Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cazane Lemne cu gazeificare (Seria 3, 2014-.20..)

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
6480 replies to this topic

#1639
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010
Eu unul sunt de parere, ca pe langa calitatea slaba a agregatului, si modul de utilizare si instalare afecteaza integritatea acestuia.

Daca noi folosim doar lemne uscate in el, automat depunerile sunt mai mici.
Daca nu ne grabim sa aprindem focul si sa burdusim cazanul, ci, lasam in ardere superioara ceva timp pentru a se arde gudronul si etc, si abia apoi trecem in ardere inversa, iarasi, depuneri mai mici, coroziuni mai putine.
Daca, instalatia este gandita astfel incat cazanul sa arda lemnele de la A la Z fara pauze, deci temperaturi ridicate si etc, iarasi avem depuneri mici.
Si tot asa ...

#1640
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
Scuze Costi,cand am pus ieri poze din albume , mergeau sa fie deschise la liber ,la astea va zice ca trebuie sa te autentifici pe acel forum ..o sa pun atasamentele in ordine...

Attached Files



#1641
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010
Trebuie autentificare pe forumul respectiv Posted Image

Am raspuns dupa ce ati postat pozele Posted Image

Edited by cheluakame, 02 September 2014 - 14:15.


#1642
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 03.11.2009

View Postciobimar, on 02 septembrie 2014 - 14:04, said:

..o sa pun atasamentele in ordine...
Din fotografii, imi dau seama ca ar trebui sudate suruburi pe peretii cazanului pentru a adauga protectiile. Gudron oricum se va depune si pe peretii existenti... acolo este schimbul de caldura unde apare gudron/condens... si coroziune. Protejeaza ceva-ceva... dar nu efectivPosted Image

Edited by costicucu, 02 September 2014 - 14:15.


#1643
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
Deacord ...si pe dinti se depune ,daca nu ne spalam ..regulat ....ajungem sa ramanem fara ei...scuze

#1644
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,041
  • Înscris: 17.03.2005
Fratilor, tabla aia e super proasta, nu va mai chinuiti sa teoretizati o evidenta, otelul dincare e favuta acea tabla e infect. Fonta e de n oei mai buna dn.acest punct de vedere, nu degeaba se foloseate pt majoritatea fierataniilor folosite in focare/medii incinse.


#1645
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postparintele, on 02 septembrie 2014 - 15:39, said:

... Fonta e de n oei mai buna dn.acest punct de vedere, nu degeaba se foloseate pt majoritatea fierataniilor folosite in focare/medii incinse.
Samota nu o fi mai buna?Posted Image

#1646
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 03.11.2009

View Postparintele, on 02 septembrie 2014 - 15:39, said:

Fratilor, tabla aia e super proasta
Ai date concrete?... prea combati cu ardoare... tre' sa stii ceva ce nu stie restul populatieiPosted Image

#1647
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,041
  • Înscris: 17.03.2005
Ai lipit vreodata metal la cald? Ai vazut vreodata oxidare in conditii de temperatura foarte inalta, aproape sau chiar peste punctul de topire(asta daca nu esti atent)?Ai idee cam ce temperaturi se ating intr-o forja?
In general, ai vreo treaba cu metalul?
Pe asta ma bazez, un cazan, oricat de prost ar fi, nu are voie sa se manance in halul ala in 18 luni de funcrionare.
Daca de vina ar fi altceva decat materialul, mult mai multe cazane cu gazeificare din otel s-ar comporta similar...iar daca ar fi utilizara defectuoasa nu ar fi atat de multe facute praf de la acelasi producator.
Dar daca tu vrei analize de laborator si dovezi stiintifice sau te deranjeaza o opinie negativa la adresa unei evidente, atunci imi retrag afirmatia.
Asa cazan bun, proiectat atat de bine si facut din tabla atat de potrivita domeniului de uilizare(tabla mai buna chiar decat aia de Trabant)..nu se mai exista...
Mie imi e clar, imi iau orice altceva numai orlan nu.


#1648
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
,  pai era mult mai bine pentru acea tabla sa bata caldura in ea decat sa stea in mediu coroziv continu si sa o manance rugina..

Aici e un sistem de ardere care nu il pricepi matale. adica nu e ca la forja sa arda superior aici arde sub lemne si cele de deasupra focului se distileaza, iar aburul acid se urca in partea de sus si se aeaza pe tavan si pereti ..

#1649
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,041
  • Înscris: 17.03.2005
Inginer instalatii protectia atmosferei...adica, printre altele, fix gaze de ardere.
Cred ca stiu, chiar daca profesez in alt domeniu, ce e aia ardere inversa si cat de corozive sunt gazele de ardere.;)
Respect opiniile colegilor care profeseaza in domeniu, ingineri sau nu, insa mai sunt si zone in care imi permit sa spun o treaba de bun simt...ca nu faci o incinta de acest gen dintr-un material total impropriu decat daca esti idiot si ca daca mediul ar fi atat de coroziv atunci TOATE focarele cazanelor care functioneaza similar ca principiu ar trebui sa se comporte cam la fel...cu diferentele date de arhitectura dar care in problema noastra nu pot face o diferenta atat de mare...
Colegul zicea ceva de niste zeci de cazane in 2 ani...




#1650
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 03.11.2009

View Postparintele, on 02 septembrie 2014 - 22:21, said:

Colegul zicea ceva de niste zeci de cazane in 2 ani...
OK... am inteles, datele concrete sunt adunate de pe net
Cazanul meu are 4 ierni de exploatare deocamdata... astept si eu sa vad cand imi face bucuria, dar oricum are viata dubla fata de celelaltePosted Image

#1651
amrang

amrang

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.08.2008
buna ziua,

Vreau si eu sa ma ajutati cu o parere, vreau sa imi instalez centrala termica, casa este noua, si nu stiu ce si cum sa aleg, ce model, eu stau la tara, si as vrea centrala pe lemne, (ce m-am interesat eu, si am gasit, ar fi o centrala pe lemne cu gazificare, de la dedeman(nu vreau sa fac publicitate), voi ce imi recomandati? (sper ca am postat unde trebuia)

va multumesc!

#1652
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 03.11.2009

View Postamrang, on 03 septembrie 2014 - 20:17, said:

Vreau si eu sa ma ajutati cu o parere
Hai noroc si bafta...

Sugerez eu: Buderus, Junkers, Solar Bayer, Atmos, Viessmann sau chiar Orlan (de asta am eu si merge bine...).

Ca si investitie initiala, trebuie sa stii de la inceput ca ai nevoie si de un puffer (care in principiu se calculeaza la 50 Litri/1kW cazan), ai nevoie de lemn uscat macar de un an, de esenta tare, trebuie sa stii necesarul de caldura al casei, ai nevoie de o schema de principiu (proiect) si de un instalator bun...

Sunt multe de discutat... e bine ca ai inceput sa discuti inainte de a cumpara.

Edited by costicucu, 04 September 2014 - 09:02.


#1653
amrang

amrang

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.08.2008
Multumesc frumos @costicucu!

#1654
ORION_AR612

ORION_AR612

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 04.07.2013

View Postcosticucu, on 04 septembrie 2014 - 09:01, said:

Hai noroc si bafta...

Sugerez eu: Buderus, Junkers, Solar Bayer, Atmos, Viessmann sau chiar Orlan (de asta am eu si merge bine...).

Ca si investitie initiala, trebuie sa stii de la inceput ca ai nevoie si de un puffer (care in principiu se calculeaza la 50 Litri/1kW cazan...

Sunt multe de discutat... e bine ca ai inceput sa discuti inainte de a cumpara.
Buna seara,
Dar de IRLEH PLUS ai auzit matale? De Unical AIREX, Arca Aspiro, Hoval, Viadrus gazeificare (pe fonta ce nu moare niciodata) ai auzit?
Cauta. Cred ca d-l Costi ti-a recomandat cazane in ordinea pretului incepind cu cele mai ieftine spre cele mai scumpe dar nu in totalitate in  ordinea performantelor(vorbim despre cazanele cu gazeificare  medii, nu de cele de sute de milioane de lei  exceptionale dar cu preturi inabordabile utilizatorului obisnuit ex:  FROLING, Varmebaronen, Guntamatic, etc)
La restul enumerat de Costi subscriu. Apropo de Orlan, Viesmanul Vitoligno  150 ce este 98% la fel ca ORLAN este un cazan f bun, cunosc 2 utilizatori ce au peste 8 ani de utilizare si nu li s-a gaurit tabla de loc(tabla de 6mm), la noi in tara ORLAN este adus prin import indirect, este o varianta de ORLAN cu tabla turceasca, turcii fac corpul cazanului si-l trimit la polonezi care mai adauga electronica, tablaria externa frumos vopsita sa-ti ia ochii si ventilatoarele. Cei ce au Orlan nu toti au probleme, cei ce au ORLAN mai vechi de 3-4 ani au sansa de a avea tabla buna poloneza si  Costi Cucu se pare ca are asa ceva, cei mai noi au tabla proasta turceasca(si meghatermul tot tabla proasta are). De evitat momentan Orlan si Meghaterm, Eu m-as uita si la cazanele de gazeificare second aduse din Austria, am vazut recent niste Froling din 2004 parca,  cu reglaj automat al aerului cu o  tabla perfecta de toata frumusetea si cu o electronica destul de buna si pentru zilele astea. ,Nu arunca banii pe porcarii chiar daca sunt noi. Un froling la mina a doua s-ar putea sa fie o varianta mult mai robusta, mai ieftina  si mai potrivita decit un Orlan nou sau ma rog alt cazan, nu mai enumar nu doresc sa jignesc cazanul nimanui.

Edited by ORION_AR612, 04 September 2014 - 21:35.


#1655
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006

View PostORION_AR612, on 04 septembrie 2014 - 21:34, said:

cei ce au ORLAN mai vechi de 3-4 ani au sansa de a avea tabla buna poloneza si  Costi Cucu se pare ca are asa ceva, cei mai noi au tabla proasta turceasca(si meghatermul tot tabla proasta are). De evitat momentan Orlan si Meghaterm,

Deci de aceea Megatherm-ul are preturi asa de mici ?  A fost promotie la Ro... si era reducere 30% la pret (modelul de 18kw costa 44 mil, cel de 25 kw costa 48 mil, etc...).

#1656
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 03.11.2009

View PostORION_AR612, on 04 septembrie 2014 - 21:34, said:

Buna seara,
Roaga tu frumos un moderator sa rescrie postul tau si sa elimine numele meu iar in final da-i un sfat lui @amrang... asa cum l-a cerut

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate