Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Literatura cersetorilor

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Am o boala pe modul in care ii invata pe copii la scoala sa recite, sterp, fara intonatie, fara ritm, asa cum isi spun bochetarii poezia in timp ce se leagana. Notiunea de digerare a informatiei, si de emanare a ei ca si cum tu ai fi autorul dialogului, a intamplarii, ca si cum ai povesti amintirile din tinere, este total departata. Am surprins azi la clasa un asemenea moment, zici ca erau la paralimpice , poezii spuse cu greu de catre copiii retardati.

Si aici nu vorbim de greseli, propun spre comparatie doua modalitati de intonare si interpretare,

Rozalia Muresan, probabil unu din lista lunga ce au nenorocit invatamantul romanesc, vs Marius Craciun (Cedry2K), interpretand un poet mediocru si obscent, George Toparceanu, Calimara, o capodopera mult peste nivelul autorului, probabil furata de pe undeva, sau tradusa, in buna traditie romaneasca.


Cedry2k - Calimara de George Toparceanu
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZnYAXyihIg4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Rozalia Muresan - Calimara de George Toparceanu
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2R_FjxiZcIg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Josef_Mengele, 23 October 2013 - 00:09.


#2
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Evident.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0rTjDDuiVOg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012
Poeziile se invata pentru exersarea memoriei, nu pentru a deprinde oratoria. Nu ca ar strica sa stii sa declami sau sa fii dezinvolt pe o scena, dar nu asta-i scopul lor.

#4
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Mai mult de un like, nu pot sa dau. In schimb iti multumesc, pentru aceasta minunata poezie, interpretata de Rozalia Muresan.
Totul este la superlativ!
Versurile, interpretarea, imaginile insotitoare, precum si fondul muzical.
Cred ca daca am asculta in fiecare dimineata, o poezie interpretata in acest fel, ne-am incarca cu energie pozitiva pentru toata ziua. Am  trece mai usor peste greutatile si stresul zilnic.
Personal, incep ziua cu mai multa incredere in mine!

#5
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008

View PostJosef_Mengele, on 22 octombrie 2013 - 23:56, said:

Rozalia Muresan, probabil unu din lista lunga ce au nenorocit invatamantul romanesc, vs  ...    
Ce vrei sa spui in citatul de mai sus?

#6
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Si eu doresc un raspuns la fraza citata de BlueKink-69!
Si asa cum ne-ai obisnuit, cat mai argumentat!

#7
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006

View PostJosef_Mengele, on 22 octombrie 2013 - 23:56, said:

un poet mediocru si obscent, George Toparceanu,
Ce?

#8
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Curios este ca majoritatea celor ce au reusit in viata, in invatamantul romanesc, se situeaza in jurul mediei 7-8, prin reusit ma refer in a fi posesorul propriului destin.

Din pacate perseverenta in prostie se acutizeaza, si daca pe vremea mea cursurile de rahat mai se sareau, profesorul de religie preferand sa fiu absens si sa-mi dea 10 doar pt ca nu vin sa-i iau Dumnezeii la misto, acum elevii nu mai au scapare, scolile par a fi devenit lagare de concentrare, sechestrati pana la sunetul clopotelului.

View PostGonthar, on 23 octombrie 2013 - 11:53, said:

Ce?
Toparceanu e ala cu balada vaginului, si cu un continut deosebit de subtire si superficial, contrastand puternic cu cateva poezii ce par scrise de un maestru pe o scara superioara a filozofiei.

View PostBlueKing-69, on 23 octombrie 2013 - 09:43, said:

Ce vrei sa spui in citatul de mai sus?
Nu o cunosc pe tanti, si nu am avut curiozitatea de a cauta despre cine e vorba, banuind ca inregistrarea provine de pe un vinil Electrecord de trista amintire, iar despre regimul Ceausist, imi mentin parerea ca a nenorocit cultura si stiinta romaneasca, valorile din acea epoca sunt false valori, puse in locul celor dusi la canal si luminati cu un filament slab in locul celor meniti sa straluceasca.

Edited by Josef_Mengele, 23 October 2013 - 12:31.


#9
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008

View PostJosef_Mengele, on 22 octombrie 2013 - 23:56, said:

Si aici nu vorbim de greseli, propun spre comparatie doua modalitati de intonare si interpretare,

Rozalia Muresan, probabil unu din lista lunga ce au nenorocit invatamantul romanesc, vs Marius Craciun (Cedry2K), interpretand  ...
Ideea este ca nu inteleg ce vrei aici:
- ai ceva cu RM fara a o cunoaste / fara a sti cat de cat macar despre cine este vorba (daca este cadru didactic [desi o incluzi pe o lista proprie care "o leaga" de acest sistem], actrita, politruc de pe vremea aia, vanzatoare la tutungerie, soferita pe tramvai ...);
- care dintre cele doua modalitati de interpretare este agreata de tine si de ce - daca prin exemplele date ai vrut sa transmiti ceva...

#10
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View PostBlueKing-69, on 23 octombrie 2013 - 20:26, said:

Ideea este ca nu inteleg ce vrei aici:
- ai ceva cu RM fara a o cunoaste / fara a sti cat de cat macar despre cine este vorba (daca este cadru didactic [desi o incluzi pe o lista proprie care "o leaga" de acest sistem], actrita, politruc de pe vremea aia, vanzatoare la tutungerie, soferita pe tramvai ...);
- care dintre cele doua modalitati de interpretare este agreata de tine si de ce - daca prin exemplele date ai vrut sa transmiti ceva...
Nu am ceva personal cu RM
- Cat despre interpretari, imi plac, defapt le agreez, doar pe cele care fac ca interpretul sa fie emanatia poeziei, sa-ti dau un alt exemplu de o enorma valoare:

Doamne daca-mi esti prieten - Spiridon Popescu interpretat Florin Piersic.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zMQedlrY4cM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Desi la inceput pare oarecum lipsit de emotia transcendentei, isi intra bine in rol dupa primele versuri, si face ca lipsirea initiala de expresivitata sa nu mai para o stangacie artistica, ci o stare de soc poetica, sunt sigur ca si lui Manole i-a tremurat vocea in Manastirea Argesului.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate