Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Modalitate de corectare a titlului de proprietate

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
MihaelaB

MihaelaB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 18.10.2006
Mulţumesc de lămuriri.
Săptămâna viitoare merg să-mi iau şi intabularea.

O vacanţă frumoasă!

#20
rody14

rody14

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.12.2008
Buna ziua. Am citit raspunsurile de mai inainte dar in nici unul nu am regasit situatia cu care ma confrunt: greseala este la codul titlului de proprietate, nu la parcele. In loc de titlul de proprietate nr 123/45 trebuia sa fie nr.123/44, astfel ca acesta corespunde unei localitati diferite. Cadastrul refuza intabularea pana nu se fac corecturile pe originalul titlului de proprietate, pe care nici macar nu il detin acesta ramanand la unul dintre ceilalti mostenitori, care nu vrea sa-l dea de bunavoie. Institutiile statului considera ca eu trebuie sa ma plimb prin instante, ca sa pot face rost de original. Nu inteleg de ce nu ar putea ei sa-si indrepte greseala, pe cheltuiala lor.  S-a mai confruntat careva cu asa o situatie, imi puteti sugera o solutie, alta decat instanta? Va multumesc anticipat.

Edited by rody14, 17 September 2014 - 13:53.


#21
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Pai in primul rand vorbeste la primarie si/sau prefectura cum sa faci un duplicat dupa vechiul titlu !
Dupa care vezi cum poti repara greseala.

#22
yo_suporter

yo_suporter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 14.01.2010
ca sa faci rost de original...in afara de instanta...daca esti mostenitor legal...si poti dovedi cu acte...adica ai certificat de mostenitor unde este specificat si numele tau...te duci si dai titlul de proprietate pierdut la monitorul oficial...astepti o perioada de timp ( numai stiu exact cat...in jur de 2 luni parca...) dupa care te duci la directia agricola...sau la cine se ocupa cu eliberarea titlurilor la voi in judet...faci cerere si iti elibereaza un duplicat la titlu...dupa care cu acel duplicat mergi tot la directia agricola...sau la primaria de care apartii...sa iti faca modificarile cuvenite...

Edited by yo_suporter, 18 September 2014 - 16:25.


#23
LaFontaine

LaFontaine

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.09.2014

 rody14, on 17 septembrie 2014 - 13:52, said:

...imi puteti sugera o solutie, alta decat instanta? Va multumesc anticipat.
Ar trebui verificat mai intai la cadastrul judetean daca in procesul verbal care a stat la baza redactarii titlului de proprietate, datele au fost corecte. In situatia asta (fericita) titlul se poate modifica la cadastrul judetean. Daca insa greseala e din start (adica inclusiv in procesul verbal) se deschide actiune in instanta, de modificare a titlului si se documenteaza in justitie cu adeverinta de la cadastru, din care reiese diferenta intre scripte si realitate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate