Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Folie de mulcire pentru culturile în câmp

- - - - -
  • Please log in to reply
258 replies to this topic

#91
almadan

almadan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 348
  • Înscris: 09.04.2013
Din postarea lui K1dnapper am retinut urmatoarele:

1. Din datele pe care le-ai furnizat pina acum a calculat ca ai o productie scazuta la hectar.
2. Trebuie sa fii atent la ce hibrizi / soiuri folosesti, la randamentul lor. De asemenea, ti-a atras atentia la rotatia culturilor.
3. La un moment dat te decisesei la tavi de 28, ti-a atras atentia ca nu este economic.
4. A explicat fugitiv cum se fac rasadurile in Islanda, scotind in evidenta avantajul mecanizarii.
5. Vazind ca ceri informatii doar despre ardei si gogosari in cimp pe un topic dedicat foliei de mulcire, a propus schimbarea denumirii.

Toate acestea in stilul lui, pe forum unii sint mai directi, altii mai diplomati.

Din postarea ta am inteles urmatoarele:

1. Nu iti plac like-urile primite de K1dnapper. Eu am dat like pentru ca a avut citeva sfaturi foarte bune pentru tine.
2. Ai inceput sa il jignesti apoi. Nu mi se pare fair-play.
3. Ai spus ca ai citit multe carti. Cu tot respectul, nu se vede, dupa intrebarile pe care le adresezi.
4. Iar l-ai jignit, cu un ton arogant.
5. Nu crezi in rentabilitatea culturii de salata. Mai studiaza.
6. Esti de acord cu dezbateri dar nu cu idei din strainatate. Acolo se face horticultura adevarata, nu la Târgu Frumos sau la Matca.

Asa ca, dupa mine, cu atitudinea si cuvintele pe care le folosesti, te autoexcluzi de pe forum. Ca tine, cu doua hectare in cimp, sint mii in tara asta, nu trebuie sa te umfli in pene ca, vezi doamne, ce mare cultivator esti tu. Eu zic ca mai multa modestie si echilibru nu strica niciodata.

P.S. : Sper sa nu primesc nici un like, sa nu te enervezi din nou.

Edited by almadan, 27 December 2013 - 21:31.


#92
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
prea te superi si in loc sa semeni ardei si gogosari, semeni discordie :) omu' n`a vrut decat sa te ajute si a vorbit respectuos si, probabil, a primit likeuri pt timpul si bunavointa aratate de a face calculele.

#93
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010

View Postalmadan, on 27 decembrie 2013 - 21:30, said:

Din postarea lui K1dnapper am retinut urmatoarele:

1. Din datele pe care le-ai furnizat pina acum a calculat ca ai o productie scazuta la hectar.
2. Trebuie sa fii atent la ce hibrizi / soiuri folosesti, la randamentul lor. De asemenea, ti-a atras atentia la rotatia culturilor.
3. La un moment dat te decisesei la tavi de 28, ti-a atras atentia ca nu este economic.
4. A explicat fugitiv cum se fac rasadurile in Islanda, scotind in evidenta avantajul mecanizarii.
5. Vazind ca ceri informatii doar despre ardei si gogosari in cimp pe un topic dedicat foliei de mulcire, a propus schimbarea denumirii.

Toate acestea in stilul lui, pe forum unii sint mai directi, altii mai diplomati.

Din postarea ta am inteles urmatoarele:

1. Nu iti plac like-urile primite de K1dnapper. Eu am dat like pentru ca a avut citeva sfaturi foarte bune pentru tine.
2. Ai inceput sa il jignesti apoi. Nu mi se pare fair-play.
3. Ai spus ca ai citit multe carti. Cu tot respectul, nu se vede, dupa intrebarile pe care le adresezi.
4. Iar l-ai jignit, cu un ton arogant.
5. Nu crezi in rentabilitatea culturii de salata. Mai studiaza.
6. Esti de acord cu dezbateri dar nu cu idei din strainatate. Acolo se face horticultura adevarata, nu la Târgu Frumos sau la Matca.

Asa ca, dupa mine, cu atitudinea si cuvintele pe care le folosesti, te autoexcluzi de pe forum. Ca tine, cu doua hectare in cimp, sint mii in tara asta, nu trebuie sa te umfli in pene ca, vezi doamne, ce mare cultivator esti tu. Eu zic ca mai multa modestie si echilibru nu strica niciodata.

P.S. : Sper sa nu primesc nici un like, sa nu te enervezi din nou.


1. care date? a fost si a colectat de la mine??? ciudat..cred ca eram plecat. nu vezi catoate datele lui sunt eronate??
2.Jignirea mi-a adus-o el in momentul in care isi da cu parerea si la urma mai si zice ca nu are experienta!
Hai sa ma leg si eu de tine de ce porti pantofi de 42 cand stii prea bine capoti sa porti si 43 cu 2 perechi de sosete, nu? adica daca nu cunosc tac si ascult!
3.Din cate am vz el nu a pus in viata lui rasaduri in tavite decat alea de salata...de unde stie daca sunt bune sau nu?
4.Probabil ca la un moment dat m-am enervat
5.Pune tu salata si apoi zine si noua cum a fost
6.Te inseli pentru ca in primul rand dute acolo si vezi ce preturi sunt si apoi vino la noi si vezi! da-mi si mie 2 euro kg de gogosari si iti arat eu cultura ca la carte si automatizata
Asa ca daca considerati ca ma autoexclud poti sa o faci si in fizic cere asta unui moderator si inchide-mi postarile si topicul dar nu uita ca la vara cand vei manca ardei umpluti ai sanse sa fie de la mine...!

Edited by vladislav25, 27 December 2013 - 21:50.


#94
K1dnapper

K1dnapper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 08.01.2007
Din pacate te-ai aprins si nu ai inteles nimica.Da am fost sclav in agricultura,insa am fost in Islanda nu in Romania,si am fost apreciat si respectat atat ca om cat si ca muncitor.Bea o cafea,calmeaza-te,mai citeste odata si poate intelegi ce am vrut sa spun,si in ce mod. Din nou,succese!!!

#95
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010

View Postrid, on 27 decembrie 2013 - 21:38, said:

prea te superi si in loc sa semeni ardei si gogosari, semeni discordie Posted Image omu' n`a vrut decat sa te ajute si a vorbit respectuos si, probabil, a primit likeuri pt timpul si bunavointa aratate de a face calculele.

Ma supar de cei care isi dau cu parerea aiurea fara sa cunoasca! Daca ai asa mare incredere in ce zice de ce nu faci tu ce zice el?
Asa pot sa iti intind si eu 2 pagini despre 3x3 si 4x3 dar asta nu inseamna ca are vreo relevanta cu discutia in cauza!
Apropo, care era subiectul topicului? parca folia in camp , nu? ce legatura are ce a scris el cu asta?
Repet, nu sunt aici pentru a gasi ideii ci pentru a fi indrumat de cineva cu experienta dar asta nu inseamna ca daca nu mi-ar scrie nimeni aici nu voi mai fi legumicultor! Daca sunteti toti asa de buni si experti veniti frate cu poze , constatari ,dezbateri exact la subiect! nu calculati 3x4 si 0.2x5! care oricum nu ma intereseaza fiindca cred ca stiu cel mai bine dintre toti cat am pierdut sau cat am castigat!

View PostK1dnapper, on 27 decembrie 2013 - 21:54, said:

Din pacate te-ai aprins si nu ai inteles nimica.Da am fost sclav in agricultura,insa am fost in Islanda nu in Romania,si am fost apreciat si respectat atat ca om cat si ca muncitor.Bea o cafea,calmeaza-te,mai citeste odata si poate intelegi ce am vrut sa spun,si in ce mod. Din nou,succese!!!

Dupa cum ti-am spus, nu mi-ai spus nimic! doar ai incercat sa imi calculezi mie pierderderile! extraordinar! vrei sa ma ajuti?
zimi ce fel de folie ati folosit
cand o montai si cu ce
era gaurita sau nu
daca nu cu cefaceai gauri
cum tineai picurarea sub folie inainte de gaurire ca sa nu o agati
Zi-mi ceva interesant nu calcule contabilicesti!

#96
K1dnapper

K1dnapper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 08.01.2007
Eh,nu are nici un rost,las pe cei in masura,cu experienta necesara,cu studii eventual,si binenteles care au afaceri de succes sa va dea sfaturi.Imi cer scuze daca v-am jignit cu ceva,nu aveam nici ceea mai mica intentie,imi spuneam si eu parerea.My bad.  An nou fereciti tuturor si numa` bine !!!

#97
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Era culmea.

Se adunasera 5 pagini de informatii interesante si discutii civilizate.

Trebuia sa se gaseasca cineva sa faca scandal si aici!

Mai are cineva acum curaj sa-si spuna parerea sau sa dea vreo informatie?

#98
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Vladislav25
Nu este bine ce faci. Indiferent ce calcule ti-ar fi facut cineva puteai găsi o cale de a ii explica frumos unde se înseală. Jignirile adresate si desconsiderarea experientei celuilalt nu te ajuta sa ne faci sa intelegem mai bine unde greseste. Dimpotrivă, toate acestea ti-au facut tie un mare deserviciu.
Suntem aici sa ne sprijinim, sa discutam deschis, sa ne impartasim experientele, sa ne spunem ferm parerea, dar sa ne respectăm intre noi indiferent daca suntem patroni, muncitori, ingineri, salahori, invatatori, capsunari, popi etc.

K1dnapper
Imi pare rau sa iti spun, dar nici eu nu am inteles care era rostul acelor calcule.

Edited by meganedoi, 27 December 2013 - 23:45.


#99
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,041
  • Înscris: 17.03.2005
Vlad, iti spun si eu ca gresesti.
Eu sunt un simplu pasionat de gradinareala si ca multi altii stau si citesc fara sa ma bag in discutii pentru ca nu am neaparat ceva interesant de spus INSA apreciez mult discutiile, si implicarea ta in discutii dar SI parerile altora.
Tot respectul pentru tine ca gradinar, pentru ca muncesti si vrei sa faci ceva, dar mai ales pentru ca vii aici si generezi o discutie din care TOTI avem lucruri interesante de aflat.
Gresesti insa cand devii agresiv fara sa intelegi exact ce spun ceilalti, chiar daca ei gresesc pentru ca nu au toate detaliile.

Calculele lui kidnapper puteau fi facute de ORICARE dintre noi, presupunerile in ce priveste costul, pretul, etc...la fel...
Tu nu ne-ai spus EXACT ce ai cultivat, cat, cu cat ai dat, cat au fost investitiile fixe, cat investitia efectiva in cultura anului respectiv samd... Ne-ai dat niste cifre grosiere si evident ca noi ne-am facut , in cap, niste calcule, bazate pe estimari si presupuneri acolo unde nu am avut date concrete...
Si mie mi s-a parut ca ceva nu e in regula pentru ca, normal, si eu am facut presupuneri si reiesea ca productia a fost mica, eficienta nu a fost ok, etc.

  Te-ai suparat ca omul a presupus un pret de 1 leu per kg...pai era un pret minim si a calculat la acel pret, mai mic decat cel real, o productie maxima... care era extrem de mica.
LA un pret pe care si noi il stim, de 1.5-2 ron per kg, productia din calcule iesea si mai mica, daca imparti 200 de milioane la 20 lei per kg ies mai putine kg...
  La fel si la rasaduri...omul voia sa iti spuan ca pare aberant sa bagi de 3 ori mai multi bani si sa incerci sa produci o cantitate enorma de rasad, lucru pe care nu prea l=ai planificat in toate detaliile, in conditiile in care tu ne-ai zis ca ai platit o suma X anul trecut, PAREA ca e mai simplu si mai ieftin, fara batai de cap, sa iti cumperi rasadul....
Daca tu nu ne-ai zis ca de fapt rasadul ala era puscarie, mere in loc de spanac,  de unde vrei tu sa stim noi DE CE vrei tu sa faci un efort APARENT inutil si contraproductiv?
Tu n-ai zis ca ai luat rasad execrabil, ne-ai spus ca ai luat rasad...Noi am presupus ca a fost decent si ca tu vrei anul asta sa mai schimbi soiuri si sa incerci hibrizi pentru diversitate, nu din alte motive...

Omul voia DOAR sa iti atraga atentia asupra unor lucruri care PAREAU ciudate si in conditiile in care tu ai de gand sa investesti o groaza de bani, o groaza de munca samd... e indicat sa te gandesti FOARTE BINE la ASTFEL de calcule, la o mie si unul de detalii (zile , cati oameni sunt necesari, cum poti face sau nu o treaba samd...)...Parea ca faci niste erori si postul ala s-a dorit un indemn la refacerea calculelor, la reconsiderarea optiunilor, samd...

Eu unul asa l-am inteles, in mintea mea si eu am facut niste calcule oarecum asemanatoare si mi-a dat si mie "cu virgula", nici eu nu am inteles exact unele lucruri pe care spui ca vrei sa le faci samd... Nu m-am bagat insa pentru ca n-am avut  vreme si asa cum ziceam, nu prea ma bag in discutiile oamenilor mari ...


Pe bune, topicul asta e unul excelent, tu esti un gradinar chiar "misto", multi avem de aflat lucruri utile de la tine si din discutiile cu tine, intelege insa ca nu orice semn de intrebare e o jignire pentru tine, in cazul de fata mie mi s-a parut ca e chiar de buna credinta....poate formularea a fost usor nefericita dar in niciun caz nu cred ca ar fi trebuit sa te simti ofensat.
E parerea mea , asa cum ziceam, un om care "te respecta" pentru faptul ca muncesti in domeniu... Cred ca ai inteles eronat toata povestea si e pacat si pentru tine si pentru toata discutia asta extrem de folositoare tuturor.

Inca o chestie...spui ca tu faci si dregi si ca vine un "nimeni" si se apuca el sa faca presupuneri si astfel sa te jigneasca....
pai in primul rand ce ai prefera, sa te ignore toata lumea care e sub nivelul tau de legumicultura/productie? ai vorbi singur ca televizorul in cazul asta.
Cati crezi ca sunt aici care produc hectare de legume, zeci de mii de fire? nu cred ca sunt 5-6 si in mod cert aia nu prea stau la discutii pe net...
Si apoi daca tot esti superior din atatea puncte de vedere  astora cu care vorbesti si consideri ca n-ar trebui sa ridice ciocul....ce cauti aici, nu cumva ar trebui sa stii deja totul, asa cum se presupune ca ar trebui sa stie unul care baga jde mii si lucreaza ha de legume in fiecare an? Ce draci iti pierzi vremea sa intrebi pe softpedia unde nu prea sunt d'astia de teapa ta?

Nu intelege din ce spun mai sus ca te trimit la plimbare sau ca ma iau de tine, intelege doar ca din orice prostie si de la orice prost poti sa iei o informatie utila, o idee bunasamd... din orice prostie pe care o debiteaza un habarnist se poate naste o idee, o discutie benefica samd... Din motivul asta nu ar trebui sa fii atat de incrancenat, chiar si atunci cand unii poate mai gresesc...

Zic si eu, nu dau cu parul ,mi-am permis sa imi spun parerea tocmai pentru ca apreciez topicul si implicit si pe tine/discutiile pe care le dezvolti aici. Daca vei intelege altceva din postarea mea, imi cer scuze de pe acum.
Retine totusi ca la fel ca mine au inteles si altii toata povesta asta, de aici si like-urile si lipsa lor la anumite posturi... nu e nimic personal, nu inseamna ca nu apreciem omul, inseamna doar ca suntem sau nu de acord cu punctul de vedere.

In orice caz eu iti dorecc succes in tot demersul asta si sper sa va calmati si sa reveniti la discutii relaxate din care toti avem de invatat, inclusiv cei mai experimentati.

#100
K1dnapper

K1dnapper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 08.01.2007
Din pacate se duce discutia intr-un sens distructiv,si ca sa clarific umpic situatia reiau si explic umpic mai pe inteles.
Contabilitatea: Din punctul meu de vedere agricultura,este o afaracere,iar ca orice afacere profitabilitatea este cea mai importanta.In postul #24 pe pag2 "ca idee anul asta am iesit pe minus cu 300 milioane, adica am bagat 500 si am scos 200 de milioane asa ca scuzama daca mi-am pierdut din avant..!" , un coleg intreba apoi "sper ca din banii 'bagati' te`ai ales cu un motocultor ceva..",la care ati raspuns "pai banii bagati inseamna 3 motopompe, instalatie picurare (conducta, banda, robineti , mufe , furtune pompier) duba 3,5 tone , motocultor, paznic  non-stop fara sambata duminica, bani rasaduri (pana acum le-am cumparat cu 0.08 ron firul), benzina, motorina, saci recoltat, mana de lucru (zilieri - numai la plantat am avut 10 oameni timp de 6 zile) si altele care chiar nu imi amintesc in clipa asta",deaseamenea mai spuneati ca lucrati 2 ha,nespecificand ca defapt ati lucrat doar 1 hectar.Ei din acei 500 de milioane,300 de milioane ziceam eu asa,ca ar fi costat masina,pompele,furtunele de irigatii,costuri care se amortizeaza in mai multi ani,deci nu se trec la cost de productie,ci s-ar trece la "infrastructura";deci raman 200  de milioane costuri de productie.Cei 200 milioane scosi,nu ati specificat daca sunt profit sau incasari,deacolo si dublare calcului,in cazul in care acei 200 mil erau profit.Cum nu ati specificat productia obtinuta,mi-am permis in mintea,mai prostuta cei drept,sa o deduc din incasari.Am zis 1 leu per kg,ca fiind un pret minimal,datorat unui an cu supraproductii,sau ma rog alti factori care ar trage pretul in jos(acum 3 ani parca conopida era 12 lei kg,iar in anul urmator toata lumea a pus,iar pretul in anul urmator a fost de 1 leu,deci mai exista si cazuri),iar deacolo rezulta 10t la hectar.In postul #22 la pag 2,din topicul Caut ardei,ati spus : Anul asta am avut pierderi foarte mari din cauza ca a cazut bruma devreme am pierdut aproape 15 tone de gogosari dar banuiesc ca au fost si plantele de vina ca au avut multe boli mai ales rugina si ofilirea ceea ce au facut plantele sa stagneze, neavand timp suficient pentru coacere!",de unde rezulta o pierdere de aproape 40% din productie.Din aceasta contabilitate,care este defapt management,reiese o greseala,pe care defapt ati si recunoscuto,va dati seama ca pretul de 0,08 bani pe fir,nu acopera nici macar costul substratului sterilizat,atat de necesar unui rasad sanatos,dar si bolile cu care au venit,desi aici,am putea spune ca plantarea,repetata pe aceeasi parcela,a aceluias sortiment de leguma/sau din aceeasi familie,ii va scadea imunitatea la boli,iar sansele vor fi mult mai crescute ca aceste boli sa apara,acesta fiind unu din scopurile rotatiei culturii.Un altul ar fi,ca fiecare leguma in parte,are un consum specific de micro si macronutrienti,iar consumand repetat doar aceeasi micro/macronutrienti,iar pe altii mai putin,va creea o diferenta dintre anumiti micronutrienti,care ajunsi la minim critic,va bloca plantei si consumul altor micronutrienti necesari.Mai pe scurt,rotatia culturii din punctul de vedere al micro/macro nutrientilor,are ca rol mentinerea echilibrului cel mai bun,pentru cultura urmatoare(sunt date din lucrari de specialitate,asa la modul in care am inteles eu,poate gresesc).Ce vroiam eu sa scot in evidenta,si probabil nu mi-a reusit,era ca folia de mulcire,impreuna cu tunele joase,cu agryl,va poate creste timpurietatea,si nu mai riscati sa va prinda bruma devreme cu atata productie nevalorificata,putand deasemenea sa desfintati cultura prin iunie,si sa infiinta o cultura de toamna de varza,conopida,brocoli(brocoli este foarte rezistent la inghet).Faptul ca o planta este nedeterminata nu o face utilizabila la nesfarsit.Productivitatea plantei si calitatea fructului scade,cu cat este mai inaintata in varsta,iar asta o stiu din experienta propie,pentru ca eram persoana desemnata,cu mentinerea unei evidente,asupra pructivitatii plantei,cei drept la rosii si nu la ardei,iar la topicul de rosii am si dat date concrete,despre aceasta evidenta.Acest lucru l-am sesizat si la castraveti de tip lung.
Folia de mulcire,se folosea unde lucram eu,doar la salata de mai multe tipuri si telina pentru frunza.Plantarea se facea manual,pentru ca este imposibil sa o faci mecanizat,sau cel putin eu unul nu am vazut.Dintr-o suprafata de 15 ha,vreo 2 erau cu salata si telina,si se folosea folie pentru salata gaurita,si se folosea irigare,decat dupa plantare cu cisterna.Nu am vazut decat odata si atunci pe fuga,insa nu foloseau irigare prin picurare in camp.V-am mai explicat,cam cat timp va ia sa insemantati,cu exemplu concret de tavite cu 96 celule,cu seminte drajate sau normale,ca sa aveti o idee cat de cat realista,la un numar atat de mare de rasaduri pe care aveti de gand sa il obtineti.Este din experienta mea si a colegiilor mei.Cu tavitele pe palet,este vorba de perioada de germinare,care prin aceasta metoda,in interiorul paletului,se obtine atat o temperatura,cat si o umiditate constanta,si mai este si mai economicoasa,dpdv al timpului,fara sa mai stai sa acoperi fiecare tavita in parte.
  "Domnule , rentabilitatea o calculezi dupa ce aduni totalul(brutul) scazi toate cheltuielile(nu doar rasadul) si abia ce ramane (profitul) vezi daca e rentabil!Asa se calculeaza domnule rapitor!",aici dati-mi voie sa va contrazic umpic.Rentabilitatea unui soi/hibrid se face in felul urmator:costul de pregatire a terenului este acelasi,indiferent ce soi sau hibrid de kapia/gogosar folositi;costul semintei este primul de care se tine cont;costul substratului este din nou acelasi;costul tratamentelor fitosanitare este al doilea de care se tine cont,unii hibrizi fiind rezistenti,altii nu;costul de ierbicidare fiind deasemenea asemanator,mai ramane productia.Raportand aceste doua costuri variabile,la productie putem remarca rentabilitatea,unui soi/hibrid fata de altul,dar si rentabilitatea singulara,tinand cont insa si daca mama natura,a oferit un mediu cat mai apropiat de cel ideal.
Tavile de 28 se folosesc in special la castraveti si pepeni,deoarece am um volum mai mare,necesar sistemului radicular mai dezvoltat,iar la noi se foloseau decat la castraveti,si nu era important numarul de celule ci volumul.Informatie care se gaseste desigur in descriere,pe site-ul marcoser.In rest la salate si la celalalte legume cultivate in camp,am specificat clar ca era de 96 de celule,iar durata de viata este 2-3 ani,vei vedea se distrug usor.
Sper ca am reusit sa fiu cat de cat coerent in cele spuse,si sa ma fac inteles.Nu am avut nici ceea mai mica intentie sa jignesc,sa atac sau mai stiu eu ce alt rau.Cat despre mine ca persoana,aveti dreptate nu am fost,nu sunt si probabil nu voi fi niciodata agricultor,dar nu din vina mea,ci din vina tarii si a societatii in care traiesc,care nu au facut nimica sa ma ajute,ci mi-au pus bete in roate,chiar si macar unui trai decent,cinstit.Sa nu credeti ca incerc sa dau vina pe stat si societate,iar eu sunt un lenes prost,ci chiar am muncit de tanar,si ca muncitor necalificat dar si ca functie de conducere intr-o unitate comerciala.Cand statul te jegmaneste in fel si chip,iar cand societatea bolnava,perversa,corupta si egoista,o doare fix in spit de tine si incearca sa te doboare in propiui interes,ca un tanar nascut intr-o familie modesta,fara averi si posibilitati,trebuie sa dai din coate la greu,ca sa poti macar sa supravietuiesti decent.Asta asa ca o ideea,cand va grabiti sa faceti o remarca la adresa cuiva,canditi-va ca poate nu e vina lui ca nu s-a nascut intr-un mediu sa zicem macar mai civilizat si onest.
Sa fiti iubit si fara frica,eu va salut! Mitica !

#101
almadan

almadan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 348
  • Înscris: 09.04.2013

View Postmaddox_dtv, on 27 decembrie 2013 - 22:50, said:

Era culmea.

Se adunasera 5 pagini de informatii interesante si discutii civilizate.

Trebuia sa se gaseasca cineva sa faca scandal si aici!

Mai are cineva acum curaj sa-si spuna parerea sau sa dea vreo informatie?

Curaj da, placere nu prea.

#102
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
Ok domnilor m-am aprins si eu poate prea tare si fara motive intemeiate asa ca imi cer scuze public fata de toti pe care i-am jignit!
Fiindca aceste discutii nu duc nicaieri eu zic ca cel mai bine ar fi sa discutam in continuare despre legumicultura si sa va zic ca am intrat pe forumul asta deoarece vreau sa acumulez orice informatie pot si poate impreuna vom reusi sa cream ceva frumos in sensul ca sunt sigur ca atunci cand voi pune poze cu realizari si in anumite poze veti vedea aplicat sfatul vostru veti fi multumiti!In ziua de azi nu sunt multi legumicultori tineri (am 29 ani) iar cei care sunt de ani de zile si au experienta vasta nu stiu sa foloseasca calculatorul deoarece pe timpul lor nu existau astfel de forumuri iar cei care sufera din asta sunt cei ca mine care nu pot gasi raspunsurile potrivite!Binenteles mai ramane varianta "vizitei la domiciliu" dar sunt 100% sigur ca nu iti va spune toate secretele ca na , asa e romanul !!
Am constat ca nu mai sunt multi cei care se orienteaza spre agricultura , majoritatea termina facultati de genul managementul nustiu cui..etc si putin la agricol cu toate ca asta este o munca care nu va disparea niciodata pentru ca , trebuie sa mancam indiferent de ce facultate facem, nu? Nu stiu cum e la voi dar la mine gasesc greu zilieri chiar si sa angajez tineri fiindca majoritatea nu stiu decat munca in fata calculatorului , se dau cu lac pe unghii vor bani cat mai multi si fara munca! unde naiba o sa ajungem?
pot sa zic ca vara asta am dat 12 milioane pe luna la un om plus mancare plus cazare plus bautura , om care a stat noaptea in camp la cabana (cu aragaz, televizor) si ziua ma ajuta la ce era de facut si la urma tot nu a fost multumit ba mai mult l-am prins si ca m-a furat!
legat de tavite voi semana direct in tavite de 72 pentru ca au loc suficient radacinile pana la transplantare si pentru germinare voi face un dulap ca ce din poza de la topicul semanat si repicat!
Inca odata imi cer scuze public si sper sa avem in continuare subiecte interesante de dezbatere!

http://forum.softped...tach_id=1260992

Edited by vladislav25, 28 December 2013 - 08:55.


#103
regeleflorilor

regeleflorilor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 18.02.2010
vladislav nu te incinge prietene nu ai nimic de castigat si nici altii,tot ce vroiam sa iti zic eu a sintetizat foarte fain parintele,forumurile sunt foarte utile credema doar ca trebuie sa alegi ce iti convine sau ti se potriveste tie,castigi mai mult din divergente de pareri decat daca esti aplaudat,eu personal te stimez si te rog sa mai ramai aici si sa ne spui si tu din experientele tale atat pozitive cat si negative adik sa daruiesti si tu nu numai sa ceri,sfaturile mele au fost sincere desi nu am ajuns la nivelul tau eu am avut 30 ari de legume si anul acesta ma pregtesc pt 80 dar am emotii sincer findca cum ai punctat principala problema e forta de munca,tu zici ca a fost nemultumit de 12 mil plus restu pai frate cei fara caracter sunt nemultumiti si afara unde primesc peste 1000 de eur sau lire
@k1dnapper  Sincer pana la postul 100 nici eu te-am prea inteles frate,am citit multe din posturile tale si m-ai revoltat sincer caci si eu am muncit din greu si nu mi-au reusit toate ca la carte dar eu chiar vreau sa traiesc din agricultura  si daca am postat ceva pai a fost exact ce am facut cu poze reale si experienta mea  daca altii au procedat altfel eu nu m-am suparat si am incercat sa vad daca mi se potriveste ceva si mie
Si eu am muncit prin Europa si nu m-am considerat sclav caci am avut un scop,copil sarac find ca si tine eu am venit si am investit in agricultura,in loc de masina frumoasa am cumparat un tractoras,in loc sa imi termin casuta am investit in solar si alta puzderie de utilaje,statul nu ne ajuta e drept dar noi suntem statul si ne ajutam singuri
In concluzie imi cer scuze daca te-am suparat cu ceva si voi citi in continuare postarile tale dar te rog sincer sa incerci sa ajuti nu doar sa critici si sa dai rezultate de pe google

#104
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
Eu cred ca toti care investim bani in agricultura toti am muncit inafara pentru ca aici in romania e destul de greu sa pui un ban deoparte, mai ales ca atunci cand l-ai pus sa risti sa il investesti in legumicultura(care e loterie) dar in speranta ca vom fi apreciati si ca vom scoate ceva bani, investim! asta e, un an  e bun altul mai rau....ii dam inainte! eu zic ca decat sa ma duc angajat la cheremul nustiu cui mai bine sunt seful meu chiar daca asta inseamna sa muncesc de multe ori si peste 14 ore pe zi...dar tineti cont ca acum noi, legumicultorii avem concediu pana prin ianuarie cand incepem din nou! Succes tuturor

#105
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,041
  • Înscris: 17.03.2005
Bun, acuma ca v-ati explicat in detaliu ce ati vrut sa spuneti fiecare si s-au lamurit treburile, inapoi la discutiile on-topic, eu unul si cred ca sunt destui altii ca mine, chiar sunt interesat de discutia in sine..;)

#106
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Are cineva experienta in utilizarea foliei microporoase HortiAgryl?

#107
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Pai, vad ca sub denumirea HortiAgryl sunt reunite si foliile agril albe de 17, 19, 23, 30 grame / mp si ceea ce se numeste in general agrotextil, adica folii negre de 45, 50, 60 gr / mp.

Eu am folosit si agril (23 gr / mp) si agrotextil (unul de 100 grame / mp, de aceea costa 2.5 lei / mp, in loc de 1.4 lei / mp cel de 50 gr / mp), dar alte marci.

Edited by jumborom, 28 December 2013 - 17:48.


#108
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Si ceva impresii/sugestii?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate