Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

padurari paznici la padure ca lupii la oi

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
31 replies to this topic

#1
redfany

redfany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.01.2011
vreau o impresie despre ceea ce se intampla in romania cu padurile si cum am putea sa oprim taierile ilegale, dirijate de cei care ar trebui sa le apere si sa le administreze.
tocmai aici , in sat la mine, au loc furturi organizate tocmai de padurarii din zona , si cel mai rau e ca atunci cand ceri lemne de foc pentru gospodarie, spun ca trebuie sa faci acte si sa astepti sa dea ocolul silvic permisiunea pentru o parcela de populatie . Iar cand au parcela o scot numai pt ei .  cum pot sa-i opresc din a avea 10 masini si de a putea sa imi incalzesc si eu casa fara sa ma mai milogesc pe la toti baronii din zona pentru cateva crengi de aprins focul?
ma scuzati de scrisul negramatical si multe altele.Posted Image Posted Image

acuma 2 ani sa exploatat in jur 180 de hectare de padure ( se vede de la mine de acasa ) si sa dezgolit poalele muntelui, iar de la baza lui izvoreste un parau destul de marisor .
anul asta a venit  apa foarte tare si a spalat albia raului  asa cum nu am vazut niciodata.
si tot padurarul ala are acum masina cu brat pentru exploatarea lemnului si vreo 2 case si vreo 2 masini scumpe .
daca ar fi sa o luam asa ce slariu are un padurar si aia de le fisc ce ar trebui sa faca , sau cine ar trebui sezizati pentru asa ceva?

#2
AurelVlad

AurelVlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.11.2013

View Postredfany, on 24 noiembrie 2013 - 14:43, said:

si de a putea sa imi incalzesc si eu casa fara sa ma mai milogesc pe la toti baronii din zona pentru cateva crengi de aprins focul?

si tu vrei sa arzi padurile?

Autodenunta-te!

#3
Pejeu

Pejeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 21.05.2012
Ce, nu-ți place liberalismul?

#4
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Atata timp cat legea are portite pentru infractori, gandirea este asa: daca nu fur eu, fura altul. Padurea oricum se duce dracului, deci macar sa ma capatuiesc eu.

Daca legea ar zice un an de puscarie pentru foecare copac taiat fara autorizatie pentru fiecare membru al grupului infractional CU EXECUTARE, atunci furturile s-ar reduce rapid spre zero.

Nu mai stiu prin ce tara africana, unde rinocerii sunt pe cale de disparitie si protejati prin lege, armata face raiduri ca sa prinda braconieri. Iar legea zice ca braconierii prinsi sunt impuscati acolo la fata locului, fara judecata, fara nimic. Adica si daca nu esti braconier dar esti prins cu o arma de vanatoare in teritoriul rinocerilor, esti executat. Aproape ca au disparut braconierii din tara respectiva. Imi cer scuze ca nu mai retin numele, a fost un documentar pe national geographic.

Edited by izometric, 24 November 2013 - 14:51.


#5
Val888

Val888

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,080
  • Înscris: 02.08.2012

Quote

Execute elephant poachers on the spot, Tanzanian minister urges
Khamis Kagasheki says radical shoot-to-kill policy would curb the slaughter of elephants for illicit ivory trade


#6
redfany

redfany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.01.2011

View PostAurelVlad, on 24 noiembrie 2013 - 14:44, said:

si tu vrei sa arzi padurile?

Autodenunta-te!
dupa cum ai citit , stau la sat si am nevoie de 10 metri cubi de lemn pe an sa i-mi incalzezc casa si mai mult pentru gospodarie .
avand in vedere ca padurile au uscaturi si putrezesc daca nu le scoti ( ca doar focul nu arde cu lemne verzi) cum asi putea sa ard paduri .
chiar si scandura care o am acasa pentru reparatii , o am toata din arbori uscati si sunt plini de gauri de viermi (fac poze daca vrei)
dar nu asta e problema fiindca am acte pe ele si am platit pentru ele, deci legal din un amarit de salariu ca tot omu (1000lei) . vreau clar sa ii denunt pentru ca am acasa doi copii mici si vreau sa trec iarna cu bine si nu sa se inbolnaveasca si vreau si eu ceva lemne de foc.

atat nu mai mult .

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View PostPejeu, on 24 noiembrie 2013 - 14:48, said:

Ce, nu-ți place liberalismul?
Ha ha... da ai un fix, numai asta spui in fiecare topic civilizat. E ca o ragaiala la un concert clasic.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
redfany, lemnele se cumpara vara, cand padurarul are nevoie de ajutor in padure si majoritatea oamenilor sunt pe la muncile campului, la serviciu sau pe la mare/munte. Acum, a iesit soarele pe strada padurarului si-si permite sa-si trieze clientii dupa largimea pungii.

#9
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011
La patronii cu gatere din zona ai incercat? Chiar daca-l reclami pe padurar, structurile de control de la noi sint mult prea incompetente pentru a face ceva.Plus ca, chiar daca-l reclami, nu-ti garanteaza nimeni ca vine altul care-ti da tie lemne.Sau cu proprietarii de paduri mai poti vorbi.

#10
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View Postredfany, on 24 noiembrie 2013 - 14:43, said:

daca ar fi sa o luam asa ce slariu are un padurar si aia de le fisc ce ar trebui sa faca , sau cine ar trebui sezizati pentru asa ceva?
Daca padurarul nu e prost si imparte ciordeala cu statul, spaland banii, n-are nici o problema. De unde stii tu cate afaceri de succes mai are padurarul?
Numai prin firmele meie a spalat PSDul in 2004-2008 100 milioane de euro, desi eu nu mai aveam liceenta si domeniu de activitate in exploatarea lemnului, am reusit performanta ca intr-o luna cand am avut curentul uscat, sa usuc, decojesc si tai in scanduri undeva la 1300 de vagoane de lemne, desi capacitatea de procesare nu e mai mare de 1000 tone pe zi (10 vagoane), si asta in 3 schimburi cu organizare ca la carte!

Deci repet, cu curentul taiat... (pt cine nu s-a prins, toata activitatea firmei a fost fictiva)

Edited by Josef_Mengele, 24 November 2013 - 16:55.


#11
redfany

redfany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.01.2011

View PostMembruAnonim, on 24 noiembrie 2013 - 15:34, said:

redfany, lemnele se cumpara vara, cand padurarul are nevoie de ajutor in padure si majoritatea oamenilor sunt pe la muncile campului, la serviciu sau pe la mare/munte. Acum, a iesit soarele pe strada padurarului si-si permite sa-si trieze clientii dupa largimea pungii.
LA CARE MUNCI VREI SA SPUI la alea de furat , auzi tu sa il ajuti dar cum sa il ajut daca are triajul deja facut cu ai lui ?

bun si ce sa fac sa ma duc la 20 de km de mine sa dau pe metru 100 de lei si cu transportul alte 300-400 si in total undeva la 1500 si in padure putrezesc mii de metrii uscati ? ca doara na , padurarul nu ii vrea pe aia ca sunt rai si nu se pune pret mare , el vrea de aia verzi si curati .
nu ii asta problema dar eu stiu din batrani cand vine iarna incepi sa cari lemne acasa din padure ( stau in zona de munte putin populata deci nu e problema de nu a avea) dar ma doare capul de nervii atunci cand eu vreau ceva lemn de foc iar el se suie in jep-ul lui de 10000 de euro si pleaca fara sa raspunda si nici nu pot sa ma duc in padure de capul meu de frica amenzii si confiscarii sculelor . si atunci rogi sa-ti taie bon pe macar jumatate din cantitate daca nu intreg .
ma supara nesimntirea cu care ne trateaza si vreau sa se faca dreptate .
nu prea stiu cum
si intradevar banii pentru partidele politice au fost si vor ramane o sursa din romsilva .
cand se schimba puterea se schimba si seful de ocol silvic
unde si cum m-as putea plange?

#12
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Am si eu o intrebare: voi care aveti padure ati mers vreodata sa o vedeti? Nu sa taiati copaci. Doar sa vedeti in ce stare e. Puteti merge la padurar mai multi oameni, ii spuneti ca vreti sa vedeti padurea, sa va insoateasca si apoi faceti proces verbal cu ce vedeti acolo. Apoi daca vi se pare in neregula mergeti la politie. Din ce stiu padurarul este administratorul padurii, nu proprietarul ei.

View PostJosef_Mengele, on 24 noiembrie 2013 - 16:54, said:

Daca padurarul nu e prost si imparte ciordeala cu statul, spaland banii, n-are nici o problema. De unde stii tu cate afaceri de succes mai are padurarul?
Numai prin firmele meie a spalat PSDul in 2004-2008 100 milioane de euro, desi eu nu mai aveam liceenta si domeniu de activitate in exploatarea lemnului, am reusit performanta ca intr-o luna cand am avut curentul uscat, sa usuc, decojesc si tai in scanduri undeva la 1300 de vagoane de lemne, desi capacitatea de procesare nu e mai mare de 1000 tone pe zi (10 vagoane), si asta in 3 schimburi cu organizare ca la carte!

Deci repet, cu curentul taiat... (pt cine nu s-a prins, toata activitatea firmei a fost fictiva)

Asta se intimpla unde nu e control adevarat, cu oameni destepti, care sa poata lega cauza de efect si sa faca un rationament logic. Am impresia ca la noi controlorii sau lipsesc cu desavirsire, sau sunt timpiti cu desavirsire, sau sunt impiedicati permanent sa-si faca treaba. Pe padurari cine ar trebui sa ii verifice, sa le faca un fel de gestiune sau contabilitate?

#13
redfany

redfany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.01.2011
pai tocmai asta e, ca cei care ar trebui sa ii amendeze sau sa-i penalizeze sau orce altceva , sunt si ei mituiti .
de exemplu , vara asta a fost un control (itrsv parca , nustiu daca am scris bine) si pe durata controlului fumul de la gratar nu se oprea si sau pus la sare pentru iarna zeci de kg de hribi  si la borcan afine si merisoare.
si aia sunt corupti .
vine lupul sa inspecteze lupul.
asta e o problema .
azi a transportat iara un transport de 30-35 metri cubi de lemne ori 300 de lei metru ia vedeti cat a facut azi ?
el taie el scoate el transporta si face actele.
si seful de ocol stie ca doara na primeste partea
tare vreau sa stiu si eu , oare cineva citeste de aici sa-l intereseze ?
acuma hai sa vedem cine vine cu o idee cine este in domeniu si cine...
oare cine?

#14
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Vorbiti cu politia. Spuneti-le ca banuiti ca se fura lemne si intrebati ce e de facut. Dar primul lucru, eu spun ca e bine sa faceti un fel de asociatie ad-hoc. Sa nu fie 1 de nebun. Sa fiti mai multi ca sa stie unul ce se intimpla cu ceilalti.

#15
redfany

redfany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.01.2011
politia si ea are cota ei  in fiecare an altfel la cat se transporta putea sa-i prinda de 1000 de ori pe putin.
sunt multi care nu suporta , nu mai suporta sa ii vada cum dau tun dupa tun dar le e frica ca ar ramane fare nici o creanga de foc langa casa , ca doar au banii si puterea  de partea lor si au de unde da ca e vara ca e iarna.
am cautat pe google unde as-i putea da un telefon anonim ceva mail cu un nume fictiv si sa vezi ce?
nu se gaseste nimic sau nu am gasit eu .
am incercat la dna dar sa vezi ca cere tot buletinul meu si culmea si pe al cel care il denunt.
cum ar fii sa ma duc la nenea paduraru sa-i zic , da ba datele ca vreau sa-ti fac o surpriza.
dac ar fii o procedura ceva pe care nu o cunosc eu ..

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Plangerile penale nu se pot face anonime pentru ca autoritatile sa nu alerge dupa tot ce viseaza unii noaptea sau le soptesc vocile in momentele de intimitate si pe de alta parte denuntarea calomnioasa constituie infractiune. In consecinta, daca vrei sa-l reclami pe padurar, asigura-te ca poti dovedi ceea ce sesizezi dupa care asuma-ri riscul nu numai sa stai o vreme fara lemne dar si sa mergi putin prin locul unde ti-ai dori sa fie el.

#17
alinmpi

alinmpi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 16.12.2008
Fimeaza transporturile de lemne,suna la 112 cum ca ti se pare ca se face transport ilegal de lemn.Cu materialul filmat te poti adresa si presei scrise sau vreunei televiziuni,dar nu una locala!!!La Pro tv e cel mai sigur.Daca pe filmari apar si numere de masini cu atat mai bine.Spor.....

Edited by alinmpi, 25 November 2013 - 20:58.


#18
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Filmează pădurea şi eventual unii oameni care taie pădurea şi dă la presă.

Poţi denunţa aici - http://harta.plantam...ebune.ro/Public - de exemplu.

Vezi aici - http://www.hotnews.r...-din-paduri.htm - câteva întrebări şi răspunsuri la subiect; destul de recent a avut loc discuţia.
Mai vezi detalii aici - http://www.hotnews.r...-cod-silvic.htm şi aici - http://www.hotnews.r...-cod-silvic.htm .
În unul din articole se specifică faptul că noul cod silvic ar putea rezolva într-o oarecare parte problema.

View PostAurelVlad, on 24 noiembrie 2013 - 14:44, said:

si tu vrei sa arzi padurile?

Autodenunta-te!
Dacă-i tragi tu gaz, probabil nu va mai vrea să ardă pădurile.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate