Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 

DXO Optics PRO 9 - modul revolutionar de NR

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
A aparut o versiune noua de DXO Optics PRO. Include PRIME - un modul revolutionar de reducere a zgomotului din imagini.

http://dpnow.com/9363.html

"DxO Labs announces the immediate availability of DxO Optics Pro 9, the major new version of its image-processing software. DxO Optics Pro 9 introduces PRIME, a revolutionary noise reduction technology whose spectacular performance produces detailed and vividly-colored images even under the most extreme shooting conditions."

"In contrast to the usual approach of finding a better compromise between image quality and execution speed, we have created a tool whose sole purpose is to obtain the best image quality possible," explained Frédéric Guichard, Chief Scientific Officer of DxO Labs. "For each pixel, more than a thousand neighboring pixels are analyzed. This vast exploration allows DxO Optics Pro to identify similar data that can serve to reconstruct image information. Several minutes may be required to do this, but this process takes place in the background, so users can work on other images and projects while they wait for the results."

Inteleg ca se analizeaza mai mult de 1000 de pixeli pentru fiecare pixel corectat. Asta inseamna mult timp de procesare (nevoie de viteza de procesare).
Sa vedem cat de eficient este. Pentru mine suna foarte interesant.

#2
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Am descarcat trialul, l-am testat, l-am dezinstalat. dxo are in primul rand handicapul ca nu executa decat procesari globale asupra imaginii, nici o selectir, nici un brush, nici o clonare, nimic. Am testat si noul modul de noise, este intr-adevar "revolutionar", in sensul ca analizeaza mai extensiv si recupereaza anumite detalii, de unde aspectul mai colturos al rezultatului. Nu merge de loc la portrete, iar texturile se pierd - asa cum este de asteptat, fie ca este vorba de piele, haine sau frunze. Dureaza pe un i7 cam 20-25 secunde pe un patrat ve vreo 100x100 (previewul), iar pe toat imaginea l-am lasat peste 10 minute, apoi m-am plicitisit si l-am dezinstalat.

#3
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Multzam de testare !

#4
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Ne-ai scutit de un efort. Chiar eram curios azi dimineata dar m-am linistit pana spre seara

#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Dupa ce am trecut la LR, rar am mai folosit vechiul DxO.
Are unele facilitati interesante, dar ajungi sa-l folosesti doar ca tool intermediar, daca chiar ai timp, grosul operatiunilor facandu-le tot in LR.

#6
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Am testat si eu acel modul "PRIME".

Este ciudat ca merge foarte repede la mine (procesor I7). Dureaza 2-3 secunde pana actualizeaza imaginea.
Rezultatul nu este departe de ce face motorul NR al camerei.

Poate ca am facut eu ceva gresit si nu am accesat cum trebuie functia.

UPDATE : rezultatul este vizibil mai bun decat ce face NR-ul standard al camerei. Trebuie sa mai fac teste.

-

Edited by katran, 28 October 2013 - 13:27.


#7
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Dupa cateva teste, concluziile ar fi umatoarele :
-PRIME chiar ajuta in anumite situatii; diferentele nu sunt uriase, dar sunt sesizabile : mai putin zgomot si un pic mai clara poza fata de ce pot scoate eu cu programele de editare.
-dureaza cam 4 minute sa exporte poza pe un I-7 vechi de 1.6 Ghz - un timp rezonabil; probabil ca un I-7 mai nou si mai rapid imbunatateste mult timpul de asteptare.
-exportul ruleaza cumva in background iar programul se poate folosi in paralel;
-programul nu suporta masti sau selectii partiale;
-interfata nu este usor de folosit - mi-a luat ceva timp sa descopar cum accesez functiile/reglajele. "Progress-bar"-ul pentru exportul imaginii este atat de mic incat l-am observat tarziu (initial nu intelegeam de ce nu se salveaza pozele).

Per total, nu sunt dezamagit, din contra.
Mi se pare interesant modulul PRIME si cred ca o sa-l folosesc in viitor. Sper ca in viitor sa apar versiuni imbunatatite de PRIME.
Este bun, dom'le.

Edited by katran, 28 October 2013 - 15:04.


#8
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
dom le   ma faci sa instalez si io bazaconia respectiva

#9
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Am testat si modulul de scos aberatii cromatice. Este excelent. Am setat in felul urmator :
-Intensity = 200  (maxim);
-Size = 5 (valoarea implicita);
-optiunea "Purple fringing" bifata.

A scos toate aberatiile posibile : violet (magenta), "cianuri"  (cyan), rosiatice.
Eu nu mai stiu alt program care sa faca asta atat de bine.

Am citit de multe ori ca aberatiile astea pot fi scoase usor, insa eu nu stiu nicio varianta prin care sa poata fi scoasa usor fara niciun fara compromis sau fara sa ramana urme.
Posibil sa fie si alte programe....

#10
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Am testat si modulul de eliminat Moire. Aveam o poza la care engine-ul camerei a avut niste probleme. DXO Optics a facut o treaba buna si de data asta.

Posibil ca si modulul de corectare a aberatiilor geometrice sa mearga bine. Nu am avut timp sa-l testez suficient, dar asa mi s-a parut.

Concluzia finala : DXO Optics nu poate sa fie program principal de editare din cauza ca e simplu si are putine functii, dar stie sa faca cateva chestii foarte bine.
Mi-ar placea sa-l am in "trusa" ca program secundar.
Imi place programelul.

Edited by katran, 29 October 2013 - 12:17.


#11
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Cateva poze (crop-uri) comparative te rog.
Imi pare rau ca nu mai ofera plugin de LR decat pentru subprograme separate (cel pentru distorsiuni si cel pentru efecte de film) din ce-mi amintesc.

#12
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Am le indemana acum exemple pentru moire si aberatii cromatice, urmand ca maine sa pun exemple pentru NR cu prime.

1. Moire
S-a intamplat o data sau de doua ori sa am astfel de probleme. In exemplul de mai jos am pozat o ghionoaie verde intr-o zi de iarna. Era spre seara, innorat. Putina lumina care era venea din spatele subiectului, asa ca am dat cu blitul.
Probleme horror pe care engine-ul camerei nu a reusit sa le rezolve : moire, aberatii cromatice. Aveti mai jos comparatia intre ce a iesit din camera si ce am reusit sa scot cu DXO Opt - decupaje 100%.

Attached File  Moire_corected_with_DXO_PRO.jpg   232.5K   51 downloads

2. Am pozat de sus piata din Vatican. Au iesit pe la muchii aberatii albastrui (cyan) si rosiatice. Am incercat sa le scot cu diverse programe insa nu am fost multumit de ce a iesit. Singura solutie pe care am gasit-o a fost sa cobor saturatia foarte mult ca sa nu fie deranjante.
Ei bine, DXO Optics a facut o treaba excelenta dupa parerea mea (mai jos doua decupaje 100%).

Attached File  Aberatii_cromatice_01.jpg   98.85K   50 downloads
Attached File  Aberatii_cromatice_02.jpg   134.24K   47 downloads

Maine o sa pun si exemple de poze curatate cu modulul PRIME.

Edited by katran, 29 October 2013 - 23:02.


#13
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Asa cum am promis, am revenit cu exemple pentru NR.

Postez doua decupaje facute din aceeasi poza:
-originalul asa cum a iesit din camera (NR=Normal/Standard);
-raw editat cu DXO Optics, zgomotul curatat cu PRIME.

In primul decupaj se vede ca in zonele cu zgomot, DXO O. a curatat mult mai bine pastrand detaliile intacte.
In al doilea decupaj sunt niste zone cu putin zgomot - aici se vede ca DXO Opt. a pastrat si detalii mai bune, e mai clara poza editata cu DXO.


Attached File  NR_COMP_01.jpg   194.73K   42 downloads
Attached File  NR_COMP_02.jpg   133.53K   39 downloads


Am observat ca se obtin rezultate bune cu DXO Optics atata timp cat poza nu are zgomot urias.

Am incercat sa fac acelasi lucru cu o poza care avea foarte mult zgomot (ISO-6400). Aici DXO Optics nu a reusit sa scoata poze mai bune decat engine-ul camerei. Pozele erau mai curate, dar erau si mai soft (aveau mai putine detalii).
Deci e bun PRIME atata timp cat poza nu are zgomot foarte mult. Daca e zgomot foarte mult, probabil ca nu mai gaseste suficienta informatie utila ca sa repare poza.

Edited by katran, 30 October 2013 - 13:20.


#14
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Interesant si util, mersi.
Am o "fereasta". Hai sa facem un pas in plus. Da-mi RAW-urile de la pozele cu aberatii cromatice si cu zgomot sa vad ce scot in LR din ele. Apoi iti dau ce mi-a iesit mie ca sa adaugi la comparatie.
Apropos, aberatiile cromatice ies rapid si eficient cu LR, cel putin pe ce am avut eu de lucru. De ce ziceti voi ca e complicat? In fine, daca imi dai RAW-urile ma voi lamuri despre ce este vorba.

#15
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
L-am bagat si eu.. are un mod de preview cu autocorection exposure al Raw-ului de toata jena. Parca e mai penibil si decat ACDSEE. Nu suporta mRaw sRaw. In fine poate sunt subiectiv dar pe mine nu ma coafeaza deloc. Faza cu noise reduction inca nu am nervii capului sa o testez

Edited by nenis, 30 October 2013 - 22:03.


#16
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
@Cristi
Ar trebui sa primesti pe [email protected] link-ul ca sa le descarci (le-am trimis cu wetransfer.com). Ti-am trimis link-ul si aici printr-un PM.
Am pus si raw-urile, si JPEG-urile in doua variante : originale si editate cu DXO O. PRO.

@nenis
La mine intotdeauna autoexposure corection se duce pe -0.43.  Posted Image
Dar nu m-a deranjat. Chestiile auto nu merg bine in niciun program, nici macar in PhotoShop.

Edited by katran, 31 October 2013 - 08:35.


#17
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Ti-am trimis JPEG din LR, sRGB, rezolutie maxima pe WeTransfer. Alege tu decupajele de comparat. Apoi vin si eu cu ceva comentarii legate de pp in LR.

Edited by calexe, 31 October 2013 - 10:03.


#18
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Am refacut comparatiile. Am adaugat si variantele editate de Cristi in Lightroom.

Pentru moire si aberatii cromatice:
Attached File  F_3COMP_C.jpg   374.2K   34 downloads

Pentru zgomot in poza facuta la interior :
Attached File  F_3COMP_A.jpg   303.33K   33 downloads
Attached File  F_3COMP_B.jpg   303.76K   31 downloads


Impresiile mele :
-in prima poza - cea cu Moire - ce s-a editat cu LR arata prost - parca pictat;
-celelalte 3 comparatii in lumina putina, editarea cu LR are ceva mai multe detalii insa si mai mult zgomot. Poza editata cu LR induce in continuare senzatia de pictat, nenatural. Spun asta pentru ca am vazut toata poza pe monitorul meu.

Pentru mine, DXO Optics ramane in continuare castigator.

-

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate