Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Laptop Acer aspire E1-572,schimbat windows 8 cu windows7

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
dan.smarandoi

dan.smarandoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 11.03.2007
O cunostinta a cumparat un Laptop din Italia cu Windows 8 istalat si am incercat sa-i instalez windows 7, dar nu reusesc sa-l fac sa buteze.
Am modificat din bios ordinea de butare si am pus DVD-ul primul,dar  nu vrea.
Am inteles ca trebuie dezactivat si security boot,dar nu pot intra intra aici.
Pe site-ul acer nu am gasit decat drivere pentru windows 8,orice sfaturi sunt binevenite

#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
De ce nu poti intra acolo?Nu e security boot,e secure boot,dar,daca nu ai optiunea aia si ai UEFI in bios alege ca optiune Legacy.
Edit:driverele pentru seven le iei de la fiecare producator in parte.Realtek pentru sunet,Intel pentru grafica si chipset,broadcom la lan,etc etc.In principiu trebuie sa instalezi windows 7 si apoi bagi aida64/Hwinfo sa vezi ce componente ai,sau,mai bine,cu windows 8 pe el faci pasii astia si salvezi un raport pe care il atasezi pe forum,totusi,nu vad de ce ai instala Windows 7 pe el din moment ce ai Windows 8 original care iti da optiunea sa upgradezi la 8.1.Ambele sunt mai bune decat windows 7.

Edited by xeleron, 15 December 2013 - 01:41.


#3
dan.smarandoi

dan.smarandoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 11.03.2007
In primul rand w 8 e in italiana,hhd are o singura partitie si probabil in viitor cand o sa fie probleme o sa piarda toate datele
Am trecut pe Legacy si tot nu vrea,dar secure boot ramane activat.Inerc sa merg din sageti pe el pentru al dezactiva,si nu-mi da voie
Chiar daca-l fac sa buteze,o sa mai fie ceva probleme si la formatare din ce am citit in legatura cu GPT vs MBR.
Mai fac cateva incercari astazi si renunt

#4
Klewerly

Klewerly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 04.12.2013

View Postxeleron, on 15 decembrie 2013 - 01:35, said:

.Ambele sunt mai bune decat windows 7.
Dute ba si impusca-te. Sunt, dar sa le folosesti pe telefon.
Dane, are partitie de recovery pe el ?

#5
dan.smarandoi

dan.smarandoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 11.03.2007
Eu am deschis my computer si am vazut o singura partitie de aproximativ 450 gb,restul pana la 500 gb probabil cu asta sunt ocupati.
Nu zic ca a durat vreo 10 min pana am gasit my computer in Windows 8....Posted Image
Fata foloseste Laptopul la facultate si o sa foloseasca office-ul si alte programe,nu stiu cum o sa se impace cu w 8

#6
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
http://acer.custhelp...ystem windows 8


View Postdan.smarandoi, on 15 decembrie 2013 - 10:34, said:

Fata foloseste Laptopul la facultate si o sa foloseasca office-ul si alte programe,nu stiu cum o sa se impace cu w 8

8-u se poate face aproximativ sa arate ca 7.....

Edited by xxvirusxx, 15 December 2013 - 11:16.


#7
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008
Tu ai setat ordinea de bootare, dar priotatile de bootare le-ai setat in bios ?

#8
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View PostKlewerly, on 15 decembrie 2013 - 10:14, said:

Dute ba si impusca-te. Sunt, dar sa le folosesti pe telefon.
Dane, are partitie de recovery pe el ?
Daca stii la ce ma refer,windows 8/8.1 iti permite sa ocolesti interfata "Metro" destul de usor(windows 8.1 te lasa sa butezi direct in desktopul clasic).Exceptand micul inconvenient al interfetei metro si al butonului de start (care poate fi readus la viata foarte usor),windows 8/8.1 e mai bun sub capota decat windows 7,amprenta asupra memoriei e mai mica,memory managementul mai bun,securitatea mai mare,boot mai rapid,interfata desktop e mult mai rapida datorita evolutiei standardelor WDDM, etc etc,dar e foarte usor sa spui ca e mai slab cand nu stii despre ce vorbesti,este?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate