Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Donez frigider (Baia Mare)

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
E un frigider Arctic comunist, dar perfect functional. E in priza chiar acum, dar maine imi vine frigiderul nou si nu mai am loc de el.
Daca sunteti din BM si nu va permiteti un frigider, sau cunoasteti pe cineva in situatia asta, lasati un PM.

#2
mad_boy

mad_boy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 05.03.2009
O persoana a scos n frigider la poarta si a scris pe el : "donatie, cine il vrea sa il ia"
Trei zile nu s a atins nimeni de el.

A pus apoi un afis cu  "de vanzare"   -  a doua zi era furat :)

Il alta ordine de idei, daca nu ai personal o cunostinta interesata ori il scoti la poarat/fata blocului, ori la fier vechi.

#3
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Pune si tu un anunt pe mercador sau pe tocmai si te rezolva varu :lol: .

#4
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Sper sa fie recunoscator cel ce-l primeste.

#5
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 03.08.2010

 e_bulu, on 04 noiembrie 2013 - 19:56, said:

Sper sa fie recunoscator cel ce-l primeste.
Hm,da...asa am gasit eu niste tigani vai mama lor, carora le-am dat un pat si strambau din nas ca nu pot sa li-l duc acasa?

#6
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Eu daca scot frigiderul in fata usii sigur dispare in doua zile, il iau tiganii si-l duc la fier vechi. Locuiesc aproape de zona lor :)

#7
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007
un gest frumos, felicitari! doar o singura problema ar fi, sarmanii nu au net, vezi poate identifici vreun vecin mai amarat

#8
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Frigiderul ala e o bomba ecologica care distruge stratul de ozon. Sa-ti fie rusine ca-l mai tii in priza!

#9
mad_boy

mad_boy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 05.03.2009

 JayBird, on 04 noiembrie 2013 - 23:06, said:

Frigiderul ala e o bomba ecologica care distruge stratul de ozon. Sa-ti fie rusine ca-l mai tii in priza!
aaaa WHAT? detaliaza te rog!

#10
adelina16

adelina16

    FOX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,446
  • Înscris: 07.03.2013

 JayBird, on 04 noiembrie 2013 - 23:06, said:

Frigiderul ala e o bomba ecologica care distruge stratul de ozon. Sa-ti fie rusine ca-l mai tii in priza!
mai taci bai intoxicatule cu gunoiul de spalacire de creier al adunatorilor de deseuri moca supra imbogatiti peste noapte. Crezi ca alea noi sunt "mai blande cu mediul"?

daca aparatul e functional lasa-l sa mearga

O bomba sunteti voi unii care mergeti doar cu masina si deloc pe jos sau bicicleta si fumati non stop, ba chiar nu opriti niciodata PC-urile si televizoarele si aruncati gunoiul nesortat

Edited by adelina16, 04 November 2013 - 23:22.


#11
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006

 mercur68, on 04 noiembrie 2013 - 22:48, said:

un gest frumos, felicitari! doar o singura problema ar fi, sarmanii nu au net, vezi poate identifici vreun vecin mai amarat
Poate ei nu au net, dar cunosc pe cineva care are si care vede topicul asta.
O sa incerc si in ziar.

#12
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Am dat anunt si in ziarul local si m-a cautat acum cineva, zicea ca maine sau poimaine vine dupa el. Sta aproape dar eu n-am cu ce sa-i duc frigiderul. Sper sa se rezolve.

#13
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 underrated, on 04 noiembrie 2013 - 20:01, said:

Hm,da...asa am gasit eu niste tigani vai mama lor, carora le-am dat un pat si strambau din nas ca nu pot sa li-l duc acasa?
Si tu, scuze, "nesimtit".... pai cum sa nu le duci patul acasa? Macar le plateai o masina ceva sa il transporte.Posted Image Raule.

 SfPetru, on 04 noiembrie 2013 - 23:27, said:

Poate ei nu au net, dar cunosc pe cineva care are si care vede topicul asta.
O sa incerc si in ziar.
Imposibil. Toti au net chiar si cei care nu au ce pune pe masa. Nu or avea calculator dar Iphon, galaxy cu net tot au ei.

#14
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006

 Clovis, on 05 noiembrie 2013 - 20:20, said:

Imposibil. Toti au net chiar si cei care nu au ce pune pe masa. Nu or avea calculator dar Iphon, galaxy cu net tot au ei.
Netul costa 30 lei pe luna, iar un calculator de pe care sa poti naviga pe internet gasesti cu 300 de lei, e plauzibil ca investitie pe termen lung. Cu banii astia probabil cumperi si un frigider second hand, dar nu e atat de usor precum pare in teorie. Unii lucreaza pe 600 de lei pe luna.
Omul asta care m-a sunat zicea ca are copil mic si i-ar prinde bine frigiderul, cred ca se chinuia sa si para cat mai amarat la telefon. M-a rugat sa nu-l dau nimanui ca vine el saptamana asta dupa el, intr-o zi dupa ce iese de la serviciu.
Eu ma bucur ca nu arunc frigider functional la gunoi.

#15
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 SfPetru, on 05 noiembrie 2013 - 20:52, said:

Netul costa 30 lei pe luna, iar un calculator de pe care sa poti naviga pe internet gasesti cu 300 de lei, e plauzibil ca investitie pe termen lung. Cu banii astia probabil cumperi si un frigider second hand, dar nu e atat de usor precum pare in teorie. Unii lucreaza pe 600 de lei pe luna.
Omul asta care m-a sunat zicea ca are copil mic si i-ar prinde bine frigiderul, cred ca se chinuia sa si para cat mai amarat la telefon. M-a rugat sa nu-l dau nimanui ca vine el saptamana asta dupa el, intr-o zi dupa ce iese de la serviciu.
Eu ma bucur ca nu arunc frigider functional la gunoi.
Tu faci o fapta buna si e de apreciat acest lucru. Problema nu e la tine ci e la cel care ridica frigiderul. Oare chiar are nevoie de el sau il ia  gratis (de la tine) ca sa il vanda. Bine asta e pacatul lui, daca face asa ceva si nu ai cum sa verifici.

#16
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009

 mad_boy, on 04 noiembrie 2013 - 23:07, said:

aaaa WHAT? detaliaza te rog!

Nu e nici un secret, la frigiderele vechi racirea functioneaza pe baza de freon, un gaz care distruge ozonul. Si raportul nu e favorabil, o molecula de freon distruge cateva sute de molecule de ozon... De aia nu se mai foloseste freon la frigiderele noi.

#17
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012

 JayBird, on 06 noiembrie 2013 - 02:32, said:



Nu e nici un secret, la frigiderele vechi racirea functioneaza pe baza de freon, un gaz care distruge ozonul. Si raportul nu e favorabil, o molecula de freon distruge cateva sute de molecule de ozon... De aia nu se mai foloseste freon la frigiderele noi.
Freonul acela este captiv în compresor/traseul de răcire/încălzire. Nu iese nimic în atmosfera prin funcționarea unui asemenea frigider... deștepților!
Plus că,  frigider ca ăla nu mai găsești în ziua de azi,  cu noile modele de ți se strică mâncarea în el după două zile. ..

#18
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
In primul rand, felicitari pentru gestul frumos de a dona frigiderul. Asa cum s-a mai scris mai sus, sper ca donatarul sa merite gestul donatorului.
In al doilea rand, pentru cei care umbla in permanenta "cu ecologia la purtator" (vezi freon si alte gaze toxice, "sanchi-balamale"), le spun ca in familia mea a existat pana anul trecut un astfel de frigider. Parintii mei l-au cumparat in vara anului 1985 (dupa ce au stat vreun an de zile pe o lista de asteptare, ca asa se puteau cumpara in acele vremuri). Prin anul 2004 mi l-au "donat" mie, intrucat eu si sotia mea aveam tot un Arctic, dar mai mic si ne doream unul mai mare. In urma cu 2 ani, datorita unor modificari in interiorul locuintei, frigiderul n-a mai incaput in locul destinat (era prea lat), asa ca l-am vandut (cu numai 100 de lei), am mai pus inca 900 lei la suta respectiva si ne-am luat un Arctic modern, mai ingust. Vechiul frigider vandut a functionat non-stop din 1985 (si poate ca mai functioneaza si azi) fara nicio reparatie.
Sunt tare curios daca Arcticul meu cel modern, vechi de 2 ani, va mai exista peste 28 de ani. Sincer, ma indoiesc foarte tare...
Pe de alta parte, acel Arctic vechi, dar mai mic, despre care pomeneam mai sus, nu l-am vandut si nici nu l-am aruncat la fier vechi, ci l-am dus la mine la serviciu, unde am posibilitatea si aprobarea sa-l amplasez si sa-l folosesc. El are o vechime pe care n-o pot preciza exact, dar e cert ca a fost fabricat in a doua jumatate a anilor 70, fiind printre primele loturi de Arctic-uri cu congelator fabricate in Romania. Functioneaza si azi la mine la birou, raceste foarte bine alimentele sau inghetata pastrate in el si singura reparatie pe care a suferit-o in cei aprox. 40 de ani de functionare a fost o revopsire a carcasei in anul 2005.
Asa ca mai terminati cu osanalele ridicate electrocasnicelor "moderne, nepoluante si economice".

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate