Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

BRD obliga clientii care transfera WU sa faca cont si card

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Silvers

Silvers

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 20.06.2007
Mi s-a intamplat astazi sa primesc niste bani prin Western Union, cum primesc de cateva luni.
Am fost surpins sa aud ca BRD nu mai ofera serviciul de ridicare a banilor si atat, intrucat m-a obligat sa imi fac card si cont la ei (35 de lei sa il deschid, 14 lei/an + 6,5 lei pe luna) doar ca sa imi primesc banii, sustinand ca de acum inainte se vor putea ridica banii din WU doar direct de la bancomat.

Trebuia in acel moment sa fi refuzat si sa fi plecat din banca, sa merg la alta care transfera Western Union, insa m-am ales cu un card si un cont in plus de care chiar nu am nevoie pentru un transfer de bani pe luna...

Voua vi s-a intamplat?

#2
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Nu mai lucrez demult cu BRD. Prea multe experiente neplacute.
Insa de ce nu te duci maine la ei sa inchizi totul?

#3
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Astia nu erau aia care-ti cereau bani pentru interogare sold ?

#4
Silvers

Silvers

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 20.06.2007

View Postsandel_u, on 26 noiembrie 2013 - 00:15, said:

Nu mai lucrez demult cu BRD. Prea multe experiente neplacute.
Insa de ce nu te duci maine la ei sa inchizi totul?
A zis ca ma costa 15 euro sa inchid contul si cardul!
O sa incerc totusi sa o dau ca sunt student si sa ma schimbe la cont si card de student...

@DJMX: Se lauda ca au 1 interogare si 1 retragere gratuita pe luna. Comision retragere: 0,2% sau 0,5% ceva de genul...

#5
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View PostDjMx, on 26 noiembrie 2013 - 00:18, said:

Astia nu erau aia care-ti cereau bani pentru interogare sold ?
Ba da,ei BCR si CEC.

#6
ovidiu_ms

ovidiu_ms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 06.02.2013
Cand am intrat la facultate toti am fost oarecum obligati sa ne facem card. In caz ca intram la buget sa ne putem lua banii.. Dupa o luna am aflat ca sunt la cu taxa. Am fost la banca sa imi inchid contul si sa predau cardul. Deci sa imi inchei orce socoteala cu BRD.  Am platit 12 lei.  Posted Image
Al doilea an mi-am facut cont/ card gratuit la RF-Bank.  100% gratis findca eram student.  Posted Image

Edited by ovidiu_ms, 26 November 2013 - 00:45.


#7
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006

View PostSilvers, on 26 noiembrie 2013 - 00:28, said:

A zis ca ma costa 15 euro sa inchid contul si cardul!
O sa incerc totusi sa o dau ca sunt student si sa ma schimbe la cont si card de student...

@DJMX: Se lauda ca au 1 interogare si 1 retragere gratuita pe luna. Comision retragere: 0,2% sau 0,5% ceva de genul...
Mama, ce oferta beton. Si ai stat sa iei plasa de la ei? Comisioanele is mici ale naibii, zici ca-s bonusuri. Cum mama ciorilor acceptati carduri de la hoti de genul asta? Nu mai zic de ING, care cer comision sa pui bani in contul unei persoane. Yach!!!

#8
Silvers

Silvers

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 20.06.2007

View PostLucian_M, on 26 noiembrie 2013 - 00:49, said:

Mama, ce oferta beton. Si ai stat sa iei plasa de la ei? Comisioanele is mici ale naibii, zici ca-s bonusuri. Cum mama ciorilor acceptati carduri de la hoti de genul asta? Nu mai zic de ING, care cer comision sa pui bani in contul unei persoane. Yach!!!
Am la ING de 4 ani deja si nu am avut nici o problema sau plangere.
Homebank gratuit, depunere si retragere gratuita, transfer dintr-un cont in altul gratuit. Plus daca mai pui si faptul ca au si locatii bune (interior spatios, depunere la bancomat - nu stai la coada la ghiseu...)
Sunt printre cei mai ok cred... Nu ca hotii astia.. Chiar vreau sa vad daca pot face ceva maine...

#9
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Aha, si mie de ce imi cer 10% comision (sau 5, nu mai retin exact) cand vreau sa depun bani intr-un cont? Am vrut sa ii pun bani intr-un cont unei persoane (sa cumpar o piesa de la el) si mi-au cerut comision aia. Si nu o data. Sau asa e in Neamt?
Raman pe BT si Raiff (la nemti vroiam sa inchid contul, dar nu am incotro, inca un an il tin asa, ca am de achitat un laptop in rate fara dobanda).

#10
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Lucian, te-or fi văzut mai tras la față, ultima dată când am transferat 1000 de lei la o altă bancă mi-au luat vreo 3 lei.

#11
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
ING tot timpul cere comision sa pui bani in contul cuiva, dar numai daca tu nu ai cont la ei.
Daca ai cont, e gratis.

#12
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
De ce nu va ganditi ca si ei trebuie sa isi plateasca salariatii, sediile, sa faca si un profit....
Daca toate operatiunile ar fi moca nu ar mai functiona, ar trebui sa iei credite ucigase de la ifn-uri.

Sa fim seriosi ca nu este deloc rau, iar sa iei banii de WU direct de la ATM in loc sa stai la coada la ghiseu nu este deloc rau.
De ce nu spui cat cere WU comision la transferul banilor? Acolo este durere jale si intristare.

#13
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 19.05.2005
Tu vorbesti serios? trebuie sa platim noi comisioane mari pentru a avea ei bani pentru salariati si sedii?
Nu merci, sunt variante pe piata bancara, sunt si alte banci nu doar BRD.
Si da ai dreptate, sunt si alte variante de a transfera bani, mai ales in EU, ca WU chiar au comisioane foarte mari.
PS: sunt client BRD dar platesc rezonabil :)

#14
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Tot nu inteleg de ce ti-ai facut cont si card la hotii astia, ca dupa o zi sa le inchizi.
Nu puteai sa traversezi strada si sa scoti de la alt WU?

Edited by don_dannielo, 26 November 2013 - 08:44.


#15
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,172
  • Înscris: 03.08.2010

View Postxeleron, on 26 noiembrie 2013 - 00:38, said:


Ba da,ei BCR si CEC.
Si Unicredit Tiriac

#16
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 20.05.2013

View PostSilvers, on 26 noiembrie 2013 - 00:28, said:

A zis ca ma costa 15 euro sa inchid contul si cardul!
O sa incerc totusi sa o dau ca sunt student si sa ma schimbe la cont si card de student...

@DJMX: Se lauda ca au 1 interogare si 1 retragere gratuita pe luna. Comision retragere: 0,2% sau 0,5% ceva de genul...

Poti retrage numai lei, asa ca vei pierde din diferenta de curs valutar. Eu zic sa inchizi cat mai repede si sa iti limitezi pierderile la cei 15 euro comision de inchidere

#17
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
si pe mine au incercat sa ma prosteasca sa pun carduri pe conturile de la ei si sa am si administrare online, tot pentru sume dinastea "modice". le-am zis pas, am deja un card cu care sunt impacat cu comisioanele si am si cont de tranzactii online.
Si la Raiff au comision de interogare sold. Este mic, dar important e ca au :|

#18
Sylverstar1976

Sylverstar1976

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.08.2009

View PostSilvers, on 26 noiembrie 2013 - 00:12, said:

Mi s-a intamplat astazi sa primesc niste bani prin Western Union, cum primesc de cateva luni.
Am fost surpins sa aud ca BRD nu mai ofera serviciul de ridicare a banilor si atat, intrucat m-a obligat sa imi fac card si cont la ei (35 de lei sa il deschid, 14 lei/an + 6,5 lei pe luna) doar ca sa imi primesc banii, sustinand ca de acum inainte se vor putea ridica banii din WU doar direct de la bancomat.

Trebuia in acel moment sa fi refuzat si sa fi plecat din banca, sa merg la alta care transfera Western Union, insa m-am ales cu un card si un cont in plus de care chiar nu am nevoie pentru un transfer de bani pe luna...

Voua vi s-a intamplat?

Salut,

Lucrez in BRD. Banii pe care ii primesti prin Western Union se pot ridica, la fel ca si pana acum, de la ghiseu fara nicio problema.
Suplimentar fata de ridicarea de la ghiseu, BRD ofera acum si serviciul Western Union la ATM, in caz ca ai cont si card la BRD si vrei sa-ti ridici banii de la ATM direct, fara sa te duci la ghiseu si fara sa depinzi de programul unei agentii. Deci atentie, banii trimisi prin Western Union se ridica in continuare si de la ghiseu, nu te obliga nimeni sa ai cont si card. Unde anume ai fost si cine ti-a spus ca este obligatoriu sa ai card si cont ca sa ridici bani trimisi prin WU?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate