Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

cum ati amenajat camera pentru primul an?

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#1
vick2ria

vick2ria

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.11.2013
Tocmai am aflat ca sunt insarcinata si ne pregatim sa ne apucam de treaba. Care sunt lucrurile esentiale, pe care trebuie sa le cumparam pentru dormitor inainte sa ajunga acasa si bebelusul?

#2
alexdobre

alexdobre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,783
  • Înscris: 25.02.2011

 vick2ria, on 18 noiembrie 2013 - 11:14, said:

Tocmai am aflat ca sunt insarcinata si ne pregatim sa ne apucam de treaba. Care sunt lucrurile esentiale, pe care trebuie sa le cumparam pentru dormitor inainte sa ajunga acasa si bebelusul?
patut-ul :)

#3
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
Niste bautura si ceva saratele sa aveti cu ce-l omeni pe barbat cand ajunge acasa...

#4
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009

 vick2ria, on 18 noiembrie 2013 - 11:14, said:

Tocmai am aflat ca sunt insarcinata si ne pregatim sa ne apucam de treaba. Care sunt lucrurile esentiale, pe care trebuie sa le cumparam pentru dormitor inainte sa ajunga acasa si bebelusul?
Nu e superstitie ci pragmatism sau si una si alta.
Dupa ce nasti si trebuie sa pleci acasa cu copilul se duce sotul si cumpara ce trebuie pentru bebelus strictul necesar drumului de la maternitate si pana acasa.
Dupa aia tot trebuie sa cumperi cate ceva si daca ai bani cumparatul nu e o problema.
Inca ceva cresteti copilul cum crezi tu si ignora sfaturile mamei tale ale soacrei si altor femei de varsta a treia din familie!!!

#5
eu_carla

eu_carla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 10.06.2013
Felicitari si sarcina usoara :* Asa cum a spus alexdobre, ai nevoie de patut. Ar fi bine si o masuta de infasat - atasata sau nu de patut. Va mai trebuie o pernuta anticadere, o pernuta anti plagiocefalia. Patul este posibil sa nu vine cu saltea, depinde de unde il iei; eu mi-am luat salteaua de pe un site de saltele care nu m-a dezamagit, are nume generic; am vazut ca au si saltele cu marimi mici: http://www.saltele-o...r_dimensiune=81 Daca o sa aiba camera lui, ii poti pune un tapet specific camerei copiilor, cu norisori sau alte desene, vei avea nevoie de draperii pentru somnul de amiaza, daca bate soarele in camera sa nu-l deranjeze, jucarii zdranganitoare sau cu melodii specifice copiilor, dulapior, cadita, pernuta pentru gat daca vrei sa-l invatati sa inoate... ce-ar mai fi... poate mai adauga si altii. Hainute! Si hainute :) Si biberoane. Si suzeta.

#6
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009
tu_carla nasterea in caz ca nu stiai e o chestiune de viata si moarte.
Crezi ca daca medicina a evoluat spectaculos toate nasterile sunt garantate?
Intai aduci copilul acasa si dupa aia ii cumperi si tichie cu margaritare!

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
A... asa rapid:

1. Patut, de preferinta in trepte, pentru ca spatele va suferi de cante ori te vei apleca.
2. Masa de infasat + un dulap pe peretele din apropiere, unde tii Pampers, servetele, uleiuri etc.
Ideea e ca tii copilul cu o mana pe masa de infasat, iar cu cealalta trebuie sa ajungi la cele necesare.
3. Cadita dedicata de baie.
Iti recomand una pliabila, care poate fi folosita si in calatorii.

In general, vezi Top Sales la Amazon - Baby
Ia la mana fiecare departament.

http://www.amazon.co...=59624031&ajr=0

#8
eu_carla

eu_carla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 10.06.2013

 bulan60, on 18 noiembrie 2013 - 11:58, said:

tu_carla nasterea in caz ca nu stiai e o chestiune de viata si moarte.
Crezi ca daca medicina a evoluat spectaculos toate nasterile sunt garantate?
Intai aduci copilul acasa si dupa aia ii cumperi si tichie cu margaritare!
esti morbid. sperii femeia

#9
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 08.03.2011
Vroiam să zic doar că e prea de tot aia cu aştepţi să se nască bebeluşu' cu bine şi toate alea şi după aia îl trimiţi pe tată să cumpere toate lucrurile necesare. Hai să fim serioşi. Să stea copilu'-n curu gol că ai vrut să-l vezi întâi în carne şi oase, să nu aibă trei picioare Posted Image  Nu e nevoie să iei toată garderoba sau toate pătuţurile şi plăpumioarele, deşi unii aşa preferă, dar măcar cele minime.

Edited by Jayanti, 18 November 2013 - 12:12.


#10
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009

 Jayanti, on 18 noiembrie 2013 - 12:09, said:

Nu e nevoie să iei toată garderoba sau toate pătuţurile şi plăpumioarele, deşi unii aşa preferă, dar măcar cele minime.
Ma rog frumos cand mamica si bebelusul trebuiesc sa plece acasa cat timp poti pierde intr-un magazin specializat ca sa le cumperi pe alea minime?

#11
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Eu am cumpărat tot ce am avut nevoie pentru primele zile în 2 ore. Înainte de naștere luasem mobilă: pat și masă de înfășat. Ambele aveau sertare destule, care au fost suficiente pentru primul an, iar masa de înfășat avea și cadă. Cam astea ar fi lucrurile esențiale. Plus, bineînțeles: lampă, veioză, perdele și draperii, plasă de insecte la geam și alte dotări pe care le are orice cameră de locuit. Eventual un radio-CD, să aibă un fundal sonor în cameră.
A doua zi după ce s-a născut fie-mea, m-am dus în Unirea (pe vremea aia nu aveai oricum prea multe magazine de copii), unde erau vreo 5 magazine de profil unul lîngă altul și în 2 ore cu tot cu drum am cumpărat ceva haine, o pătură, scutece...
După ce copilul a venit acasă, pediatrul ne-a mai făcut o listă cu creme, picături, vaccinuri și alte chestii de cumpărat de la farmacie, pe care le-am rezolvat imediat.

#12
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 08.03.2011

 bulan60, on 18 noiembrie 2013 - 12:15, said:

Ma rog frumos cand mamica si bebelusul trebuiesc sa plece acasa cat timp poti pierde intr-un magazin specializat ca sa le cumperi pe alea minime?

În spital în ce stă copilul? Ştii că lucrurile nu le iei din magazinul specializat şi le pui pe copil, ci le speli mai întâi? Apoi, poate tatăl ar prefera să facă altceva după naşterea iubitei/soţiei decât să alerge prin oraş pentru că nu există hăinuţe pentru bebeluş la îndemână. Poate unii oameni vor să fie pregătiţi şi nu sunt speriaţi de bombe şi nici nu fac o ditamai investiţie dacă achiziţionează hainele, pamperşii, alte accesorii dinainte.

Edited by Jayanti, 18 November 2013 - 12:36.


#13
adds

adds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 08.10.2007
Macar in primul an, bebe sta in pat/camera cu mama. Ai nevoie de patut, un dulapior la indemana, hainute pentru bebe(body, multe body, bluzite, pantalonasi cu labute, etc), cadita. Sfat: baga somn la greu pana nasti, apoi vei tanji.
Sarcina usoara!

#14
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009

 Jayanti, on 18 noiembrie 2013 - 12:35, said:


În spital în ce stă copilul?
Imediat dupa nastere in mod sigur copilul este infasat cu scutecele spitalului.

 eu_carla, on 18 noiembrie 2013 - 12:06, said:

esti morbid. sperii femeia
As putea da mai multe sfaturi dar ma opresc aici pentru ca pe topicul asta voi vreti doar sa va laudati cu cumparaturi inutile pentru bebelusi.

Cand aveam copii mici mici ascultam la radio sfatul medicului si un amarat de oftalmolog spunea:copii trebuiesc dusi de mici la control oftalmologic pentru ca in proportie de 90% au deficiente de vedere.
Ei bine ajuns acasa am luat nevasta si copii si ne-am oprit direct la policninica cu plata la oftalmologie.
Surpriza a fost mare.Desi am platit un consult doar pentru copii doctorul ne-a controlat si pe noi parintii.
Ei bine am plecat de la doctor cu retete de ochelari toata familia.
Sfaturi din astea nu da nimeni.

#15
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 08.03.2011

 bulan60, on 18 noiembrie 2013 - 12:58, said:

Imediat dupa nastere in mod sigur copilul este infasat cu scutecele spitalului.
Unii preferă să nu apeleze la "scutecele spitalului". Bleah. Şi nici nu e aşa "în mod sigur", poate era acum câteva zeci de ani.

 bulan60, on 18 noiembrie 2013 - 12:58, said:

As putea da mai multe sfaturi dar ma opresc aici pentru ca pe topicul asta voi vreti doar sa va laudati cu cumparaturi inutile pentru bebelusi.
După mintea unora sunt cumpărături inutile, după a altora nu. Te mai aşteptăm cu sfaturi, când te mai eliberezi de superstiţii.

 adds, on 18 noiembrie 2013 - 12:48, said:

Macar in primul an, bebe sta in pat/camera cu mama.
Ştiam că e recomandabil contrariul, ca bebeluşul să doarmă într-o cameră separată şi în niciun caz în pat cu mama.

Edited by Jayanti, 18 November 2013 - 13:26.


#16
adds

adds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 08.10.2007

 Jayanti, on 18 noiembrie 2013 - 13:18, said:

Unii preferă să nu apeleze la "scutecele spitalului". Bleah. Şi nici nu e aşa "în mod sigur", poate era acum câteva zeci de ani.

Ştiam că e recomandabil contrariul, ca bebeluşul să doarmă într-o cameră separată şi în niciun caz în pat cu mama.
Nu ai voie cu hainute din afara, in spitalele unde asigura ei asta. Si mi se pare corect, nu stii ce poti aduce in salonul nou-nascutilor pe hainutele alea.

E recomandat, dar daca alapteaza mai fura 1-2 ore somn pe parcursul unei zile. Nici o mama nu cred ca s-a sucit in pat peste puiul ei.

#17
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009

 Jayanti, on 18 noiembrie 2013 - 13:18, said:


Te mai aşteptăm cu sfaturi, când te mai eliberezi de superstiţii.

 bulan60, on 18 noiembrie 2013 - 11:41, said:


Nu e superstitie ci pragmatism sau si una si alta.
Ce te faci cand iti aduci acasa nevasta daca copilul a murit si da cu ochii de:
''Asa cum a spus alexdobre, ai nevoie de patut. Ar fi bine si o masuta de infasat - atasata sau nu de patut. Va mai trebuie o pernuta anticadere, o pernuta anti plagiocefalia. Patul este posibil sa nu vine cu saltea, depinde de unde il iei; eu mi-am luat salteaua de pe un site de saltele care nu m-a dezamagit, are nume generic; am vazut ca au si saltele cu marimi mici: http://www.saltele-o...r_dimensiune=81 Daca o sa aiba camera lui, ii poti pune un tapet specific camerei copiilor, cu norisori sau alte desene, vei avea nevoie de draperii pentru somnul de amiaza, daca bate soarele in camera sa nu-l deranjeze, jucarii zdranganitoare sau cu melodii specifice copiilor, dulapior, cadita, pernuta pentru gat daca vrei sa-l invatati sa inoate... ce-ar mai fi... poate mai adauga si altii. Hainute! Si hainute  Si biberoane. Si suzeta.''

Nu sunt morbid dar in viata orice se poate intampla.Am luat pe cineva la ia-ma nene si mi-a aratat cea mai frumoasa casa dintr-o comuna si imi spunea ca la maternitate copilul la nastere a fost scapat din maini jos pe ciment si a murit.Pe lauza nu au mai dus-o acasa pentru ca decorasera toata casa pentru bebelus si au dus-o la parintii ei pana au refacut interiorul casei.

#18
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 08.03.2011

 adds, on 18 noiembrie 2013 - 13:32, said:

Nu ai voie cu hainute din afara, in spitalele unde asigura ei asta. Si mi se pare corect, nu stii ce poti aduce in salonul nou-nascutilor pe hainutele alea.
Ceva ce pot "aduce" eventual şi vizitatorii care sunt lăsaţi în saloanele mamelor cu nou-născuţi?
Poate se mai practică asta cu hăinuţe ale spitalului, nu ştiu sigur, mamele pe care le ştiu eu şi-au dus hăinuţe la spital public.

 adds, on 18 noiembrie 2013 - 13:32, said:

E recomandat, dar daca alapteaza mai fura 1-2 ore somn pe parcursul unei zile. Nici o mama nu cred ca s-a sucit in pat peste puiul ei.
Nu din cauza pericolelor de strivire a puiului Posted Image nu ar fi recomandabil ca bebeluşul să împartă patu' cu părinţii, ci din alte considerente (o oarecare autonomie a noului venit în familie, printre altele). Bine, se pune şi problema accesului rapid la copil, dar pentru asta e ok cred dacă există o cameră adiacentă dormitorului mamei.

 bulan60, on 18 noiembrie 2013 - 13:42, said:

Da, am înţeles ce ai expus tu în topicul ăsta. Teama de drobul de sare. Dacă nu amenajau casa pt. sosirea copilului, nu mai era scăpat pe jos? Sau se evita suferinţa mamei/părinţilor/familiei? În fine, fiecare gândeşte cum îl duce capul. Iar pregătirile se fac la scara la care doresc şi îşi permit viitorii părinţi. Ei hotărăsc dacă vor să zugrăvească dinainte sau poate după ce vine mama de la spital Posted Image În plus, tu ziceai şi alte gogomănii, să nu cumpere nici măcar un pampers. E absurd.

Edited by Jayanti, 18 November 2013 - 13:55.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate