Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mesianismul si renașterea st...

La multi ani @mirel3003!

ACTIV FM

Inlocuire calculator bord
 Abonamente pentru persoane cu diz...

Schimbare parbriz la reprezentanta

Interogare baza de date

Probleme Hyundai/bobina inductie ?
 Problema centrala IsoTwin Condens...

telecomanda universala/Naim uniti...

Upgrade 3060 Ti vs 4070 ?

Rename SQL column
 Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 

Instalatie electrica aeriana garaj

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
*gagiu

*gagiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.06.2007
As vrea sa pun curent in garaj. De la garaj pana la bloc ar fi aproximativ 40 m + 5 m pe casa scarii pana la apartament. Dupa cum am desenat in poza la garaj voi gauri placa si zidul din fata cat sa imi intre o teava (inca nu stiu ce diametru ar trebui sau ce voi gasi) pana la o inaltime de 2 m de la nivelul placii cam 4.5 de la nivelul solului. De la teava pana la fatada blocului voi folosi un cablu de otel (nu stiu ce diametru) iar ca si conductor electric CYY-F 3x2.5 (care sper ca va rezista la ger si UV) alimentat de la o priza. Ca si consumatori sa zicem 1-2 becuri 100W in garaj, 1 bec 60W beci + o priza ocazional (un flex, o bormasina, o lampa, etc). Mai tarziu as dori garajul alimentat direct din tablou + inca un tablou cu sigurante in garaj. Momentan va fi din priza (gandita initial pentru masina de spalat).
Ce parere aveti depre dimensiunea cablu ancorare si daca am ales corect cyy? As vrea sa fac comanda zilele astea de cablu electric si nu sunt inca sigur.

Attached Files



#2
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Veti avea probleme cu furnizorul de energie electrica daca faceti asa ceva, intrucat nu aveti voie sa distribuiti aceasta energie electrica in afara spatiului pentru care exista punctul de consum. Trebuie sa faceti un contract de furnizare separat pe spatiul respectiv. Bine, acum probabil veti spune ca mai sunt si altii care si-au facut asa, dar totul e la risc. Poate se gaseste intr-o buna zi un vecin "binevoitor" care sa sesizeze problema la furnizorul de electricitate si astfel, aceasta problema poate capata brusc chiar un iz penal.

Edited by flomelomanul, 06 December 2013 - 16:57.


#3
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postflomelomanul, on 06 decembrie 2013 - 16:57, said:

Veti avea probleme cu furnizorul de energie electrica daca faceti asa ceva, intrucat nu aveti voie sa distribuiti aceasta energie electrica in afara spatiului pentru care exista punctul de consum. Trebuie sa faceti un contract de furnizare separat pe spatiul respectiv. Bine, acum probabil veti spune ca mai sunt si altii care si-au facut asa, dar totul e la risc. Poate se gaseste intr-o buna zi un vecin "binevoitor" care sa sesizeze problema la furnizorul de electricitate si astfel, aceasta problema poate capata brusc chiar un iz penal.

Nu as crede chiar penal,ca nu furi nimic,nu e infractiune.Eu am avut o problema de genul,avand doua case una langa alta,am dat curent de la una la alta,pe exterior,se vedea de la strada.Au venit cei de la Enel dupa o vreme la poarta,sa ma intrebe ce si cum si de ce dau curent la "vecinul"... Le-am explicat si aratat ca ambele case sunt ale mele,iar in una dintre ele nu se locuieste decat 2-3 luni vara.Au indrugat ei tot felul de regulamente interne si alte povesti de adormit copii,dar atat timp cat e legat din tabloul meu si dupa contor sa faca bine sa ma scuteasca .

#4
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
45-50 metri - as merge cu 3 x 4 mm

#5
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
De ce nu , 2 x 4 mmp ? Impamantarea si-o poate face la garaj, daca vrea neaparat, este mult mai ieftin.

Edited by spik1, 07 December 2013 - 20:48.


#6
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007

View Postspik1, on 07 decembrie 2013 - 20:47, said:

De ce nu , 2 x 4 mmp ? Impamantarea si-o poate face la garaj, daca vrea neaparat, este mult mai ieftin.

si e mai ieftin 2x4  + pamantare locala decat 3x4? 3x2.5 merge pana in 100m la siguranta de clasa C 16A.
pune 3x2.5 daca alimentezi din priza sau 3x4 daca vei trece apoi pe o siguranta de 25A direct din tablou. Trebuie sa bagi cablul in tub rigid pe care il prinzi cu ceva bride metalice de sufa. Apoi catei din aia cu suruburi (nu stiu cum le zice), intinzator, protectie sufa la teava. Teava sa nu permita intrarea apei deci trebuie in forma de toiag spre pamant
sufa cred ca de 2-3mm ajunge

Edited by sydneyaus2005, 10 December 2013 - 15:22.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate