Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Depozit la termen

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#1
Y0n3l

Y0n3l

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 26.07.2013
buna.am nevoie de sfaturile celor care va pricepeti si ati mai trecut prin asemenea experiente.detin o suma de 15.000 de lei si as vrea sa o depun la banca. doresc sa o depun pe termen de 1 an ,iar la final sa reinnoiesc depozitul cu capitalizarea dobanzii. as dori sa fac procedeul cam vreo 4 ani. Intrebarea mea pentru voi este care e cea mai mare dobanda de care pot beneficia (sa.mi spune-ti banca daca se poate) si daca dobanda se percepe lunar la suma depusa? spre ex: suma e de 15.000, dobanda de 4,5%, in aceasta situatie as dobandi 675 de lei pe luna? Si as dori sa stiu si ce dobanda ar fi daca as avea posibilitatea sa retrag lunar dobanda?Multumesc anticipat!

#2
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View PostY0n3l, on 10 decembrie 2013 - 14:27, said:

spre ex: suma e de 15.000, dobanda de 4,5%, in aceasta situatie as dobandi 675 de lei pe luna?

675 pe an, asta inainte sa-ti mai traga statul 16% si comisioanele lunare ale bancii

concluzie: dupa 15000 cu o dobanda de 4.5% castigi 567RON din care mai scazi ~12x3RON - 36RON comision pentru contul curent

Edited by Bucifon, 10 December 2013 - 14:32.


#3
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

View PostY0n3l, on 10 decembrie 2013 - 14:27, said:

buna.am nevoie de sfaturile celor care va pricepeti si ati mai trecut prin asemenea experiente.detin o suma de 15.000 de lei si as vrea sa o depun la banca. doresc sa o depun pe termen de 1 an ,iar la final sa reinnoiesc depozitul cu capitalizarea dobanzii. as dori sa fac procedeul cam vreo 4 ani. Intrebarea mea pentru voi este care e cea mai mare dobanda de care pot beneficia (sa.mi spune-ti banca daca se poate) si daca dobanda se percepe lunar la suma depusa? spre ex: suma e de 15.000, dobanda de 4,5%, in aceasta situatie as dobandi 675 de lei pe luna? Si as dori sa stiu si ce dobanda ar fi daca as avea posibilitatea sa retrag lunar dobanda?Multumesc anticipat!

Banca Transilvania, pe asta merge majoritatea.

#4
Y0n3l

Y0n3l

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 26.07.2013
si care ar fi rata dobanzii,daca as dori plata dobanzii lunar? 2%?

#5
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
3,5%  impartit la 12 si inmultit cu 0.84 inmultit cu suma ta rezulta dobanda pe o luna

adica dobanda pe o luna este 0,00245 x suma ta = 36 de lei si 75 de bani dobanda la 15.000 de lei plasati pe 1 luna cu capitalizare
poti sa iti iei vreo 3 shaorme (una pe saptamana si in saptamana a 4-a tii post)

Edited by onlyone, 10 December 2013 - 14:48.


#6
Y0n3l

Y0n3l

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 26.07.2013
ce parere aveti de tdi bank?am vazut dobanda de 6.9

#7
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
daca vrei sa ramai cu ceva bani dupa falimentul bancii (depozit garantat) incearca o banca comerciala, nu o inventie

#8
Y0n3l

Y0n3l

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 26.07.2013
ok.ms de lamuriri.se pare ca nu are rost sa pun banii la banca.

#9
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

View PostY0n3l, on 10 decembrie 2013 - 14:47, said:

ok.ms de lamuriri.se pare ca nu are rost sa pun banii la banca.

Asa este. Insa nu ai alta solutie, daca nu te pricepi la investit si la afaceri.

#10
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 24.12.2010
dobanda bancara este calculata pe an, astfel luand un caz concret BT:
- dobanda pe luna: 3.25%
- dobanda per an: 4.25%

La suma pe care o detineti, pe luna veti avea o dobanda de 34 lei respectiv 535 lei pe an.
Un depozit constituit la BT te scuteste de orice taxa/comision la deschidere/administrare cont iar daca optezi pentru card, acesta nu se taxeaza iar retragerile sunt gratuite in limita a 9000 lei pe zi. Daca insa nu optezi pentru card, retragerea se poate face la ghiseu cu un comision de 0.4% aplicat sumei aferente.

O banca stabila nu va oferii niciodata dobanzi de top.. nu spun ca nu exista dobanzi bancare bune la depozite.. insa sansa de a nu mai vedea banii e direct proportionala cu marirea dobanzii.

#11
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

View Postmikaell, on 10 decembrie 2013 - 20:03, said:

dobanda bancara este calculata pe an, astfel luand un caz concret BT:
- dobanda pe luna: 3.25%
- dobanda per an: 4.25%

La suma pe care o detineti, pe luna veti avea o dobanda de 34 lei respectiv 535 lei pe an.
Un depozit constituit la BT te scuteste de orice taxa/comision la deschidere/administrare cont iar daca optezi pentru card, acesta nu se taxeaza iar retragerile sunt gratuite in limita a 9000 lei pe zi. Daca insa nu optezi pentru card, retragerea se poate face la ghiseu cu un comision de 0.4% aplicat sumei aferente.

O banca stabila nu va oferii niciodata dobanzi de top.. nu spun ca nu exista dobanzi bancare bune la depozite.. insa sansa de a nu mai vedea banii e direct proportionala cu marirea dobanzii.

Nu dobanzi de top ci dobanzi peste inflatie (cea reala nu cea imaginara a bnr-ului).

#12
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Pe langa faptul ca dobanda nu acopera inflatia reala, se mai plateste si impozit pe "castigul" din dobanda. Adica impozit pe inflatie.

Spui ca nu te-ai atinge de banii aia cel putin 4 ani. Cumpara aur si/sau argint (monede - Philharmoniker, Maple Leaf, etc.). Sunt la oferta acum.

#13
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

View PostY0n3l, on 10 decembrie 2013 - 14:27, said:

buna.am nevoie de sfaturile celor care va pricepeti si ati mai trecut prin asemenea experiente.detin o suma de 15.000 de lei si as vrea sa o depun la banca. doresc sa o depun pe termen de 1 an ,iar la final sa reinnoiesc depozitul cu capitalizarea dobanzii. as dori sa fac procedeul cam vreo 4 ani. Intrebarea mea pentru voi este care e cea mai mare dobanda de care pot beneficia (sa.mi spune-ti banca daca se poate) si daca dobanda se percepe lunar la suma depusa? spre ex: suma e de 15.000, dobanda de 4,5%, in aceasta situatie as dobandi 675 de lei pe luna? Si as dori sa stiu si ce dobanda ar fi daca as avea posibilitatea sa retrag lunar dobanda?Multumesc anticipat!

Deci tu ai capitalul de 15.000 lei, dar vrei castig de 675 de lei pe luna??! poate pe luna, da, insa daca vorbim de satelitul natural al Pamantului.

View PostSeb, on 10 decembrie 2013 - 20:52, said:

Spui ca nu te-ai atinge de banii aia cel putin 4 ani. Cumpara aur si/sau argint (monede - Philharmoniker, Maple Leaf, etc.). Sunt la oferta acum.

Da, asta e o idee buna, in principiu, insa la suma derizorie de 15.000 lei, nu are sens sa iei trenul pana acolo de unde poti cumpara acele monede.

#14
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Nu trebuie neaparat sa merga in strainatate. Poate comanda de aici. Sau, daca nu are incredere in comenzile la distanta, poate cumpara lingouri de aur de la cateva banci de aici (monede nu stiu sa vanda vreo banca de aici) sau de la Monetaria Statului.

#15
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Cumpara aur fizic (acum are pretul mic) si ai grija unde ti-l pastrezi.
TBI e o banca bulgareasca, sunt cei care au si TBI Leasing.

#16
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

View PostSeb, on 11 decembrie 2013 - 09:00, said:

Nu trebuie neaparat sa merga in strainatate. Poate comanda de aici. Sau, daca nu are incredere in comenzile la distanta, poate cumpara lingouri de aur de la cateva banci de aici (monede nu stiu sa vanda vreo banca de aici) sau de la Monetaria Statului.

Lingouri de aur, la 15.000 lei ??! [ http://oi39.tinypic.com/m8idj5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]nu-i da nici o aschie !

#17
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Aurul nu se vinde doar la kilogram.

De 15.000 de lei poate cumpara (la pretul de acum) cam 100 de grame de aur pur. Adica de exemplu 10 lingouri de aur de 10 grame fiecare. Sau vreo 3 monede de aur de o uncie fiecare (si mai raman ceva bani pentru niste monede din argint). Sau vreo 6 monede din aur de jumatate de uncie fiecare. S.a.m.d.

#18
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006
Nu stiam ca exista si lingouri atat de mici.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate