Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Eterna intrebare amazon.com (cateva nelamuriri)

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
25aug

25aug

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 25.09.2011
Salut, luna viitoare planuiesc sa fac o comanda pe amazon.com, vor fi 3 colete in total iar valoarea lor totala ar fi undeva la 600-900$.
Am rasfoit forumul (si nu numai) in sus si in jos pt. informatii referitoare la taxe, tva etc etc si tot ce am reusit a fost sa devin si mai confuz decat eram, prin urmare am cateva intrebari :

1. Am vazut undeva scris ca daca faci comanda si alegi un anumit tip de curierat (DHL parca) primesti produsul la usa sau la oficiul postal din localitatea ta in loc sa te duci la oficiul postal vamal din judetul tau (in cazul meu e cam la o ora de mers cu masina si habar nu am unde se afla, deci e incomod)
E adevarat, daca da ar putea cineva sa dezvolte informatia si sa dea mai multe detalii?

2. Taxe, din cate am inteles taxa vamala e mica ,2-3-4% deci nu ar fi o problema, TVA-u insa ar fi, chiar nu imi convine sa platesc 100-200$ taxa pt produsele mele, unde mai pui ca banii astia se duc la niste porci cu ceafa groasa ambalati in hainde de import...
Se poate evita cumva taxa asta, am vazut ca pe amazon.com ai optiune ''send as gift'' , adica trimitere sub forma de cadou si parca undeva vazusem ca la optiunea asta nu se include factura in colet, deci tu ai putea sa declari o valoarea mai mica a coletului pt o taxa mai mica?
Am mai vazut si niste informatii conform carora daca valoarea coletului nu depaseste o suma (150usd sau 200$, oricum nu e cazul la mine dar intreb) nu se plateste o taxa etc, stie cineva ceva in legatura cu asta?
Din nou, daca cineva este bine informat rog sa dezvolte si pe aceasta tema.

3. Am un prieten in America si as putea sa trimit aceste colete la el ca mai apoi sa mi le trimita el ca si cadou si sa declare o valoarea mai mica, merge asa ca sa evit taxele uriase?

PS : Am uitat sa specific, vor fi 3 colete DIFERITE, deci cate 1 colet, fiecare avand o valoare cuprinsa intre 200 si 340$ usd (probabil ~300 la fiecare)
Nu imi recomandati alte site-uri, ebay.com sau ebay.co.uk / amazon.co.uk, comanda trebuie facuta neaparat de pe amazon.com !
Va multumesc !

Edited by 25aug, 09 November 2013 - 12:01.


#2
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 29.11.2005
Taxele vamale sint cam 24% din valoarea de pe factura si nu poti sa o eviti.In romania taxa asta se plateste pentru orice colet in valoare de peste 10$.
Punctul 3 poate fi o alternativa dar nu stiu daca o sa mearga.Din cite stiu eu cei de la vama au ceva limite de pret sub care nu poti cobori.

#3
25aug

25aug

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 25.09.2011

 gymy, on 09 noiembrie 2013 - 12:04, said:

Taxele vamale sint cam 24% din valoarea de pe factura si nu poti sa o eviti.In romania taxa asta se plateste pentru orice colet in valoare de peste 10$.
Punctul 3 poate fi o alternativa dar nu stiu daca o sa mearga.Din cite stiu eu cei de la vama au ceva limite de pret sub care nu poti cobori.
Totusi, la optiunea de expediere ca si colet am vazut ca nu se adauga factura in colet, ar merge in acest caz?

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,610
  • Înscris: 07.02.2003
Exista un nomenclator vamal unde scrie ce se taxeaza si ce nu... depinde ce cumperi. Oricum bagi si tva daca e suma mai mare.

#5
25aug

25aug

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 25.09.2011

 andreic, on 09 noiembrie 2013 - 12:47, said:

Exista un nomenclator vamal unde scrie ce se taxeaza si ce nu... depinde ce cumperi. Oricum bagi si tva daca e suma mai mare.
Probabil ca se taxeaza ce vreau sa cumpar eu, vor fi componente pc si/sau chestii asemanatoare pe viitor (de ex. tablete sau alte minuni de genu)

#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,861
  • Înscris: 25.01.2007
În cazul în care primiţi un colet ca urmare a unei comenzi efectuată prin Internet, corespondenţă, telefon sau telechat, eliberarea bunurilor se poate face cu scutire de la plata taxelor vamale numai dacă valoarea globală a bunurilor nu depăşeşte valoarea de 150 EURO.

În situaţia în care valoarea globală a bunurilor depăşeşte valoarea de 150 EURO eliberarea acestora se poate face numai cu achitarea taxelor vamale.
  
Bunurile primite ca urmare a unei comenzi efectuată prin Internet, corespondenţă, telefon sau telechat, pot fi eliberate cu scutire de la plata TVA-ului, numai dacă valoarea globală a bunurilor nu depăşeşte valoarea de 10 EURO/trimitere.

Daca preferi varianta prin prieten, fara factura,

Sunt scutite de la plata taxelor vamale, bunurile expediate prin colete de o persoană fizică dintr-o ţară terţă la o altă persoană fizică care se află pe teritoriul vamal al României, cu respectarea următoarelor condiţii:
-   acestea să nu fie de natură comercială;
-   a căror valoare globală nu depăşeşte 45 euro/trimitere, inclusiv produse din tutun, băuturi alcoolice şi parfumuri.


Problema e ca daca vamesul are suspiciuni ca valoarea declarata/valoarea din factura nu e reala, te taxeaza la valoarea de catalog, si sa nu te miri daca produsele tale de 300usd, in catalogul lui valoreaza 600usd.
Cand e vorba de it, electronica, cam stiu aia cu ce se mananca, nu prea merge prosteala, merge doar sfanta spaga.

#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Care spaga? Daca-i vine la usa, prin curier (DHL), ajunge gata vamuit, cu tva. Daca-i vine cu posta normala, cand ridica coletele personal de la posta, in prezenta vamesului, putem vorbi, eventual, de spaga.
Degeaba vine ca si "gift", fara factura in colet, din moment ce-a fost cumparat de pe amazon, se taxeaza. Poate chiar mult mai mult, dupa catalogul lor, nu conform facturii.
Daca-l trimite prietenul din SUA, s-ar putea sa iesi mai scump, din cauza transportului. Firmele mari, care vand mult online, au preturi mult mai mici la transport, decat prietenul care trimite din an-in-pasti un colet.

#8
25aug

25aug

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 25.09.2011

 rumegus, on 09 noiembrie 2013 - 13:29, said:

Care spaga? Daca-i vine la usa, prin curier (DHL), ajunge gata vamuit, cu tva. Daca-i vine cu posta normala, cand ridica coletele personal de la posta, in prezenta vamesului, putem vorbi, eventual, de spaga.
Degeaba vine ca si "gift", fara factura in colet, din moment ce-a fost cumparat de pe amazon, se taxeaza. Poate chiar mult mai mult, dupa catalogul lor, nu conform facturii.
Daca-l trimite prietenul din SUA, s-ar putea sa iesi mai scump, din cauza transportului. Firmele mari, care vand mult online, au preturi mult mai mici la transport, decat prietenul care trimite din an-in-pasti un colet.
Deci e confirmata treaba cu DHL, pur si simplu platesc dinainte prin paypal taxele si alte minuni si imi ajunge direct la usa din USA Posted Image (chiar daca nu ar fi solutia cea mai buna e metoda acceptabila, adica ma scuteste de cateva drumuri aiurea etc ?

In legatura cu prietenul, ma indoiesc de treaba asta, dar daca intervine iar trecerea prin oficiul postal vamal e destul de nasol (drumuri aiurea etc)

Edited by 25aug, 09 November 2013 - 13:40.


#9
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Dhl e curierat rapid, deci si taxele-s mai mari decat cu posta normala. Depinde de la caz la caz, verifica pe pagina produsului, ce posibilitati de livrare ai, la ce tarife.
Taxele vamale+tva nu le platesti prin paypal, ca nu le platesti  amazonului, ci statului Roman, DHL-ul le achita cand ridica coletul din vama, apoi tu-i platesti DHL-ului cand iti bate la usa.

#10
25aug

25aug

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 25.09.2011

 rumegus, on 09 noiembrie 2013 - 13:54, said:

Dhl e curierat rapid, deci si taxele-s mai mari decat cu posta normala. Depinde de la caz la caz, verifica pe pagina produsului, ce posibilitati de livrare ai, la ce tarife.
Taxele vamale+tva nu le platesti prin paypal, ca nu le platesti  amazonului, ci statului Roman, DHL-ul le achita cand ridica coletul din vama, apoi tu-i platesti DHL-ului cand iti bate la usa.
Am intrebat pt ca citisem undeva ca amazon sau dhl calculeaza taxele, tu trimiti banii prin paypal pt produs cu tot cu taxe si de plata se ocupa ei, parca tot pe aici pe forum citisem treaba asta.

Inca astept raspunsuri pt. o solutie mai rezonabila, multumesc !

Update :Cred ca am gasit solutia, e un site numit farataxe.com , am gasit si 2-3 topic-uri pe forum si un comment pe site-ul lui buhnici de la un utilizator care a cumparat din usa si a adus produsul prin ei, se pare ca totul a decurs ok deci daca nu apare ceva mai ''rasarit'' probabil o sa folosesc acest site Posted Image

Edited by 25aug, 09 November 2013 - 14:53.


#11
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Da, siteurile amazon din ue. Nu exista vama, in momentul in care faci comanda iti calculeaza tva in functie de tara in care se livreaza, coletul ajunge acasa sau la posta de care apartii, ca si cum ai comanda din Ro.  SUA nu e membra ue.

#12
25aug

25aug

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 25.09.2011

 rumegus, on 09 noiembrie 2013 - 14:54, said:

Da, siteurile amazon din ue. Nu exista vama, in momentul in care faci comanda iti calculeaza tva in functie de tara in care se livreaza, coletul ajunge acasa sau la posta de care apartii, ca si cum ai comanda din Ro.  SUA nu e membra ue.
Te rog sa citesti si inceputul topicului, stiu despre aceste site-uri si am facut comenzi de pe ele insa in acest caz trebuie sa folosesc amazon.com, si dupa cum spuneam mai sus cred ca am gasit solutia la intrebare.

Edited by 25aug, 09 November 2013 - 16:19.


#13
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,861
  • Înscris: 25.01.2007
vezi ca astfel de servicii au mai existat, si la un moment dat li sa infundat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate