Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 

Cablu multisemnal

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Nu stiu daca exista asa ceva. Ideea e ca printr-un copex am tras de la strada catre casa pe sub pamant un utp si un coaxial, telefonia si internetul vin pe utp, semnalul tv prin coaxial. Ma enerveaza acum limitarea la 100 mb/s prin cele 6 fire din utp si n-as vrea sa renunt nici la telefon. Ideea e ca mi-e greu acum sa mai aduc un cablu doar pentru telefon asa ca m-am gandit sa scot cele 2 cabluri si sa bag unul care sa transporte fara probleme cele 3 semnale. Daca exista asa ceva. Distanta ar fi cam de 16 m in line dreapta dar cu coturi cu bagat la adancime de 50-60, ar fi cam 20-22 de metri probabil.
Multumesc.

Edited by Inginerul_bv, 14 December 2013 - 21:25.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 Inginerul_bv, on 14 decembrie 2013 - 21:24, said:

Ma enerveaza acum limitarea la 100 mb/s
Las' ca 1000 Mbps e doar marketing.

#3
jqnny22

jqnny22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 13.06.2009
1 cablu de retea utp nu limiteaza viteza de net
2 reteaua foleseste decat 4 fire (1,2,3 si 6)  probabil ai pe 7si 8 telefonul care nu afecteaza cu nimic viteza
3 placa de retea limiteaza viteza
4 fibra optica

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
El vrea sa treaca la gigabit Ethernet unde are nevoie de toate cele 8 fire din cablul UTP si ramane fara telefon care acum era tras prin firele libere de la Fast Ethernet.

Edited by neagu_laurentiu, 14 December 2013 - 21:57.


#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,606
  • Înscris: 07.02.2003

 neagu_laurentiu, on 14 decembrie 2013 - 21:48, said:

Las' ca 1000 Mbps e doar marketing.
Strugurii acri :)

 Inginerul_bv, on 14 decembrie 2013 - 21:24, said:

Nu stiu daca exista asa ceva. Ideea e ca printr-un copex am tras de la strada catre casa pe sub pamant un utp si un coaxial, telefonia si internetul vin pe utp, semnalul tv prin coaxial. Ma enerveaza acum limitarea la 100 mb/s prin cele 6 fire din utp
Ca inginer trebuia sa stii ca atunci cand se face o lucrare mai complicata dinasta cu ingropat permanent sau zidit si asemenea, tragi intotdeauna mai multe fire decat ai nevoie, mai puteai macar 2 etherneturi, 2 coaxiale si 2-3 perechi normale, cine stie, poate ai nevoie de o sonerie sau o conexiune electrica la poarta, camera video etc :)

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Doua fire pt. telefon incap pe langa ce are introdus acum, ca tot zice de scos cablaria. Da' viteza aia nu e de la el de acasa pana in Congo de unde descarca ceva.

Edited by neagu_laurentiu, 14 December 2013 - 22:36.


#7
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
O solutie ar fi fibra optica de la RDS (GPON), care sa intre pana in casa si din echipamentul lor (ONT) iti ies toate cele trei servicii, dar nu stiu sigur daca ofera gigabit.

 jqnny22, on 14 decembrie 2013 - 21:54, said:

1 cablu de retea utp nu limiteaza viteza de net
2 reteaua foleseste decat 4 fire (1,2,3 si 6)  probabil ai pe 7si 8 telefonul care nu afecteaza cu nimic viteza
3 placa de retea limiteaza viteza
4 fibra optica
1 cablu de retea poate limita viteaza in anumite conditii, de aia exista cabluri cat5, ca6, cat7
2 majoritatea retelelor folosesc DOAR (nu decat) patru fire cand sunt suficienti 100mbps, pentru gigabit e nevoie de toate cele 8 fire
3 placa de retea nu limiteaza viteza, doar daca ai gigabit sa spunem si placa suporta maxim 100mbps
4  overkill

#8
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Multumesc de raspunsuri. Ideea e ca mai am un utp scos, dar nu chiar in zona aia a casei unde as avea nevoie de el si decat sa vad matzaraie prin casa, mai bine fac cumva sa evit.
Ideea e ca am un router mai nou care nu vrea nicicum sa se conecteze prin cele 6 fire ramase, vrea neaparat 8. In plus, chiar as vrea un abonament gigabit pentru ca e disponibil.
N-as risca sa scot utp-ul si coaxialul sa bag direct in casa fibra, desi as putea dar mi-e teama ca daca peste ceva timp, Solutia nu va mai fi prin fibra optica sau cine stie, poate ma pun sa impart fibra cu vreun vecin....

Edited by Inginerul_bv, 14 December 2013 - 23:54.


#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008
In Brasov la case trebuie sa fie fibra optica la RDS, sa iti intre fibra in casa intr-un ONT din care sa iasa apoi coaxial, UTP si telefonic, astea 3 tipuri de cablu au ce cauta doar in peretii interiori in atare conditii.

Si da, ofera gigabit(vitezele sunt mult peste 100 cu multe destinatii din Europa si chiar cu unele din SUA), la case e cel mai usor de furnizat, fatza de blocuri unde in 2009 UTP-urile ce vin de la ONT-ul de pe casa scarii au fost impartite intre net si telefonie cum se spune mai sus si trebuie tras alt fir de pe casa scarii, unul cu 2 sarme.

Nu e nici un overkill, majoritatea caselor din orase au asa la RDS, fibra aia cu tot cu sufa de otel e de grosimea unui cablu de mouse.

#10
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

 Neaceasca85, on 15 decembrie 2013 - 00:14, said:

Nu e nici un overkill, majoritatea caselor din orase au asa la RDS, fibra aia cu tot cu sufa de otel e de grosimea unui cablu de mouse.
Vroiam sa zic ca e overkill in cazul in care ai toate cele trei servicii pe cabluri separate si sa incerci de capul tau se le treci pe fibra.
GPON-ul de la RDS e cea mai simpla solutie daca vrei toate serviciile printr-unn singur "cablu"

Edited by alexx1402, 15 December 2013 - 00:20.


#11
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Ideea e, atunci cand m-au cablat baietii de la rds, care de fapt nu erau de la rds erau de la o firma subcontractoare care presta servicii pentru rds, mi-au zis ca nu se poate sa-mi bage in casa fibra. Desigur le era lene sau ceva. Eu avand scoase din hol catre poarta acel utp si acel coaxial am zis ca n-are rost sa ma cert si sa ma enervez, si-am acceptat sa-mi traga fibra de pe stalp la mine in curte, acolo am pus eu o cutie de echipamente electrice de exterior in care tin media convertorul lor precum si un amplificator de semnal tv caci nu ajungea semnalul prea bine pe la toate prizele de coaxial prin casa. Motivul a fost acela ca la fibra nu pot sa faca curbe prea mici si ca n-o sa mearga. La vremea aceea, inca nu pusesem pavelele in fata casei si aveam un copex de 32 prin care puteam sa trag fibra in casa. Teoretic, mai pot sa fac asta si acum, practic o sa fie multa bataie de cap.
Deci daca nu exista un cablu de-asta multisemnal, e cam nasol.

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 Inginerul_bv, on 15 decembrie 2013 - 08:21, said:

Deci daca nu exista un cablu de-asta multisemnal, e cam nasol.
Exista: http://e-cablu.ro/cablu-isdn-pcm.html

#13
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Cum bagi tv prin cablu ala?

#14
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Nu stiu daca merge. Din ce vad, cel mai gros are 16x2x0,5 dar crezi ca e bun si pentru semnal tv ? Pentru net si telefon sigur e bun dar pentru cablu tv ma indoiesc.
Chiar ma mir ca nu s-a gandit niciun producator sa fabrice un cablu' care sa transporte cele 3 semnale indoor si outdoor.

#15
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Pune cablul ala pentru telefon si internet si pentru TV ai solutia asta: http://www.rcs-rds.r...ne-digi-tv/cam.

Edited by Dodo03, 15 December 2013 - 19:41.


#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
E greseala mea, m-am gandit doar la fire torsadate pentru net si telefon.
Daca tot vrei sa umbli prin pamant, mai pui 2 fire ce sigur vor incape pe langa ce ai tu.

Edited by neagu_laurentiu, 15 December 2013 - 19:43.


#17
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

 Dodo03, on 15 decembrie 2013 - 19:40, said:

Pune cablul ala pentru telefon si internet si pentru TV ai solutia asta: http://www.rcs-rds.r...ne-digi-tv/cam.
Ce solutie, un CAM si atat? Semnalul tot prin cablu trebuie sa vina la TV.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate