca un celeron dual core la 1900mhz?
Si ceva divers? Celeronul asta este dual core? ca vad doua nucelee http://www.pcgarage....gb-500gb-black/
Acuma ma uitam pe youtube la [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Odyfr2RQnnQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostSfPetru, on 31 decembrie 2013 - 10:12, said:

Acel Asus e mai bun, dar nah, tot urci in sus la pret, deja esti la 1400. Asa mai pui 200 de lei si iei acel i3-3217U de care zicea colegul mai sus.
Si daca mai pui 300 de lei peste restul iei un i5-3230M Posted Image

La 2300 iti vand eu ThinkPad doar ca fata de magazin are 8gb ram si SSD Intel 120gb.

Ideea e ca diferentele de pret sunt mici intre modele.
Nu vreau sa dau prea mult pe un laptop care in 80% din timp o sa fie folosit pentru office/forum si cam atata.
Dar - Vreau sa ma tina cat mai multi ani.

Edited by Mos-Nicolae, 31 December 2013 - 10:27.


#36
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
Mesaj dublat.

Edited by Mos-Nicolae, 31 December 2013 - 10:26.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate