Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

XPEnology pe HP Proliant Microserver Gen8

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2553 replies to this topic

#19
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Merita, merita. Vezi ca la evomag e cu 100 de lei mai ieftin ;)


#20
NIZ

NIZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 14.05.2002
La evomag e varianta cu procesor Intel Celeron G1610T, pentru 100 Lei prefer varianta cu procesor mai bun. M-ar ajuta mai multe detalii. Am uitat sa precizez ca va fi folosit in regim personal si va fi accesat mai mult din exterior - adica va fi montat intr-o locatie in care nu ajung zilnic. Voi stoca mai mult poze, filmulete personale si multe documente.

M-ar mai ajuta foarte mult sa existe aplicatiii de tip cloud pt iOS si android care sa acceseze serverul. Din cate am citit, OS-ul Synology mi s-ar potrivi ca o manusa - cel portat XPEnology functioneaza bine pe acest tip de server? Sau poate imi recomandati un alt OS mai potent, chiar daca  trebuie sa muncesc mai mult la instalare, configurare, etc.

Edited by NIZ, 27 March 2014 - 17:09.


#21
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Diferentele dintre cele doua procesoare sunt infime, din cate stiu, dar cu diferenta de bani mai iei 2gb de memorie, care cred ca o se simta mai bine.

#22
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Synology oferta cam tot ce ai nevoie ca server, cu o interfata simpla. Si poate fi accesat din exterior usor, exista softuri pt smartphone dedicate pt Photo, muzica, filme,, fisiere, etc. Cauta DS Video, DS Finder, DS Photo, DS File, etc. pt Android, sau variantele pentru iOS.

#23
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Corect, e misto Synology, dar unul cu 4 bay-uri incepe de la 2000 de lei, parca.

#24
NIZ

NIZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 14.05.2002
Daca instalez XPEnology pe server nu am aceleasi functionalitati ca pe Synology? Inca o intrebare: imi trebuie IP fix ca sa pot accesa din extern?

#25
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Nu, merge si cu dyndns, iar la rds ai gratuit go.ro

#26
NIZ

NIZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 14.05.2002
Nu inteleg prea multe din raspunsul tau, poti fii mai explicit? Sa inteleg ca pot obtine aceeasi functionalitate si IP static?

#27
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Dynamic DNS ddns asta inseamna. Si RDS ofera acest serviciu.
Iti alegi  un nume, si ei  iti ofera nume.go.ro, cu care poti accesa din exterior mai simplu routerul/calculatorul , indiferent ca se schimba IP-ul.

#28
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006

View PostNIZ, on 27 martie 2014 - 22:59, said:

Nu inteleg prea multe din raspunsul tau, poti fii mai explicit? Sa inteleg ca pot obtine aceeasi functionalitate si IP static?
Daca nu ai IP static, ca să accesezi serverul din exterior fără să ai grija schimbării IP-ului folosești un serviciu de DNS dinamic.
Îți faci un cont pe dyndns.org, îți iei un nume de domeniu gen ionescu.dyndns.org și apoi introduci datele contului în routerul tau (cam toate știu dyndns). În felul ăsta, de câte ori ți se schimbă adresa IP, routerul știe și actualizează contul tău de la dyndns.org cu noul IP. Prin urmare, în orice moment, ionescu.dyndns.org va duce mereu spre IP-ul tău. Dacă routerul nu știe dyndns, există client de Windows/Mac/etc pe care îl instalezi și face el actualizarea când simte că ți s-a schimbat IP-ul extern.
RDS oferă gratuit serviciul ăsta. Dacă ai internet de la ei, intri în contul tău de RDS și acolo iti poți alege un nume gen ionescu.go.ro care mereu va duce la IP-ul tău. Asta o face automat RDS-ul, nemaiavând nevoie ca routerul tău sa facă actualizările.

#29
NIZ

NIZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 14.05.2002
In momentul de fata cel mai mult ma intereseaza sa am acces rapid si facil la o aplicatie gen owncloud - adica sa bag o singura data user+pass pe care sa le retina si sa nu fiu nevoit sa bag la fiecare accesare nume.go.ro, pass, etc. Asta intreb eu de fapt, poate ca nu am fost prea explicit pana acum. In momentul de fata, asta e cel mai IMPORTANT lucru pt ce am eu nevoie, poate pe parcurs voi descoperi mai multe beneficii si functionalitati ale unui server.

Deci e posibil sa accesez datele din EXTERIOR (de pe mobil, tableta, din vacanta, etc) fara sa fiu nevoit sa bag de fiecare data user, pass, nume.go.ro (exact ca la serviciile de cloud dedicate)?

Edited by NIZ, 28 March 2014 - 10:16.


#30
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Asta deja depinde de sistemul de operare pe care îl ai pe mobil/tabletă. iPhone are nevoie de un tip de serviciu, Android de altul, WindowsPhone de altul. Vezi exact ce îți trebuie întâi.

#31
NIZ

NIZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 14.05.2002
owncloud.org are apps pt toate sistemele de operare mobile si functionalitati foarte asemanatoare cu dropbox, exact ce imi trebuie mie, insa nu am reusit sa gasesc pe siteul lor daca, in afara de user si pass pe care le introduci o singura data, e nevoie sa introduci la fiecare logare IP-ul sau nume.go.ro. Asta ma intereseaza pe mine, sa intru direct in aplicatie fara sa fiu nevoit sa mai bag alte date, decat, bineinteles, la prima logare. Stie cineva daca e posibil?

EDIT: cred ca am gasit raspunsul pe forumul lor, mie imi suna logic, dar m-ar ajuta si parerea voastra.


Quote

I understand what OP is requesting. He wants to know how to use your DynDns address in your ownCloud client to get the client to access your owncloud server. It's actually pretty straightforward. Let's say I have a DynDNS address of "Dorkfiles.Dyndns.org". In the client's configuration wizard, just type "http://Dorkfiles.Dyn....org/owncloud". Type in the user and password in the next screen and it will work.
This assumes you A) Got the server side up and running B) Are properly forwarding traffic pointed at Dorkfiles.dyndns.org to your IP address by using ddclient on linux or the DynDns Updater on windows server and C) have forwarded your ports on your router (port 80 by default) to your server's LAN IP address.


Edited by NIZ, 28 March 2014 - 10:59.


#32
NIZ

NIZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 14.05.2002
M-am gandit ca, daca tot bag bani in acest microserver, sa fac hosting si pentru un site propriu care, deocamdata nu are trafic pentru ca nu este in varianta finala si nici nu l-am promovat - ideea e sa reduc costurile fixe, daca tot cumpar serverul. Pentru a va face o ideee, deci fara nicio intentie de reclama/promovare: site. As vrea sa stiu, daca, pentru o perioada limitata pana ce vor exista mai multi vizitatori, acest server ar putea sa gazduiasca siteul amintit.

Ma gandesc ca ar fi bine sa fac upgrade la 8GB RAM cu posibilitatea de adaugare pe viitor a inca unui modul, acesta e compatibil? link

In mare ma intereseaza sa am pe acest server si cloud in care sa salvez poze, documente, etc pe care sa le accesez oricand de pe orice device (de preferat cu aplicatii gen dropbox, owncloud, etc) si sa gazduiesc acest site cu backup, securitate, etc. As vrea sa stiu daca este posibil. Providerul de internet este RDS si routerul din dotare TP-Link WR1043ND. Sunt depasit de situatie si sunt dispus sa platesc pentru configurarea serverului, de preferat ca persoana dispusa sa faca acest lucru e sa fie din Bucuresti. Multumesc!

PS: in afara de RAM si HDD-uri (am citit ca s-ar preta WD Red 2TB in Raid 1), ce ar mai trebui sa achizitionez pentru rularea corecta a softului necesar pentru cele de mai sus? Precizez ca vreau sa achizitionez varianta cu procesor G2020T.

Multumesc si sper sa imi fie scuzat habarnismul!

Edited by NIZ, 31 March 2014 - 19:54.


#33
NIZ

NIZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 14.05.2002
Stiu ca sunt multe intrebari si ca nu e nimeni obligat sa raspunda, dar poate se incumeta cineva :)

#34
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Pentru un singur site sa faci gazduire, costa energia electrica cat abonamentul la un hosting, dar da, se poate.
Fara sa mai vorbim de eventuale probleme,: virusi, backup, atacuri, etc.
Daca il folosesti si pentru poze, backup, etc, da, e ok.
Mai ai nevoie de un stick de pe care sa booteze.
Hardul poate fi si mai mic, poti pleca de la un 250 de GB, de exemplu,si sa ajungi la cate harduri duce placa de baza, insa hardurile urmatoare trebuie sa fie de capacitate mai maresau egala cu cele deja instalate.
Si poti accesa din exterior, setand corespunzator un cont dinamic DNS si forward la porturi,
Si 4 GB sunt suficienti pentru Xpenology.
Poti sa faci si un sistem, nu trebuie sa cumperi un HP neaparat, si iesi chiar mai ieftin.

In privinta configurarii, se poate, insa trebuie si ulterior administrat, sau in caz ca se intampla ceva, deci va trebui sa platesti periodic.
Vezi daca nu e mai convenabil un server inchiriat, gata configurat si administrat de o firma specializata, e mai  scump, dar mai simplu.

#35
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Tocmai mi-a expirat licenta de evaluare HP iLO si am lesinat cand am vazut preturile.
Astia sunt cretini.

P.S. Am descoperit ca licentele HP iLO 2 merg pe iLO 4!

#36
testing1b

testing1b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 13.01.2010
Ma ganesc sa mi cumpar si eu acest aparat si as vrea sa stiu si eu:
Cum se instaleaza transmission? Se instaleaza din pachetul de aplicatii al OS DSM? sau trebuie instalat cu Putty?
Se poate instala iLO v3 pe el?
Am avut un Zyxel 325v2 care avea mari probleme de transfer prin reteaua gigabit.

Edited by testing1b, 02 April 2014 - 21:53.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate