Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ardei iute in ghiveci

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
903 replies to this topic

#1
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010
Salutare!
Am plantat cateva seminte de la un ardei iute cumparat din aprozar, nu e foarte iute, numa bun de mancat.
Am doua ghivece cu cate-un fir, au iesit, au crescut, au cam 15 cm, au inceput sa infloreasca dar ii cad florile inainte sa apuce sa se deschida.
Stie cineva care ar putea fi problema lor ?
De asemenea, frunzele din partea de jos, se ingalbenesc si cad. In partea de sus sunt sanatoase.

#2
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Cu lumin/temperatura/hrana , cum stau?

#3
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010

 medelin992, on 14 decembrie 2013 - 01:25, said:

Cu lumin/temperatura/hrana , cum stau?

Sunt pe pervazul geamului, orientat la sud, deasupra la calorifer, pamant cumparat din magazin la sac de 5 kg bogat in humus (daca nu gresesc, din acela cu multe materiale organice, bucati de lemn, par, etc...), iar apa le dau odata cam la 3 zile, putin.

#4
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Frunzele bazale se ingalbenesc si cad din cauza luminii insuficiente, e normal in aceasta perioada a anului cand sunt zile cu nebulozitate si ore lumina mai putine.
Dealtfel mai poate fi si o carenta intr-un element, care pe langa ingalbenirea frunzelor bazale mai poate determina si avortarea florilor.
Ii poti fertiliza cu ingrasamant NPK 15-15-15. Trebuia ca pe ambalajul pamantului cumparat sa scrie si cantitatea de elemente nutritive, daca da, poti exclude carenta unuia.
Posibil ca pH-ul solului sa nu convina ardeilor...aici nu stiu prea multe.
Dealtfel factorul genetic joaca un rol important, semintele tale fiind F2( inmultirea a 2-a) nu mai pastreaza in totalitate careacterele parintilor care si asa nu cred ca au fost crescuti prin Romania, fapt ce reiese si din talia mica , 15 cm.
Sunt o multitudine de factori care contribuie la starea lor de vegetatie, nu poti spune din cauza carui fapt sunt asa.

#5
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010

 medelin992, on 14 decembrie 2013 - 01:48, said:


Am citit odata, undeva, ca frunzele se ingalbenesc si atunci cand stropirea e prea abundenta, dar nu cred ca e cazul si la ei. Poate e de la lumina insuficienta, vorba ta.

O sa ma uit maine la ambalajul pamantului, sa vad ce scrie si o sa caut acel ingrasamant.
15 cm au din cauza ca inca sunt "pui". Probabil or mai creste.
Cum vine asta cu inmultirea a 2-a ? Nu toate semintele provin din planta mama, care la randul ei de la alta planta, etc... Ca doar nu au fabricat prima samanta... Posted Image

Am mancat ardeiul, si am infipt semintele in pamant. Nu credeam sa fie asa de complicat sa imi cresc doua fire de ardei.

Multumesc pentru raspunsuri! Posted Image

Edited by Tiby_med, 14 December 2013 - 02:33.


#6
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

 Tiby_med, on 14 decembrie 2013 - 02:31, said:

Cum vine asta cu inmultirea a 2-a ? Nu toate semintele provin din planta mama, care la randul ei de la alta planta, etc... Ca doar nu au fabricat prima samanta... Posted Image


Pai prima inmultire este aceea in care se obtine samanta pentru planta al carui fruct l-ai mancat tu din aprozar.
Se fac hibridari, indivizi rezultati manifestand heterozis(vigoare sporita). Acesta scade in generatia F2 cu pana la 50%.

#7
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Pai primavara se insamanteaza, nu iarna. Am crescut si eu in ghiveci din seminte, dar erau niste soiuri speciale, ornamentale ptr. crescut in casa, nu ardei din asta de la supermarket...

#8
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
Acelasi experiment fac și eu. Un fir de ardei într-un ghiveci.  Sursa samanata necunoscuta.
Conditii:

- la geam expozitie sud - est, soare de dimineata pana pe la 14:00
- solul - turba eurotrofa cu ph între 6 - 7,5
- N , P , K   raport 3, 1, 3
- temperatura mediului / camerei variaza între 15 - 25 grade C
- udat o zi da una nu

Prima floare pe care a facut-o am rupto, apoi a facut mai multe flori care au si legat deja.

Edited by request, 14 December 2013 - 09:21.


#9
perseu77

perseu77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 16.07.2010
Am facut si eu ca tine in luna septembrie , au crescut niste firişoare care s- au uscat, aveam pămant de flori de la Kaufland. Nu am facut nimic, ca firele s- au degradat si am banuit ca e de vina pamantul. Lumina nu prea aveam, le tineam la pervaz, temperatura, na..ca de toamna, seara putin mai frig.

#10
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 20.05.2013

 Tiby_med, on 14 decembrie 2013 - 02:31, said:

Am citit odata, undeva, ca frunzele se ingalbenesc si atunci cand stropirea e prea abundenta, dar nu cred ca e cazul si la ei. Poate e de la lumina insuficienta, vorba ta.

O sa ma uit maine la ambalajul pamantului, sa vad ce scrie si o sa caut acel ingrasamant.
15 cm au din cauza ca inca sunt "pui". Probabil or mai creste.
Cum vine asta cu inmultirea a 2-a ? Nu toate semintele provin din planta mama, care la randul ei de la alta planta, etc... Ca doar nu au fabricat prima samanta... Posted Image

Am mancat ardeiul, si am infipt semintele in pamant. Nu credeam sa fie asa de complicat sa imi cresc doua fire de ardei.

Multumesc pentru raspunsuri! Posted Image
Nu iti vor face ardei, chiar daca duc florile va iesi un fruct foarte mic. Ce cumpari de la magazine, sunt ardei hibrizi, tratati special sa nu se inmulteasca prin seminte. Mergi si cumpara seminte in plic . Merg pt o singura recolta. Adica din ardeii obtinuti nu planta semintele, e pierdere de timp

#11
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006
Si eu am avut mai demult, un ardei decorativ.

#12
adelina16

adelina16

    FOX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,446
  • Înscris: 07.03.2013

 unknown_35, on 14 decembrie 2013 - 10:34, said:

Nu iti vor face ardei, chiar daca duc florile va iesi un fruct foarte mic. Ce cumpari de la magazine, sunt ardei hibrizi, tratati special sa nu se inmulteasca prin seminte. Mergi si cumpara seminte in plic . Merg pt o singura recolta. Adica din ardeii obtinuti nu planta semintele, e pierdere de timp
aa, adica pt a nu "fura" licenta pt samanta si calitatea

#13
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010
Revin cu detaliile scrie pe punga cu pamant:
"Este potrivit in general pentru toate tipurile de plante.
Continut: turba eutrofa, turba oligotrofa, imbogatit cu ingrasaminte complexe. Continut de N min. 300 mg/l, P2O5 min 100 mg/l, K2O min. 300 mg/l."

In legatura cu plantarea semintelor de la legumele cumparate... La fel am cumparat prin luna mai o cutie de rosii chery din magazin, mi-au placut la gust, am scos semintele, le-am plantat, au iesit, au crescut de mai bine de 1 m, si mi-au facut rosii pana a venit iarna si au inghetat. Ultima recolta, dupa ce au inghetat plantele, au fost gogonelele, pe care le-am bagat la borcan alaturi de alte gogonele cumparate. Ce-i drept, au crescut si fructificat destul de greu, banuiesc ca din cauza ghiveciului foarte mic in care au fost plantate.
Deci a mers.

La primavara, vreau sa plantez capsuni de ghiveci cu fructificare lunga, si nu gasesc astfel de seminte.

In concluzie, cum sa imi ajut ardeii ?

Attached Files



#14
cat1

cat1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 08.06.2010

 unknown_35, on 14 decembrie 2013 - 10:34, said:

Nu iti vor face ardei, chiar daca duc florile va iesi un fruct foarte mic. Ce cumpari de la magazine, sunt ardei hibrizi, tratati special sa nu se inmulteasca prin seminte. Mergi si cumpara seminte in plic . Merg pt o singura recolta. Adica din ardeii obtinuti nu planta semintele, e pierdere de timp

Eu am plantat seminte din ardeii cumparati si au facut fructe la fel ca cele din care am luat saminta.Problema e ca acum fiind iarna nu au lumina si caldura suficienta deaceea nu le merge asa bine.Acum trebuie udati rar cam odata pe luna si asa rezista pina la primavara cand o sa inceapa sa creasca si sa fructifice normal.Eu asa fac cu ardeii si rezista mai multi ani.

Edited by cat1, 14 December 2013 - 20:15.


#15
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
@perseu77
la rasaduri e bine ca pe la 7 si la 30 de zile sa se aplice previcur, exista o ciuperca rea care ataca rasadurile si le usuca . pe urma e bine sa se pastreze un regim de umiditate in aer ceva mai ridicat.
@Tiby_med
incearca cu cropmax odata la 3 saptamini sau daca gasesti pe la o gardena niste betisoare de guano - asta in ideea de a folosi chestii "bio".

#16
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006
Exista astfel de ardei decorativi si in alte culori ?

#17
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,854
  • Înscris: 27.06.2006

 Tiby_med, on 14 decembrie 2013 - 01:21, said:

Salutare!
Am plantat cateva seminte de la un ardei iute cumparat din aprozar, nu e foarte iute, numa bun de mancat.
Am doua ghivece cu cate-un fir, au iesit, au crescut, au cam 15 cm, au inceput sa infloreasca dar ii cad florile inainte sa apuce sa se deschida.
Stie cineva care ar putea fi problema lor ?
De asemenea, frunzele din partea de jos, se ingalbenesc si cad. In partea de sus sunt sanatoase.

Si eu cultiv ardei iuti in ghiveci (apartament). In toamna asta am pus niste seminte de ardei foarte iute cumparat dintr-un supermarket. Plantele au crescut, au inflorit si apoi au inceput sa se ofileasca - florile au cazut iar frunzele se increteau.
Privind mai atent ...plantele erau infestate cu niste paduchi verzi. Aveam si alte plante pe langa ghiveciul infestat dar acestea nu aveau paduchi verzi. Am aruncat la gunoi ghiveciul cu tot cu plante si pamant...oricum plantele erau compromise.

#18
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
@november_soul
exista foarte multe feluri de ardei decorativi, nu numai prin culoare, ci si prin forma si dimensiuni. favoritii mei sint cei numiti "clopotel" sau "trandafir"
[ http://www.pennywoodward.com.au/wp-content/uploads/2012/08/Bell-chilli.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

@gabicen
puricii verzi (afidele) sint relativ usor de stirpit. un dus bun face minuni de multe ori. pe urma o stropeala cu infuzie de tutun sau ulei de neem sau o chimicala oarecare de la fitofarmacii (nu sprayurile de la supermarket)

Edited by gomez99, 16 December 2013 - 00:44.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate