Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Atestatul la informatica si Windows Phone 8

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Razvang157

Razvang157

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 24.08.2010
Ideea e simpla : O sa dau cat de curand atestatul la informatica , am nevoie de un proiect  , eu m-am gandit folosind Microsoft app studio sa creez o aplicatie (idei ar fi multe , nu-mi fac griji ) . Evident am telefon cu WP8 , am cum sa demonstrez ca merge ceea ce am creat, dar oare iau atestatul ? Profesoara nu a stiut ce sa imi zica (nici nu stia despre ce vorbesc :)) )

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Si nu va stii nici ulterior.
Si nici nu-ti va ajuta cu nimic atestatul.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Nu valoreaza doi bani acea diploma. Dar o sa-l iei.

#4
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008
Diploma aia obosita de atestat este frectie la picior de lemn, toti iau atestatul dar unui angajator putin ii pasa de acea diploma, mai bine inveti pentru bac si asigura-te ca-l iei pe ala, ca acolo e baza.

#5
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

 neagu_laurentiu, on 09 noiembrie 2013 - 14:24, said:

Nu valoreaza doi bani acea diploma. Dar o sa-l iei.
Te poti angaja ca programator ajutor ;)

#6
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008

 utopium, on 09 noiembrie 2013 - 15:47, said:

Te poti angaja ca programator ajutor Posted Image

Sa cari variabilele si structurile repetitive unui programator sau cum ? Fara absolut nicio notiune de programare, vorbim de o diploma de atestat a carei tema nu conteaza, deci nu vad legatura dintre o diploma de atestat si un ajutor de programator.

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

 utopium, on 09 noiembrie 2013 - 15:47, said:

Te poti angaja ca programator ajutor Posted Image
Pentru asta e suficienta diploma de bacalaureat (asa spune COR).

#8
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

 neagu_laurentiu, on 09 noiembrie 2013 - 16:04, said:

Pentru asta e suficienta diploma de bacalaureat (asa spune COR).
Nu stiu, eu n-am dat bac din info desi am terminat info, deci nu vad cum ar ajunge bacul (pe vremea mea nu exista examen de info), dar am dat atestatul pe care scrie Programator ajutor. Si am folosit chestia asta in avantajul meu in anumite circumstante (de exemplu am putut sa ma angajez pe un salariu simbolic in loc sa-mi folosesc diploma de absolvent de facultate care cerea un salariu mai mare minim - iar astfel am scos mai multi bani pe dividende decat pe salarii, adica am beneficiat de o impozitare mai mica a veniturilor).

 catalinuptm, on 09 noiembrie 2013 - 15:50, said:

Sa cari variabilele si structurile repetitive unui programator sau cum ?
Ideea e ca poti folosi diploma sa te angajezi in domeniu.

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

 utopium, on 09 noiembrie 2013 - 16:51, said:

Nu stiu, eu n-am dat bac din info desi am terminat info, deci nu vad cum ar ajunge bacul
Ti-am zis sa cauti in COR (Clasificarea ocupatiilor din Romania) pentru ca dupa acest nomeclator ti se face contractul de munca iar la studii vezi ce scrie. Restul e cancan.

Edited by neagu_laurentiu, 09 November 2013 - 16:56.


#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
A zis ca e nevoie de bac, nu de bac la info. Nu stiu vreo lege care sa specifice in detaliu la ce materii trebuie sa fi dat bacul.
Te angajeaza p... doar cu atat.
Vorbim totusi de afaceri normale, nu de treburi de familie unde nu stii cum sa fentezi impozitele.

#11
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

 dani.user, on 09 noiembrie 2013 - 16:55, said:

Te angajeaza p... doar cu atat.

De exemplu, te angajeaza cat timp esti inca student la info si nu ai diploma de licenta inca. Pana la urma important e ce stii in domeniul nostru, diploma nu e chiar asa de importanta (decat pt scutiri de impozit). Exista destui pasionati fara diploma. Daca acum se poate doar cu bacul, atunci nu mai vad rostul atestatului, pe "vremea mea" atestatul ala avea un rol totusi.

Edited by utopium, 09 November 2013 - 17:04.


#12
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Cat timp esti student se poate si fara atestat.

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
In legislatie ai nevoie de studii medii pentru "programator ajutor" si superioare pentru "programator" (vorbesc de contractul de munca si nu de scutiri ca acolo e alta poveste). N-as crede ca incalca cineva legislatia ! Ca te angajeaza pe un post de portar si lucrezi altceva e posibil si legal cat timp nimeni nu face o plangere in acest sens.
Acel atestat nu tine loc de "studii medii".

Edited by neagu_laurentiu, 09 November 2013 - 17:15.


#14
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008

 utopium, on 09 noiembrie 2013 - 17:01, said:

De exemplu, te angajeaza cat timp esti inca student la info si nu ai diploma de licenta inca. Pana la urma important e ce stii in domeniul nostru, diploma nu e chiar asa de importanta (decat pt scutiri de impozit). Exista destui pasionati fara diploma. Daca acum se poate doar cu bacul, atunci nu mai vad rostul atestatului, pe "vremea mea" atestatul ala avea un rol totusi.

Cat timp esti student conteaza cel mai mult diploma de bac, nu si cea de atestat, asta ar insemna ca toti cei care au picat bacul si totusi au diploma de atestat sa se angajeze bine mersi pe posturi unde li se cer studii superioare, iar asta nu prea este posibil.

#15
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

 neagu_laurentiu, on 09 noiembrie 2013 - 17:10, said:

Acel atestat nu tine loc de "studii medii".
Studii medii inseamna liceu. Dar nu oricine termina liceul poate fi angajat ca programator ajutor banuiesc, nu? La mine pe diploma de atestat scrie foarte clar ca la asta foloseste, nu stiu insa cum e acum. Pe "vremea mea" trebuia sa fii de-a dreptul prost ca sa nu iei bacul, picau foarte putini.

#16
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008

 utopium, on 09 noiembrie 2013 - 18:47, said:

Pe "vremea mea" trebuia sa fii de-a dreptul prost ca sa nu iei bacul, picau foarte putini.

Acuma s-a schimbat situatia, pica foarte multi si iau foarte putini.

#17
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

 catalinuptm, on 09 noiembrie 2013 - 19:00, said:

Acuma s-a schimbat situatia, pica foarte multi si iau foarte putini.
Ideea e ca ar fi fost o rusine extrema sa pice cineva bacul din clasa de info atunci ... deci daca nu exista atestatul, toti din clasa ar fi putut fi programator ajutor, fara sa dea examen de info la bac sau orice alt examen de info, ceea ce ar fi fost ciudat. Banuiesc ca acum examenul de info e obligatoriu la bac (pt absolventi de info) daca nu se mai cere atestat, nu?

Edited by utopium, 09 November 2013 - 19:28.


#18
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008

 utopium, on 09 noiembrie 2013 - 19:26, said:

Banuiesc ca acum examenul de info e obligatoriu la bac (pt absolventi de info) daca nu se mai cere atestat, nu?

Nu este obligatoriu, eu am facut liceul de info si n-am fost obligat sa dau examen la info cand am terminat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate