Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Protectia consumatorului e degeaba. Iata ce raspuns am primit de la ei

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Neata. Probabil cativa dintre voi stiu ce probleme am avut cu Cosmote, am mai discutat si pe alte topicuri, dar reiau:

In Iulie mi-am cumparat un telefon de la Cosmote la prelungire abonament. In luna Octombrie incep problemele cu display-ul. Il duc la service, il primesc inapoi dupa o saptamana, fix cu aceleasi probleme. In aceeasi zi il trimit inapoi la garantie. De atunci incepe asteptarea, telefoane date zilnic, vizite la magazin si raspunsuri in sictir. La magazin imi zicea "nu stiu n-avem ce sa va facem, vorbiti la service." Sun la service: "am dat comanda de piese, asteptam sa ajunga, va sunam noi in cateva zile". Zic asta e, hai ca astept. Si astept. Astept. Trec vreo 10 zile. Sun la ei: "Inca se asteapta piesa respectiva, va sunam noi." Intre timp ma interesez si aflu ca sunt obligati conform legii sa inlocuiasca produsul sau sa-mi dea banii inapoi daca nu se repara in 14 zile. Ma duc la magazin cu legea printata. Ii pun articolul de lege in fata la vanzator si ii zic sa-mi dea banii inapoi sa cumpar alt telefon cu el. "A pai stiti, ca legea aceea nu se aplica, ca pe constatarea de garantie scrie ca in 30 zile, ca nu stiu ce." Ii intreb daca actul ala tiparit in bataie de joc la ei la magazin, din care abia se intelegea scrisul de prost tiparit ce era, e peste legea privind garantiile. "A, ca stiti, ca nu ma pricep, ca astea sunt regulile la noi si asa procedam." Dupa ce le fac scandal vine sefa de magazin. Ii explic ce si cum. Imi zice sa astept ca in cateva zile se rezolva. O intreb: "Dar dvs. de unde stiti? Deja astept de peste 14 zile si in perioada asta numai ca se rezolva imediat aud." Suna asta la service, aia zic evident, asteapta piesa si ajunge in cateva zile. Ii zic ca m-am saturat sa astept si sa-mi dea banii. "Pentru asta trebuie sa luati legatura cu service-ul sa dea o negatie". Sun la service, le zic ca au incalcat si ca le fac reclamatie la protectia consumatorului daca nu imi dau negatie sa imi pot lua alt telefon. "Ne pare rau, nu avem cum sa va ajutam. Nu va putem da negatie din moment ce telefonul asteapta piese si se va repara. Mai asteptati putin." Ma duc la Cosmote, le zic ca astia de la service nu vor sa dea negatie, si ca ei in calitate de vanzatori trebuie sa ia masuri, "Nu avem ce masuri sa luam, este treaba serviceului sa repare telefonul. Faceti-le reclamatie la OPC."

Si uite asa timpul trece, eu stau fara telefon, ma umplu de nervi si pe astia ii doare-n fund de clienti. Zic, hai sa reziliez cu Cosmote ca nu se mai poate. Sun la ei, le zic ca mi-am pierdut rabdarea si ca daca nu vor sa-mi inlocuiasca telefonul pot sa il pastreze si ca eu vreau sa reziliez contractul. Sigur ca da, puteti rezilia, dar va trebui sa platiti o despagubire in valoare de 800 lei. SI cum vad ca aveti 3 abonamente active la noi, va trebui sa achitati 2.400 lei pentru a rezilia toate abonamentele. Fac plangere la OPC. Le povestesc cu lux de amanunte, documente scanate, tot tacamul. In plangere mentionez ca m-au pus sa platesc o taxa de reziliere care conform legii este abuziva, si ca de telefonul respectiv m-am folosit doar 2 luni si sunt dispus sa il predau la Cosmote si sa platesc eu costul reparatiilor, astfel Cosmote neavand nici un prejudiciu, si teoretic, acele taxe de reziliere nu s-ar mai aplica daca nu beneficiez de vreo gratuitate.

Dupa 34 de zile de cand am lasat telefonul prima data in service primesc telefon de la Cosmote, de la magazinul unde am lasat telefonul la garantie. Telefonul dvs. a fost reparat, veniti sa il ridicati. Nu ridic telefonul si le zic sa imi rezilieze contractul, ca gratuitatea pe care mi-a acordat-o a stat mai mult la ei in service decat la mine in buzunar, si ca o pot pastra, sa se spele pe cap cu ea. N-au vrut sub nici o forma. Pana la urma satul de junghiul de telefonul cu care am umblat mai bine de o luna ma duc sa ridic telefonul de la garantie. Acolo observ ca au schimbat display-ul si placa de baza. Cam cat de inteligent poti sa fii, sa stai o luna sa inlocuiesc toate piesele din telefon in loc sa dai o negatie si sa il inlocuiesti?

Eu facusem reclamatie la OPC undeva pe la jumatatea lunii octombrie. Si uitasem de reclamatie, dar suna azi postasul la usa si imi da un plic minuscul pe care scria CPCM BUcuresti, dupa am realizat ca inseamna Comisariatul pentru Protectia Consumatorului Municipiul Bucuresti.

Aici vine partea interesanta. Ma gandesc in sinea mea, credul de felul meu, hai ca OPC chiar isi face datorie si le-a dat la astia de la Cosmote o amenda de nu pot sa o duca si imi zic ca pot rezilia contractul fara sa platesc vreo taxa. In schimb, surpriza:

Quote

Urmare a reclamatiei dvs. transmisa prin e-mail si inregistrata la CPCMB cu nr. xxx , cu privire la defectarea telefonului achizitionat in data de xxx, va informam urmatoarele:

- Din verificarile efectuate la SC COSMOTE ROMANIAN MOBILE TELECOMMUNICATIONS SA, am constatat ca telefonul defect a fost inlocuit in data de 11.11.2013;
- In ceea ce priveste rezilierea contractului de prestari servicii inainte de finalizarea perioadei contractuale, acesta se poate realiza in conditiile achitarii daunelor compensatorii asa cum se stipuleaza in acesta (contract). Mentionam faptul ca abonatul este raspunzator de alegerea echipamentului si nu beneficiaza de despagubiri in incazul in care acesta nu permite accesul la servicii, acestea fiind furnizate prin intermediul cartelei SIM.


Minunat sau ce? Si sa mai ziceti ca statul nu apara consumatorii si ca Protectia Consumatorului nu isi face datoria.

Ce am gasit pe net:

Quote


În actul normativ se precizeazã cã dreptul consumatorului la denunþarea sau rezilierea contractului nu poate fi anulat sau restrâns de nicio clauzã contractualã sau înþelegere între pãrþi, iar clauzele care restrâng sau anuleazã dreptul consumatorului de a denunþa sau de a rezilia unilateral contractul devin abuzive. Clauzele privind rezilierea înainte de termenul stabilit în contract vor fi considerate abuzive dacã firma impune plata unei sume fixe la reziliere sau dacã furnizorul de servicii nu îºi îndeplineºte obligaþiile contractuale sau modificã unilateral unele prevederi.

Si declaratia comisarului-sef OPC Constanta, Dionisie Culetu:

Quote


Asta s-o creadã ei. Impunerea acestei clauze este un abuz. Ei (furnizorii de servicii - n.r.) nici nu au voie sã o includã în contracte. Consumatorul are dreptul fundamental de a alege. Dacã e mulþumit, poate rãmâne, dacã nu, are dreptul sã se mute la alt operator. Se taxeazã numai dacã este vorba despre o promoþie, iar asta se rezolvã printr-o înþelegere între pãrþi, ne-a declarat Dionisie Culeþu.

Dupa cum ziceam, in contractul meu, pentru fiecare abonament in parte mi se cere o taxa de reziliere de 800 lei, adica in suma fixa. Deci conform legii TAXA ESTE ABUZIVA. Numai inspectorul opc care a preluat plangerea mea nu considera acest lucru...

Deci, mandri ca traiti in Romania? :D

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Pai nu inteleg ce pretentii poti avea.
In loc sa fi multumit ca in felul asta Cosmote a trebuit sa scoat niste bani spaga ptr tipul de la ANPC ( asat e denumirea corecta ).

Asta e singurul lucru care se intampla cand reclami la ANPC - isi incaseaza si ei o spaga. Adica il bagi pe cel reclamat la cheltuieli de protocol.
Ca doar nu oi vrea ca inspectorul ala sa amendeze ditamai firma care in mod cert are un spate extrem de solid. Daca ar emite un PV de amenda probabil ar trebui sa il plateasca tot el.

#3
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
"Se taxează numai dacă este vorba despre o promoţie, iar asta se rezolvă printr-o înţelegere între părţi,"
Pai ai beneficiat de telefon la promotie probabil, nu?
Ca asa ar fi simplu sa ia toata lumea iPhoane ieftine la cele mai scumpe abonamente si apoi sa rezilieze dupa o luna, prin dreptul de a alege altceva.
Oice contract are clauze de reziliere, de la Bechtel pana la Rosia Montana. Clauzele de reziliere care prevad plata de taxe nu sunt abuzive.
Poti sa o contesti doar DACA nu ai achizitionat telefon subventionat la abonare, si nu ai beneficiat de "minute, smsuri si mega gratis" in plus fata de abonament.

Edited by onlyone, 19 December 2013 - 16:01.


#4
HighClass

HighClass

    . Impresar .

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,298
  • Înscris: 31.05.2013
Romania , tara unde abuzurile sunt la ea acasa .

Boicot .

#5
khristy36

khristy36

    Sunt bestii care se plimba prea mult pe pamant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 02.10.2010
Ce telefon este vorba ,de nu au piese ? Daca este samsung trebuia sa-l duci la ESD

#6
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

View Postonlyone, on 19 decembrie 2013 - 15:58, said:

"Se taxează numai dacă este vorba despre o promoţie, iar asta se rezolvă printr-o înţelegere între părţi,"
Pai ai beneficiat de telefon la promotie probabil, nu?
Ca asa ar fi simplu sa ia toata lumea iPhoane ieftine la cele mai scumpe abonamente si apoi sa rezilieze dupa o luna, prin dreptul de a alege altceva.
Oice contract are clauze de reziliere, de la Bechtel pana la Rosia Montana. Clauzele de reziliere care prevad plata de taxe nu sunt abuzive.
Poti sa o contesti doar DACA nu ai achizitionat telefon subventionat la abonare, si nu ai beneficiat de "minute, smsuri si mega gratis" in plus fata de abonament.

E vorba de un junghi de telefon de 650 lei.
Si tu ce intelegi prin intelegere intre parti? Un contract standard care mi s-a pus in fata, fara posibilitatea de a negocia termenii acestuia? Sau cand m-am dus sa reziliez spunandu-le ca gratuitea e la ei in service si ca pot sa o pastreze si platesc eu costul reparatiei? Ei o tin in continuare ca trebuie sa platesc taxa in suma fixa. Unde e intelegerea intre parti?

View Postkhristy36, on 19 decembrie 2013 - 16:37, said:

Ce telefon este vorba ,de nu au piese ? Daca este samsung trebuia sa-l duci la ESD

HTC Desire 200. A fost reparat la service autorizat Regenersis, sau ceva de genul. Service serios de altfel, daca cauti pe google afli ca astia anuleaza intr-o veselie garantii pe motiv ca au gasit lichid in deviceuri si te pune sa scoti niste sume fenomenale din buzunar ca sa il repare.

Edited by oauzor, 19 December 2013 - 16:43.


#7
khristy36

khristy36

    Sunt bestii care se plimba prea mult pe pamant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 02.10.2010
La lichide in telefoane,calculatoare, trebuie sa-ti faca poza si sa-ti demonstreze ca a fost lichid in telefon .Are o banda care isi modifica culoarea la lichide

#8
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Desi o sa fiu offtopic, o sa povestesc si eu o faza cu OPC-ul.
Pe la inceputul anului am cumparat de la Deischmann, 3 perechi de pantofi, la o promotie 2+1 gratis. Fiecare pereche avea acelasi pret, 99 lei. Dupa doua zile de purtare (cate 3-4 ore pe zi), uneia dintre perechi i se desprinde aproape de tot (jur-imprejur) marginea talpii. Merg la magazin, sa rezolv amiabil si imi spune ca nu imi pot da banii inapoi, si ca sa imi iau altceva in loc. Le spun ca doresc o alta pereche de pantofi, gasesc o pereche la 129 lei si spun ca sunt dispus sa platesc diferenta. Nu se poate. Trebuie sa iau ceva care sa fie maxim 99 lei, deoarece perechea de pantofi cu probleme a fost scanata a treia, fiind ultima pe bonul decasa si, implicit, se considera perechea primita gratuit. Ma uit, dar negasind nimic pe gustul meu care sa coste maxim 99 lei, le propun iarasi sa i-au pantofii mai scmpi, platind diferenta. Sunt iarasi refuzat si mi se propune sa iau altceva din magazin. Pai ce sa iau? |Cizme lu' nevasta-mea nu ii iau, ca ea e cu gusturile ei. Palarie nu port, ca sunt tanar. Ce sa iau? Sacose din alea la 1 leu? Ma mai cert putin cu angajatele, nu rezolv nimic. Spun ca merg la OPC. Nu le pasa.

A doua zi ma duc la OPC, cu plangere, cu declaratie pe indelete, etc!
Dupa 30 zile, nimic. Dupa 45 zile ma suna de la OPC si imi spune ca firma a fost amendata si ca pot sa ma duc sa ridic proba (pantofii). Merg la OPC si acolo discut mai pe indelete cu inspectorul ce s-a ocupat de caz. Mi-a spus ca cei de la Deischmann au incercat fel de fel de scuze, ca asa e regula, ca nu pot sa imi dea decat maxim 50 lei (jumatate din suma, tinand cont de promotia 2+1 gratis), dar ea nu a fost multumita de raspuns si i-a amendat cu 5000 lei (din care vor plati 1500 in 24 sau 48 ore) si i-a obligat sa ma contacteze, in 15 zile, pentru a-mi oferi o compensare justa). Fix in a 15-a zi m-au contactat si mi-au propus la fel 50 lei, dar i-am refuzat. Ori banii toti, ori nu! Imi inchide. Sun imediat inspectorul de la OPC, ii spun ca nu am ajuns la nici o intelegere, iar acesta imi spune ca dupa doua zile o sa ii contacteze pe cei de la magazin pentru a se informa despre situatia plangerii mele. Dupa vre-o saptamana, ma suna inspectorul si imi spune ca la plangerea mea nu s-a gasit deocamdata nici o solutie, si o sa fiu iar contactat de cei de la Deischmann, deoarece acestia au primit un avertisment si daca in 5 zile nu or sa rezolve problema mea, vor fi din nou amendati.
A doua zi, m-a sunat sefa de magazin de la Deischmann, vorbindu-mi pe un ton mieros, spunandu-mi ca a reusit sa obtina de la Bucuresti acceptul de a mi se returna intreaga suma de bani, si ma roaga cand pot sa trec pe la magazin sa predau perechea defecta si sa imi dea banii. Desi eram in localitate, le-am spus ca nu sunt in oras si ca voi ajunge in oras peste doua zile. Atunci a inceput sa ma roage, ca daca nu pot eu, sa trimit pe altcineva cu pantofii, ca e pacat, ca si asa a trecut foarte mult timp si eu nu m-am putut folosi de pantofi, etc. Seara am mers la magazin, mi s-a facut dispozitie de plata si am primit suma de bani. 99 lei.

Acum, fiind putin si ontopic, nu e adevarata chestia cu OPC-ul si spaga, Spaga se da la controalele tematice, cum sunt cele din aceasta perioada, in magazinele alimentare (carne, dulciuri, etc) sau cele de jucarii. Acolo se da spaga, ca sa "nu se vada" unele lucruri. Unde e o plangere intemeiata... e mai greu.
Eu nu cred ca OPC-ul e degeaba. Cel mai probabil si acolo, ca la orice institutie a statului, sunt si lichele. Inspectorul cu care am "colaborat" a fost o persoana super amabila, foarte de treaba si care mi-a rezolvat problema. La tine poate e exact invers. Oricum, am apelat de 3 ori la OPC si de fiecare data problema mi-a fost rezolvata. Si doua din plangeri au fost impotriva Deischmann si Orange.

Edited by Venboteam, 19 December 2013 - 18:17.


#9
khristy36

khristy36

    Sunt bestii care se plimba prea mult pe pamant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 02.10.2010
@ Venboteam mai facut sa nu-mi schimb parerea despre opc

#10
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

View Postoauzor, on 19 decembrie 2013 - 16:41, said:

E vorba de un junghi de telefon de 650 lei.
Si tu ce intelegi prin intelegere intre parti? Un contract standard care mi s-a pus in fata, fara posibilitatea de a negocia termenii acestuia? Sau cand m-am dus sa reziliez spunandu-le ca gratuitea e la ei in service si ca pot sa o pastreze si platesc eu costul reparatiei? Ei o tin in continuare ca trebuie sa platesc taxa in suma fixa. Unde e intelegerea intre parti?
La tine e problema cu acele promotii, nu stiu daca te poate ajuta ANPC aici, poate doar sa le spui ca operatorul e inflexibil si nu vrea sa "cada la pace".
Eventual sa-i "convinga" indirect pe cei de la Cosmote, prin amenintarea cu niste amenzi babane, sa mai reduca din pretentii...

Edited by Mocebon, 19 December 2013 - 18:47.


#11
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Nu cred ca ai vre-o sansa sa reziliezi fara penalizari. Foarte probabil cand ai prelungit ai primit o reducere la telefon, ceva bonusuri de fidelizare, samd.
In ceea ce priveste telefonul... daca cei de la service fac dovada reparatiei, nu prea ai ce face. Doar daca se strica si a treia oara in perioada garantiei, atunci poti cere sa fie inlocuit telefonul sau (in situatia in care acel model nu mai exista) sa ceri un alt telefon (cu plata unei eventuale diferente de pret).

#12
vidmaker

vidmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 29.03.2013

View Postoauzor, on 19 decembrie 2013 - 15:45, said:

Ce am gasit pe net:
....
Si daca asta ai gasit pe net inseamna ca e lege? Contractul dintre voi e lege iar ca sa vii ulterior sa spuyi ca ti l-au bagat sub nas fara posibilitatea de a negocia demonstreaza doar un lucru: ori esti masochist ca l-ai semnat fara sa-ti convina ori l-ai semnat ca ti-a convenit sa primesti acel "junghi" de telefon la pretul de 650 lei. Asa ca las-o mai moale cu abuzuri si alte alea ca n-ai pic de dreptate. Vorba cuiva mai sus, toti ratatii se duc si isi cumpara ultimul iphone la cel mai scump abonament si apoi nu mai platesc abonamentul "ca asa vrea muschii lor" dar totodata vor sa ramana si cu iphonul, evident. Eu acestor indivizi nu doar ca le-as cere pagubele stipulate in contract ci le-as face si o plangere penala pentru inselaciune. Culmea e ca tot ei se simt abuzati de "clauze abuzive".
Legat de OPC, si eu am avut probleme cu portocaliii ca nu voiau sa-mi transfere un numar de abonament pe prepay. Deh, problema veche la portocalii, e plin si forumul de patanii identice ale altora. Amenintari cu pierderea numarului daca nu accept o oferta de abonament nou etc. Dupa certuri tari si amenintari cu judecata si OPC si cu faptul ca am inregistrat discutiile cu ei s-a rezolvat in 10 minute in noaptea in care a expirat abonamentul. In timpul asta deja trimisesem email la ANPC. Nici n-am crezut ca-l vor baga in seama dar am primit raspuns ca au luat la cunostinta de problema mea, ca am dreptate conform noilor reglementari in domeniu si ca au verificat si constatat ca portocalii s-au conformat si totul s-a terminat ok. Chiar mi-a parut rau ca n-am trimis eu email imediat dupa rezolvare ca sa nu-i mai pun pe drumuri cu o problema reziolvata.

Edited by vidmaker, 19 December 2013 - 21:48.


#13
Andero

Andero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 593
  • Înscris: 01.02.2009
Renuntarea la contract se poate face, fara a achita clauza de reziliere, doar in cazul in care iti iei un abonament fara telefon inclus.
In momentul in care iti iei telefon, se considera promotie, si vei fi nevoit sa le platesti acele clauze.

Daca ar fi fost altfel, mi-as fi luat si eu telefoane mai ieftine cu 60-70% la abonament, si dupa o luna invoc dreptul de a renunta la el, fara obligatii.

#14
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Problema este mult mai simpla decat se vrea.In momentul cand semnezi un contract cu o companie mare, sunt acolo niste termeni si conditii stabilite de juristi in conformitate cu legislatia in vigoare.Acum ca astfel de lucruri pot duce la situatii  foarte neplacute pentru una din parti este posibil si probabil dar din pacate nu ai numai drepturi dar si riscuri.

Daca ai impresia ca exista clauze ilegale, te inseli, ar fi fost demult desfiintati de avocati, OPC, etc.Chiar si procesele intentate pe aceasta tema inclusiv la banci au existat decizii punctuale, nu neaparat favorabile, la contracte specifice in conditii specifice nu contracte cadru generale.
Ai primit deja rezolutia OPC, ce crezi ca mai este de facut ?

#15
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002
In romania nu se iau masuri impotriva marilor firme, ci doar impotriva tarabagiilor, a celor care traiesc de pe o zi pe alta. 2 motive:

1. Am cumparat o imprimanta mare de la altex, cand ajung acasa o instalez, dau sa scot o foaie...astept vreo 2 ore caci se calibreaza cam in 2 ore...apoi o scoate. Dupa cateva secunde o scoate iar si iar si iar...pana s-a terminat cartusul (este pe laser...deci a scos ceva pagini). Caut pe internet, toti se plangeau de aceeasi problema, nu doar in RO, ci pe toate forumurile internationale. Deci era o problema cu acel model. L-am dus la ei sa imi dea banii inapoi sau sa o schimbe. Dupa 1 luna primesc pe o foaie de hartie scris cu pixul "Service OK" si atat. Imprimanta era la fel de OK cum am dus-o. Am sunat la ANPC: nu avem specialisti care sa demonstreze ca ceea ce spun este real. Acesta a fost motivul pentru care mi s-a inchis telu in nas.

2. Am cumparat un cort de gradina, cel mai scump din magazin, l-am montat. Cand m-am intors acasa l-am gasit la vecini il luase vantul ca se rupsesera toate fiarele alea. AM sunat la ANPC: intelegeti-va cu ei, nu avem ce face.

Daca mergi in marile magazine sunt pline de produse expirate, mucigaite, colcaie de sobolani. Nu am vazut in viata mea vreunul inchis!!!! In schimb magazinele mici se inchid doar ca vine un inspector, pune guma din gura pe masa si zice ca era acolo, doar ca sa iti inchida magazinul.

Dupa cum zicea si Petre Tutea: suntem un popor de idioti si m-as bucura sa dispara acest popor....

Am uitat sa precizez de Cosmote: tocmai ce facusem un contract la ei de 30-40 euro/luna iar dupa 2 luni nu mai mergea cartela in timpul conversatiei s-a stricat (ei zic ca s-a demagnetizat....ceea ce este imposibil in interiorul telefonului), am achitat 50 lei pt cartela noua, dupa alte 2 luni aceeasi problema. M-am dus si am reziliat contractul. In acelasi telefon am de 2 ani o cartela perfect functionala, tot cosmote, doar ca nu e abonament. Cum explicati deci demagnetizarile? Simplu: platesti cartela luna de luna ca un abonament, ca asa este in tara cacatului (a se intelege romania).

#16
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Din postarea ta am inteles ca traiesti in Romania, tara cacatului. Na, tu stii mai bine... Posted Image
Observ ca tu cand ai probleme suni la ANPC. Eu ti-as recomanda sa astepti sa te sune ei. De ce sa te mai deranjezi tu?

Dupa cum am postat mai sus eu am avut probleme cu doua firme foarte importante: Orange si Deischmann. Si am (fost) rezolvat de fiecare data.

DAR:

*Am mers personal la sediul OPC si am facut reclamatie scrisa, unde am prezentat cazul pe indelete.
*Mi s-a dat numar de inregistrare.
*Am urmarit cazul, sunand si interesamndu-ma de stadiul in care se afla.
*Si cel mai important: am dat dovada de bun simt si la magazine, si la sediul OPC. Nu am folosit cuvinet obscene, nu am ridicat tonul. Doar am cerut rezolvare.

Sunt convins ca tu nu ai facut nimic din ceea ce am scris eu mai sus. Posted Image

Eu am lucrat (si inca mai lucrez) mai bine de 10 ani in comert. Am prieten care are un magazin alimentar, de cartier, de aproape 10 ani. Cineva din familia mea are functie de conducere la un mare lant de hipermarketuri, iar alta persoana lucreaza la un alt hipermarket. Am avut controale de la OPC, si au avut controale de la OPC. dar nu mi-au inventat si nici lor nu le-au inventat motive de amenda. Fiecare amenda sau avertisment primit au fost 100% meritat.
Iti pot vorbi si despre spagile care se dau.
Dar nu cu spagi se rezolva plangerile celor care citesc pe forumuri de specialitate dupa ce isi cumpara un produs prost. Din comoditate, ca daca nu ar fi comod, nu ar da telefon la ANPC. Si-ar face timp sa se duca personal.

Iar despre micii tarabagii, aia care traiesc de azi pe maine, cum spui tu, ce sa iti spun? Ca sunt in majoritatea cazurilor evazionisti, care lucreaza cu marfa "pe bon" (la negru) si nu dau bon de casa? Ca se plang de cat de greu le este si cate taxe le ia statul, dar ei nu stiu cum sa mai fenteze legea si sa mai faca o "manevra"?

Edited by Venboteam, 23 December 2013 - 19:39.


#17
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002
Cand am probleme sun pentru a vedea daca se poate rezolva ceva, caci din pacate eu nu am timp (si nici chef) sa ma prezint la ANPC ca altii care lucreaza de mai bine de 10 ani....Daca la telefon mi s-a zis ce se poate face la ce sa ma duc acolo? Ce mentalitate au unii domne...ma duceam acolo cu imprimanta in brate (are vreo 50kg) si le explicam ca nu functioneaza? Si cum explicam asta ca ei nu au tehnicieni care sa dovedeasca asta? Un magazin care se respecta si care isi respecta clientii nu vindea asa ceva in primul rand! Crezi ca ei erau prosti, nu stiu ce vand? Daca erau produse bune mi se returna produsul functional, nu la fel cum l-am dus.
De asemenea, daca eram un pierde-vara pe forumuri aveam si eu poate 1 milion de comentarii pe aici (ca de, sunt printre primii utilizatori ai acestui forum...de 12 ani....cand altii abia descopereau tv-ul color), cum au altii 5000-10000 intr-un an :).

Unde ai citit tu ca am intrat in magazin si am urlat si am facut scandal?

TI-as sugera sa lasi mai moale sarcasmul asta prostesc, ca nu dai dovada de inteligenta!

P.s: mi-as dori sa merite sa fiu patriot...dar nu se mai merita...de muuult.

#18
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postbogdan_world, on 25 decembrie 2013 - 18:51, said:

Cand am probleme sun pentru a vedea daca se poate rezolva ceva, caci din pacate eu nu am timp (si nici chef) sa ma prezint la ANPC ca altii care lucreaza de mai bine de 10 ani....Daca la telefon mi s-a zis ce se poate face la ce sa ma duc acolo? Ce mentalitate au unii domne...ma duceam acolo cu imprimanta in brate (are vreo 50kg) si le explicam ca nu functioneaza? Si cum explicam asta ca ei nu au tehnicieni care sa dovedeasca asta? Un magazin care se respecta si care isi respecta clientii nu vindea asa ceva in primul rand! Crezi ca ei erau prosti, nu stiu ce vand? Daca erau produse bune mi se returna produsul functional, nu la fel cum l-am dus.
De asemenea, daca eram un pierde-vara pe forumuri aveam si eu poate 1 milion de comentarii pe aici (ca de, sunt printre primii utilizatori ai acestui forum...de 12 ani....cand altii abia descopereau tv-ul color), cum au altii 5000-10000 intr-un an Posted Image.

Unde ai citit tu ca am intrat in magazin si am urlat si am facut scandal?

TI-as sugera sa lasi mai moale sarcasmul asta prostesc, ca nu dai dovada de inteligenta!

P.s: mi-as dori sa merite sa fiu patriot...dar nu se mai merita...de muuult.
nu tre sa suni! e suficient e-mailul!vorbesc in cunostinta de cauza.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate