Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Folie de mulcire pentru culturile în câmp

- - - - -
  • Please log in to reply
258 replies to this topic

#145
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
dau eu o fraga alba minunata la cine imi face un plan de fertilizare dupa analiza solului , dar astept raspuns inca la postul de mai sus!

#146
almadan

almadan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 348
  • Înscris: 09.04.2013

View Postvladislav25, on 30 decembrie 2013 - 23:29, said:

Dragii mei iar sun in dilema si uitati ce zic cei de la zki despre fertilizare la care am facut un calcul cu preturile care le-am gasit:
După plantare este recomandat: fosfor (Ferticare S) în concentraţie de 0,2%.
După înrădăcinare până înainte de recoltare cu o săptămână (este recomandat N:K în raport
de 1:1,1)
cano3 -nitrat de calciu-11,70 ron /kg
ferticare 25 kg
S-265 RON
I-220 RON
II-210 RON
III-195 RON
posibilitate
Ferticare III. 40 kg/ha-312 RON X 2 ha=624
CaNO3 : 40 kg/ha-    468 RON X 2ha =936
posibilitate   TOTAL = 1560
Ferticare I. 48 kg/ha-422,4 RON X 2 ha=844,8
Ca NO3 : 31 kg/ha- 362,7 RON X 2 ha=725.4
  TOTAL = 1570,2
Înainte de recoltare cu două săptămâni (este recomandat N:K în raport de 1:1,2)
Ferticare I. 68 kg/ha-598,4 RON X 2 ha=1196,8
Ca NO3 : 24 kg/ha- 280,8 RON X 2 ha=561,6
- TOTAL =1758
După prima recoltare la solicitare maximă (este recomandat N:K în raport de 1:1,4)
Ferticare III. 75 kg/ha-585 RON X 2ha =1170
CaNO3 : 36 kg/ha- 421,2 RON X 2ha =842,4
  TOTAL = 2012
Administrarea trebuie să fie efectuatăt de două trei ori pe săptămână.
După dezvoltarea fructului trebuie o doză mai mare de potasiu decât de azot.
În speranța că sfaturile noastre v-au fost de folos, vă dorim SUCCES în cultivare!

Acum daca trebuie aplicat dfe 3 ori pe saptamana acest plan , eu m-am oprit la peste 70 000 de lei ca mi se pare super enorm de exagerat! oare se refera la cantitatea totala care eu ulterior trebuie sa o impart in sezon la 3 / saptamana???
Cantitatea totala se imparte la 3 portii saptaminale.

#147
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011

View Postvladislav25, on 30 decembrie 2013 - 22:18, said:

am primit un raspuns de la zki cum ca produsele lor se preteaza foarte bine la temperaturi ridicate si recomanda folosirea foliei si am primit si o poza cu gogosari bihar f1 asa ca am mai prins ceva incredere:
Attachment bihar_f1_01.jpg
Acum nu ca as vrea sa ii laud, dar daca vei lucra cu cei de la zki[cumparind saminta de la ei] ai sa ai surpriza placuta, ca au sa te caute sa vada cum merge cultura in timpul anului [venind personal la fata locului]si iti vor da si sfaturile necesare, sunt niste adevarati profesionisti.

#148
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
de ce exista diferenta asta de pret mare ???1-http://www.covera.ro/casa-gradina/gradinarit-exterior-interior/seminte-legume/seminte-ardei-gogosar-cornel-impr-pop-vriend-si-pieterpikzonen-10-g_3950?utm_source=shopmania&utm_medium=cpc&utm_campaign=direct_link
2-http://magazinagricol.ro/seminte-ardei-gogosar/1001016-cornel-10-g.html
este tot soiul cornel
dar e diferenta de 80 lei la 100 de grame?de ce ?

#149
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
De nesimtiti, banuiesc eu :)

#150
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Cam toate semintele de gogosari sunt in gama 1-2RON/g, iar la un gram intra 100-150seminte...

Edited by subway_guru, 31 December 2013 - 18:44.


#151
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
ce întreb eu și ce răspunzi tu ? de ce e diferența așa mare de preț la același soi ??

#152
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Pentru ca prost e cine da nu cine cere!
Acum ti-am raspuns la intrebare???
Sau inca te mai framanta nelinistile existentiale?
:(
Ma nervezi in ajun de an nou, eu ti-am spus cat trebuie sa coste si tu ma intrebi de ce exista nesimtirea pe pamant...
Un faimos multi-miliardar american spunea ca e plina planeta de fraieri, singura problema e sa-i gasesti...ca sa-i fraieresti!
:)
La intrebare iti raspunsese deja #rid, eu doar am completat cu pretul corect...

Tuturor un An Nou Imbelsugat!...si nu va lasati fraieriti...
;)

Edited by subway_guru, 31 December 2013 - 21:35.


#153
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
La Multi si Buni Ani! Tuturor colegilor si in mod special, domnului Sorin!!!

#154
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Si la multi ani si tuturor Vasile si Vasilica !!!

#155
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010

View PostNOSZTALGIA, on 31 decembrie 2013 - 11:22, said:

Acum nu ca as vrea sa ii laud, dar daca vei lucra cu cei de la zki[cumparind saminta de la ei] ai sa ai surpriza placuta, ca au sa te caute sa vada cum merge cultura in timpul anului [venind personal la fata locului]si iti vor da si sfaturile necesare, sunt niste adevarati profesionisti.

Poti sa imi dai mai multe detalii despre zki? Ma intereseaza mai mult gama de ardei gras pentru care nu am gasit informatii(Albaregia si Boni) am intrebat si pe topicul caut un ardei iar meganedoi mi-a zis ca nu e multumit de zki! multumesc

#156
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

View Postvladislav25, on 03 ianuarie 2014 - 09:16, said:

Poti sa imi dai mai multe detalii despre zki? Ma intereseaza mai mult gama de ardei gras pentru care nu am gasit informatii(Albaregia si Boni) am intrebat si pe topicul caut un ardei iar meganedoi mi-a zis ca nu e multumit de zki! multumesc

Salut Vlad,
Te rog sa nu imi pui in tastatura cuvinte pe care nu le-am scris.
Multumesc

Edited by scaiba, 03 January 2014 - 16:19.
Fără fonturi pe 18. Răgetele nu sunt OK. La fel cum nu este OK nici citarea atunci când postul este imediat după. (3.d din regulamentul forumului).


#157
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
pai astea au fost cuvintele tale :"M-am intresat si eu despre produsele ZKI si rezultatele nu au fost tocmai încurajatoare. Voi continua sa intreb si voi reveni daca se schimba ceva." iar de aici eu inteleg ca nu esti multumit de ei asa ca nu vad de ce te superi! mai ales ca nu ai dat nici un motiv atat doar ai zis ca ai sa trimiti un pm cu detalii cand ai sa ai timp, ceea ce eu nu cred ca se va intampla fiindca trebuia sa il fi primit pana acum!
Oricum inca mai astept detalii mai ales ca nu pot sa cred ca nu a folosit nimeni seminte zki!

Edited by vladislav25, 03 January 2014 - 14:03.


#158
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011

View Postvladislav25, on 03 ianuarie 2014 - 09:16, said:


Poti sa imi dai mai multe detalii despre zki? Ma intereseaza mai mult gama de ardei gras pentru care nu am gasit informatii(Albaregia si Boni) am intrebat si pe topicul caut un ardei iar meganedoi mi-a zis ca nu e multumit de zki! multumesc
Intra pe siteul lor zki.ro, ia nr de telefon, sunai si reprezentantul lor va veni si va discuta cu tine personal.Nu ma pricep la ardei, dar ca o informatie generala, linga satul meu[sudul teleormanului] este o ferma  care se ocupa cu producerea ardeiului si care numai cu zki lucreaza.

#159
danilo200

danilo200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 10.10.2013

View Postvladislav25, on 26 decembrie 2013 - 18:04, said:

uitati in prima poza cele 3 pompe si sufletelul meu si  in cealalta poza se vede cum am o perdea naturala de-a lungul terenului formata dintr-o liziera adica foarte multi salcami inalti unul langga altul prin care nu trece vantul iar terenul e situat de la rasarit la apus adica toata ziua decand rasare si pana apune soarele e pe tern la mine, plus ca fiind mai jos de sat in iazurile mele la 2 - 3 m adancime am captat si foarte multe izvoare naturale! va multumesc

Vrea sa te intreb Vladislav25 pe fundul iazurilor ai pus ceva foile sau membrana speciala sa nu se infiltreze apa in pamant

#160
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
Salutare, nu am pus nimic pe fundul iazurilor iar la fiecare inceput de sezon vin cu buldo si curat iazurile de mal!

#161
Gabiptr

Gabiptr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 10.06.2013
Sal la toata lumea. Cate ceva ce stiu despre ZKY.

Am un prieten care lucreaza la ZKY , se ocupa de loturile de testare in sudul tarii, si din cate stiu de la el gogosarul Bihar F1 este unul dintre cele mai bune seminte de gogosar existente pe piata la noi, si una dintre cele mai bune seminte ale ZKY, si e singurul din cate am inteles  din acesta gama a lor care intr-adevar i-si merita banii.La un moment dat ma interesam si eu de Bihar penru gogosar si Blondi pentru ardei gras - cica ar fi varf de gama pe sectorul lor , si Lenovo(Ureche de elefant ) pe kapia.

Din cate am inteles de la el ca si planta gogosarii Bihar sunt putin mai mari decat ca si Cornel, dar au o uniformitate mult mai buna (pastreaza marimea fructelor de la cap la coada) si cel mai important dupa parerea mea , mi-a zis ca norma de legare a Biharului este chiar de 2, poate 3 ori mai mare ca a celorlalte soiuri si pastreaza fructele.Din cate am inteles  ca o  medie scoti 50- 60 tone lejer,  si la o cultura ca la carte poti ajunge la 80-100 t la ha.

Pot spune ca am vazut o gramada de foto din loturile lui , chiar reale - 2 sau 3 dintre clientii lui erau de la bunicii mei din sat Cilieni-Olt, si am copilarit impreuna.Si ca idee acesta zona din Olt cuprinsa undeva intre Rusanesti - Izbiceni chiar e patria legumelor (nu am vazut Matca..dar aici chiar umpli Oltul cu rosiile, ardeii si castravetii care se fac in zona, ca idee in Izbiceni - un sat maricel , gasesti toate bancile posibile datoriita dezvoltarii economice pe care o are).

Ma bucur daca am putut ajuta pe cineva , si nu fac reclama ZKY , personal in afara de Bihar cred ca sunt varza (adevarul ar fi ca nici nu m-am interesat de altceva, ca sa nu fiu chiar asa de rau!!!)

#162
nicu_p

nicu_p

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 19.04.2014
Salutare tuturor. Anul acesta am folosit si eu pentru prima data -recunosc doar de proba,pe o sufrafata mica- folia de mulcire la rosiile plantate in gradina. Sambata voi incerca tot de proba si la ardeiul gras,Am folosit folie neagra de 15 microni,banda de picurare pe sub folie,gaurile le-am dat eu,nu e mare lucru la o suprafata mica. Daca rezultatele sunt mai bune folosind folie ,clar ca de la anul voi umple toata gradina cu folie. Duminica seara cand revin atasez si poze

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate