Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cazane Lemne cu gazeificare (Seria 3, 2014-.20..)

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
6480 replies to this topic

#1621
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Am centrala, am sursa si-mi trebuie bateria/ acumulatorul. Nu ma pricep la electrice, dar electricianul meu zice ca o va conecta permanent. Probleme am de 3-4 ori pe iarna cateva ore.

#1622
bzalex

bzalex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 02.05.2008
Atunci o baterie normala e suficient.

#1623
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Crezi ca daca ai pene de curent de ptine ori pe an e de ajuns o baterie auto si n trebuie una "speciala" ?

PS. Discutia ar fi trebuit purtata aici: http://forum.softped...i/page__st__864

#1624
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
E ok, am inteles, de aici ma descurc.

#1625
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
v-am spus acum multe luni ca am ars pompa grundfos de la centrala. recent mi-am cumparat alta, grundfos alpha 2L 25-60-180. toate bune pana aici, insa curiozitatea m-a impins sa o desfac Posted Image.
inauntru am gasit un motor brushless si electronica. insa pe panoul frontal lipseaun niste piese. mai exact ledurile de la afisajul care se gaseste doar la aplha 2 (fara L), un model mai scump. am vazut ca microcontrolerul este branduit "alpha 2" si am tras concluzia ca nu difera fata de modelul mai scump, asa ca m-am apucat de treaba si am montat ledurile afisajului. bineinteles ca functioneaza si afiseaza puterea consumata. i-am montat si un buton pt activarea functiei de noapte. functioneaza si asta. practic, am transformat un alpha 2L in alpha 2.

Driverul motorului este: FSB50450S Motion SPM® 5 Series fairchild http://www.fairchild...S/FSB50450S.pdf

Attached Files


Edited by rasistu, 30 August 2014 - 09:38.


#1626
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010
Modul auto-adapt functioneaza? Caci aceasta este principala diferenta intre A2L si A2.Posted Image

#1627
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
am bagat pompa in apa si pare sa-si modifice singura turatia si debitul.
daca te uiti peste poze ai sa vezi ca am facut niste strapuri in anumite locuri, nu se activa afisajul fara strapurile astea. banuiesc ca activeaza si functia. voi vedea cand este in circuit.

Edited by rasistu, 30 August 2014 - 10:35.


#1628
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
nu stiu exact cum functioneaza functia de care vorbesti insa turatia si puterea pompei se modifica, oscileaza intre 13w si 44w. am montat pompa si voi face un test.

#1629
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
cu toate caloriferele deschise la maxim, pompa se autoadapteala la ... maxim. nu stiu exact care sunt parametrii dupa care se adapteaza, insa mie nu-mi place sa ia singura decizii ca sa ma trezesc cu surprize neplacute. voi folosi pompa la treapta 2, unde consuma vreo 23w. ajunge apa calda la ultimul calorifer si asta e tot ce ma intereseaza. prea multa electronica pt un mecanism banal.

#1630
chiperr

chiperr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 28.10.2011
asa arata cazanul spart se observa ca p[leaca dela 6 mm si ajunge la mijloc chiar langa focar la 1 mm . asta e tabla in loc de otel e fier.

Attached Files



#1631
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
ce cazan e asta si cum a ajuns asa?

#1632
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,399
  • Înscris: 03.11.2009
Este un Orlan de 40 kW (asa cum am si eu), am fost direct interesat sa vad fotografii cu "buba"

#1633
chiperr

chiperr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 28.10.2011
va stau la dispozitie cu intrebari, azi ar trebui sa vina baietii la buc si poate zilele urmatoare sa arunce si un ochi la centrala .
a functionat 3 ani adica 3 ierini . A functionat numai cu lemn de fag, uscat binisor spun eu . non stop din octombrie pana in mai .  in al 4 le aan  a crapat sus in tavan se vede in poze. Dupa care spatele . AM taiat o pt a vedea grosimea tablei si am ramas socat sa vad ca acolo unde intra gudronul intre tabla si cimentul refractar este atat de subtiata. Nu e numai a mea sunt opeste 50 de oameni cu or;ane sparte in 2 ani . poate facem ceva ....stima!!

#1634
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
Buna ziua D-lor,permiteti sa zic si eu ceva...dupa mine...
Nu este de vina proprietarul cazanului pentru o deservire defectoasa si nici producatorul cazanului..

Acest sistem de ardere inversa in procesul lui de desfasurare si al pirolizei lemnului si descompunerea lemnului,din care se degaja gaze ,prin uscarea si distilarea lemnului se produc aburi ...substante acide...gudroane....

Toate astea sunt fierbinti si se ridica in bolta buncarului ,adica partea de sus a buncarului si aici vor sta multa vreme ca intrun clopot ,intr-o capcana...

Si incepe sa se aseze gudronul  pe peretii reci,  incet, incet, strat dupa strat ..

Dupa cum stiti gudronul este cel mai bun izolator descoperit ...

Asa ca ingrosandu-se stratul de gudron nu va mai permite temperaturii sa se apropie de peretii buncarului decat foarte ,foarte putin.

Adica nu va fi temperatura destula sa invinga raceala peretelui, sa  se  usuce si se va mentine un mediu umed care va favoriza coroziunea si va manca din peretele cazanului...

#1635
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Mie nu imi suna ok...in prumul rand, cineva e de vina, dc nu utilizatorul sau producatorul, atunci proiectantul.  Ma cam indoiesc ca e normal ca un cazan sa se faca ciur in 3 ani...
Apoi treaba asta cu gudronul minune...nu vreau sa contrazic pe nimeni dar ridic o spranceana...
Adica la cos sa facem nu stiu ce minuni pwntru ca explodeaza gudronul care se autoaprinde si de la o scanteie si la temperaturi relativ mici...ok, adevarat.
Cum insa in focarul centralei unde temperaturile sunt si mai mari, de.multe ori fata de orice zona a cosului, unde ai si gaze inflamabile, si ceva presiune samd...sta gudronul linistit fara sa-l deranjeze cineva... tine "umezeala" sub el si se duce cazanul...
Si apoi de ce nu sta si nu sunt afectate si schimbatoarele...acolo nu se aplica aceleasi fenomene? Centrala nu ar trebui sa mai incalzeasca agentul daca e asa...
In opinua mea explicatia e una simpla...materialul e execrabil...se arde tabla nepermis de repede, calitatea e proasta si grosimea e mult sub ce impune arhitectura cazanului.


#1636
chiperr

chiperr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 28.10.2011
in cazan  sus temperatura nu e mare pana in 30 de grade eu puneam mana pe lemne nu frigeau , jos era prapad cand era p[e gazeificare.
eu vreau sa incep o campanie impotriva ROmstal care comercializeaza, deoarece nu vand un produs conform . Producatoruil din Polonia nu a dat nici un semn

Edited by chiperr, 02 September 2014 - 09:49.


#1637
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postparintele, on 02 septembrie 2014 - 09:34, said:

Mie nu imi suna ok...in prumul rand, cineva e de vina, dc nu utilizatorul sau producatorul, atunci proiectantul.  Ma cam indoiesc ca e normal ca un cazan sa se faca ciur in 3 ani...
Si apoi de ce nu sta si nu sunt afectate si schimbatoarele...acolo nu se aplica aceleasi fenomene? Centrala nu ar trebui sa mai incalzeasca agentul daca e asa...
In opinua mea explicatia e una simpla...materialul e execrabil...se arde tabla nepermis de repede, calitatea e proasta si grosimea e mult sub ce impune arhitectura cazanului.
E de la sine inteles ca in goana dupa costuri de productie mici se face rabat la multe aspecte incepand cu conceptul si terminand cu calitatea materialului..  Piata cere preturi mici !
A nu se crede ca este atat de simplu sa realizezi un cazan, care mai intai de toate trebuie sa reziste la tensiunile aparute gratie presiunii la care acesta trebuie sa lucreze.. Daca il ranforsezi corespunzator ajungi la o greutate ca din start ai pierdut o mare parte din clientela.. Daca il mai si executi din material corespunzator, rezistent la coroziune, ai mai pierdut inca o parte din clientela.. Si tot asa.. Totul este un compromis..

Edited by andreilesan, 02 September 2014 - 10:41.


#1638
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

View Postparintele, on 02 septembrie 2014 - 09:34, said:

Mie nu imi suna ok...in prumul rand, cineva e de vina, dc nu utilizatorul sau producatorul, atunci proiectantul.  Ma cam indoiesc ca e normal ca un cazan sa se faca ciur in 3 ani...
Apoi treaba asta cu gudronul minune...nu vreau sa contrazic pe nimeni dar ridic o spranceana...
Adica la cos sa facem nu stiu ce minuni pwntru ca explodeaza gudronul care se autoaprinde si de la o scanteie si la temperaturi relativ mici...ok, adevarat.
Cum insa in focarul centralei unde temperaturile sunt si mai mari, de.multe ori fata de orice zona a cosului, unde ai si gaze inflamabile, si ceva presiune samd...sta gudronul linistit fara sa-l deranjeze cineva... tine "umezeala" sub el si se duce cazanul...
Si apoi de ce nu sta si nu sunt afectate si schimbatoarele...acolo nu se aplica aceleasi fenomene? Centrala nu ar trebui sa mai incalzeasca agentul daca e asa...
In opinua mea explicatia e una simpla...materialul e execrabil...se arde tabla nepermis de repede, calitatea e proasta si grosimea e mult sub ce impune arhitectura cazanului.
Eu m-am referit la acest sistem de ardere intoarsa... ca daca era ardere superioara era asa cum spuneti D-v...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate