Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

4GB - valabil 3.3

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
AndreiGuinea

AndreiGuinea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 09.10.2011
Salutare. Am o mica dilema..
Dupa cum am relatat si in titlul topicului, am un nou laptop ce detine 4GB memorie RAM. Tocmai ce l-am instalat, am bagat windows 8 pe 64 biti iar cand intru la proprietatile pc-ului, imi arata ca din 4GB RAM am disponibili doar 3.3 . Din ce cauza? Am inteles ca este posibil ca placa video este setata sa "fure" din memoria RAM.
Cum pot dezactiva aceasta optiune?

Astept raspunsul vostru. V-as fi recunoscator daca m-ati putea ajuta. Multumesc! :)

http://oi41.tinypic.com/fjnhp4.jpg

#2
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
"Cum pot dezactiva aceasta optiune?"
Schimbind laptopul cu unul ce are placa grafica dedicata

Edited by hemTT, 29 November 2013 - 20:08.


#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
pai placa video daca e integrata nu are propria memorie, foloseste memoria ram a sistemului.
Deci nu poti dezactiva complet, dar ar trebui sa ai setare prin bios cat sa aloci placii video.

#4
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,727
  • Înscris: 28.12.2008
Ai Dual Graphics pe acest laptop, http://www.notebookc...s.101104.0.html

Edited by driftking91, 29 November 2013 - 20:14.


#5
AndreiGuinea

AndreiGuinea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 09.10.2011
Pai are si placa video dedicata.. Tocmai de aceea am si atasat acel screenshot. Este vorba de un AMD Radeon HD 8670M 2GB .

#6
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
"are si placa video dedicata"
Asta e altceva iar raspunsul e acelasi , nu poti dezactiva video din procesor iar driverele in asa fel sunt concepute ca pina nu instalezi video din procesor nu poti instala video dedicat .
Ar fi ceva alternative daca te lasa biosul : sa reduci cantitatea de memorie alocata video integrat sau sa suplimentezi memoria laptop-ului cu inca o placuta de 4 g (sa spunem) si atunci chiar nu mai ai batai de cap.
Video integrat opereaza pentru solicitari mici si medii , cea integrata intra automat la solicitari mari dar poti si manual comuta de exemplu pe dedicat in scrierea unu document word daca vrei sa fie accelerat 3d Posted Image (se intra in start p[e aplicatie - click dreapta- apare optiunea video "intel HD 4000 sau HD 8670m" - este un exemplu , nu stiu ce video ai integrat .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate