Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

HomeGroup Windows 8 - alt folder decat cele predefinite

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
ionutzm05

ionutzm05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 23.06.2009
Salut,
Recent am achizitionat un Smart TV Panasonic pe care as dori sa rulez anumite fisiere din PC. Din pacate, folosind HomeGroup nu reusesc decat sa pun la dispozitie cateva librarii predefinite, precum : Pictures, Videos, Music, Documents, Printers&Devices. Acestea sunt accesibile si nu am probleme.
Totusi, as dori sa imi creez o librarie diferita de acestea, unde sa pun ce fisiere doresc eu. Am creat o librarie noua, am atasat un folder acesteia si am introdus cateva fisiere. Apoi, am folosit meniul "Share" si am activat HomeGroup. Totusi, acesta nu imi apare nici pe TV nici pe alt laptop conectat la retea.
Cum as putea face sa introduc aceasta librarie la HomeGroup? Singurele librarii vizibile sunt cele din meniul postat mai jos.
Multumesc.

Attached Files



#2
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009
Stiu ca pare ciudat, dar vezi sa fie sincronizat timpul la dispozitive. Daca au data/ora diferita, nu functioneaza. La Smart TV nu trebuie server DLNA sa vizualizezi fisiere?

#3
ionutzm05

ionutzm05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 23.06.2009
Timpul e sincronizat. Nu stiu ce fel de server trebuie, dar fisierele din librariile predefinite sunt disponibile si accesibile. De asta mi se pare ciudat ca nu pot adauga o librarie diferita pe langa cele predefinite.

#4
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009
Dar in cele definite deja, daca copiezi un film/poza/melodie, ti-o recunoaste?

#5
ionutzm05

ionutzm05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 23.06.2009
Da, doar ca am mult prea multe fisiere in librariile standard si as dori sa le aranjez cumva. De asta as opta pentru o librarie diferita in care sa imi pun ce fisiere vreau.

#6
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009
http://windows.micro...e-a-new-library

Ia incearca asa.

#7
ionutzm05

ionutzm05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 23.06.2009
Asa am creat libraria.

#8
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Asa ai incercat: http://www.dummies.c...-homegroup.html

Quote

simply right click the folder you want to add to your homegroup in explorer, and select "share with", followed by "homegroup (read/write)". in the background another window pops up and starts changing the settings for the files. That folder will now show up in the homegroup as whatever it is named.

IF you click share with and there is no "homegroup" option, you need to turn on the sharing wizard. to do this, open explorer, click on tools in the menu bar, then folder options. select the view tab and scroll to the bottom of the checklist. and make sure "use sharing wizard (recommended)" is checked. click ok, then select the folder you want to share and repeat above method.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate