Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Care este cel mai bun eBook Reader?

- - - - -
  • Please log in to reply
374 replies to this topic

Poll: Cine produce cele mai bune eBook readere? (189 member(s) have cast votes)

Pentru modelele carui producator de eBook readere optati si de ce?

  1. Amazon Kindle (133 votes [70.37%] - View)

    Percentage of vote: 70.37%

  2. Kobo (16 votes [8.47%] - View)

    Percentage of vote: 8.47%

  3. Sony (7 votes [3.70%] - View)

    Percentage of vote: 3.70%

  4. Nook (17 votes [8.99%] - View)

    Percentage of vote: 8.99%

  5. Altul (16 votes [8.47%] - View)

    Percentage of vote: 8.47%

Vote Guests cannot vote

#1
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Indiferent daca detineti sau nu un eBook Reader, va rog sa votati si sa argumentati pentru ce marca si model ati opta, tinand cont de criterii cum ar fi:
- display bazat pe tehnologie E-Ink sau alta tehnologie (cu posibilitatea de a citi afara in lumina directa a soarelui);
- compatibilitate cu diverse formate de carti electronice;
- posibilitatea de a citi in mod portret si peisaj;
- autonomie pe acumulator;
- marimea dispozitivului;
- greutatea dispozitivului;
- design;
- rezolutie a display-ului/ numar de nuante, calitatea imaginii etc.;
- ecran tactil vs butoane hardware;
- iluminare din interior (cu adjustarea intensitatii luminoase) vs iluminare din exterior;
- prezenta WiFi-ului si/sau a 3G-ului;
- marimea spatiului de stocare;
- posibilitatea de a adauga semne de carte;
- posibilitatea de a efectua notite;
- suport pentru mai multe limbi (inclusiv romana);
- fonturi multiple cu posibilitatea de scalare a marimii fonturilor;
- usurinta de organizare a cartilor in colectii;
- functii suplimentare: browser de web, mp3 player etc.
- calitatea materialelor;
- rezistenta la soc;
- pret pentru dispozitiv si accesorii;
etc.

#2
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
inca nu aparuse boom-ul cu readerurile si eu aveam SONY PRS505 :)
Inca functioneaza, i-am pus un custom firmware ca sa pot avea si diacritice romanesti...
Nu exceleaza la viteza acum fata de piata insa pot spune ca am citit 8 zile la rand mai mult de cateva ore si din patru liniute full in prima zi mi-a ramas 1 linie in ultima zi.

Sunt altele pe piata mult mai tari deja decat al meu la ora asta.

#3
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,027
  • Înscris: 10.04.2006
Kindleurile nu au competitie reala.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,114
  • Înscris: 22.05.2003
Kindle Paperwhite

#5
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Nook Touch Glowlight.
Am testat mai multe pana sa ajung la el si mi se pare exceptional.
Are si touch si butoane hardware, se rooteaza si il poti face tableta cu android (el avand deja android la baza) si poti instala jdemii de aplicatii de citit chestii.

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
E-ink rules them all!

#7
florianro

florianro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 03.07.2007
Am Kindle 3G+Wifi... in afara de formatul proprietar, Amazon iti converteste celelalte formate printr-un simplu mail si primesti cartea pe reader via Wifi, bateria tine, fara conexiune activata undeva la 4 saptamini, si sa nu uitam e-ink.
L-am scapat pe jos de citeva ori, nu a patit nimic pina acum. E usor, paginile se schimba cu ajutorul butoanele de pe margine, font scalabil, merg si audiobook-urile, mp3. Web experimental, dar poti citi un mail pe yahoo sau gmail.

#8
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Iata o comparatie side-by-side intre cateva modele mai importante: http://ebook-reader-...tenreviews.com/ !

#9
ianos76

ianos76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 01.09.2011
Inca sunt super multumit de Iriver Story-ul meu, dupa aprox. 5 ani de folosinta , pot sa spun, semiintensiva. S-a blocat de aprox 2-3 ori in aceasta perioada. In rest, nici o problema majora. E drept ca e surclasat de reader-e actuale, si la pret, si la ecran, si la luminare interioara (al meu n-are), ceea ce si normal, la urma urmei. Dar, cat timp inca isi face treaba cu succes, nimic de reprosat.

#10
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 09.11.2010
Eu am un NOOK de aproape un an şi mă declar foarte mulţumită de el. Nu spun că, Kindle nu ar fi bun dar duce lipsă de multe chestii pe care din fericire NOOK le are ( micro sd card slot de ex, epub format etc). Când NOOK va dispărea (dacă va dispărea vreodată) am să iau în considerare Kindle ca şi alternativă. Până atunci nu.

#11
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
A aparut recent si pe piata noastra "Noul Kindle Paperwhite" (editia 2013) sau "Kindle Paperwhite 2nd generation" numit si "Kindle Paperwhite 2", deocamdata doar versiunea WiFi (fara 3G).

View PostAutumn_Dream, on 12 noiembrie 2013 - 12:40, said:

Eu am un NOOK de aproape un an şi mă declar foarte mulţumită de el. Nu spun că, Kindle nu ar fi bun dar duce lipsă de multe chestii pe care din fericire NOOK le are ( micro sd card slot de ex, epub format etc). Când NOOK va dispărea (dacă va dispărea vreodată) am să iau în considerare Kindle ca şi alternativă. Până atunci nu.

Din cate cunosc, Nook are un mare dezavantaj: nu suporta formatul .mobi.

Bineinteles si Kindle are neajunsul ca nu suporta formatul ePub...

Kobo le suporta pe ambele.

#12
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Iata o comparatie intre cele mai importante modele de eBook Readere de la Kobo:
http://www.ibtimes.c...ferings-1432564

Iata si o comparatie intre Amazon Kindle Paperwhite 2 si Kobo Aura!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6KtC9OBzuEE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si, de ce nu? O comparatie intre Kobo Aura HD si Amazon Kindle Paperwhite:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pPFfw2sNQ_c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Exprimarea autonomiei bateriei pentru un eBook Reader poate fi inselatoare, deoarece foarte multe site-uri omit in mod intentionat anumite detalii importante.

Exemplu: in pagina de la Amazon pentru modelul "All-New Kindle Paperwhite" (generatia a 2-a, editia 2013) este specificat:
"A single charge lasts up to eight weeks, based on a half hour of reading per day with wireless off and the light setting at 10. Battery life will vary based on light and wireless usage"

Pe multe site-uri, in loc de "cel mult 8 saptamani" la o utilizare medie zilnica de 30 de minute cu WiFi off, 3G off si iluminarea setata la 10, apare ca autonomia este de "2 luni" (punct).

Exprimand in numar de ore autonomia bateriei, ar rezulta ca in conditiile utilizarii cu iluminare setata la 10 si mod avion, autonomia reala este de doar 8 saptamani * 7 zile * 30 minute / 60 minute = 28 ore.
Este o mare diferenta intre 28 de ore si (60 zile * 24 ore =) 1440 ore cat ar rezulta de pe anumite site-uri, nu?

#14
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Citeam azi despre ASUS Transformer Book T100 si am observat in acest caz pentru prima oara tendinta producatorilor de a facilita lectura electronica la o tableta/ notebook (cu S.O. Windows 8.1).
Iata un exemplu: http://www.evomag.ro...Gri-108279.html

Aici se precizeaza urmatoarele:

• Un ecran perfect pentru un confort marit al ochilor
  A folosi o tableta atunci cand sunteti in pat este o modalitate de a mai recupera din lectura, dar nu este intotdeauna recomandabil. Lumina puternica poate orbi intr-un mediu intunecat si lumina vizibila de inalta energie emisa de ecranele de calculator traditionale pun in pericol sanatatea ochilor.
  ASUS Transformer Book T100TA dispune de un mod special de lectura, "Reading Mode" pentru a evita aceasta situatie. Cand acest mod este activat, se ajusteaza automat setarile ecranului pentru a reduce cantitatea de inaltă frecventa albastru / violet pentru a crea o experienta mai confortabila a lecturii.

Attached Files


Edited by _-_, 15 December 2013 - 14:30.


#15
Daria_alex

Daria_alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 12.12.2013
Eu am un Kindle de peste un an si sunt foarte multumita.
Probabil ca in viitor o sa imi cumpar varianta paperwhite.

Cat despre epub, mobi...folosesc calibre ;)

#16
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
La mine a inceput sa nu mai tina prea mult bateria la Kindle (dupa ultimul update de software).
Iar problema cu vizualizarea pdf-urilor chiar si in mod peisaj ramane o problema; pdf-urile eu le citesc pe tableta cu diagonala display-ului de 10 inch...
Avantajul major la un ebook reader este tehnologia e-ink care iti permite sa citesti confortabil in gradina/ parc/ pe plaja/ in masina la lumina solara (pe langa autonomia ceva mai mare).

Insa este bine ca unii producatori se gandesc sa ofere functii cat mai bune de eBook reader si pe tableta.
Pentru cei pasionati de lectura atat ebook reader-ul cat si tableta/ notebook-ul sunt necesare...

#17
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,324
  • Înscris: 09.09.2006
Și eu am ales Nook Glowlight în detrimentul Kindle. Desigur, nici nu am luat în considerare altceva decât e-ink. Am o colecție substanțială de literatură în format epub (vorba colegei Daria-Alex, pentru restul folosesc Calibre), m-a încântat prezența slotului pentru micro-SD, wi-fi și butoane fizice în loc de strict touch. Am o problemă cu touch-urile în general.

#18
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Kindle pare cel mai rezonabil.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate