Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

recomandare subwoofer

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#1
shabazxz

shabazxz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 01.08.2009
Am gasit sa cumpar doua subwoofere si nu stiu pe care sa il aleg. Daca ma poate ajuta cineva ii multumesc.
Primul e un TRIANGLE METEOR 0.2.5 si celalalt un Yamaha YST-SW800. Nu cred ca au nevoie de prezentare.
Primul are 2 difuri si am inteles undeva la 400 rms. yamaha un singur dif dar are 800 rms.
Multumesc!

#2
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
In cazul suburilor e complicat tare sa faci recomandari, intrucat, in afara de modul propriu-zis in care se aud ele, in sinea lor, mai trebuie sa si conlucreze cat mai bine posibil cu restul echipamentului, in primul rand boxele cu rol de sateliti dar si cu receiverul sau amplificatorul.
De asemenea, un rol covarsitor, vital, il are muzica pe care o asculti, cat despre filme, nu trebuie decat sa huruie...

Eu nu-ti pot recomanda decat sa incerci sa le iei spre ascultare mai intai, si mai apoi sa cumperi.

Apropo: in cadrul a ce echipament doresti sa-l integrezi ?

Inca ceva: doresti sa le iei SH ? Pretul e mai mare de 300E ?

#3
alexdobre

alexdobre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,783
  • Înscris: 25.02.2011
inca ceva..conteaza foarte mult locul unde il pozitionezi...daca il pui pe birou in mijlocul camerei nu o sa sune extraordinar...
oricum eu as merge pe yamaha...

#4
alex_cipri1986

alex_cipri1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 28.10.2013
va salut,sunt nou pe acest site,nu ma pot numi audiofil,vreau niste recomandari...sunt adeptul muzicii trance,hip hop,house...deci mult bass.momentan ascult muzica la un receiver 5.1 technics sa ax530,cu iesire pt subwoofer activ...am doua boxe magnat mai vechi,model ''coloana'', ce au cate un dif de bass de 16,5 cm,un tweeter si inca un tweeter foarte mic...150w  30hz-20.000hz...plus un subwoofer activ canton as 20sc   bandpass, dif 20cm,120w 33hz-140hz.boxele se aud foarte frumos,cel putin eu sunt multumit de fidelitatea lor,si subul se aude bine,insa,cum se spune,e loc si de mai mult.in cazul asta,bass.asa ca as vrea sa-l vand,si sa imi iau un alt sub activ,dar as vrea neaparat cu diful de cel poutin 25 cm...evident ca nu-mi permit bijuterii de zeci de milioane....asa ca m-am orientat catre un logitech z5500,deoarece l-am auzit,si personal mi-a placut cum cobora in frecventa.am mai avut posibilitatea de-a achizitiona un sub magnat omega 300,second hand..pe hartie parea extrem de promitator,30cm diametrul dif,18hz-200hz...200w...dar problema consta in faptul ca nu-l puteam asculta,fiind din cluj respectiva persoana..iar eu locuiesc in ploiesti.deci....am abandonat pista.in cazul asta,am decis sa iau logitech z5500 sau un teufel concept e magnum power edition...si acesta din urma avand dif de 25 cm,membrana de cauciuc fff groasa,pare solid.alte solutii nu am,nu stiu ce alt sub sa gasesc,pana in 600 lei,secnd hand,desigur....si ideea este ca vreau sa coboare mai mult in frecventa fata de logitech z5500,altfel nu ma obosesc sa cumpar aiurea.ce sfaturi mi-ati putea da?va multumesc anticipat

#5
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Nu cred ca are cineva rabdare sa-ti citeasc postul, e o insiruire enorma si incoerenta ,fii mai clar in expunere ,evenual numeroteaza ideile.
Sa incep:
-Daca crezi ca un Z5500 e mai bun decat ce ai tu, te inseli. E mult mai bun amplitunerul ala chit ca e el technics. Singurul avantaj la z5500 e ca are intrare digitala.
-Ce inseamna mai mult bass? Basul indiferent cat de "puternic/profund" l-ai vrea el trebuie sa fie natural ,asa cum a fost conceput in mix-ul inregistrarii. Calitatea muzicii si a auditiei nu in nici un caz data de cantitatea de bass. Ce auzi tu prin cluburi nu vei putea obtine niciodata acasa deoarece acolo se folosesc instalatii/sisteme de sonorizari care sunt cu totul altceva decat echipamentele hi-fi home.
-Coborarea in frecventa a unui subwoofer nu e neaparat legata de diametrul difizorului de bass. Asa era pe vremuri ,acum sunt si difuzoare de 20cm ce coboara pana in 20-25Hz. Oricum pe la 18-20Hz nu prea vei auzi nimic ,eventual te va deranja la stomac daca ai mancat prea mult.
-Nu poti cumpara ceva decat pe "ascultatelea" si nici dupa video-uri cu scule de pe YT.
-Boxele elea n-au 2 tweetere. Ala mai mare e dif . de medii.

#6
alex_cipri1986

alex_cipri1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 28.10.2013
nu stiu unde am fost incoerent,am incercat sa expun componentele sistemului meu.am ascultat logitech-ul z5500,,faptul ca are 25 cm fata de 20 cat are diful meu n-are relevanta,suna mai bine,si chiar cobora mai mult in frecventa...insa,din ce-am mai citit pe net,parerile sunt impartite....unii aproba altii dezaproba z5500.iar faptul ca folosesc un technics nu stiu cat poate conta,aici ma refer strict la bass,pt ca receiverul emite semnal audio pt subwoofer activ,iar amplificatorul subwooferului face toata treaba....iar daca el a fost proiectat sa sune in felul in care suna,nu cred ca un alt receiver poate schimba asta.facand o paranteza,am avut de ales intre technics,pioneer,sony,onkyo si marantz....pretul nu era foarte diferit ,numai ca personal,mie mi-a palcut cel mai mult cum suna technics-ul...a fost singurul criteriu de selectie pe care l-am urmat.in fine.eu vreau niste pareri si sfaturi legate de ce alt sub as putea sa achizitionez pana in 600 lei...tot activ,care sa bata z5500.nu-mi doresc bubuiala,bass intepat....ci bass-ul acela f jos,profund

#7
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Z 5500 ca orice sistem similar are gauri mari in zona de medii. Era "regele" de pc pe vremuri dar orice sistem stereo low entry level il depaseste.
Ca sub mergi tot pe Magnat ,conteaza ca sistemul sa aiba o patina comuna.

#8
alex_cipri1986

alex_cipri1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 28.10.2013
stii...as vrea logitech-ul strict pt subwoofer,satelitii nu-mi trebuiesc...pt asta am cerut sfaturi.si de la magnat ce-mi recomanzi pana in 6 mil second hand?

#9
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Hmm, s-ar putea sa te complici cu solutia prop[usa de tine si anume de a folosi sub-ul unui Z5500 sau teufel, din punct de vedere al modului de conectare...

Acum, la ce model de Teufel concept e te-ai hotarat, ca sunt mai multe variante ?
de asemenea, e vorba de un model vechi banuiesc, nu de unul nou, corect ?
Doar despre concept G iti pot spune ca fata de Z5500 are basi ceva mai rotunzi, mai precisi, mai bine conturati si la fel de dinamici. Insa diferenta nu e mare. Oricum, sub-ul e apropiat mai degraba de ideea de a reda muzica, nu pe aceea de-a cobora cu orice pret in frecventa. Daca pe tine te intereseaza strict acest lucru, s-ar putea sa nu fii multumit de calitatile unui Teufel care e superior unui Z5500 prin calitate nu prin cantitate.

Dupa cum spuneam si mai sus, in ceea ce priveste alegerea unui sub e complicat. Singura solutie, mergi si asculta. Ploiestiul e la o aruncatura de bat de capitala, asa ca mergi si fa auditii cu diferite sub-uri de buget apoi, daca nu-ti permiti unul nou dintre cele care-ti vor placea, le cauti in piata SH.

Edited by Protopopeus, 29 October 2013 - 09:31.


#10
alex_cipri1986

alex_cipri1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 28.10.2013
asa e,un model mai vechi...teufel concept e magnum power edition...uitandu-ma la difuzor,pare solid,am inteles ca si acea membrana groasa de cauciuc confera un bass mai sanatos..deci ce-mi poti spune despre acest model?culmea e ca l-am gasit ieftin,adica 300 lei second hand.insa proprietarul mi-a spus ca vrea sa-l vanda deoaree si-a luat un subwoofer sony....n-am inteles exact daca era unul pasiv sau activ,dar la ce subwoofere au cei de la sony.....mai bine renunt de tot decat sa iau un sony...asta m-a pus pe ganduri,daca a renuntat la teufel in favoarea unui sony....asa ca nu stiu ce sa zic,macar z5500-le l-am auzit,stiu ce poate.am mai gasit in apropiere de ploiesti un sub boston acoustics asw 2500   dif de 25 cm,35-150hz....dar nu stiu ce sa zic,cantonul meu are pe etiketa de la 33 la 140hz...teoretic s-ar auzi mai jos decat boston.sunt derutat.sincer.am fost si pe la altex..sau restul magazinelor,numai porcarii au.la asta ma gandeam,teufel concept e magnum power edition vs logitech z5500

#11
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Despre concept E n-am idee...

Treaba cu frecventele e teorie pura, s-ar putea in realitate un sub care coboara "doar" pana la 40Hz sa-ti dea senzatia unui bas mult mai profund si mai jos decat unul care coboara pana la 25Hz, intrucat in afara de cifrele acelea mai conteaza si alti factori, de exemplu neliniaritatea intensitatii acelei frecvente.
N-ai cum sa cumperi un sub in functie de niste cifre.

De ce ai parerea asta despre Sony ?
Sony in mod traditional sta bine pe partea de bas (poate cel mai bine din toata gama de frecvente), in plus, in momentul de fata, Sony face unele dintre cele mai calitative produse care includ si audio din astea entry-level, de larg consum (de exemplu sisteme Home Cinema sau mini/micro sisteme stereo), depasind pe alde LG, Samsung, JVC, Philips (pe acesta din urma pana la un anumit nivel), etc.

Gasesti si pe la Altex, s.a.m.d. Pioneer, Yamaha, Magnat, etc.

Edited by Protopopeus, 29 October 2013 - 12:50.


#12
alex_cipri1986

alex_cipri1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 28.10.2013
sa-ti spun de ce...am probat un sub sony cu dif de 25cm,activ...la fel,pe hartie parea ok..cand i-au dat drumul,sincer nu-mi oferea mai mult decat ce-mi ofera cantonul meu,si al meu are dif de 20 cm...incinta bandpass.poate un sub activ de la sony modelele mai veki,sa se auda ok.plus de asta,am auzit de la multa lume ca au avut probleme cu sculele sony,se strica repede,plus de asta si eu am avzut la un service o gramada de sony...am mai testat si home cinema-uri destul de scumpe,si crede-ma ca nici in gluma nu as asculta muzica la unul sony,bine,ma refer la astea sub 2000 lei,deoarece am auzit unul la vreo 2500 sau 3000,nu mai stiu sigur,si se auzea foarte ok subwooferul..numai ca nu am banii astia si nici nu i-as baga intr un home cinema...prefer receiver plus boxe si subwoofer.am scris in primul meu post ca sunt adeptul muzicii trance,house,hip hop...ador bassul puternic,foarte jos.daca as fi ascultat opera,jazz,folk,pop,rock sau mai stiu eu ce...probabiul nici n-aveam nevoie de subwoofer.insa am remarcat faptul ca receiverele 5.1 nu prea dau bass prea puternic in boxele de front ,tocmai datorita faptului ca au iesire pt sub activ,si se presupune ca folosesti sub,deci nu prea se omoara cu bubuiala in boxele front.una peste alta,pt stilul muzical pe care l-am adoptat,este ok z5500?sau ce ar mai fi?

#13
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Din pacate pentru tine ai ales cea mai proasta optiune in ceea ce priveste basul. Ma refer la marca. Din ce ai enumerat acolo ca puteai sa cumperi tocmai Technics sta cel mai prost. Ca fost posesor de amplificatoare Technics(3-la numar , 2 din anii 90 si unul de dupa 2000) pot spune ca stau mizerabil pe partea de bas. Au un bas sus scurt si comprimat ,poate doar la Sherwood Newcastle am intalnit bas mai prost. Amplificatoarele/amplitunerele/receiverele Sony ,de exemplu, chiar daca nu rup gura targului prin detalii sonore in schimb stau bine pe partea de bas. La fel si Onkyo sau Marantz ,care in plus sunt si mult mai calitative dpdv al sunetului in general.
Degeaba e iesirea ai de sub(care btw nu are acelasi semnal(in frecventa) cu iesirile de la boxele front) daca saracu' amplificator atata poate.
Am impresia ca receiverul ala nu are nici managemant de bas cum au receiverele actuale ,lucru extrem de util echilibrarea sistemului.
http://www.okazii.ro...552--a118978459
Am gasit asa ceva ,dar orice vei cumpara e bine sa asculti intai, chiar daca e dificil.

#14
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009

 alex_cipri1986, on 29 octombrie 2013 - 12:31, said:

.mai bine renunt de tot decat sa iau un sony...asta m-a pus pe ganduri,daca a renuntat la teufel in favoarea unui sony...

Chiar am ascultat acum vreo doua zile un "Sony SAW2500" ( intr-un magazin ) ma asteptam sa sune mult mai nasol ... dar am ramas surprins , chiar facea ceva galagie si nu suna chiar rau ( nu pentru un subwoofer de 600 lei NOU ) .  

Cat despre z5500 ... nu este o alegere tocmai fericita , lucrate extrem de ieftin cu "piese" de foarte proasta calitate , am intalnit multe difuzor de subwoofer care aveau deslipit conul de voce coil (cred ca este cel mai des intalnit ) , toroidale arse  ( subdimensionate ) ... etc! Logitech Z5500 dupa parerea mea este bun doar pentru jocuri si filme .


Daca mai ridici bugetul putin poate gasesti un "Magnat Supreme Sub 301A" SH Posted Image

Edited by alexx20alexx, 29 October 2013 - 13:54.


#15
alex_cipri1986

alex_cipri1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 28.10.2013
ms,l-am vazut acum.pare interesant,dar vb ta,mai intai sa-la scult.si...uite,dintre restul,cel mai ''impunator'' ca sa zic asa mi s a parut modelul onkyo,nu mai stiuc e serie era...numai ca am fc proba pe aceleasi boxe,si acest technics suna mai tare si mai puternic putin bass-ul..cel putin mie asa mi s a parut,boxele fiind amplasate in colturile camerei...acum probabil ca tu ai alte gusturi muzicale fata de ale mele,iar persoana de la care l-am cumparat kiar mi l-a recomandat,daca alegerea mea este muzica electronica de club

da,exact modelul sony saw 2500 am ascultat si eu,si sincer nu era peste cantonul pe care il detin momentan.de asta vreau sa ma orientez catre un sub second hand,dar sa se auda mai bine

#16
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Am uitat un lucru care face cam 30-50% din tot set-up-ul:
Asezarea (pozitia) in camera a subului. Este extrem de importanta! Vezi ca erau pe aici topicuri in care un user priceput explica ce si cum ,nu pot cauta acum ca n-am timp.
Genul muzical n-are de a face treaba asta. Ba chiar la  tehno/house basul e mai sarac in armonici si mai usor de reprodus. Trebuie doar boxe/sub rapide(in raspuns) sa faca fata la dinamica mare.
Altceva e la un contrabas sau o orga de biserica unde tre' sa ai scule serioase sa poti face fata pe deplin.

#17
alex_cipri1986

alex_cipri1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 28.10.2013
nu te contrazic..nu ma pricep.eu am pus subul in coltul camerei,avand canapeaua amplasata pe lungime,nu pe latimea camerei...iar pozitia de auditie este cu subwooferul in partea dreapta,unde nu sunt ferestrele,in fata mea.am observat ca daca-l pozitionez pe partea cu ferestrele,parca nu mai se aude la fel bass-ul.si la fel si cu alte sub uri pe care le-am mai avut.ma rog..deci se pare ca nu prea am alternative fata de z5500

#18
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009

 alex_cipri1986, on 29 octombrie 2013 - 13:53, said:

boxele fiind amplasate in colturile camerei..

In primul rand boxele nu trebuiesc puse in colturi ...Posted Image

 alex_cipri1986, on 29 octombrie 2013 - 13:53, said:

da,exact modelul sony saw 2500 am ascultat si eu,si sincer nu era peste cantonul pe care il detin momentan.de asta vreau sa ma orientez catre un sub second hand,dar sa se auda mai bine

Le-ai ascultat in exact aceleasi conditii ?

Edited by alexx20alexx, 29 October 2013 - 14:17.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate