Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Canapea extensibila. Accept orice pareri.

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
iAwesome

iAwesome

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 19.06.2010
Aproape am terminat de renovat o garsoniera si imi trebuie rapid o canapea extensibila care sa aiba un design cat mai placut, dar sa fie si cat mai confortabila deoarece o voi folosi in mare parte a timpului drept pat. Tinand cont de acestea am restrans optiunile la 4 si voi atasa cateva imagini.

Primele doua sunt pe structuri de metal, iar ultimele doua sunt pe structuri de lemn. Cine a mai avut sau cine a mai vazut este rugat sa mi dea un sfat de achizitie si un motiv pt care ar alege (utilitate, design placut, etc)


Nota Bene! Nu va lasati influentati de culori, husele se pot schimba.

Attached Files



#2
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,712
  • Înscris: 07.02.2011
Daca vrei si pentru dormit foloseste si optiunea asta in cautare sau cand vei vizita magazinele de profil.
Sunt canapele cu destinatie speciala pentru dormit , cu saltea .
Un exemplu : http://www.canapele-...ele/item/narvik

Edited by costeld69, 24 November 2013 - 22:44.


#3
magsmile

magsmile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 19.11.2006
Daca nu te deranjeaza inaltimea eu zic sa iti iei un divan.
http://www.ikea.com/...ducts/30219766/
Avantajul este ca vei dormi pe saltea de pat, de ce calitate vei dori tu.
Plus, iti poti lua 10 huse (cearsafuri cu elastic) de la Ikea si sa schimbi culorile pana te plictisesti.

Eu dupa niste ani de dormit pe tot felul de minuni - canapele, saltele puse pe jos etc etc am ajuns la parerea ca o canapea pe care sa se doarma bine este aproape o imposibilitate. Divanul este exceptional fiindca rezista la sariturile copiilor, se strange usor si mai ales, noi, parintii, dormim pe saltea!

#4
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Prima este de la Ikea, nu? Am si eu modelul ala. Scoate-l din lista, ca daca ai o partenera de pat mai "zvapaiata" o sa strangi la suruburi de o sa ti se acreasca. Posted Image
In plus, dupa vreun an salteaua se lasa inspre mijloc, acolo unde se imbina cele 2 jumatati. E ieftina, dar totusi cred ca gasesti optiuni mai bune.

#5
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Una pe profil de metal. Poti curata sub ele . Ne se strange jeg .
Comode nu mi se par nici una din cele 4...

Edited by mihai!, 24 November 2013 - 23:10.


#6
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
mie 3-ul imi place...

#7
neasuciu

neasuciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 20.04.2009
In calitate de utlizator de aproximativ 8 ani a unei canapele extensibile vrea sa-ti impartasesc din experienta mea.
Cred ca o mare influenta asupra comportamentului patului/canapelei este greutatea ta si a partenerei.
Eu am avut ceva asemanator cu prima poza doar ca a mea era pe structura de lemn si cu spatiu de depozitare dedesubt. Am cumparat-o din Carrefour, iar partea pe care se doarme este din burete de aproximativ 8 cm. In acesti 8 ani, canapeaua a inceput sa se lase la mijloc pe una din parti. Eu am aproape 1.90 si greutatea imi oscileaza intre 85 si 90 de kilograme. Cred ca acum 8 ani aveam mai putin - undeva la vreo 80.
Atat eu cat si sotia am fost foarte multumiti de aceasta canapea/pat. De curand avem o canapea/coltar/pat si iar patul este pe structura metalica din 3 bucati. Rama este metalica, are arcuri prinse de ea si apoi "somiera" este formata dintr-o plansa de pansa pe cateva scanduri orizontale. Cadrul metalic scartaie de fiecare data cand ne miscam ca sa nu mai spun ca se simte orice miscare a partenerului.
Acum cateva zile am cumparat o saltea de 21 cm din spuma poliuretan si spuma memorie. Viata noastra nocturna s-a schimbat complet. Somnul este multa mai odihnitor si nu m-as mai intoarce la vreuna din cele doua variante de mai sus.
Partea cu divanul recomandat mi se pare interesanta. Daca intr-adevar poti folosi o saltea din asta eu as merge pe o astfel de varianta.

#8
billyboy

billyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 08.04.2005
Observ ca ultimele doua sunt de la Euromobila. Eu acum 3 luni mi-am luat 2 canapele de la ei, modelul ROMA, una cu 3 locuri extensibila si una fixa, au costat 3000 RON impreuna, si am ales materialul cel mai scump. Daca nu esti foarte pretentios la materiale, culori, poate dura si o saptamana sa-ti aduca canapeaua. Eu am asteptat 30 zile, pentru ca nu aveau materialul in stoc.

Acum sa iti spun cate ceva despre alegerile tale, desi nu stiu daca ai vazut  aceste canapele in magazin. Toledo, ca si Roma de altfel, are un sistem de extensie foarte simplu, tragi in fata sezutul, si spatarul cade(atentie! partea moale a spatarului este pe spatele canapelei, de aceea o sa i mereu nevoi de perne). La Roma am si spatiu de depozitare, iar salteaua relaxa a canapelei este destul de tare, dar foarte confortabila pentru dormit. Initial am plecat la Eurmobila sa dau comanda de Boston(era mai ieftina, si din poze parea mai aratoasa), dar sistemul de extensie s-a  dovedit a fi foarte prost, este din acela clasic cu clic-clac, ridici sezutul, face clic, etc. Am testat-o in magazin si e foarte aiurea, si sunt sigur ca o sa reusesti sa o strici repede. Alt dezavantaj la Boston, este ca sezutul este format din 3 perne, nu stiu cum o sa se simta spatele tau dupa cateva nopti de dormit pe acea canapea.

Mersi intr-un magazin Euromobila(sunt destule in Bucuresti) si o sa vezi destul canapele dragute, si chiar confortabile. Daca citesti putin pe diverse bloguri/siteuri despre cei de la Euromobila, o sa vezi multe persoane care lauda canapelele lor.

Spor la achizitie, eu am cutreierat tot Bucurestiul dupa doua canapele.(Staer, Elvila, Ikea, Euromobila, Kika, Mobexpert, Lem's etc.). In cele din urma, am m-am convins ca Euromobila are cel mai bun raport calitate pret.

LE: Parintii mei au o canapea de la IKEA, cu cadru metalic, asemanatoare cu primele doua. S-a deformat salteaua, si nu e confortabila deloc, si e si subtire pe deasupra. Acum e folosita ca si pat, fara sa o mai stranga.

Edited by billyboy, 25 November 2013 - 11:00.


#9
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
1 si 2 am avut mai demult, dupa ceva folosinta o sa te doara spatele, plus ca se simte orificiul creat intre cele 2 perne.
3 si 4 nu am avut, dar am mai experimentat pe unde mai eram musafir.
Anul trecut si eu m-am mutat intr-o casa noua si am avut de ales intre canapele de enshpe feluri.
Am ales un pat facut la comanda, de 200/140 cm cu o saltea Relaxa mai tare, de care sunt foarte multumita.
Stiu ca nu multa lume are pat in sufragerie, dar m-am gandit la coloana mea si nu la impresiile musafirilor.
Nu recomand canapea pt dormit a la long.

#10
neasuciu

neasuciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 20.04.2009

 billyboy, on 25 noiembrie 2013 - 10:56, said:


Acum sa iti spun cate ceva despre alegerile tale, desi nu stiu daca ai vazut  aceste canapele in magazin. Toledo, ca si Roma de altfel, are un sistem de extensie foarte simplu, tragi in fata sezutul, si spatarul cade(atentie! partea moale a spatarului este pe spatele canapelei, de aceea o sa i mereu nevoi de perne). La Roma am si spatiu de depozitare, iar salteaua relaxa a canapelei este destul de tare, dar foarte confortabila pentru dormit.
.....................................................................................
Spor la achizitie, eu am cutreierat tot Bucurestiul dupa doua canapele.(Staer, Elvila, Ikea, Euromobila, Kika, Mobexpert, Lem's etc.). In cele din urma, am m-am convins ca Euromobila are cel mai bun raport calitate pret.

Exact asa am avut si eu canapeaua. Simplu: trag de ea si cade a doua parte. In 8 ani nu s-a strict sistemul dar nici nu prea avea ce sa se strice din moemtn ce sunt 3 balamale.
Pe langa recomandarile colegului de mai sus, ti-as recomanda in Ghencea Danielle Design. Gasesti acolo canapele pentru toate gusturile (inclusiv Euromobila) si entru toate buzunarele.

#11
AndreeaConstantin

AndreeaConstantin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 15.07.2013
Cele pe structura metalica sunt foarte bune pentru ca iti poti alege tu salteaua separat. Sunt mai multe tipuri de saltele si practic asta e cea care iti face somnul mai bun sau mai rau. (nu imi dau seama daca cele doua modele din pozele atasate de tine permit asa ceva). E fain si ca poti schimba salteaua. Sau o poti intoarce daca se lasa cumva dupa ceva timp.  Cele pe lemn sunt deja cu buret, tapitate. Nu mai poti schimba nimic la ele.

#12
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Eu o am pe asta de cativa ani:http://www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/S49849652/
Este foarte, foarte confortabila. Nu se simt deloc imbinarile. Salteaua este destul de groasa incat sa nu te deranjeze mecanismul extensibil. Pana acum si-a facut treaba cu succes.

#13
edikup

edikup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 10.05.2006
arunca-ti un ochi si la bellona. Din pacate cu site-ul nu stau prea bine, asa ca probabil va trebui sa te repezi pana-n otopeni, sa le vezi.

Am avut timp de 8 ani pe post de canapea si pat o una de la ei (de fapt 5 ani prima, care a fost distrusa de o inundatie, dar am fost atat de multumit de ea incat mi-am luat dupa una identica). A doua a facut si ea inca 4 ani de cand i-am dat-o unui prieten, si e in perfecta stare (eu m-am mutat si am luat o alta canapea, mai mica - nemaifiind nevoie de dormit zilnic pe ea).

Mecanism click-clack, lada de depozitare, saltea relaxa pe somiera ca de pat, husa matlasata care se poate spala.

Si pretul e pe masura... in jur de 1.600 de lei, dar calitatea este peste cam orice se gaseste pe piata (numai la mobexpert am gasit ceva similar, dar mai scump si mai prost finisata la interior)

Edited by edikup, 28 November 2013 - 08:48.


#14
tomtom

tomtom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 03.01.2007
Si eu sunt in cautarea unei canapele extensibile de ceva vreme.
Cred ca am colindat majoritatea magazinelor de profil (Mobexpert, Ikea, Elvila, Staer) si am ajuns la urmatoarea concluzie:

Sistemul trebuie sa fie cat mai simplu, cum este cea de mai jos (doua rotite care culiseaza si cateva balamale).
Daca alegi una cu arcuri, parghii, suruburi, vei avea o problema pe viitor, mai ales ca vei freca zilnic sistemul respectiv.

Cel mai bun raport calitate-pret, din punctul meu de vedere, evident:
http://www.elvila.ro...t-pid-1648.html
Salteaua este relaxa, cu arcuri (Cel putin asa mi-a spus tipa de la Elvila)

Dorm pe asa ceva de opt ani si crede-ma, nu se compara cu nicio alta canapea extensibila. Este exact ca un pat.

Altele cu acelasi sistem:
http://www.elvila.ro...c-pid-1640.html
http://www.mobexpert...xtensibil-17366
http://www.ikea.com/...ucts/S99894369/

Cea din urma mi se pare cam scumpa pentru ceea ce face.

Edited by tomtom, 28 November 2013 - 09:54.


#15
cdinca

cdinca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 30.12.2007

 tomtom, on 28 noiembrie 2013 - 09:51, said:

Cel mai bun raport calitate-pret, din punctul meu de vedere, evident:
http://www.elvila.ro...t-pid-1648.html
Salteaua este relaxa, cu arcuri (Cel putin asa mi-a spus tipa de la Elvila)


Experienta mea cu Elvila este extrem de nefericita.... extrem de incantat de pret... am cumparat o canapea coltar extensibila, pe care dorm zi de zi..... Inca din primele 2 saptamani s-au rupt niste suruburi ale extensiei, si am sunat si au venit cam intr-o saptamana sa o repare.... bine ca am inlocuit suruburile alea inca de doua ori de atunci eu singur asta e partea a doua..... dupa 1 an palul extensiei s-a rupt avand o imensa gaura... la fel i-am chemat fiind in garantie si au reparat-o in doua saptamani Posted Image...... acum dupa ce au trecut doi ani de zile si a iesit din garantie a aparut o problema cu palul rupt si gaura in alt loc al canapelei....asa ca le-am cerut o oferta de reparatie.... raspunsul lor a fost mai mult decat nesimtit..... oferta pe care mi-au dat-o avea ca termen maxim de acceptare 10 zile din momentul primirii email-ului si atentie era de 280 de lei reparatia + 52 de lei de drum transportul .... deci in total aprox 380 de lei in conditiile in care canapeaua a costat 1500 lei...... termenul de reparatie 30 de zile ...... Eu n-as mai alege niciodata Elvila... sunt complet neprofesionisti iar calitatea lasa foarte mult de dorit.... raportul calitatea/pret nu e nicidecum asa de bun cum pare....

Edited by cdinca, 28 March 2014 - 11:15.


#16
dodu31

dodu31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 12.12.2012
Salut,

A cumparat cinevade la Staer?
Ma gandeam sa cumpar coltarul Heaven, ceva pareri?

#17
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,633
  • Înscris: 07.10.2005
Staer=marfa proasta. Nu iti recomand.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate