Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

De unde pot cumpara Windows XP (retail) cu licenta ?

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

 Mos_Ilie, on 08 noiembrie 2013 - 10:04, said:

Salut,

Microsoft are o politică mârșavă în ce privește licențierea oricărui produs.

Impune cumpărătorului fel de fel de condiții și chichițe, în așa fel încât să îl poată oricând acuza că folosește produsul cumpărat ( legal, la un moment dat ) în afara condițiilor în care s-a acordat licența.

Scopul este unul singur.
Să mai scoată bani, pentru că nici ei nu se simt prea bine și vânzările lor au scăzut.

Mai mult, stresează utilizatorii ( firme care au cumpărat produsele lor ) cu mail-uri și telefoane și cer liste cu numărul de calculatoare, sistemele de operare folosite, tipul licenței etc,

Fac mare caz de colaborarea lor cu Poliția și cu Bsa-ul, presupunând că toți utilizatorii produselor lor sunt predispuși la piraterie.
Vad ca userii in general nu prea sint stresati. Descarca de pe torente si habar nu au de chichite si de ce zice microsoft.Am citit undeva ca prin Germania peste 33% din useri nu au cumparat sistemul de operare.Eu am impresia ca sint mai multi si cred ca in rominia trei sferturi din useri nu l/-/au cumparat.
Asa ca presupun ei bine ca sistemul lor e folosit ilegal de multi.

#38
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

 Mihai_3, on 08 noiembrie 2013 - 10:31, said:

Da pentru activitati de Office strict....linuxul este o alternativa foarte foarte buna. Insa aici se opreste totul
Pentru ca ai pus in ecuatie Visual Studio si o anumita categorie de software. Dar se dezvolta pe lumea asta si aplicatii non-MS.

Edited by neagu_laurentiu, 08 November 2013 - 11:02.


#39
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Logic ca se pot scrie si aplicatii non-MS. Dar lumea pune in balanta doar rahaturile marca MS.
Pt. ca sunt obtuzi si nu vad alternative.
Maine daca MS le va taia un deget pt. a putea folosi VS, se vor gasi adepti care vor renunta si la doua degete doar ca sa poata folosi VS sau produsele lor.
Subliniez obtuzitatea din randul utilizatorilor, aici e adevarata problema.

Edited by ovilix, 08 November 2013 - 11:07.


#40
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
da, asa este si sincer sa fiu mi-ar placea o platforma independenta care sa ruleze intr-un browser....dar performantele nu sunt chiar impresionante.
Vreau sa stiu daca cineva are o alta solutie mai buna decat am spus eu adica GGWA pentru intiator. Linuxul pentru el nu este o varianta si este clar de ce.

ovilix de curiozitate ai vazut un mediu de programare intr-un MacOS cum arata ?! ..... te iei cu mainile de cap Posted Image
Studio ala (programatorii) spun ca este the best...dracu stie o fi Posted Image

Initiatorul ar trebui sa evalueze cu atentie si sa implementeze LINUX decat la cei care fac Office in firma.

Edited by Mihai_3, 08 November 2013 - 11:10.


#41
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Majoritatea limbajelor permit scrierea de cod intr-un simplu editor de text.
Deci mi se rupe mie de studiouri si alte unelte.
Nu ca IDE-uri bune nu ar fi si pe Linux.
Dar nu totul se rezuma la un rahat de IDE.
Ex, eu mi-am facut din vim un IDE asa cum imi place. Desi vim e un editor extensibil.
Hai sa nu exageram cu partea asta de dezvoltare aplicatii.
Se pot crea aplicatii pe orice OS daca vrei.
Totul tine de dorinta si placerea de a face ceva.

#42
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
M-am uitat peste preturi ... si nu-mi vine sa cred !!! Windows-ul XP este mai scump decat Windows 8.1 RETAIL ?

Am gasit Windows-ul asta:

[ https://lh5.googleusercontent.com/-8sL-KBrGCQ0/UnysbobrmHI/AAAAAAAARmg/MO6RAOVXozo/w561-h697-no/Windows-8-retail.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://lh3.googleusercontent.com/-UE8QePTOBJI/Unysbi8wp9I/AAAAAAAARmY/8cKtmBBEIqs/w554-h261-no/Windows-8-retail_specificatii.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

SIGUR e RETAIL, la banii astia ???

#43
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
ovilix tu lucrezi o aplicatie pentru cele mai multe din calculatoare daca vrei sa vinzi ceva....iar la ultima strigare acestea erau WINDOWS nu LINUX !!
So please, ramai in aria REALULUI !!!! ....aici nu vorbim de ce se poate si ca daca vrei si bla bla, vorbim de biznis de BANI !! de Romania si alte tari.

Se poate face insa daca scrii aplicatii pentru LINUX mori de foame !!

Edited by Mihai_3, 08 November 2013 - 11:34.


#44
asdasd01

asdasd01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 28.09.2008
Licențele FPP sunt destinate utilizatorilor individuali sau casnici, cel mult pentru birouri foarte mici. În cazul companiilor, opțiunile pentru licențiere de volum ca Open License sau contracte OVS pentru închirierea de software s-ar putea dovedi mult mai convenabile.
  • Licența FPP acoperă doar versiunea curentă a produsului achiziționat. Nu include drepturi de downgrade și nici de upgrade.
  • Produsul poate fi mutat de pe un calculator pe altul; de exemplu, dacă primul calculator s-a defectat sau se schimbă hardware-ul parțial sau integral.
  • Atenție: Trebuie respectată regula "1 PC, 1 licență". Dacă mutați software-ul de pe un PC pe altul, trebuie să-l ștergeți de pe primul calculator.

Edited by asdasd01, 08 November 2013 - 11:37.


#45
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013

 Mihai_3, on 08 noiembrie 2013 - 11:33, said:

ovilix tu lucrezi o aplicatie pentru cele mai multe din calculatoare daca vrei sa vinzi ceva....iar la ultima strigare acestea erau WINDOWS nu LINUX !!
So please, ramai in aria REALULUI !!!! ....aici nu vorbim de ce se poate si ca daca vrei si bla bla, vorbim de biznis de BANI !! de Romania si alte tari.

Se poate face insa daca scrii aplicatii pentru LINUX mori de foame !!

Tu nu ai auzit de aplicatii portabile?
Se pare ca nu.
Ultima strigare e portabilitatea nu dezvoltarea de aplicatii specifice unui OS.
Nu mori de foame asa de usor daca programezi pt. platforme UNIX si unix-like.

Edited by ovilix, 08 November 2013 - 11:41.


#46
asdasd01

asdasd01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 28.09.2008
Aplicatiile portabile , ai dreptate sunt acum in folosinta.Nu ai batai de cap cu ele si sunt si "portabile " :)

#47
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

 Mihai_3, on 08 noiembrie 2013 - 11:33, said:

vorbim de biznis de BANI !!
Si pe Oracle nu-l incadram aici ?
Eu sunt de acord ca atunci cand specificatiile impun o aplicatie strict Windows e normal sa folosesti VS. Dar daca nu am restrictii pot compila o aplicatie Win32API si sub Unix-like. Sunt multe de discuat aici dar nu e locul. Insa nu putem spune ca una-i alba si alta-i neagra.

Edited by neagu_laurentiu, 08 November 2013 - 12:04.


#48
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
corect nu este threadul potrivit....

#49
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004

 dan74mm, on 08 noiembrie 2013 - 11:19, said:

SIGUR e RETAIL, la banii astia ???

Da, in functie de magazin ,preturie cam pe-acolo sunt.
Este versiunea "core" - echivalentul Home Edition ptr XP.

Cu un mic dezavantaj - fata de vechile retailuri asta nu-ti da nici drepturi de downgrade nici de upgrade. Dar e transferabila pe alt PC.

Dar ti-am mai zis, mai poti cumpara Windows 7 Pro si ai deja XP-ul.
Odata ptr ca poate fi configurat sa arate ca XP-ul, doar meniul e de fapt problema la el ca in rest e sufuicient sa-i tai Aero si efectele.
Ptr meniu pui Classic Shell Menu si alegi ce meniu vrei - sa arate ca Xp sau chiar ca 9x. Asta poate fi folosit si in 8 ca sa-i pui meniul obisnuit.

In plus are XP Mode - licenta gratis de XP -ruleaza in masina virtuala - ptr programele ce nu mai sunt compatibile cu 7-le, dar o masina virtuala integrata in desktop. dai click pe iconita aplicatiei si se deschide - in fereastra de XP.

#50
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Am facut deja comanda pentru Microsoft Windows 8.1, FPP Retail, 32/64-bit, Engleza - sistemul de operare mai sus mentionat. M-am uitat si dupa Windows 7, dar ... culmea, este mai scump decat Windows 8 !?!?!?!

LE: - Se mai stie ceva de Windows BLUE ? Ala cica ar trebui sa fie un produs mai ieftin ... ?

Edited by dan74mm, 08 November 2013 - 12:44.


#51
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

 dan74mm, on 08 noiembrie 2013 - 12:42, said:

Microsoft Windows 8.1, FPP Retail, 32/64-bit, Engleza
Am dubii ca asa se chema produsul. Retail la W8x nu exista. Asta spune multe despre vanzator.

#52
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006

 neagu_laurentiu, on 08 noiembrie 2013 - 12:47, said:

Am dubii ca asa se chema produsul. Retail la W8x nu exista. Asta spune multe despre vanzator.

N-am vrut sa pun link, sa nu se considere reclama, dar ... e vorba de Mediadot, magazin de la care eu am facut multe "cumparaturi" si pana acum n-am avut deloc probleme. Ce-i drept, am cumparat doar componente PC, n-am cumparat niciodata software de la ei ...

Asta e produsul comandat de mine: http://www.mediadot....-64-bit-engleza

Am vorbit si la telefon cu ei, si mi-ai spus ca: "DA, asta e produsul, e FPP-Retail, varianta 'simpla' " (adica e CORE, nu e Pro, nu e Enterprise, nu face cafea, etc...). Sa nu aiba notiunea versiunilor de Windows ?

Edited by dan74mm, 08 November 2013 - 12:53.


#53
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004

 neagu_laurentiu, on 08 noiembrie 2013 - 12:47, said:

Am dubii ca asa se chema produsul. Retail la W8x nu exista. Asta spune multe despre vanzator.
Ai ramas in urma. Am scris demult in topicul de 8.1 - aka BLUE - ca iar au zapacit produsele.
La 8.1 nu se ofera versiune de Upgrade - doar in Store, in schimb au reaparul Retailurile - sub denumirea FPP ( Full Package Product )

Deci Dan - tu ai dat comanda ptr BLUE.
Si da, 7 e mai scump. Motivul ? Ptr ca 8-ul nu prea se vinde, 7-le inca se vinde mai bine.

O sa ai nevoie de Classic Shell Menu ca sa poata lucra respectivele persoane cu el, altfel sigur o sa aibe probleme, datorita lipsei Start Meniului.
Plus ca o sa mai trebuiasca sa mai configurezi pe ici pe colo cate ceva, ca sa fie mai XP-Like.

#54
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,054
  • Înscris: 02.12.2007
Nu ieseai mai ieftin daca spuneai producatorului software-lui de contabilitate sa ti-l modifice pentru a rula in Linux?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate