Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Allview City Life

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
dyya92

dyya92

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.10.2013
Allview a lansat inca o tableta accesibila City Life

http://allview.ro/pr...life/descriere/

#2
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Nu inteleg postarea ta. Noi, astia care citim asa ceva, ce trebuie sa facem?

#3
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Intr-adevar colegul vad ca e nou pe forum si a postat cam vag . Vin cu o completare legata de specificatiile tabletei . Eu as zice ca e destul de ok pentru cei 399 de lei cat costa .
http://allview.ro/pr...e/specificatii/

Edited by emyboy, 24 October 2013 - 20:09.


#4
chflorin

chflorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 11.01.2011
Iar au fost Allview la cumparaturi in Shenzhen. Posted Image Vin sarbatorile si s-au gandit sa ne fericeasca cu niste shenzhenarii. Nu cumparati ca o sa va para rau , luati ceva de firma nu surogatele astea !

Edited by chflorin, 24 October 2013 - 20:28.


#5
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Depinde la ce o folosesti . Daca esti gamer nu cred ca ai sa cumperi asa ceva . Daca asculti muzica , te uiti la filme , stai pe feisbuci , mess , youtube si alte balarii pe net , eu zic ca e buna . Si jocurile merg pe ea . Nu toate , dar majoritatea merg . Cat o merge tableta  , acu' nu stiu ce sa zic :D .

#6
chflorin

chflorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 11.01.2011

View Postemyboy, on 24 octombrie 2013 - 20:30, said:

Daca asculti muzica , te uiti la filme , stai pe feisbuci , mess , youtube si alte balarii pe net , eu zic ca e buna .
Nu e buna nici pentru asa ceva din cauza autonomiei proaste a bateriei plus ca trebuie sa ai noroc sa nu se umfle bateria si sa-ti plesneasca ecranul ....

Attached Files


Edited by chflorin, 24 October 2013 - 20:44.


#7
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Mai eu am avut o chinezarie . Ainol ii zicea . In gaming ma tinea 5 ore , filme 7 ore , iar browsing 11 ore . Si avea baterie mediocra , nu mai stiu exact de cat . Presta bine si in jocuri . N-aveam probleme cu ea . Faza e ca i s-o dus displayul dupa ce am schimbat ROM-ul cu unul custom . Reda imagine doar prin hdmi pe tv , dar nu si pe ecranul ei . Asta e boala la tabletele chinezesti . Nu sunt prea fiabile .

#8
chflorin

chflorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 11.01.2011
Ce Ainol ai avut ?

#9
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Novo 7 Elf 2

#10
chflorin

chflorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 11.01.2011
Baterie de 3700 mAh. N-o sa gasesti asa ceva in vreo tableta Allview de 7'' . Posted Image
3.700 mAh zic eu ca inseamna cam 3/4 ore de jocuri , 5/6 ore de video sau cam tot atata internet . Cine vrea sa posteze autonomia tabletei poate sa o faca aici  http://forum.softped...a-print-screen/, dar vad ca nimeni nu se inghesuie Posted Image Din gura pot si eu sa zic ca tine 10 ore Posted Image

Edited by chflorin, 24 October 2013 - 21:50.


#11
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Eu nu zic din ce am citit pe net . Zic din ce am testat . Nu-mi pasa daca ma crezi sau nu .

#12
dyya92

dyya92

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.10.2013
Eu nu am avut niciodata probleme cu produsele Allview, unele chiar mi-au placut mult. Sau poate am avut eu noroc si am prins produse bune.Posted Image  (e posibil)

Pt cine nu are un buget foarte mare, eu zic ca e o alegere destul de buna. Dak se strik are garantie.

Ultima data am testat Tableta 2Speed Quad si mi s-a parut chiar foarte buna.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FzIBBC5DfHw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dyya92, 26 October 2013 - 13:10.


#13
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 16.03.2011
Minusul e mempria ram.
Nu stiu daca mai are bug-ul de la cuty.


#14
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Am luat eu azi pentru fiu-miu, am zis ca n-are rost sa dau o caciula de bani ca oricum el o terfeleste. Si are destul timp sa o incarce si daca se descarca mai repede nu ma doare capu, ca si asa nu tin sa stea prea mult cu ochii in ecran. Sincer am ramas placut surprins de cum se misca- e adevarat nu prea are mare lucru incarcat pe ea. Ca minusuri: memorie putina. Ca plusuri: ecranul de 1024x600 si procesor dual core, spate din aluminiu, design placut. Daca o sa mai dau pe aici o sa mai vin cu impresii, poate ajuta pe careva, ca acum n-am butonat-o prea mult. Am luat-o la 300 lei. A, si are port HDMI, daca mai conteaza pentru cineva.

#15
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 16.03.2011
Vezi ca numa dual core nu e. Degeaba e dual core daca functioneaza ca speed city. Supa ce o pui in stand-by frecventa la procesor ia razna. Intri in ceva ce necesita putere iar ea merge la 0.3 mhz si evident apare lag-ul.
Cheatia nu e hardware ci software.
Am vazut si alte tablete cu amlogic

#16
whiteboy

whiteboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 18.12.2007
Salutare, ieri am cumparat si eu o asemenea tableta, m-am jucat putin cu ea aseara si astazi, am pozat-o si fiindca nu prea sunt review-uri si pareri, voi scrie eu cateva cuvinte despre ea.
  • Aspect/Dimensiuni
Ca si aspect imi place foarte mult, arata ca un mini iPad Mini, iar dimensiunile sunt chiar ok, ier spre exemplu am tinut-o dupa mine in buzunarul paltonului si nu ma deranjat cu nimic. Ceea ce imi place foarte mult la ea este carcasa din aluminiu, mai ales cand o lasi din mana 5-10 minute si se raceste.
  • Camera/Videocall
Ceea ce ma interesa foarte mult la aceasta tableta a fost camera si apelurile video pe Skype, deoarece pentru asta va fi folosita in mare parte, acesta a fost primul test la care am supus tableta ieri, am vorbit aproximativ o ora pe skype, fara nici o intrerupere sau problema, sunetul se aude clar, imaginea se vede decent(pentru o camera de 0.3MPx), iar bateria a rezistat destul de bine d.p.m.d.v., mai exact s-a dus aproximativ 20% din baterie.
  • Jocuri/Aplicatii/Performanta
Tinand cont ca eu detin un Samsung Galaxy Tab 2 10.1, nu m-am multumit cu ce am scos din aceasta tableta, insa pentru cei 300 Lei care i-am dat pe ea, tableta face bine fata. Am instalat cateva aplicatii: Kindle, Adobe Reader, Spotify, Dropbox. In oricare dintre aceste aplicatii, tableta a mers ca si Galaxy Tab-ul meu, insa la jocuri(am testat doar unul care ma asteptam sa faca figuri), si aici ma refer la jocuri "simple" a avut putin lag si a agatat la inceput, am testat jocul Despicable me, tableta urmand sa fie facuta cadou unei fetite de 10 ani.
Deci, ca si idee, sunt multumit de ceea ce am obtinut, nu ma asteptam la mai mult, din contra.
  • Ecran
​Ecranul este "superior" restul tabletelor la 300 LEI datorita rezolutiei, majoritatea tabletelor ieftine au rezolutia de 800*480px, aceasta in schimb are rezolutia de 1024*600, ceea ce este un plus. Culorile se vad bine in imagini/filme/youtube, deci nu ma pot plange, aceeasi parere o am si despre citit, am citit putin un fisier PDF care l-am gasit mai repede in dropbox, singura chestie cu Adobe Reader este ca pentru ecranul de 7", parca este cam mic fontul si deranjeaza ochii.
Problema adevarata a fost cand am vrut sa ma uit cu prietena la un film, unghiurile de vizualizare foarte mici, daca stai in fata tabletei, totul este ok, daca te misti la stanga/dreapta putin... asta e, pierzi filmul, dar fiind o tableta mica, trebuie sa fim egoisti, ne uitam singuri la filme :))
  • Autonomie/Concluzii
​Ca si autonomie m-am multumit cu cat mi-a oferit, adica aproximativ 6 ore de joaca, prin joaca se intelege: clipuri pe youtube la 720p/1080p, un episod dintr-un serial rulat de pe cardul de memorie, citit, jucat, surfing pe net, videocall, etc. Desi ma astept ca aceasta autonomie sa scada in timp, dar tot nu ma plang pentru 300 LEI.



#17
whiteboy

whiteboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 18.12.2007
Imi pare rau ca am lasat postarea anterioara "in aer", am fost nevoit sa plec si am zis ca postez asa si dau edit cand ma intorc, insa vad ca nu mai am posibilitatea de a edita, asa ca voi continua si voi ruga un moderator sa uneasca posturile.
In concluzie, tableta isi face banii, daca vrei mai mult de atat de la o tableta in banii astia trebuie sa te gandesti de mai multe ori. Si ca sa fie complet "review-ul" voi spune cateva plusuri si minusuri.

Plusuri:
+rezolutia in comparatie cu dimensiunea ecranului.
+calitatea materialelor, in special carcasa din spate, care este dintr-un aluminiu destul de dur.
+trec ca si plus durata de viata a bateriei la care nu ma asteptam.
+accesul la Google Play, daca am inteles bine din alte topicuri nu toate tabletele Allview au acces la Google Play.

Minusuri:
-ungurile de vizualizare mici.
-memoria RAM, care inca nu mi-a facut probleme dar pe viitor cand vor mai fi instalate aplicatii/jocuri sigur vor aparea ceva probleme.
-am observat o chestie urata la procesor, daca lasi tableta ceva mai multa vreme nefolosita, dupa ce incepi sa o folosesti are un lag ciudat timp de vreo 2-3 minute, dupa care isi revine si merge bine.
-calitatea sunetului daca este 100%, parca zgaraie boxa ceva, dar la 90% se aude perfect.
-lipsa unui senzor de lumina care sa adapteze luminozitatea ecranului.

#18
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 16.03.2011
Vezi cum itierge procesorul, tabletele cu amlogic au prob legate de frecventa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate